Kakav naslov
Hrvati konsternirani što su Francuzi odlučili da prodaju Srbiji Rafale i Srbe kao što su njih 2019. proglasili za strateške partnere!30.08.2024.
Srbija se ponovo okrenula prema Francuskoj odakle je nabavljen višenamenski borbeni avion Rafal na standardu F-4Dvedesetideveti avgust 2024. godine ostaće u istoriji upamćen kao datum kada je Srbija prvi put posle 37 godina kupila novi avion i 120 godina od kada je u Francuskoj za potrebe Srpske vojske kupljene letelice Blerio i Spad.
Od toga je prošao skoro jedan vek, a Srbija se ponovo okrenula prema Francuskoj odakle je nabavljen višenamenski borbeni avion Rafal na standardu F-4.
Sam čin potpisivanja u Palati Srbije je bio svečan, ali dežurni komentatori za sve i svašta, plus vojni analitičari nisu nimalo bili odušvljeni ovom vešću. Neki “dušebrižnici” već su počeli da galame da je Francuska izdala strateško partnerstvo sa Hrvatskom.
Bilo je i onih koji su se tešili da je to pismo o namerama, da Pariz neće izneveriti “lepu njihovu” i da će Srbiji isporučiti Rafale. Takođe bilo je i nekih koji su predlagali da Hrvatska traži od Pariza da se modernizuju njihovi Rafali standarda F-3 na F-4.
Radikalniji su se čak zalagali da je vreme ponovo otići u SAD i tražiti od njih ni manje ni vše nego F-35A sa čime bi Hrvatska parirala Srbiji u pogledu borbenih aviona s obzirom na neka aktuelne nabavke u SAD što se tiče borbenih letelica i tehnike za KOV. Inače Hrvatska trenutno koristi dva tipa američkih helikoptera UH-60 i OH-58A Kajova dok se za obuku koriste Bel 406 Džet Rendžer.
Pojedini hrvatski vojni analitičari smatraju da je Hrvatska u strateškom partnerstvu sa Parizom 2019 trebala da prođe mnogo bolje nego što je prošla kupovinom polovnih F-3. Isto tako oni navode da je strateško partnerstvo Francuske i Hrvatske ovom prodajom narušeno, ali i da se od Srbije moglo naučiti kako se jedan takv sporazum sastavlja i nabavlja.
Tamošnji teoretičari zavere sa uglednom reputacijom na društvenim mrežama su uplašeni da će Rusi i Kinezi se dočepati i saznati sve o Rafalima i tehnologiji i da će avione rastaviti do zadnjeg šrafa i sve odneti u Kinu i Rusiju.
Međutim, avaj o Rafalima je sve poznato do zadnjeg šarfa, tako da i nema šta Srbi da ponude Rusima i Kinezima, s obzirom da sve države koje imaju Rafale imaju i bliske odnose sa Rusijom pa i strateške Indija i Egipat. Ali, pošto su Srbi dežurni krivci za sve, logično je da se baš to ovde desi.
Takođe već sada odjekuju bojni pokloči sa Fejsbuk grupa da Plenković od Pariza kupi krstareće rakete Skalp i da ih mogu hrvatski Rafali da lansiraju na Beograd.
Bilo kako bilo, pred Srbijom je težak zadatak obuke pilota, mehaničara i oružara, prilagođavanje aerodrome infrastukture za prijem novih aviona i izbor novog škosko borbenog aviona kao zamena za Supergaleb G-4.
S druge strane u Hrvatskoj još uvek nisu shvatili da su u NATO paktu tj da angažovanju vojske ne odlučuje “škvadra” iz Sigeta, Prisavlja, Klare ili Vrapča, ali i Jaruna nego Brisel. Isto tako oružje koje se nabavlja nije namenjeno za rat protiv Srbije. A isto tako još veći šok, koji će rezultirati prinudnim odlaskom u Vrapče ili Rab biće taj što će po svemu sudeći Srbija i Hrvatska Rafalima čuvati vazdušno nebo buduće Jugoslavije koja će kako stvari stoje nužno morati ponovo da vaskrsne.
Izvor