PALUBA
March 28, 2024, 01:58:50 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 [32] 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 ... 120   Go Down
  Print  
Author Topic: Nabavke i investicije u VS - vesti  (Read 391394 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #465 on: December 23, 2016, 07:19:38 am »

Poštovani Vlado, jel bi se isplatilo "presaditi" SUV sa M-84 najstarijih serija/ najizraubovanijih tenkova na ove "nove"T-72S?

Oklopna zaštita je ipak bolja na T-72S.

Na ovom forumu sam postavljao slike tenka T72 20642 u koji je bio ugrađen SUV, a koji se zasniva na SUV M84.

Već sam naveo da je T72 20642 isječen nakon rata u BiH, a na osnovu naredbe SFOR-a.
Kompletna dokumentacija za ovaj SUV T72 postoji i na sigurnom je mjestu, kao i nekoliko SUV T72, a koji je trebao biti isporučen Indiji. To je bio ugovor o modernizaciji indijskih tenkova T72 koji je bio vrijedan 30.000.000 dolara.

SUV sa slike je demontiran nakon ispitivanja.
U ovome SUV-u imaju dvije nišanske sprave, isto kao na T72. Dnevna i noćna.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Nedavno sam snimio telefonom i dnevnu nišansku spravu za ovu modifikaciju, prebacio snimak u računar, ali mi je nažalost crkao hard disk, tako da nemam više tog snimka. Dimenzijama je ista kao i originalna TPD49. Odnosno, ugradnja ovoga SUV-a u tenk se radi bez metalurških radova.

Prošle godine su se pojavili neki trgovci oružjem koji su tražili da moja ekipa napravi SUV za T72, počeli smo nešto da radimo, ali zbog nemogućnosti dobijanja izvoznih dozvola i papirologije od različitih ministarstava u BiH stali smo sa poslom, ali što ne znači da nismo prekinuli sa poslom. Za bilo kakav papir u puno ministarstava ovdje mora se čekati sto godina ili tutnuti kešovinu nekome u džep, tako da svaka namjera o poslu brzo prestaje.

Pozdrav

Vlado


* 20642 2.jpg (228.78 KB, 1500x1097 - viewed 103 times.)

* 20642.jpg (202.49 KB, 1500x660 - viewed 102 times.)
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #466 on: December 23, 2016, 11:06:38 am »

Kad stižu MIG-ovi iz Rusije?
Beograd -- Kada će i pod kojim uslovima u Srbiju stići šest novih MIG-ova iz Rusije moglo bi da bude poznato već posle 21. decembra.

IZVOR: TANJUG SREDA, 14.12.2016. | 17:36
   

Tada će srpski premijer Aleksandar Vučić u Moskvi, kako piše "Komersant", razgovarati s ruskim ministrom odbrane Sergejom Šojguom o isporuci MIG-29 Srbiji

Pojačanje srpskog Vazduhoplovstva i protivazduhoplovne odbrane premijer Vučić najavio je još u junu, na primopredaji dva helikoptera Mi-17, koja su tada stigla u Beograd, a na pres konferenciji u utorak je rekao da će za nekoliko meseci “Srbija od Rusije dobiti lovce MIG 29, tako da će ukupno imati 10-11 takvih letelica“.

Priča oko nabavke ruskog oružja traje već tri godine, konkretni pregovori počeli su nedavno posle sastanka mešovitih komiteta za saradnju između dve države kada je ii precizirana kupovina šest MiG-ova i tridesetak tenkova T72 b3 modernizovane verzije T72. isto toliko borbenih oklopnih vozila, a nastavljeni juče tokom posete ministra spoljnih poslova Rusije Sergeja Lavrova.

Sudeći po izjavi ministar Dačića, posle jučerašnjeg susreta sa ruskim kolegom, taj posao biće povoljan za Srbiju.

"Srbija ne kupuje naoružanje već ga Ruska Federacija donira, i Srbija će platiti samo onaj deo koji se tiče prilagođavanja te opreme", rekao je Dačić.

Ministar nije precizirao o kojoj svoti je reč, ali kako navode upućeni u ovu problematiku, vrednost borbene tehnike koja se našla na pregovaračkom stolu više puta je menjana.

Moskva je za šest "migova-29" i popravku postojeće četiri srpske letelice ovog tipa, zajedno sa pratećom opremom, ispostavila račun od oko 50 miliona dolara. Na intervenciju ruskog ministra odbrane Sergeja Šojgua, navodno, ovaj iznos je smanjen, a poslednja cena ovog paketa o kojoj je razgovarano bila je oko 25 miliona dolara.

O ukupnoj vrednosti posla i načinima plaćanja još će biti reči u Moskvi, a ako neka pitanja ostanu otvorena, onda možda i u Beogradu početkom naredne godine, kada se očekuje poseta ruskog predsednika Dmitrija Medvedeva.

Budžetom za narednu godinu nisu predviđena sredstva za kupovinu MIG-ova, pa će ovo pitanje verovatno biti regulisano na neki drugi način. Vojna oprema će najverovatnije biti isporučivana sukcesivno, a trebalo bi da dogovoreno bude isporučeno do kraja godine.

Stručnjaci su rekli da bi posao sa Rusijom bio epilog višegodišnjih napora države da, posle tri decenije, temeljno obnovi ratnu avijaciju, jer su zastarelo vazduhoplovstvo i sve bliži datum isteka roka srpskim MiG-ovima najveći problemi naših oružanih snaga.

   Dali je zaista u pitanju T72B3?
Logged
Lox
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 469


« Reply #467 on: December 23, 2016, 11:10:43 am »

Stručni pogled s ove strane.
http://obris.org/regija/srbija/ruski-poklon-vrijede-li-mig-ovi-koje-srbija-dobiva/
Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #468 on: December 23, 2016, 11:45:00 am »

Poštovani Vlado, jel bi se isplatilo "presaditi" SUV sa M-84 najstarijih serija/ najizraubovanijih tenkova na ove "nove"T-72S?

Oklopna zaštita je ipak bolja na T-72S.

Na ovom forumu sam postavljao slike tenka T72 20642 u koji je bio ugrađen SUV, a koji se zasniva na SUV M84.

Već sam naveo da je T72 20642 isječen nakon rata u BiH, a na osnovu naredbe SFOR-a.
Kompletna dokumentacija za ovaj SUV T72 postoji i na sigurnom je mjestu, kao i nekoliko SUV T72, a koji je trebao biti isporučen Indiji. To je bio ugovor o modernizaciji indijskih tenkova T72 koji je bio vrijedan 30.000.000 dolara.

SUV sa slike je demontiran nakon ispitivanja.
U ovome SUV-u imaju dvije nišanske sprave, isto kao na T72. Dnevna i noćna.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Nedavno sam snimio telefonom i dnevnu nišansku spravu za ovu modifikaciju, prebacio snimak u računar, ali mi je nažalost crkao hard disk, tako da nemam više tog snimka. Dimenzijama je ista kao i originalna TPD49. Odnosno, ugradnja ovoga SUV-a u tenk se radi bez metalurških radova.

Prošle godine su se pojavili neki trgovci oružjem koji su tražili da moja ekipa napravi SUV za T72, počeli smo nešto da radimo, ali zbog nemogućnosti dobijanja izvoznih dozvola i papirologije od različitih ministarstava u BiH stali smo sa poslom, ali što ne znači da nismo prekinuli sa poslom. Za bilo kakav papir u puno ministarstava ovdje mora se čekati sto godina ili tutnuti kešovinu nekome u džep, tako da svaka namjera o poslu brzo prestaje.

Pozdrav

Vlado

Baš sam na ovo i mislio. Da se ovo nabavi, od govana bi se mogla napraviti pita. Hvala puno, nadam se da ovo čita neko nadležan.

M-84S1. Interesantno, bogami.
Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #469 on: December 23, 2016, 11:52:17 am »




   Nabavka 30 kom.T-72 i nešto BrDM-ova u senci MIG-ova govori da se konačno pomera sa mrtve tačke priča o transformaciji VS u modernu i funkcionalniju vojsku koja će moći da brani ovaj prostor i odgovori bezbednosnim izazovima. Organizacijske promene su odavno završene, ali nije bilo sredstava za opremanje novih jedinica raspoređenih u svetlu nove geopolitičke karte. Sada će i to biti moguće

   Nije toliko važno koja varijanta su nabavljeni tenkovi jer će verovatno služiti da se kompletira do punog sastava jedinica u Vojvodini koja već u svom sastavu ima preostale T-72M. Novi tenkovi su čak i nešto napredniji što se tiče oklopne zaštite ali je bitno da se formira bataljon istorodnih sredstava čime se olakšava obuka i održavanje, jer su r/d, municija i eksploatacione tečnosti u velikoj meri istovetni. Bilo bi mnogo teže da su dve tenkovske čete naoružane sa T-72 a ostatak sa npr. Leopardima ili Leklerkovima.

   Na njima će se obučavati i u eventualnim sukobima će ih u tom slučaju, ako su moje pretpostavke ispravne, koristiti lica iz rezervnog sastava pa je tim bolje što se koriste ovi tenkovi poznati po svojoj robusnosti i jednostavnijoj upotrebi. Pored toga ne treba zanemariti ni činjenicu da se ova vozila mogu uspešno dugoročno konzervisati samim tim što su jednostavnija, nemaju osetljive elektronske sklopove i ne zahtevaju redovno kondiciranje kada se ne koriste. Zbog toga mislim da je nabavka baš tih 72-ki pun pogodak, ako sam ispravno pogodio njihovu namenu.

   Nadam se da osim apostrofiranih sredstava kojima se frljaju i sada prebrojavaju mediji i vojni komentatori, na mala vrata stiže i nešto više municije i r/d  a ne samo za navedena vozila i avione. Verujem da tek toga Rusi imaju na vagone a ističe im resurs pa bi bilo u obostranom interesu da malo popunimo naše magacine.  Nije loše da dobijemo i tu famoznu raketu koja se može ispaljivati iz cevi tenkovskog topa, naravno ako sada nije toliko skupa a Rusi je imaju više od 20 godina.

   Možda se neko setio i svima mrske obuke pa nabavio simulatore ili bar opremu za sobne/poligonske trenažere. Jako bi korisno bilo da nabavimo a možda posle i licencno osvojimo proizvodnju tzv. kinetičkog projektila koji je punjen betonom i može se višekratno koristiti na vežbama gađanja čime se štedi zaliha municije ( i meta ), smanjuje cena obuke a podižu mere bezbednosti na gađanjima iz ovog vozila.

   Nabavka ne baš najnovijih sredstava ima i druge prednosti. Ne iziskuje dugu i skupu doobuku pa se kao poznato sredstvo odmah može ešelonirati u postojeći sastav. I to nešto treba da znači, ako govorimo o pozadini celog aranžmana. Niko nas ne može optužiti da se intenzivno naoružavamo već jednostavno popunjavamo prazninu nastalu u prethodnim ratnim decenijama. A i sever države će moći adekvatnije da se brani, pošto je nastao desetogodišnji vakuum u ovom delu teritorije nakon napuštanja T-55 kao MBT. Nije ono što smo godinama diskutovali šta bi nam trebalo da se modernizuju oružane snage, ali značajno osnažuje strategijsku koncepciju jer postignuti tehnološki nivo neće biti unazađen već zadržan i pomalo unapređen a i to je velika stvar posle 30 godina kako je poslednji novi tenk ušao u sastav vojske.

Pozitivna stvar u svemu ovome je da su T-72S praktično novi, jer su radjeni za izvoz. Ukoliko bi se nekako zbavio SUV za Indiju o kome Vlado priča, mogao bi se solidan tenk napraviti.

Bez SUVa, to nije tenk, nego vozilo za vatrenu podršku.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #470 on: December 23, 2016, 01:38:23 pm »


Nisu novi, jer su iz 90ih, ali su nekorišćeni. Nema SUV u smislu kakvog ga ima M-84, ali ima sve potrebne nišanske sprave koje je trebalo da ima osnovni borbeni tenk tog modela, u to vreme. Sem ako nisu pokradeni za vreme 20 godina stajanja. Ne bi me čudilo da su pojedinci sa tenkova odnosili koješta od optike kući. U to smutno vreme u Rusiji neke su fabrike plaćale radnike votkom, pa čak i kompletnom pogrebnom opremom. "Nemamo para za platu, evo ti sanduk, pokrov, krst... utopi nekom, prodaj." "Igrala se deca".
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #471 on: December 23, 2016, 04:28:32 pm »

Исти они који плачу над судбином Т-55 сад пљују на Т-72С... Невјероватна смо ми сорта...
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #472 on: December 23, 2016, 05:20:41 pm »

Исти они који плачу над судбином Т-55 сад пљују на Т-72С... Невјероватна смо ми сорта...

   Sve to oko cele nabavke je i dalje nejasno...sta kupujemo, po kojoj ceni, i koj paket ... Svodi se na nagadjanja. Nije problem uzeti novo i bolje od onoga sto imamo, ali dali je taj T72S bolji od M84 koga imamo vec tri decenije? Ili bi mozda bilo bolje da se odradi modernizacija M84? Ili Rusi ipak daju T72B3, sto bi bilo odlicno jer je to platforma koju oni sami koriste? I koliko kosta svaki tenk? Ili mozda ne kosta nista? BDRM-ove vec imamo u nasem naoruzanju tako da nije nista novo. Imamo i T72, opet nista novo. A sve to sto imamo ostalo od JNA, znaci 30-ak godina najmanje. Mig-29, ukoliko budu prevedeni na SMT ce biti zaista veliki iskorak napred, bilo bi lepo da smo dobili jos kog Su-25, ili neke jurisne i transportne helikoptere...
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #473 on: December 23, 2016, 05:41:31 pm »

Bitno je samo da u VS znaju sta ce sa tim tenkovima BDRM-ima - i da to ima smisla.

Sto se tice aviona optimalno bi bilo da su mogli da uzmu jos 2-4 aparata ali ako je tacno ovo da su kupljeni rezervni delovi i oruzje i da sa tim mogu da izguraju narednih 10-tak godina onda je to pravi posao.

Jer sta smo imali od proslog remona kada nisu odmah nabavljeni rezervni delovi pa su avioni cesto bili prizemljeni zbog nedostataka istih a jedan primerak se kanibalizovao za delove.
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #474 on: December 23, 2016, 07:32:55 pm »

Бојните кочии
ке завршат во републиката
од другата страна
на реката .
Но за тоа тогаш кога ке биде потребно.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #475 on: December 23, 2016, 08:19:00 pm »

Goce, možeš li da prevedeš svoj post na srpski ili hrvatski? Gugl prevodilac mi daje prevod koji nema mnogo smisla...
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #476 on: December 23, 2016, 08:32:04 pm »

Kako bilo da bilo, poklonu se ne gleda u zube.
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 636


« Reply #477 on: December 23, 2016, 08:52:51 pm »

Па се изгледа оружје не е наменето за Р.Србија  туку за република српска во оној момент кога ке биде потребно,  имаме неизвесна иднина(будућност) .
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #478 on: December 23, 2016, 08:54:19 pm »

Па се изгледа оружје не е наменето за Р.Србија  туку за република српска во оној момент кога ке биде потребно,  имаме неизвесна иднина(будућност) .

Sad sam razumeo, hvala Goce, mada mi nisi preveo... Smiley
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #479 on: December 23, 2016, 08:55:03 pm »

Kako bilo da bilo, poklonu se ne gleda u zube.

Tako razmišlja većina doboronamernih ljudi. Zluradi će i poklonu naći mane, bez brige.
Logged
Pages:  1 ... 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 [32] 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 ... 120   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 24 queries.