PALUBA
March 29, 2024, 02:44:29 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 120   Go Down
  Print  
Author Topic: Nabavke i investicije u VS - vesti  (Read 391990 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #30 on: November 20, 2009, 05:27:00 pm »

Šta ima u kantini?
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #31 on: November 23, 2009, 10:57:55 am »

Vojni i državni vrh na otvaranju baze Jug


23.11.2009.

Vojna baza "Jug" kod Bujanovca, najveća i najmodernija u regionu, sa uslovima za rad i smeštaj vojnika i starešina kakve imaju najsavremenije armije sveta, danas će svečano biti otvorena u prisustvu državnog i vojnog vrha Srbije.

 
Baza se nalazi na brdu oko pet kilometara južno od Bujanovca, u blizni kopnene zone bezbednosti i administrativne linije sa Kosovom i Metohijom, a udaljena je oko 90 kilometara od granice sa Bugarskom i tridesetak kilometara od granice sa Makedonijom.

Prostire se na oko 35 hektara površine, i do sada je u njoj podignuto više od 30 objekata u kojima će moći da bude smešteno oko hiljadu ljudi.

Baza "Jug" (Cepotina) zbog blizine administrativne linije sa Kosovom i Metohijom kao i Koridora 10, ima strateški značaj za bezbednost svih gradjana tog dela Srbije.

Baza bi, prema najavama Ministarstva odbrane, u budućnosti mogla biti proširena na dodatnih 65 hektara, kako bi postala i centar za obuku pripadnika mirovnih operacija.

Izgradnja baze je počela 2003. godine, a radovi su trajali čitavih šest godina uglavnom zbog nedostatka sredstava.

Baza "Jug" uz kapacitete za obuku i logističku podršku ima i niz pratećih objekata za odmor i sportske aktivnosti ljudstva.

Svečanom otvaranju vojne baze "Jug" prisustvovaće predsednik Srbije Boris Tadić, premijer Mirko Cvetković, ministar odbrane Dragan Šutanovac i načelnik Generalštaba Vojske Srbije general-potpukovnik Miloje Miletić, najavilo je Ministarstvo odbrane.


Izvor: Tanjug

 
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #32 on: November 23, 2009, 03:02:01 pm »

Otvorena vojna baza „Jug“


23.11.2009.

Baza „Jug“ u Cepotini kod Bujanovca, najveća i najmodernija u regionu, otvorena je danas u prisustvu predsednika Srbije Borisa Tadića, premijera Mirka Cvetkovića, ministra odbrane Dragana Šutanovca, načelnika Generalštaba Vojske Srbije general-potpukovnika Miloja Miletića i brojnih gostiju iz Vlade Srbije, Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, vojnodiplomatskog kora, MUP-a i lokalne samouprave.


Predsednik Tadić je, otvarajući bazu, istakao da je postojanje vojne baze u opštini Bujanovac ključna garancija sigurnosti i mira u tom delu Srbije. "Svi građani Srbije koji žele mir i stabilnost u regionu i najbolje međunacionalne odnose treba da budu zadovoljni otvaranjem baze 'Jug'. Svi koji ne žele mir i svi koji se bave organizovanim kriminalnom ne treba da budu zadovoljni", rekao je predsednik Srbije Boris Tadić.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Predsednik Tadić čestitao je ministru Šutanovcu zato što je za njegovog mandata okončan jedan tako veliki projekat kakav je izgradnja baze „Jug“. On podvukao da baza „Jug“ ima višestruk značaj za državu Srbiju i njenu vojsku, ali i čitav region sa aspekta bezbednosti. On je rekao da baza ima i izuzetan razvojni potencijal jer će u njoj raditi oko 1.000 pripadnika Vojske, što ljudima iz tog kraja nudi perspektivu zapošljavanja.

Predsednik je podsetio da se u ovom trenutku nedaleko od baze „Jug“ nastavlja izgradnja Koridora 10 zajedno sa partnerima iz Grčke. On je istakao da su oba projekta pretpostavke razvoja juga Srbije što je pretpostvka ravnomernog regionalnog razvoja i podsticanja stanovništva da nastavi da živi u svom kraju i pronađu radna mesta tamo gde su rođeni.

Vojska, istakao je predsednik Srbije, nije samo garant suvereniteta i teritorijalnog integriteta, već i jedan od ključnih elemeneta države u borbi protiv organizovanog kriminala i terorizma. "Očekujem i da će baza Jug biti jedan od ključnih doprinosa pripremi naše vojske za učešće u mirovnim operacijama, jer je međunarodna odgovornost Srbije preduslov njenog kredibilteta u svetu", rekao je Tadić.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

On je poručio da dva strateška interesa Srbije ostaju članstvo u EU i očuvanje teritorijalnog integrita na Kosovu i Metohiji i dodao da Srbija nikada neće odustati od ta dva cilja.

On je kazao da jedino zemlja koje je poštovana u svetu može da brani interese svojih građana.

- Srbija koje je uvažavana u svetu uvek će bit pitana za budućnost razvoja jugoistočne Evrope. Takva Srbija ima svoje mesto u Evropskoj uniji i ona je dobar sused svim zemljama. Takva Srbija je garant prosperiteta budućnosti za svakog njenog građanina, svako dete, svakog penzionera... Zato u takvu Srbiju treba da verujemo. To očekujem od svih delova društva, to tražim i od pripadnika Vojske – rekao je predsednik pozdravivši postrojene jedinice usklikom „Živela Srbija“!

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ministar odbrane Šutanovac podsetio je da je baza Jug najznačajniji i najveći infrastrukturni objekat koji je u proteklih nekoliko decenija izgradilo Ministarstvo odbrane i precizirao da je u njenu izgradnju uloženo više od milijardu i sedamsto miliona dinara. Šutanovac je najavio mogućnost proširenja baze na dodatnih 60 hektara, kako bi ona postala i centar za obuku učesnika mirovnih operacija.

"Želja nam je da ova baza postane model za izgradnju baza u Srbiji", rekao je Šutanovac.

Istakavši značaj civilno-vojne saradnje i doprinos baze ekonomskom razvoju regiona, Šutanovac je objasnio da će, osim što će taj vojni objekat biti mesto gde će se zapošljavati lokalno stanovništvo, civilima biti dostupni i njeni medicinski kapaciteti.

Baza „Jug“ udaljena je oko pet kilometara od centra Bujanovca, s leve strane autoputa Beograd–Niš–Vranje–Bujanovac koji vodi prema srpsko-makedonskoj granici. Kompleks zauzima oko 35 hektara zemljišta sa 66 objekata, od čega su 44 objekta visokogradnje ukupne površine oko 22.000 kvadratnih metara. Vojni kompleks nadomak Bujanovca osmišljen je za smeštaj oko 1.000 vojnika, sve potrebne opreme, naoružanja, borbenih i neborbenih vozila, intendantske opreme i drugih sredstava potrebnih za svakodnevno funkcionisanje savremene profesionalne vojne jedinice. Baza takođe poseduje kapacitete za obuku, logističku podršku, odmor i sportske aktivnosti ljudstva. Bazi bi uskoro trebalo da pripadne i 96 hektara zemljišta u njenoj okolini koje će služiti za obuku.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Vojna baza“Jug“je trenutno najsavremeniji objekat kasarnskog tipa koji poseduje Vojska Srbije. Od ostalih kasarni razlikuje se prema koncepciji i opremljenosti objekata, a najviše prostorija za smeštaj vojnika. Umesto spavaonica za više desetina pripadnika vojske, objekti za smeštaj raspolažu sobama sa najčešće četiri kreveta i zasebnim mokrim čvorom. Baza raspolaže kompleksom sportskih terena, restoranom kapaciteteta 2.000 mesta, ambulantom, kotlarnicom, benzinskom stanicom i savremenom radionicom za popravku vozila. Pored toga baza ima dovoljne kapacitete magacinskog prostora, garaža, stajanki i nadstrešnjica.

Jug pruža optimalne uslove za život i rad oko 1.000 vojnika i policajaca, smeštaj specijalne opreme i tehničkih sredstava. Izgradnja je počela 2003. i uz niz problema i zastoja do 2005. godine završeno je pribavljanje zemljišta i deo radova na infrastrulturi i instalacijama. Pošto je Ministarstvo unutrašnjih poslova odustalo od učešća u projektu, kompleks je reurbanizovan na osnovu taktičko-tehničkog zahteva Generalštaba Vojske Srbije. Novim urbanističkim planom baza je priladođena vojnim potrebama, a izgradnja je osmišljena u tri faze u periodu od 2008. do 2010. godine.

Ukupna vrednost izgradnje objekata visokogradnje i infrastrukture je oko 1.740.000.000 dinara. Za sledeću godinu planirana je treća faza izgradnje, tokom koje će biti podignuti kantina, vojnički klub i sportska sala.


Izvor: Sajt M.O.


K'o što se iz priloženog da videti, ima i kantina ... A u kantini, kao u svakoj kantini ... Pljuge, vafli, lokum ...


* cepotina_001.jpg (180.27 KB, 1024x768 - viewed 92 times.)

* cepotina_003.jpg (141.97 KB, 1024x683 - viewed 78 times.)

* cepotina_004.jpg (153.93 KB, 1024x683 - viewed 75 times.)

* cepotina_005.jpg (93.38 KB, 1024x683 - viewed 82 times.)
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #33 on: November 24, 2009, 08:30:45 pm »

Zracne linije oko 60 km od druge vojne baze
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #34 on: January 02, 2010, 12:57:42 pm »

Vojska nastavlja  sa remontom i nabavkama iz 2009. godine


02.01.2010

Beograd – Vojska Srbije nastaviće u 2010. godini sa remontom naoružanja i vojne i opreme i nabavkom sredstava ratne tehnike koje je započela prethodne godine za potrebe Kopnene vojske i Vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane.


U budžetskoj specifikaciji navodi se da će najveći deo sredstava koji je izdvojen za opremanje vojske biti potrošen za nastavak realizacije zadataka poput nabavke oklopnog borbenog vozila točkaša, višenamenskog transportnog helikoptera , ili remont i modernizaciju vazduhoplova i raketnih sistema PVO.

Deo sredstva biće utrošen i za kupovinu sredstava za telekomunikacije i informatiku, kao i za opremu za elektronska i protivelektronska dejstva.

Od ukupnih finansijskih sredstava za tu namenu, za nabavku novih sredstava naoružanja i vojne opreme biće utrošeno 88,3 odsto, za modernizaciju 5,7, za generalni remont 4,6 a za razvoj 1,4 odsto.

U budžetu Srbije za 2010. godinu za nabavku mašina i opreme za potrebe Vojske Srbije određeno je nešto više od 5,4 milijardi dinara.


Izvor: Beta
Logged
whiteG
mornar
*
Offline Offline

Posts: 42



« Reply #35 on: January 16, 2010, 12:38:05 pm »

Novi trenazer Mig-29 za srpsko RV


Vazduhoplovstvo i PVO Bojske Srbije od pre nekoliko dana je dobilo trenazer za MiG-29 koji je u okviru posla oko remonta poslat iz Rusije.
Za razliku od starijih simulatora koje posedujemo, ovaj trenazer je znatno manjih dimenzija, a softver je zamenio niz slozenih uredjaja i sklopova.
U centralnom delu prostorije, gde je smesten trenazer, nalazi se pilotska kabina MiGa-29. Sa njene ceone strane postavljen je sistem za vizuelizaciju, to jest zaobljena povrsina na koju se projektuje slika kakvu bi pilot trebao da vidi iz kabine aviona. Velika prednost ovog simulatora u odnosu na starije modele jeste vizuelizacija.

Opsirnije u magazinu Odbrana.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* trenazer.jpg (103.19 KB, 640x338 - viewed 102 times.)
« Last Edit: January 16, 2010, 02:20:55 pm by trpe grozni » Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #36 on: January 16, 2010, 02:16:06 pm »

Ima 20-tak sekundi o simulatoru na promotivnom video VS od 2:20 pa do kraja (oko 17mb).

 
Evo par slicica iscumanih iz videa za one kojima se ne skida ceo fajl.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ukrainski simulator za Mig-29 dosta slican ovom nasem osim sto ima i hidrauliku za pomeranje kabine.

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/tFGqVRcAKbY?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/1P2661fqSFk?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>






* simulator mig-29.jpg (99.9 KB, 1228x906 - viewed 69 times.)

* simulator mig-291.jpg (81.51 KB, 1219x886 - viewed 70 times.)

* simulator mig-292.jpg (73.18 KB, 1222x885 - viewed 60 times.)

* simulator mig-293.jpg (80.62 KB, 1220x900 - viewed 76 times.)

* simulator mig-294.jpg (104.83 KB, 1210x872 - viewed 78 times.)

* simulator mig-295.jpg (68.46 KB, 1213x888 - viewed 74 times.)
« Last Edit: August 25, 2010, 08:23:13 pm by Boro Prodanic, Reason: YT tagovi » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #37 on: January 22, 2010, 06:44:38 pm »

Nova oprema u Vojnoj bolnici Niš


Ministar odbrane Dragan Šutanovac danas je u niškoj Vojnoj bolnici, koja obeležava 132 godine rada, pustio u rad savremeni multislajsni skener, rentgen aparat i otvorio ortopedsku hiruršku salu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

“Multislajsni skener, koji košta oko 50 miliona dinara, omogućiće pripadnicima Vojske Srbije i penzionerima, ali i civilima, mogućnost savremenog dijagnostičkog pregleda ovde u Nišu”, rekao je ministar Šutanovac, naglašavajući važnost vojnog zdravstva, a razlog više je što u mirovnim misijama u svetu trenutno imamo najviše ljudi koji su iz vojnog saniteta.

“Podsećam da smo već dve godine stavili VMA u Beogradu u funkciju civila i njihovog lečenja, a od ove godine u toj funkciji su i Vojna bolnica u Nišu i Vojnomedicinski centar u Novom Sadu.

“Vojna bolnica u Nišu ostvarivaće od usluga civilnom stanovništvu nešto manje od dva miliona eura”, naglasio je Šutanovac i istakao da će to omogućiti još bolje lečenje svih građana koji gravitiraju Nišu, kao važnom odbrambenom centru naše zemlje.

Ministar Šutanovac je rekao da je opremanje izvršeno u saradnji sa Gradom Nišom, a u narednom periodu nastaviće se saradnja na razmeni određene imovine i izgradnji “jeftinih stanova”.

Govoreći o profesionalizaciji vojske, ministar Šutanovac je rekao da je do sada angažovano oko 6.000 ljudi, a da će do kraja ove godine biti primljeno još 4.000 profesionalnih vojnika.

Izvor: Sajt MORS


* Nis_02.jpg (171.74 KB, 1024x651 - viewed 65 times.)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #38 on: July 13, 2010, 03:06:42 pm »

Prvi avioni za vojsku posle dve decenije

13.07.2010.

Vojska Srbije dobija prve nove letelice koje će ući u naoružanje još od 1992. godine,
kada su sklopljeni poslednji avioni Orao i Supergaleb.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Komandant Vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane Vojske Srbije (VS), brigadni general Ranko Živak, najavio je da je do kraja 2010. godine planirana isporuka prva četiri domaća školska aviona Lasta-95 iz pančevačke fabrike Utva.

U intervjuu agenciji Beta Živak je rekao da će to biti prve nove letelice koje će ući u naoružanje VS još od 1992. godine, kada su sklopljeni poslednji avioni Orao i Supergaleb.

On je naveo da će iz Utve u VS ukupno stići dva prototipa i 15 serijski proizvedenih aviona Lasta-95.

"Prema sadašnjem projektu i sredstvima koja su obezbeđena, dinamika govori da ćemo dobiti četiri aviona do kraja godine, šest iduće godine i pet 2012", rekao je general Živak.

On je ocenio da se radi o odličnom avionu za početnu obuku koji omogućava mladim pilotima da uče letenje, pa i da naprave i neku grešku.

"S njim se mogu raditi i sve akrobacije potrebne za ocenjivanje sposobnosti i selekciju kandidata, što nije bio slučaj sa avionom Utva 75, koja se sada koristi za obuku", rekao je Živak.

On je dodao da je plan da se uvođenjem novog aviona za obuku i modernizacijom i digitalizacijom mlaznog školsko-borbenog aviona Supergaleb G-4 stvore uslovi za školovanje pilota za najsavremenije višenamenske borbene avione četvrte generacije.

Iako je digitalizacija G-4 već uveliko trebalo da počne, Živak je rekao da je nedostatak novca i remontnih kapaciteta usporio izbor ino-partnera i modernizaciju.

On je dodao da se zato sada razmatra mogućnost da ceo proces preuzme strana kompanija koja bude izabrana za isporuku novog višenamenskog borbenog aviona, kako bi se G-4 prilagodio mogućnostima i ergonomiji kabine novog aviona.

Živak je još rekao da je stručni tim Ministarstva odbrane i VS ostvario inicijalne kontakte sa proizvođačima ruskih aviona Suhoj, Mig-29M2 i Mig-35, francuskog Rafala, švedskog Gripena, američkih
F-16 i F-18, kao i Eurofajtera, da je od većine njih stigao odgovor a da su već održane vrlo kvalitetne prezentacije tih aviona.

Zadatak tima je da do kraja godine napravi uporednu analizu ispunjavanja postavljenih takticko-tehnickih zahteva i da rangira kandidate.

"To je najviše što mi možemo u ovom trenutku. Nakon toga slede razgovori o ekonomskim aspektima, mogućnostima šire međudržavne ekonomske saradnje i modalitetima nabavke, a nije nebitan ni politički nivo koji je nekada presudan. To prevazilazi naše ingerencije", rekao je general Živak.

On, međutim, nije mogao da kaže kolika je cena tih aviona, jer ona zavisi od brojnih elemenata poput količine naručenih letelica, kupljenog naoružanja, obuke i od toga da li je ostvarena i neka druga ekonomska međudržavna saradnja.

Komandant Vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane VS podsetio je i da su Češka i Mađarska, po nezvanicnim izvorima, za iznajmljivanje na deset godina 14 aviona Gripen plaćali između 40 i 50 miliona evra po komadu.

Ruski modeli su, po njegovim rečima, možda nešto povoljniji, ali krajnja odluka neće biti doneta isključivo zbog nominalne cene, već i u zavisnosti od procenjenih troškova eksploatacije i održavanja, obaveznih remonta i potrebe modernizacije.

Govoreći o prelasku šest aviona Supergaleb G-4 iz Podgorice u Srbiju, Živak je rekao da je potrebno da taj sporazum ratifikuju parlamenti dve države, dok razgovori o eventualnom preuzimanju aviona Orao iz Banjaluke nisu napredovali.

Komandant avijacije je rekao da su u 2009. godini srpski piloti u vazduhu u proseku provodili oko 30 sati, a da se ove godine očekuje da taj nalet bude povećan za oko 20 odsto.

"To je značajan napredak ako se ima u vidu da je pre nekoliko godina sistem obuke bio ugrožen jer se letelo po nekoliko sati. Ipak, to je i dalje daleko od onoga što bi mi želeli, a to je minimalno 80 sati godišnje, čime bi mogla da se održi trenaža i izvrši kvalitetna obuka mlađih pilota", rekao je Živak.

Prema njegovim rečima, avijacija Srbije godišnje "gubi" između pet i deset aviona i helikoptera kojima ističe međuremontni rok rada.

Napor da se taj gubitak kompenzuje ubrzavanjem remonta često je otežan zbog nedostatka novca i rezervnih delova iz zemlje i inostranstva.

Mnoge fabrike rezervnih delova i kooperanti su, u međuvremenu, prestali da postoje ili su privatizovani, nakon čega su promenili proizvodni program i više nisu zainteresovani da proizvode male serije za potrebe vazduhoplovstva.

Živak je kao problem označio i nedovoljnu prilagođenost kapaciteta Vazduhoplovnog zavoda "Moma Stanojlović" realnim potrebama vojske, zbog čega je potrebno izvršiti njegovu unutrašnju reorganizaciju.

To je neophodno kako bi se ojačali kapaciteti za remont perspektivnih letelica poput G-4 ili helikoptera Gazela, pre svega na račun aviona Utva 75, čije izbacivanje iz upotrebe se planira nakon prijema aviona Lasta-95.

General Živak je dodao da trenutno nije moguće korišćenje aviona Mig-29 u sistemu PVO, jer je u prekidu letačka obuka na tom tipu usled kvara jedinog dvoseda koji je u upotrebi u VS.

Nakon što izvođač remonta obezbedi potrebne rezervne delove za avion koji je u garantnom roku, biće nastavljena obuka, a posle se planira njihovo uvođenje u operativnu upotrebu sa savremenijim naoružanjem.


Izvor: Beta


* Lasta-95.jpg (150.39 KB, 610x395 - viewed 117 times.)
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #39 on: August 12, 2010, 08:10:30 pm »

11. 08. 2010.

VS završila remont dva helikoptera Mi-17

Prve letelice nakon dve decenije

Beta

Vojska Srbije završila je remont dva helikoptera Mi-17 koji su nekada pripadali Ministarstvu unutrašnjih poslova Srbije, i to su prve letelice uvedene u naoružanje Vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane u proteklih 18 godina.

Dva srednja transportna helikoptera Mi-17 dobili su evidencijske brojeve 12550 i 12551, pod kojima su ušli u sastav 138. mešovite transportne avijacijske eskadrile, 204. baze u Batajnici.

Avijacija je poslednje avione domaće proizvodnje Supergaleb i Orao uvela u naoružanje 1992. godine dok su nove letelice iz inostranstva poslednji put nabavljene još 1987. godine, kada je kupljena jedna eskadrila lovaca Mig-29 iz tadašnjeg Sovjetskog saveza.

Helikopteri Mi-17, proizvedeni su 1987. i 1991. godine u Sovjetskom Savezu i nisu bili novi ni kada su 1998. godine, zajedno sa dva jurišna helikoptera Mi-24, nabavljeni za tadašnju Jedinicu za specijalne operacije (JSO).

Njihovo poreklo nikada nije u potpunosti razjašnjeno, ali su u literaturi kao zemlje iz kojih su nabavljeni najčešće pominjane Ukrajina, Azerbejdžan i Tadžikistan. Misterija verovatno neće biti rasvetljena jer je nabavku za JSO obavio Resor državne bezbednosti, čiji operativci "nisu sačuvali račun".


Izvor: Blic
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #40 on: August 12, 2010, 08:24:29 pm »

Sa srećom! To je ipak lijepa vijest pa neka su i polovni.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #41 on: August 12, 2010, 08:26:37 pm »

Lepa vest, svakako... mada bih voleo da remontuju i Mi-24.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #42 on: August 12, 2010, 08:28:06 pm »

Akobogda... valjda i oni dođu na red.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #43 on: August 12, 2010, 10:41:45 pm »

Koliko sam čuo, nije u planu da se Mi-24 remontuju.
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #44 on: August 13, 2010, 12:15:00 am »

Da ih barem nabave još, pa da formiraju eskadrilu, to bi možda i imalo nekog smisla, ali, bacati pare na remont samo dva Mi-24 nema nikakvog smisla. Bolje bi im bilo da formiraju jednu eskadrilu Mi-8/17, koja je preko potrebna, a, u Rusiji, Ukrajini i ostalim zemljama bivšeg SSSR-a, se ti helikopteri prodaju na kilo. Koliko je uopšte ispravnih Mi-8 u VS uopšte i ostalo?
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 120   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.