PALUBA
March 28, 2024, 08:03:38 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 ... 120   Go Down
  Print  
Author Topic: Nabavke i investicije u VS - vesti  (Read 391516 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #240 on: July 29, 2015, 02:24:18 pm »

С тим новим хаубицама Србија се учвршћује као артиљеријски "регионални лидер" (под "регион" подразумјевам и источни и сјеверни комшилук). Не прејудицирам да је Србија нека сила већ да је регион такав какав је.
Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #241 on: July 30, 2015, 07:03:40 pm »

Dok sam misljenja da je Sora (od VTIja) izuzetno oruzje, u svetu je trenutno trend da artiljerija koristi jedan kalibar (155 ili 152, ostalo minobacaci). Manji kalibri se u izuzetnim slucajevima koriste kao brdska artiljerija.

Bas me zanima u kakvoj konfiguraciji ce biti Nore za VS. Da li ce biti koriscen FAP kao osnova ili KAMAZ. I isto, da li to ukljucuje kompletne baterije (sa bovovima) ili orudja sama.

Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #242 on: July 30, 2015, 07:19:33 pm »

...I isto, da li to ukljucuje kompletne baterije (sa bovovima) ili orudja sama.

Наравно, подразумјева се да све иде у комплету. Другачије не би ни могло нити би имало смисла.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 22 316


« Reply #243 on: July 30, 2015, 07:29:13 pm »

Quote
Dok sam misljenja da je Sora (od VTIja) izuzetno oruzje
Потпуно се слажем.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #244 on: July 30, 2015, 09:34:24 pm »

Колико ја ценим не ради се ту и пукој жељи да војска технички не заостаје већ о потреби да српска војска (као домаћа) купује средства која нудимо другима. На тај начин се даје подстрек извозу ових хаубица. Колико ја знам та средства нису била у ТОЦ-у. Тамо су биле оне хаубице 122мм ("СОРА") и оне су предвиђене за усвајање у НВО.

Ако буду произведене и примљене "Норе" ценим да ће то бити нешто као "нулта" серија и да ће служити за стицање искустава и усавршавање.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

http://www.toc.vs.rs/foto_ispitivanjenvo.html#.VbqJ9vmjHuU


* Ispitivanje-orudja-155mm.jpg (71.26 KB, 800x600 - viewed 127 times.)
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #245 on: July 30, 2015, 10:13:04 pm »

To je bilo davno, pre stavljanja oklopa itd.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #246 on: July 30, 2015, 11:00:05 pm »

To je bilo davno, pre stavljanja oklopa itd.

У чему је разлика?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #247 on: July 31, 2015, 06:30:35 am »

To je bilo davno, pre stavljanja oklopa itd.

У чему је разлика?

На слици са испитивања је НОРА на ФАПу 2832/3240. Оклопљена верзија је приказивана само на шасији КАМАЗа. И тај оклоп је само против стрељачког оружја пешадијског калибра и мањих шрапнела, јер би СХ НОРА дејствовала са припремљених, уређених положаја, брзим изненадним ударима, а затим би мењала положај пре него што дође под удар контрабатеријске ватре.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #248 on: July 31, 2015, 09:24:42 am »

Кумборе знам да нова има оклоп и да је на шасији КАМАЗ-а. Оно што је најважније јесте да ли је дошло до промена у прецизности топа, трзаја, стабилности целе конструкције и сл. Да ли у томе има разлике, а не у оклопљености као и у покретљивости две различите шасије?
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #249 on: October 27, 2015, 10:49:16 pm »

Rusija Srbiji poklanja migove, jurišne helikoptere...


 Politika
21:47, 27.10.2015.



Razgovori i pregovori koji će se voditi narednih dana prilikom posete visoke srpske delegacije Moskvi, mogli bi rezultirati dugo očekivanim nabavkama tehnike za srpsko RV i PVO


Iako je u proteklih nekoliko godina mnogo puta najavljivana kupovina borbenih aviona, transportnih helikoptera, osmatračkih radara i PVO sistema ponovo je prisutna retorika koja, nadamo se, može dovesti do obnavljanja inventara najskupljeg vida Vojske Srbije.


Ono što se sigurno zna to je da će biti potpisan uzgovor za već naručena dva transportna helikoptera Mi-17V-5 sa pratećom opremom i obukom kadra. Srpskom RV i PVO su međutim hitno potrebni lovački avioni jer jer je ta vrsta avijacije u najtežem položaju o kojem smo više puta već pisali.

Nezvanično saznajemo da će sada u Moskvi biti reči upravo o lovcima i to o mogućoj donaciji određenog broja lovačkih aviona MiG-29 direktno iz jedinica ruskog RV. U inventaru ruskih Vazdušno-kosmičkih snaga (VKS) karijera starijih verzija frontovskog lovačkog aviona tipa MiG-29 je po svemu sudeći pri kraju.

Jedan od dokaza za to je i plan prenaoružavanja 31. lovačkog avijacijskog puka iz baze Milerovo koji će do kraja ove godine dobiti 15 aviona Su-30SM koji će zameniti preko 30 aviona MiG-29 (9-13 i 9-51) koje puk trenutno koristi. Avion klase MiG-29 odavno nije prioritet za ruske VKS već su to mnogo sposobniji i za VKS adekvatniji borbeni avioni OKB ‘’Suhoj’’ poput višenamenskih borbenih aviona Su-30 i Su-35 a tu su i taktički bombarderi Su-34.

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/VCWjByenDsM?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

 Srbiji bi zbog logistike i obuke najviše odgovarala varijanta 9-12 kao i dvosedi 9-51. Poslednja jedinica ruskih vazduhoplovnih snaga koja upotrebljava varijantu 9-12 je 116. školski centar za borbenu obuku i borbenu primenu lovačke avijacije , aerodrom Privoložskij na kome su početkom oktobra boravili naši piloti učestvujući na vežbi BARS-2015.

Tamo se nalaze i izvozne verzije 9-12A i 9-12B koji služe za obuku pilota iz inostranstva. Po poslednjim informacijama ovaj centar bi uskoro mogao povući iz upotrebe avione 9-12/A/B i primiti modele 9-13. Interesantno da iako je 9-12 na zalasku karijere u VKS, 121. remonti zavod iz Kubinke i dalje remontuje ove avione iz sastava ruskog RV. U 116. UCBPIA nalazi se nekoliko sveže remontovanih aviona kako jednoseda tako i dvoseda 9-51/A/B kojih u RV Rusije ima preko 30 i koji su raspoređeni u raznim školskim i trenažnim centrima.

Premijer Srbije je na konferenciji za medije između ostalog spomenuo i da se razmišlja o nabavci borbenih helikoptera kao neka vrsta odgovora na hrvatsku nabavku helikoptera Kiova (Kiowa). Detalji nisu saopšteni niti su do sada borbeni helikopteri spominjani u nekim zvaničnim i nezvaničnim planovima nabavki tehnike zbog čega ova najava predstavlja iznenađenje.

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/R6XAgKZ9Q24?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Ako bi se helikopteri nabavljali od Rusije teško da bi Srbija imala finansijskih sredstava za nabavku novih borbenih helikoptera poput Mi-28, Ka-52 pa čak i Mi-35 koji predstavlja najsavremeniju varijantu poznatog desantno-jurišnog helikoptera Mi-24.

Međutim, Rusi bi, kao i na primeru lovaca MiG-29, mogli kao vojnu pomoć isporučiti određen broj upravo desantno-jurišnih helikoptera Mi-24 takođe polovnih iz jedinica ruske armijske avijacije.

 Pre par godina iz naoružanja su povukli helikoptere varijante Mi-24V koji bi nama mogli biti interesantni jer su se u prošlosti u Jedinici za specijalne operacije MUP-a Srbije koristila dva helikoptera ove verzije. Oni su 2006. predati vojsci, bio je planiran njihov remont ali se od toga odustalo zbog nepotpune tehničke dokumentacije i lošeg stanja u kojima su se nalazili helikopteri. Rusija trenutno od starijih varijanti koristi helikoptere Mi-24P, Mi-24VP, modernizovane Mi-24PN i savremene Mi-24VM.

Zanimljivo da su prilikom rusko-srpske vežbe BARS-2015. srpski piloti transportnih helikoptera imali priliku da izvrše bojevo gađanje ciljeva na zemlji nevođenim raketnim zrnima S-8 kalibra 80 mm koja se ne nalaze u naoružanju srpskih helikoptera Mi-8 i Mi-17. Moguće međutim da je to bilo samo zbog toga što Rusi više ne koriste nevođena raketna zrna kalibra 57 mm koje RV i PVO Srbije još uvek koristi. Lanseri B-8V-20 NRZ S-8 se osim u naoružanju helikoptera Mi-8/17 u svetu uglavnom koriste na helikopterima Mi-24 ali i na novijim Mi-28 i Ka-52.


Izvor:Kurir
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #250 on: October 28, 2015, 01:00:59 pm »

"Komersant": Značajno veća isporuka oružja Beogradu
Beta   28.10.2015.

Memorandum koji su u Moskvi potpisali Ministarstvo odbrane Srbije i Federalna služba za vojno-tehničku saradnju Rusije omogućava da se "značajno aktiviraju isporuke" oružja Beogradu, piše današnji moskovski dnevnik "Komersant", pozivajući se na izvore u ruskoj vladi.

Dnevnik navodi da međuvladin Sporazum o uzajamnoj zaštiti prava na rezultate intelektualne delatnosti stečene kroz bilateralnu vojnotehničku saradnju, takođe juče potpisan, predviđa pravila popravke i modernizacije vojne tehnike koju je Srbija kupila od Rusije, isključivo kod proizvođača, a ne i kod stranih kompanija. "Komersant" piše, pozivajući se na isti izvor, da će danas biti održan drugi susret za poslednjih nekoliko dana potpredsednika ruske vlade, zaduženog za vojnu industriju Dmitrija Rogozina i potpredsednika srpske vlade Ivice Dačića. Oni, po navodima "Komersanta", treba da razmotre niz pitanja o saradnji u odbrambeno-industrijskoj sferi. Ti dokumenti potpisani su juče u prisustvu dvojice premijera, Aleksandra Vučića i Dmitrija Medvedeva.

Izvor: www.blic.rs
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #251 on: October 28, 2015, 03:27:56 pm »

Vir: Defender hr
http://www.defender.hr/

Vučić: Nije realno da nabavimo previše oružja, ali nešto ćemo nabaviti

Datum objave:
28.10.2015

Srpski premijer Aleksandar Vučić je, odgovarajući na pitanja novinara u vezi sa potencijalnom suradnjom Srbije sa Ruskom Federacijom u vezi sa nabavkom novog naoružanja, rekao da Srbija mora dio naoružanja nabaviti, ali da će nastojati jedan dio proizvoditi u Srbiji, u saradnji s Rusijom, prenosi Tanjug.

"To je naš posao. Nije realno da previše toga kupimo, ali nešto oružja ćemo da nabavimo", rekao je Vučić. On nije želeo precizirati o kojem je naoružanju riječ, jer su razgovori u tijeku, ali je ponovio da je posao premijera i Vlade briga za sigurnost zemlje.

"Ako pitaju šta će nam sve to, neka postave pitanje šta će to nekima u okruženju, kada su svuda okruženi NATO zemljama, a samo jedna nije, a to je Srbija", rekao je Vučić.

Kako je istakao, Srbija šuti kada neki dobijaju borbene helikoptere, borbena oklopna vozila, haubice, i upitao zašto se nekima poklanjaju lansirne rampe, a drugi nabavljaju balističke rakete.

"A sutra ćete da me pitate, u nekoj drugoj konstelaciji snaga u svetu, šta si uradio da zaštitiš svoju zemlju. Nećemo da nabavljamo oružje koje je, nazovimo ga takvim, ofanzivno, ali moramo da zaštitimo svoju teritoriju", podvukao je Vučić.

On je dodao i da će biti razgovora i sa predstavnicima kompanije "Kamaz" u vezi sa kupovinom kamiona za haubice NORA koje se proizvode u Velikoj Plani.

Vučić će o nabavci naoružanja razgovarati i na sutrašnjem sastanku sa predsjednikom Ruske Federacije Vladimirom Putinom, kako bi se videlo šta dvije zemlje mogu zajednički napraviti i kako bi se iskoristilila srpska namjenska industrija.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #252 on: October 28, 2015, 04:25:40 pm »

У руским извештајима потврђује се вест о уговору за "Норе", као и договорима о систему ПРО који је јединствен и може се поредити са аранжманом који Русија има са Ираном. По свему судећи договори иду у правцу набавке система С-300 , како се тамо наводи.Поред тога потписан је уговор за 10 хеликоптера од којих су два већ уплаћена.

http://eer.ru/a/article/u123253/28-10-2015/35806

Русија и Србија могу да потпишу јединствени војни уговор
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #253 on: October 28, 2015, 04:49:25 pm »

 Игор Корточенко уважени војни аналитичар,директор Центра за анализу светске трговине наоружањем, сматра да у војни уговор између Русије и Србије  могу бити укључени и системи против ваздушне одбране Панцир и Бук. Поред тога не искључује могућност сарадње у производњи одређених компоненти на територији Србије.

http://www.kp.ru/daily/26451/3321547/
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #254 on: October 28, 2015, 04:51:48 pm »

колико сам ја раазумео у питању је пво малог домета, значи вероватно тор или панцир, у набољем случају бук.
Logged
Pages:  1 ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 ... 120   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 24 queries.