Ovde ću se osvrnuti samo na deo teksta iznad u kom se govori o rezervama hrane od 15 dana i prelasku na ratnu proizvodnju.
Takozvani sandal sa Marinikom Tepić, kada ona navodi da se u Vojnoj Ustanovi Morović drži (ili skriva ) droga (ili drugi narkotici ) zapravo ne otkriva to na šta je ona "uperila prst" (nema dokaza da se drže narkotici ),već da Vojna Ustanova Morović ima prazne hale u kojima bi trebalo da se proizvodi HRANA ZA VOJSKU. VU Morović u svom sastavu ima "Titovo lovište " gde se gaji jelenska divljač, mufloni, jeleni lopatari I divlje svinje, fazani, jerebice i druga divljač. A ima i hale (na koje Marinika uperi prst) u kojima se nekada u punom kapacitetu tovila živina( za meso), uzgajale koke nosilje (za jaja I jaja u prahu kao prerađevinu ) I druge životinje po potrebi. VU Morović ima par stotina hektara najplodnije zemlje pored reke Bosut pored sela Morović (VU Morović i selo Morović dele samo reka Bosut i jedan mostić ) pored Šida, a uz samu granicu sa Hrvatskom.
Da bi se ti pogoni stavili u puni kapacitet treba naj manje jedna godina, a vrlo verovatno i dve jer recimo u 2022. treba poorati svu zemlju, posejati razne žitarice za ishranu stoke (ovde ne računam divljač jer za nju se već to radi ) ,sačekati celu godinu ,požnjeti, pa ako rod bude dobar povećati broj životinja u odgoju.
Ovo navodim kao primer jer Vojska Srbije ima nekoliko ovakvih ustanova,jer je neko ko je bio pametan, gradio to za nedaj Bože posle Drugog Svetskog Rata, da narod i vojska imaju šta da jedu u slučaju rata. To je od 2000. do 2022. (Jer nema šanse da se promeni ni iduće godine kao što sam naveo) planski uništavano. I eto pred izbore se neko dosetio (čuo je žalbu pa je iskoristio u propagandne svrhe ) da eksplatiše temu "povećanja rezervi".
U ovom prvom delu sam nadam se dovoljno dobro opisao da Vojska sama ne može tako brzo da uveća rezerve. Ali recimo da neko zaželi da te rezerve uveća kupovinom iz civilstva? Gde da dokupimo mi sve što nam zatreba? Poljoprivreda u Srbiji je urnisana. Sve se uvozi. Mleko, meso, jaja skoro sve dolazi iz uvoza. Žitarice imamo ali ove i naredne godine ne računajte da će ih neko tako lako prodati. U januaru ove godine taj isti koji se sada dosetio da nemamo rezervi za 15 dana je po nagovoru "stručnjaka" učestvovao u prodaji naših robnih rezervi žitarica Kini u zamenu za kredit Kineske Eksim banke koji je potrošen ko zna na šta. To je dovelo do naglog skoka cena svih žitarica u Srbiji,do skoka cena koncentrata kojima se tovi stoka, tako da je tokom ove 2021.za oko 40% smanjena proizvodnja u Srbiji i mesa i mleka i jaja . U voćarstvu nije ništa bolje takođe. Tako da I nije čudo što su rezerve samo za 15 dana, tako će biti i naredne naj manje dve godine jer su pređašnji potezi istih ljudi koji se sada pojavljuju kao "spasioci" I doveli do toga.
Мислим да си ти ово написао онако емотивно без неке стварне анализе и познавања ситуације. Посебно ово: "Све се увози. Млеко, месо, јаја скоро све долази из увоза" . Стицајем околности, због природе посла доста дуго сам радио (делимично још увек) са фирмама из области нафтне индустрије али и производње млека. Па, ево, сирово млеко се врло мало увози, али такође и извози. Ако ниси знао једна наша велика фабрика млека, која има фирме у суседним државама (бивше републике СФРЈ) мора да извози млеко тим својим фабрикама јер га оне тамо не могу обезбедити. Код млека су сви заборавили ону стару причу са "афла токсином", а њега још има. Наш сељак (кога сви као бранимо) научио да ради тако како ради па не може да обезбеди квалитет. И то млеко које не узму велике млекаре узимају мале млекаре и праве млеко које многи (а тако га и рекламирају) сматрају "екстра", "домаће" и сл.
Препоручујем ти да одеш у неки супер маркет неког од великих трговачких ланаца и да погледаш одакле су јаја. Како сам "момак" па морам сам да идем у набавку, могу ти из прве руке рећи да су јаја у већини њих из домаће производње. Заправо, никад нисам видео на гондоли та увозна јаја (што не значи да и нема)
За недостатак резерви енергената држава (они који је воде) је сама крива. Од 1999. године мало је штао обновљено, односно резерве (нафта и гас) попуњене до планираног (предвиђеног) нивоа. Ваљда је то било скупо, шта ли? Или је то било по ЕУ стандарду (јер како видим из ове енергетске кризе ни они те резерве немају). Капацитета за чување има али се не користе. За гас (резерве) би се могли искористити (делимично) и старе, исцрпљене бушотине гаса код нас, посебно у Банату.
И не брини неће нас нико напасти због мањка резерви енергената. Ни ти што би нас напали их немају. А они што имају енергетске резерве имају друга (важнија) посла да би се бакћали са нама.