PALUBA
March 28, 2024, 10:19:54 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 [31] 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 ... 120   Go Down
  Print  
Author Topic: Nabavke i investicije u VS - vesti  (Read 391598 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Sokol
In memoriam
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #450 on: December 22, 2016, 05:42:54 pm »

Koja je razlika. Ima ovakvih otpada puna Rusija.

Нисте у праву, оваких нема сигурно. Оно што могло бити опорављено већ опорављено је.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #451 on: December 22, 2016, 06:27:51 pm »

I evo da i ja kao "stručnjak" za oružje prodivanim koju.Mislim da će se "malo vrednije" moći divaniti kad to dođe kod nas.Takođe,vjerujem da treba raščistiti i o čemu se zapravo radi poklonu-donaciji ili kupovini (eftino).Znate ko je i napravio tu zbrku a predpostavljam da je razlog politički rejting pa i u vezi izbora.Stalno naglašavanje neutralnosti(što na prvi pogled izgleda dobro) a da li je i dali će tako biti i posle izbora.Treba dodati da je u ranijim izjavama bilo i da će se kupiti veći broj helikoptera sa zapada (valjada Erbas),što se sada slabo čuje.
Mislim da i u narodu postiji izreka "poklonu se ne gleda u zube" nego ga ili uzmi ili ostavi.Što se tiče naših potreba,negdje sam već pisao,da su i valjda T-34,po koji trebali ostati.
Sigurno da i RF ima svoje interese u ovom poslu,ali NATO-SAD, su već kod nas i nisu se baš "ubili" u poklonima.Idealno bi bilo,da niti jedni nisu kod nas a nek nam poklanjaju koliko hoće.
Evo jedan članak kako "zapad" gleda na ovo,možda bi trebalo dodati i naše glasanje u UN u vezi deklaracije sa Krimomali mislim ad već previše divanim:

АП: Русија, усред напетости с НАТО-ом, наоружава Србију

четвртак, 22. дец 2016, 14:23 -> 14:44

Извор: Taнјуг

Агенција Асошијејтед прес преноси да ће Русија снабдети Србију ловачким авионима, тенковима и борбеним возилима, уз напомену да је већина суседа Србије у чланству НАТО-а. АП, као и Ројтерс, истиче да је премијер Србије Александар Вучић поручио да ће Србија остати војно неутрална упркос новом оружју из Русије.

Америчка агенција, међутим, оцењује да тај потез потенцијално јача утицај Москве на Балкану.

АП прецизира да шест ловаца "миг 29", 30 тенкова Т-72 и 30 борбених возила долазе Србији из руских оружаних резерви и напомиње да ће авиони морати да се ремонтују након испоруке у марту, што ће коштати између 180 и 230 милиона евра.

Америчка агенција у тексту наводи и да је Вучић, који је у среду обезбедио споразум о оружју током посете Русији, рекао да ће руска донација драстично ојачати одбрамбене способности његове земље.

АП, такође, тврди да Србија, иако формално стреми ка чланству у ЕУ, "клизи" ка традиционалном савезнику, Русији.

Истовремено, Ројтерс данас преноси како је Вучић током посете Москви поручио да Србија жели ближу војну сарадњу с Русијом и да је нагласио да је Београд неутралан, "у покушају да избалансира те историјске односе са тежњама ка придруживању ЕУ".

Британска агенција тврди да се српске оружане снаге готово 80 одсто ослањају на совјетску технологију, што је, како оцењује, заоставштина Југословенске народне армије.

"Србија планира да купи опрему и од Русије, и од ЕУ, како би ојачала своје ваздухопловне снаге, исцрпљене балканским ратовима из 1990-их", закљућује Ројтерс.

Уз то, британска агенција преноси, позивајући се на саопштење српске владе, да је руски министар одбране Сергеј Шојгу, током састанка с Вучићем, предложио трилатералне тактичке вежбе са Белорусијом, као и да је Русија спремна да интензивира сарадњу са Србијом у војној обуци.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #452 on: December 22, 2016, 06:58:46 pm »

владо, у каквом су стању наше 72ке? питам из разлога што једино логично што ми пада на памет је да су ових 30 комада ту да замене оне већ постојеће у активној служби, а те постојеће иду у р бригаде. и која је варијанта боља, ова С или ову коју ми имало (ваљда беше М)?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #453 on: December 22, 2016, 07:09:16 pm »

владо, у каквом су стању наше 72ке? питам из разлога што једино логично што ми пада на памет је да су ових 30 комада ту да замене оне већ постојеће у активној служби, а те постојеће иду у р бригаде. и која је варијанта боља, ова С или ову коју ми имало (ваљда беше М)?

Српски Т-72 су мислим обични М. Серијски тенкови извозне варијанте. Не баш они први са преклопним металним штитницима на боку, већ са армираним гуменим штитницима. Има на теми који су. После М иде М1, па М1М (што и јесте Т-72Б, тј. С-S, које нам поклањају, само извозни). А где су лежали ови будући "наши", на ливади или у хангарима, то ни милиција не зна. Grin
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #454 on: December 22, 2016, 07:31:43 pm »

владо, у каквом су стању наше 72ке? питам из разлога што једино логично што ми пада на памет је да су ових 30 комада ту да замене оне већ постојеће у активној служби, а те постојеће иду у р бригаде. и која је варијанта боља, ова С или ову коју ми имало (ваљда беше М)?

Upoznat sam sa situacijom, ali ne bih želio da je javno objavim. Treba im održavanje i remont, malo je stručnog kadra, sve se svodi na zamjenu dijelova kod popravke, pa ako proradi dobro je, ako ne proradi mjenjaj dalje.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #455 on: December 22, 2016, 08:14:17 pm »

Pokloni ovakvog tipa su posebna priča, jer uz ''poklon'' ide oprema koju obavezno treba kupiti. Bez kupovine dodatne opreme (asortiman i količinu određuje darodavac), nema poklona.

Rusi nikada ništa nisu dali za džabe, pa nisu ni sada! To što AV priča jesu političke priče za široke, neupućene i lakoverne narodne mase.

U pitanju je čista trgovina: ja ti poklonim MIG, koji kod mene leži u rezervi (spreman za rashod), a ti mi platiš njegov remont, platiš za rakete, zemaljsku opremu i sve što ide uz njega. Osim toga, ovi pokloni u trenutnoj situaciji (i vremenu) imaju i drugačiju političku pozadinu, a vezano za Rusku vanjsku politiku na Balkanu.

Ista je priča i sa T-72!

Samo me čudi jedna stvar - zar su naši tenkovi M-84, koji su u neku ruku savremeniji derivati T-72 u toliko lošem stanju da od rusije dobijamo (kupujemo) tenkove, koji su tehnološki stariji od naših.
Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #456 on: December 22, 2016, 08:35:00 pm »

владо, у каквом су стању наше 72ке? питам из разлога што једино логично што ми пада на памет је да су ових 30 комада ту да замене оне већ постојеће у активној служби, а те постојеће иду у р бригаде. и која је варијанта боља, ова С или ову коју ми имало (ваљда беше М)?

Српски Т-72 су мислим обични М. Серијски тенкови извозне варијанте. Не баш они први са преклопним металним штитницима на боку, већ са армираним гуменим штитницима. Има на теми који су. После М иде М1, па М1М (што и јесте Т-72Б, тј. С-S, које нам поклањају, само извозни). А где су лежали ови будући "наши", на ливади или у хангарима, то ни милиција не зна. Grin

JNA je imala 72 T-72M, 1 do 3 T-72MK, te 2 T-72 Ural (osnovni model). Jedan je valjda ostao u Iskri.

Rusi nikad nisu koristili M tenkove, odnosno S.

Rusi su išli T-72 Ural - T-72A (nekoliko obr.) - T-72B (nekoliko obr.)/T-72B1 (ver. bez rakete) - T-72B2 - T-72B3.
Svi odreda su inferiorni u poredjenju sa SUV M-84. Oklopnu zaštitu imaju bitno bolju, doduše.

Tu negde se odvaja i T-72BU (T-90) kao jeftina platforma za SUV sa T-80U, Štoru i Kontakt 5.

Za izvoz su Rusi imali T-72M, T-72M1 i T-72S (sa raketom) i T-72S1 (bez rakete).


Ovo što mi "dobijamo" su "neprodati" ugovori iz 90tih. Najbolja opcija za njih je da poskidamo motore i ERO sa njih te to nabudžimo na par M-84ki. Inače su beskorisni.


Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #457 on: December 22, 2016, 08:37:12 pm »

Glavno je pitanje sta ce srbiji 30 tenkova T-72 kad vec ima 212 tenkova M-84 sto je realno vise nego dovoljno za Srbiju.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #458 on: December 22, 2016, 08:41:58 pm »

Pročitaj moj prethodni post pažljivo (nešto čak između redova) - i biće ti jasno!
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #459 on: December 22, 2016, 08:42:33 pm »

  Sta je vise nego dovoljno kada ti protivnik unisti pola? Nije zgoreg imati poneki tenk u rezervi, samo treba imati uvek i u svakom trenutku obucene posade u rezervi takodje.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #460 on: December 22, 2016, 09:05:22 pm »

Мени се све чини да ће ове БРДМ-2 користити за оне СДПР-ове надоградње и преправке ("Курјак" и сл.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #461 on: December 22, 2016, 09:55:03 pm »

Glavno je pitanje sta ce srbiji 30 tenkova T-72 kad vec ima 212 tenkova M-84 sto je realno vise nego dovoljno za Srbiju.

I veliki Bundesver zadržao je "u prvoj liniji" manje od 500 LEO2 novijih verzija. Ali to što ima je potpuno ispravno! Srbija na papirnom stanju ima pola Bundesvera! Verovatno skoro svi ovi tenkovi mogu da budu lepo ofarbani, mogu da kresnu motor i da jurcaju po poligonu, ali u kakvom je stanju SUV, šta je ispravno "unutra" i kakvo je stanje sa municijom - to je pravo pitanje. Vrlo je problematično koliko je tih tenkova borbeno sposobno! A tenk nije gusenični džip već oklopno borbeno vozilo u svom najboljem značenju.
« Last Edit: December 22, 2016, 10:18:04 pm by kumbor » Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #462 on: December 22, 2016, 10:04:34 pm »

владо, у каквом су стању наше 72ке? питам из разлога што једино логично што ми пада на памет је да су ових 30 комада ту да замене оне већ постојеће у активној служби, а те постојеће иду у р бригаде. и која је варијанта боља, ова С или ову коју ми имало (ваљда беше М)?

Српски Т-72 су мислим обични М. Серијски тенкови извозне варијанте. Не баш они први са преклопним металним штитницима на боку, већ са армираним гуменим штитницима. Има на теми који су. После М иде М1, па М1М (што и јесте Т-72Б, тј. С-S, које нам поклањају, само извозни). А где су лежали ови будући "наши", на ливади или у хангарима, то ни милиција не зна. Grin

JNA je imala 72 T-72M, 1 do 3 T-72MK, te 2 T-72 Ural (osnovni model). Jedan je valjda ostao u Iskri.

Rusi nikad nisu koristili M tenkove, odnosno S.

Rusi su išli T-72 Ural - T-72A (nekoliko obr.) - T-72B (nekoliko obr.)/T-72B1 (ver. bez rakete) - T-72B2 - T-72B3.
Svi odreda su inferiorni u poredjenju sa SUV M-84. Oklopnu zaštitu imaju bitno bolju, doduše.

Tu negde se odvaja i T-72BU (T-90) kao jeftina platforma za SUV sa T-80U, Štoru i Kontakt 5.

Za izvoz su Rusi imali T-72M, T-72M1 i T-72S (sa raketom) i T-72S1 (bez rakete).


Ovo što mi "dobijamo" su "neprodati" ugovori iz 90tih. Najbolja opcija za njih je da poskidamo motore i ERO sa njih te to nabudžimo na par M-84ki. Inače su beskorisni.




Dva prva komada T72 u JNA Jedan je u Muzeju u Pivci, taj iz Iskre, a drugi je isječen u Banja Luci po naredbi SFOR-a. Na Manjači ima i jedan T72 20644 koji je nekad bio u Banja Luci, a u toku rata u Ilijašu. Koristio sam baš taj tenk u ratu. U hrvatskoj vojsci su prepravili nekoliko T72 u M84. I o tome sam pisao. To su tenkovi zarobljeni u operaciji Oluja. Lično sam popravljao tenk koji je zarobljen, a bio je u Donjem Malovanu pokrej Kupresa. Isječen je i T72 20642 u koji je bio ugrađen SUV, sličan onome ne M84.

Negdje u BiH je i jedan komandni T72.  20641. Lično sam ga sastavio 1993 godine (bio je razvaljen) i vratio sam ga u jedinicu. Pisao sam o tome na Palubi.


U BiH, odnosno u mojim rukama su bili tenkovi T72 (odnosno, nisu u Srbiji) :20641, 20642 (uništen nakon rata), 20643 (uništen nakon rata), 20644 (u stanju raspadanja na Manjači), 20645 (uništen nakon rata), 20646 (prepravljen u M84 u hrvatskoj vojsci nakon rata), 20649, 20650 (ja sam ga rashodovao u toku rata), 20838 i 20852.

Popravljao sam na Topčideru T72 20933, ali ga nisam završio zbog nemanja rezervnih dijelova. Bio je sav očerupan, te mislim da je rashodovan.

To je sve što imam podataka o tenkovima T72 u JNA i njihovom kasnijem stanju.

Pozdrav

Vlado
Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #463 on: December 23, 2016, 12:10:14 am »

Poštovani Vlado, jel bi se isplatilo "presaditi" SUV sa M-84 najstarijih serija/ najizraubovanijih tenkova na ove "nove"T-72S?

Oklopna zaštita je ipak bolja na T-72S.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #464 on: December 23, 2016, 01:08:13 am »




   Nabavka 30 kom.T-72 i nešto BrDM-ova u senci MIG-ova govori da se konačno pomera sa mrtve tačke priča o transformaciji VS u modernu i funkcionalniju vojsku koja će moći da brani ovaj prostor i odgovori bezbednosnim izazovima. Organizacijske promene su odavno završene, ali nije bilo sredstava za opremanje novih jedinica raspoređenih u svetlu nove geopolitičke karte. Sada će i to biti moguće

   Nije toliko važno koja varijanta su nabavljeni tenkovi jer će verovatno služiti da se kompletira do punog sastava jedinica u Vojvodini koja već u svom sastavu ima preostale T-72M. Novi tenkovi su čak i nešto napredniji što se tiče oklopne zaštite ali je bitno da se formira bataljon istorodnih sredstava čime se olakšava obuka i održavanje, jer su r/d, municija i eksploatacione tečnosti u velikoj meri istovetni. Bilo bi mnogo teže da su dve tenkovske čete naoružane sa T-72 a ostatak sa npr. Leopardima ili Leklerkovima.

   Na njima će se obučavati i u eventualnim sukobima će ih u tom slučaju, ako su moje pretpostavke ispravne, koristiti lica iz rezervnog sastava pa je tim bolje što se koriste ovi tenkovi poznati po svojoj robusnosti i jednostavnijoj upotrebi. Pored toga ne treba zanemariti ni činjenicu da se ova vozila mogu uspešno dugoročno konzervisati samim tim što su jednostavnija, nemaju osetljive elektronske sklopove i ne zahtevaju redovno kondiciranje kada se ne koriste. Zbog toga mislim da je nabavka baš tih 72-ki pun pogodak, ako sam ispravno pogodio njihovu namenu.

   Nadam se da osim apostrofiranih sredstava kojima se frljaju i sada prebrojavaju mediji i vojni komentatori, na mala vrata stiže i nešto više municije i r/d  a ne samo za navedena vozila i avione. Verujem da tek toga Rusi imaju na vagone a ističe im resurs pa bi bilo u obostranom interesu da malo popunimo naše magacine.  Nije loše da dobijemo i tu famoznu raketu koja se može ispaljivati iz cevi tenkovskog topa, naravno ako sada nije toliko skupa a Rusi je imaju više od 20 godina.

   Možda se neko setio i svima mrske obuke pa nabavio simulatore ili bar opremu za sobne/poligonske trenažere. Jako bi korisno bilo da nabavimo a možda posle i licencno osvojimo proizvodnju tzv. kinetičkog projektila koji je punjen betonom i može se višekratno koristiti na vežbama gađanja čime se štedi zaliha municije ( i meta ), smanjuje cena obuke a podižu mere bezbednosti na gađanjima iz ovog vozila.

   Nabavka ne baš najnovijih sredstava ima i druge prednosti. Ne iziskuje dugu i skupu doobuku pa se kao poznato sredstvo odmah može ešelonirati u postojeći sastav. I to nešto treba da znači, ako govorimo o pozadini celog aranžmana. Niko nas ne može optužiti da se intenzivno naoružavamo već jednostavno popunjavamo prazninu nastalu u prethodnim ratnim decenijama. A i sever države će moći adekvatnije da se brani, pošto je nastao desetogodišnji vakuum u ovom delu teritorije nakon napuštanja T-55 kao MBT. Nije ono što smo godinama diskutovali šta bi nam trebalo da se modernizuju oružane snage, ali značajno osnažuje strategijsku koncepciju jer postignuti tehnološki nivo neće biti unazađen već zadržan i pomalo unapređen a i to je velika stvar posle 30 godina kako je poslednji novi tenk ušao u sastav vojske.




Logged
Pages:  1 ... 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 [31] 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 ... 120   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 24 queries.