PALUBA
March 28, 2024, 11:00:59 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 [46] 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 ... 120   Go Down
  Print  
Author Topic: Nabavke i investicije u VS - vesti  (Read 391321 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #675 on: March 30, 2017, 12:55:19 pm »

Može li Srbija remontovati ruske helikoptere?


"Naša zemlja ima potencijal za formiranje regionalnog centra za remont ruskih helikoptera. Ono što nema je stručni kadar i tržište", piše Sputnjik.



Da li će Srbija moći da iskoristi pun potencijal naoružanja koje stiže iz Rusije?

O otvaranju remontnog centra za ruske helikoptere u Srbiji govori se više od godinu dana. Poslednja vest o tome glasi da je srpski ministar odbrane Zoran Đorđević najavio da su Rusi zainteresovani da dođu u našu zemlju, kako bi se otvorio novi centar za modernizaciju i remontovanje helikoptera "Mi“, ističući da je i Srbija zainteresovana za to.

- Sve ide u pravcu da to vrlo brzo zaživi. Prvo će to biti jedan mali regionalni centar, koji bi trebalo da izraste kasnije u veliki moderan centar za celu Jugoistočnu Evropu - rekao je Đorđević.

Najbolji kadrovi u penziji


I vojni analitičar Miroslav Lazanski podseća da priča o osnivanju remontnog centra za ruske helikoptere u Srbiji traje već godinu i po dana, pošto veliki broj istočnoevropskih vojski koristi ruske helikoptere, uključujući i neke zemlje NATO-a. Lazanski napominje da bi za takav posao mogao da se osposobi srpski vazduhoplovni zavod "Moma Stanojlović“. Pitanje je, međutim, kaže Lazanski, koliko smo mi sposobni za tako nešto.

- Šta je problem ’Mome Stanojlovića‘? Problem je što su linearno u penziju slati najbolji kadrovi. I inženjeri, i visokokvalifikovani majstori i tehničari, a vi stručnjake za remont aviona i helikoptera ne možete da stvorite za godinu, dve ili tri. To ne mogu da rade klinci, oni mogu da rade neke osnovne poslove, ali to moraju da budu visokokvalifikovani majstori. A mi smo ih slali u penziju onako, đuture, i onda je ’Moma‘ došao u situaciju da remontuje jedan avion ili dva helikoptera godišnje, što je katastrofa - kaže Lazanski.

 Da li će okolne zemlje, ali i Poljska, Mađarska, Češka i druge zemlje koje u svom naoružanju imaju ruske helikoptere, pristati da remontuju svoje helikoptere u Srbiji zavisi, kaže Lazanski, od naših kapaciteta, brzine i kvaliteta remonta i da li će Rusi pristati da nam daju tu vrstu licence.

- Rusi ne daju svakome da remontuje. Ako je helikopter proizveden u Rusiji, onda je Rus taj koji daje odobrenje koji remontni zavod može da ga remontuje. Ne može kako se kome svidi - zaključuje Lazanski.

Srbija ima dobro poznate kapacitete, jer su još u vreme SFRJ naši zavodi bili ovlašćeni za remontovanje svih tipova ruskih helikoptera, kaže vojni analitičar Andrija Mlakar.

Ministrova izjava samo je potvrda našeg znanja i iskustva, dodaje Mlakar, ali i on napominje da danas Srbiji nedostaje odgovarajući profesionalni stručni kadar.

- To je ono što u početku može usloviti probleme, jer je za školovanje mehaničara potrebno dve do tri godine. Ali što se tiče regionalnog centra, to je značajan pomak, jer u regionu imamo veliki broj zemalja koje, iako su članice NATO-a, i dalje koriste ruske helikoptere u svom naoružanju - objašnjava Mlakar.

Tržište za regionalni remontni centar, kaže Mlakar, postoji.

- Tri članice NATO-a poseduju ruske helikoptere — Bugarska, Hrvatska i Češka. Hrvatska ima osam neoperativnih helikoptera. Priča da će uskoro stići američki transportni helikopteri izgleda da je na mnogo dalekom štapu i već se polemiše gde bi ruski helikopteri mogli da se održavaju. S obzirom da smo mi u tom segmentu najbolji, mislim da bi bilo najbolje da se to ovde obavi. Da li će to Hrvati prihvatiti, ostaje da se vidi - kaže Mlakar.

Šta dalje?

I analitičar Aleksandar Radić podseća da je u doba SFRJ zavod "Moma Stanojlović“ remontovao ruske helikoptere, a poslednji ciklus remonta helikoptera u tom zavodu završen je prošle dekade. Otvoreno je pitanje šta dalje, kaže Radić, ima li osnove za nastavak remonta zato što su dva helikoptera Mi-17, od kojih je jedan uništen u nesreći, remontovani delom kod nas, a delom u Rusiji.

- Otvoreno je pitanje i da li je u Srbiji svrsishodno otvoriti remontnu liniju — ne centar, to je pretenciozan naziv - zato što govorimo o zavodu koji radi i na drugoj tehnici, jer u ovom trenutku brojno stanje tehnike u RV je jedan helikopter Mi-17, kome bi bio potreban remont u dogledno vreme, a dva nova helikoptera su tek prošle godine uvedena u naoružanje i dugo je do njihovog prvog remonta - objašnjava Radić.

Prema njegovom mišljenju, unutar regiona vrata su zatvorena kad je reč o remontu helikoptera u Srbiji.

- Nekoliko članica NATO-a koristi helikoptere porodice ’Mi‘, ali zbog činjenice da su unutar saveza definisana pravila igre oko korišćenja, naravno da zavod koji se nalazi u nekoj od članica NATO-a ima veliku prednost u dolasku do tog tržišta. U našem regionu, Hrvatska ne pokazuje ni najmanju želju da remontuje helikoptere u Srbiji, Makedonija je dobila pre neki dan dva helikoptera remontovana u Litvaniji, a sada tiho bez obaveštavanja javnosti preduzima obnovu resursa u Ukrajini. BiH se do sada oslanjala takođe na podršku ukrajinskih zavoda. Sve u svemu, da bi ozbiljno moglo da se priča o pokretanju remontne linije u Beogradu, prvo mora da bude jasno gde se vidi tržište - kaže Radić.

Prema njegovom mišljenju, domaće tržište ne postoji, regionalno tržište takođe ne postoji, i potrebno je definisati da li Rusija podrazumeva da sa otvaranjem remontne linije predaje Srbiji deo tržišta ili se, kako Radić kaže, radi o frazama sa naslovnih strana tabloida.

Hrvatska se, prema njegovima rečima, takođe hvalila da, kada se normalizuju odnosi između Zapada i Rusije, može da formira remontni centar na svom terenu. Hrvatska već ima centar za obuku za pilote ruskih helikoptera za zemlje Centralne Evrope, a remontne zavode za ruske helikoptere imaju, pored Litvanije, i Češka, Poljska, Slovačka. Radić misli da bi trebalo sa mnogo opreza govoriti o tome koji je potencijalni prostor na kome mogu da se pronađu ugovori za remont u Batajnici.

vesti-online
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #676 on: March 30, 2017, 12:59:16 pm »


Ja sam čuo da se razmišlja i oformiranju regionalnog centra za remont Gazela, mada ne znam ko ih u okruženju ima, osim zemalja bivše Yu.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #677 on: March 30, 2017, 01:48:14 pm »

Quote
Hrvatska ima osam neoperativnih helikoptera. Priča da će uskoro stići američki transportni helikopteri izgleda da je na mnogo dalekom štapu i već se polemiše gde bi ruski helikopteri mogli da se održavaju. S obzirom da smo mi u tom segmentu najbolji, mislim da bi bilo najbolje da se to ovde obavi. Da li će to Hrvati prihvatiti, ostaje da se vidi - kaže Mlakar.

Pre će Dunav poteći uzvodno, nego što će hrvatski Mil-ovi doći ba Batajnicu radi remonta. Malo realnosti nebi škodilo...
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #678 on: March 30, 2017, 06:25:21 pm »

Nisam pametan, ali šta imaju rusi od toga? Ako se jeftino proda/pokloni, onda se pare vračaju preko remonta u rusiji. Osim ako če biti firma samo na papiru Srbska.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #679 on: March 30, 2017, 10:33:28 pm »

Nisam pametan, ali šta imaju rusi od toga? Ako se jeftino proda/pokloni, onda se pare vračaju preko remonta u rusiji. Osim ako če biti firma samo na papiru Srbska.

Ствар уопште није у парама, шолдама, пенезима, итд. За сада је просто политички контраиндиковано да Хрватска повери ремонт "зракомлата" фирми у Србији, па макар МоСт добио благослов од самог Путина  заједно са Алексејем, патријархом сверосијским, да буде регионални центар ремонта хеликоптера.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #680 on: April 01, 2017, 04:36:13 pm »

Quote
Hrvatska ima osam neoperativnih helikoptera. Priča da će uskoro stići američki transportni helikopteri izgleda da je na mnogo dalekom štapu i već se polemiše gde bi ruski helikopteri mogli da se održavaju. S obzirom da smo mi u tom segmentu najbolji, mislim da bi bilo najbolje da se to ovde obavi. Da li će to Hrvati prihvatiti, ostaje da se vidi - kaže Mlakar.

Pre će Dunav poteći uzvodno, nego što će hrvatski Mil-ovi doći ba Batajnicu radi remonta. Malo realnosti nebi škodilo...

Srbija je kupovala Uzi-je napravljene u RH, Agrokor je vlasnik tvornica po Srbiji, u svakoj HR trgovini ima kupiti proizvoda iz Srbije.
Jedno je političko laprdanje a drugo realni život. Ako se tamo može kvalitetno i za pristojne novce napraviti remont - zašto ne.

poz.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 128


« Reply #681 on: April 01, 2017, 06:43:31 pm »

Quote
Hrvatska ima osam neoperativnih helikoptera. Priča da će uskoro stići američki transportni helikopteri izgleda da je na mnogo dalekom štapu i već se polemiše gde bi ruski helikopteri mogli da se održavaju. S obzirom da smo mi u tom segmentu najbolji, mislim da bi bilo najbolje da se to ovde obavi. Da li će to Hrvati prihvatiti, ostaje da se vidi - kaže Mlakar.

Pre će Dunav poteći uzvodno, nego što će hrvatski Mil-ovi doći ba Batajnicu radi remonta. Malo realnosti nebi škodilo...

Srbija je kupovala Uzi-je napravljene u RH, Agrokor je vlasnik tvornica po Srbiji, u svakoj HR trgovini ima kupiti proizvoda iz Srbije.
Jedno je političko laprdanje a drugo realni život. Ako se tamo može kvalitetno i za pristojne novce napraviti remont - zašto ne.

poz.

Па зато што се око чоколадица произведених у Србији направило политичко питање. Каква би била реакција на ремонт хеликоптера ?
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #682 on: April 01, 2017, 06:44:27 pm »

Quote
Hrvatska ima osam neoperativnih helikoptera. Priča da će uskoro stići američki transportni helikopteri izgleda da je na mnogo dalekom štapu i već se polemiše gde bi ruski helikopteri mogli da se održavaju. S obzirom da smo mi u tom segmentu najbolji, mislim da bi bilo najbolje da se to ovde obavi. Da li će to Hrvati prihvatiti, ostaje da se vidi - kaže Mlakar.

Pre će Dunav poteći uzvodno, nego što će hrvatski Mil-ovi doći ba Batajnicu radi remonta. Malo realnosti nebi škodilo...

Srbija je kupovala Uzi-je napravljene u RH, Agrokor je vlasnik tvornica po Srbiji, u svakoj HR trgovini ima kupiti proizvoda iz Srbije.
Jedno je političko laprdanje a drugo realni život. Ako se tamo može kvalitetno i za pristojne novce napraviti remont - zašto ne.

Bila neka epizoda sa PPU municijom za HR vojsku, bogami i sa nekim cokoladicama. Ipak, roba siroke potrosnje manje-vise bez problema cirkulise na obe strane, ali domaca javnost u HR je prilicno osetljiva na pitanja koja se ticu vojske, a politicari se klate da ne bi izgubili koji glas.

poz.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #683 on: April 01, 2017, 11:03:04 pm »

Србија није куповала УЗИ направљен у Хрватској већ га је добила као замену за оне које је платила Израелу. Налог за испоруку је дао "Израел" (односно фирма која је то водила) јер је уговор о набавци УЗИ-ја склопљен са њима.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #684 on: April 02, 2017, 11:12:26 am »

Koliko sam ja shvatio iz clanka oni uopce nemaju sposobnosti za ovaj remont.
Razmislja se o uvodjenju tih sposobnosti ali ako bi se osigurao posao.
Ali kao sta se vidi iz napisanog - bolje da se ne radi nego za susjede.

MHO & NHF poz.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #685 on: May 10, 2017, 08:39:28 pm »

Dalji razvoj zastavine modularne puske.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 135589_55318075_Fotografija0218.jpg (644.37 KB, 1600x1200 - viewed 82 times.)

* 463387_55329942_135589_213369720_Fotografija0219.jpg (559.9 KB, 1600x1200 - viewed 83 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #686 on: May 10, 2017, 08:45:04 pm »

Zanimljivo.. konačno polako u pravu smer.. i to dve varijante..

šta je to označeno na slici?
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 135589_55318075_Fotografija0218.jpg (623.57 KB, 1600x1200 - viewed 165 times.)
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #687 on: May 10, 2017, 08:54:01 pm »

Utvrdjivac cevi. Njegovim skidanjem oslobadja se cev.

Ovde imas vise slika modularne puste utvrdjivaca i cevi.

https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,2258.msg461451.html#msg461451

Navodno je tezina prazne puske 3.4 kg
« Last Edit: May 10, 2017, 09:20:27 pm by pvanja » Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #688 on: May 10, 2017, 09:48:39 pm »

Hvala.. izgleda da loše pratio nastavu.

LPB
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #689 on: May 10, 2017, 10:42:19 pm »

Nema brige @Bozo,i ovaj dani link je bio na sasvim drugom topiku.

Sad da ubacim i moje zapažanje.Ova puška jeste uspjeh ali je to očito prodajno marketinški "obojeno".Nije ispitano u praksi ali joj se pridaju nevjerovatni "atributi" i ide puno toga što baš i nije toliki uspjeh kao što se viče.
Pa evo nekoliko zapažanja:
Navedeno je ranije,da su moguće izmjene čini mi se četiri vrste cijevi-kalibra (ovdje se navode,kod nas,samo dvije).Predpostavljam da je trebalo pored pričvršćenja cijevi trebalo voditi računa i o preciznosti bilo koje cjevi za bilo koju pušku.Pa hajde da je to postignuto da li je dovoljno vođeno računa o recimo kako će se dopremati i cevi i odgovara juća municija na položaj određene jedinice. Da ne bude da se sada umjesto jednog dotura mora opteretiti duplim.O zamjeni i miješanju,da nepišem.
Mislim da će se ipak na kraju to sve svesti na ugradnju jedne vrste cevi a ako se radi o prodaji,onda također normalno,po izboru kupca.Dakle ne znam  koliko se dobija mogućnošću zamjene a koliko gubi,pa ipak mislim da da se radi o propagandi zbog prodaje e sad koliko će i tu biti uspješni, nek im je sa srećom.
Mislim da je veći dobitaku opto-elektr.,prilagodljivosti tijelu,prigušivaču itd.

Poz.
Logged
Pages:  1 ... 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 [46] 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 ... 120   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.