PALUBA
April 25, 2024, 06:19:23 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... 120   Go Down
  Print  
Author Topic: Nabavke i investicije u VS - vesti  (Read 397785 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #180 on: December 18, 2011, 09:17:41 pm »

18.12.2011

Izvor: B92

Bolja puška i odeća za vojnike

Izvor: Večernje novosti

Beograd -- Pešadinci Vojske Srbije dobijaju novo naoružanje i opremu koje su prvi zadužili vojnici na administrativnoj liniji sa KiM, pišu Večernje novosti.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
„Zastavina“ automatska puška M21, potcevni bacač granata, municija kalibra 5,56 milimetara, savremeni šlemovi i pancirni prsluci, nova maskirna uniforma - samo su deo opreme koju poslednjih godina zadužuju pripadnici Vojske Srbije. Plan je da do 2020. godine novi kompleti naoružanja i sredstava uđu u sve jedinice VS.

Reč je o projektu „Model opremanja vojnika pešadije 21. veka“, sastavljenog od četiri vrste sredstava koja će na sebi nositi svaki srpski pešadinac.

Ubojnu paletu čini 26 komponenti u kojoj je naoružanje, sistem za upravljanje vatrom, kao i sredstva za preživljavanje na bojištu i obezbeđenje autonomije. Ova sredstva razvijena su u Srbiji i gotovo sva se proizvode u domaćim fabrikama.

U Ministarstvu odbrane objašnjavaju da su novu opremu prvi zadužili vojnici i oficiri koji obezbeđuju administrativnu liniju sa KiM, kao i jedinice predviđene za upućivanje u multinacionalne operacije. Uprkos krizi uspeli smo da ih snabdemo sa oko 80 odsto sredstava predviđenih modelom opremanja, kažu u ministarstvu.

Pored automatske puške novog kalibra, to podrazumeva i balističku zaštitu, optičke i optoelektronske nišane, uređaje veze i sredstva za ABH zaštitu. Na spisku je i niz sitnijih delova, kao što je novi modularni ranac, različita puščana municija i kompleti projektila za podcevne bacače granata.

Model opremanja zamišljen je tako da vojniku maksimalno smanji moguća iznenađenja u borbenim uslovima.

Poslednji deo sa spiska opreme „Vojnika 21. veka“ koji je ušao u masovno korišćenje u Vojsci Srbije je maskirna uniforma sa digitalnom šarom M10.

Novu odeću prvi su obukli kadeti Vojne akademije, a plan je da do kraja sledeće godine ove uniforme dobiju svi pripadnici VS. Vojnička odeća ima takozvani digitalni maskirni dezen, a proizvodi je fabrika „Jumko“ iz Vranja


* 01.jpg (68.24 KB, 640x427 - viewed 195 times.)
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #181 on: December 25, 2011, 01:03:58 pm »


   Zivi bili pa videli...Mi smo do do marta trebali dobiti M10,pa do kraja godine,sad do kraja sledece...Sto se LN tice,ja cu pokusati da izdejstvujem da mi ostane M70,ako to bude bilo u opticaju.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #182 on: April 12, 2012, 01:11:15 pm »

"Ponosni smo što oblačimo Vojsku"
 Izvor: Novosti

Vranje -- Plata im je niža od minimalca, srećni su jer je redovna i ponosno šiju uniforme za našu vojsku jer radnicima Jumka trenutno to znači egzistenciju, pišu Novosti.




Vranjski tekstilci zahvaljujući novom ugovoru sa Vojskom Srbije ovoga leta imaće pune ruke posla. Nove uniforme ulile su sigurnost radnicima i poslovodstvu da će i ovu poslovnu godinu privesti kraju sa niskim, ali redovnim primanjima.

Direktor kompanije Zoran Stošić kaže da je namenska proizvodnja ono što Jumko održava i da su u novu uniformu, čuvenu M 10, uložene sve snage i iskustvo koje radnici imaju u šivenju uniformi.

VREDNOST 200 MILIONA DINARA

Do sada su sa Jumkom realizovani poslovi čija je vrednost 650 miliona dinara. Namera nam je da do kraja godine svi vojnici nose novu M 10 uniformu koja je osmišljena u saradnji Vojno-tehničkog instituta i stručnjaka Jumka. Vrednost novougovorenih poslova veća je od 200 miliona dinara, rekao je Šutanovac.




"Novi posao ugovoren sa Vojskom koja je naš najveći poslovni partner. To je nastavak dobre saradnje. Reč je o izradi nove količine specijalnih uniformi. Za kompaniju je dobro što će se ovaj posao raditi tokom leta kada su troškovi manji, pa je i zarada bolja. Rok za isporuku uniformi je novembar, tako da nam taj posao obezbeđuje primanja do kraja godine, iako se nadamo da ćemo uspeti da ugovorimo još neke", kaže Stošić.

Iako su plate radnika i dalje ispod minimalca teši ih činjenica da su isplate redovne.

"Nije lako, imamo puno posla, a plata ne pređe 14.000 dinara, ali kad se setim kako je ranije bilo kad mesecima nismo primili ni dinara, onda mi je lakše. Bar je redovna. Dobro je dok šijemo za vojsku, to nam uliva sigurnost da će biti para, a i kad vidimo vojsku na televiziji ponosni smo jer smo ih mi obukli", priča jedna radnica dok u ruci drži deo vojne uniforme.

U Jumku su se osim uniformi za našu vojsku do sada šile uniforme za NATO, kao i za finsku i poljsku vojsku.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 488


« Reply #183 on: April 12, 2012, 02:52:06 pm »

Uzgred, 14.000 dinara je negde oko 125EUR, po povoljnom kursu u privatnoj menjačnici.  Tim jadnicima ako plate komunalije i struju ne ostane ni za goli lebac. Meni je samo martovski račun za struju znatno veći od njihove plate. Živim u centru grada i nema načina da se grejem drugačije, sem na struju. Dimnjaci su odavno zapušeni i zagrađeni. Kad bih spavao ako bih morao raspaljivati kotao u 5 ujutro, a i pitanje je koliko bi me jeftinije izašlo. Instalacija mi je savremena i koliko god je moguće ekonomična u zgradi zidanoj 1930.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #184 on: April 12, 2012, 06:16:19 pm »

Eto u Srbiji postoje ljudi koji zive od srece 

Inace ne znam samo kako nadlezne nije sramota da u medijima napisu kako je zaposlenima plata ispod minimalca. Istovremeno su propisali nov visi iznos minimalca iako su poslodavci bili protiv. Ne branim poslodavce ali sam i sam to bio i znam sta znaci povisica od npr. 1000 ili 2000 dinara i to samo za 2 radnika. Dobro mi je poznato koliko je tesko obezbediti ta dodatna sredstva posto to nije samo 1000 ili 2000 vec tu idu jos i porezi i doprinosi i gomila nekih nameta. 

P.S

A kada bi u nekoj privatnoj firmi isplacivali platu ispod minimalca odmah bi imali inspekciju na vratu.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #185 on: August 20, 2012, 09:20:13 am »

Pojačano naoružanje Vojske Srbije


19.08.2012.

Naoružanje će ove godine biti pojačano za 13 stavki. Najznačajniji avion “lasta” sa digitalizovanom kabinom

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Arenal Vojske Srbije od početka godine bogatiji je za četiri nova sredstva, a na završnim ispitivanjima je još devet savremenih sistema koje će koristiti naše oružane snage. Uniformu će već za koji dan i formalno "obući" avion "lasta" sa digitalizovanom kabinom, bespilotna letelica "vrabac", a očekuje se da istim putem uskoro krenu i raketni sistemi "bumbar", "morava", "kub"...

Pečat na garantne listove ovog naoružanja stavio je Tehničkoopitni centar (TOC) - vojna ustanova zadužena za razvoj i testiranje svih sredstava koja koristi naša vojska. Na ovogodišnjem pojačanju radile su i gotovo sve fabrike namenske industrije.
 
- Najvažnije nam je da naoružanje i oprema koje projektujemo za Vojsku Srbije može i da se proizvodi u našoj zemlji, ali i da je po kvalitetu i ceni atraktivna na svetskom tržištu - kaže direktor TOC pukovnik Zoran Rajić. - Trenutni prioritet je bespilotna letelica srednjeg dometa "pegaz", raketa kalibra 128 milimetara sa korekcijom putanje, upaljač za projektile od 105 do 155 milimetara, terensko vozilo za prevoz ljudi, dvobazna raketna goriva...

Među sredstvima koja ulaze u Vojsku Srbije veoma je značajan školsko-borbeni avion "lasta", koji za razliku od svoje starije sestre ima savremenu kabinu. Pilot na obuci u ovom avionu zahvaljujući tome ima uslove identične onima koji su u mnogo skupljim mlaznim letelicama. Cena letenja na ovom domaćem vazduhoplovu je niska, tako da osim dobrih uslova za obuku njegovo korišćenje štedi i novac.

Ispit u vojnim laboratorijama položila je i taktička bespilotna letelica "vrabac", koja je prvi srpski proizvod te vrste. Svoju ulogu ona će imati u fotografisanju i snimanju državne teritorije, skupova i granica, a osim jeftine tehnologije izrade i lake prenosivosti, njena prednost je i u emitovanju kvalitetnih snimaka u realnom vremenu.

Pojačanje će stići i na zemlju. Samo poslednji potpis čeka protivoklopni sistem "bumbar", koji je važio za neslavnog rekordera po godinama razvoja. U stroj će uskoro stati i modernizovani raketni sistem PVO "kub". U Ministarstvu odbrane velike nade ulažu i u terenske automobile ponikle u kragujevačkoj "Zastavi" i pribojskom FAP-u.


Oružje iz laboratorija

Spisak naoružanja koje je nastalo i razvijeno u Tehničkoopitnom centru u Žarkovu nije kratak i piše se godinama. Ova ustanova raspolaže sa 22 laboratorije, među kojima je zlata vredan deo za ispitivanje aerodinamičnosti letelica. U pet aerotunela za testiranje aviona stvaraju se uslovi kakvi vladaju na nebu. Srbiji to daje mogućnost da razvija nove i da unapređuje stare sisteme namenjene avijaciji.

Izvor: Večernje Novosti


* pegaz.jpg (85.55 KB, 620x365 - viewed 135 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #186 on: August 20, 2012, 09:32:13 am »

Raketni sistem "Morava"?
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #187 on: August 20, 2012, 09:33:01 am »

To sam se i ja priupitao. Grin
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #188 on: August 20, 2012, 09:42:37 am »

U prošlom broju Odbrane je pisalo ovo:

Quote
Modularni raketni sistem "Morava"

Ne znam šta je to.



Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #189 on: August 20, 2012, 09:47:08 am »

Morava je novo ime za ovo.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* morava.jpg (102.5 KB, 800x520 - viewed 137 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #190 on: August 20, 2012, 10:00:17 am »

Dakle fensi "Oganj".
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #191 on: August 20, 2012, 10:06:11 am »

Dakle, nekom je dosadno, pa smišlja nova imena za postojeće 
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #192 on: August 20, 2012, 10:35:06 am »

Nema više Čajevca, pa je drugačija elektronika.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #193 on: August 20, 2012, 11:04:26 am »

Није разлика само до електронике (Морава би требала да има и СУВ).

Приметите да је камион мањи, двоосовински. Нема аутопуњача нити резервног комплета ракета.
Систем је замишљен да носи два модула са ракетама, који могу да буду са Пламена, Огња или Града.
Допуна се врши са посебног возила са дизалицом.

Велика разлика у односу на Огањ.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #194 on: August 20, 2012, 11:43:44 am »

Zna li se domet? Zna li neko kako je modernizovan Kub?
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... 120   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.