PALUBA
March 28, 2024, 05:27:14 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 [35] 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 ... 120   Go Down
  Print  
Author Topic: Nabavke i investicije u VS - vesti  (Read 391463 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #510 on: December 24, 2016, 11:34:13 pm »

око румуна и њихове набавке, овде пише другачије.

https://theaviationist.com/2013/04/26/romanian-vipers/

http://www.ainonline.com/aviation-news/2013-10-18/romania-finally-settles-portuguese-f-16s

значи на два места пише 600+ милиона...
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #511 on: December 25, 2016, 10:02:12 am »




   Ne znam da li se uvek javno objavljuju baš svi delovi pregovora oko trgovine oružjem i da li se u dolar zna vrednost ugovora između dve države. Pretpostavljam da službe čiji je to posao saznaju sve detalje, ali da li to biva objavljeno i u medijima nisam baš siguran. U vreme kada je sve politika i kada se svaki potez država koje su u fokusu javno analizira i komentariše od strane zvaničnika zainteresovanih država, objavljivanje ovakve vesti može biti i propagandni balon sa tačno određenom namenom. Zato mislim da ne treba puno vremena gubiti oko toga šta ćemo nabaviti a šta dobiti. Božićni su praznici i vreme je darivanja pa se tako treba i postaviti i sačekati jutro da se otvore paketići.


Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #512 on: December 25, 2016, 10:13:56 am »

Lijepo napisano @micha.
Mnogo je ovdje nepoznanica,čak i za običan divan.Kad se "otvore paketići" bit će ipak više poznato,jer se tenkovi,vozila i avioni,ne mogu sakriti.Da li će se kod nas vršiti remont ili u kakvom stanju je donirana tehnika,ponešta će se ipak znati.
Osobno mislim,da ovdje ima mnogo politke-laži, i da je ta politika uzrokom  ovolike "buke" a ne koliko je to dobro ili loše.

Poz.

Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 481



« Reply #513 on: December 25, 2016, 11:18:58 am »

Mislim, da sam već negde pisao; Na IOC (inišl operativ kejpabilitis) kaće se i svi troškovi, koji omogućavaju upotrebu određenog sistema u potpunosti. Pa ako je planirano, da ih lete i žene-znaći gradimo i ženski WC. A to košta. Ono što svi mi zaboravljamo jest odgovor na pitanje, koliko resursa zmajevi tih aviona još imaju. Jer, đjaba uvodiš nešto, kad nećeš koristiti odnosno ćeš za sve zajedno još platiti uništenje.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #514 on: December 25, 2016, 11:43:35 am »

Navodno jos 14 godina. Zato je mozda bilo bolje uzeti novo sa resursom od 30 godina, ali ja sam, kako se kaze, internet general, sta ja znam...
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #515 on: December 25, 2016, 02:33:16 pm »

Nema para za novo. Ljudi, razumete li vi da kupovina jedne eskadrile novih savremenih borbenih aviona (12 aviona najmanje) i sve što ide uz kupljene avione (obuka, preobuka, naoružanje, logistika...) košta u startu najmanje 500 miliona evra. To bi bila neka najjeftinija opcija, recimo avioni iz Kine.


Rumunsku nabavku polovnih F-16 treba gledati sa šire strane i sa velikom rezervom što se tiče podataka u medijima. Ja recimo verujem da je Rumunija dobila odličnu ponudu, kao protivuslugu za ustupanje svoje avio baze Deveselu za izgradnju kopnenog sistema AEGIS. Ima nagoveštaja da je ta protivusluga još šira tj. da će Rumunija povoljno dobiti još jednu eskadrilu F-16 i možda još neko naoružanje.
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 481



« Reply #516 on: December 25, 2016, 04:12:07 pm »

Kada malo pogledam brojke, stvari se poklapaju. Još uvek vredi pravilo, da je nabavna cena sistema tek 1/3 celokupnih troškova u životnom veku sistema. Rumuni platili 200 miljona $, sveukupna investicija 600miljona $. Važi. U to je očito uključeno i održavanje-pošto nemaju svojih kapaciteta. A i ako ih imaju, treba ih osposobiti, opremiti... Isto tako vrede brojke na Bliskom i Srednjem (naftnom) istoku. Tamo se cene prema ugovorima vrte od 200 do 300miljona $, što opet potpuno pada u kontekst troškova i podele po trećinama.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #517 on: December 25, 2016, 05:46:11 pm »

не само да нема пара за ново (дискутабилно је то), него нема ни времена. сад је једноставно морало да се иде на миг 29 па га обрни како оћеш. или још гора варијанта ремонта 21ца, што многи видим прижељкују да не "штрчимо" од сусједа. румуне сам увео у причу чисто да видимо колико се у случају н абавке другог модела са сличним карактеристикама више плаћа од ове наше варијанте.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #518 on: December 25, 2016, 06:50:28 pm »

U pravu si i da nema vremena za novo, pošto se na isporuku novih aviona čeka najmanje dve godine, u najboljem slučaju.

Mislim da je ove godine objavljen intervju sa zamenikom direktora korporacije MiG, gde je čovek jasno naglasio da oni više ne rade remont niti modernizaciju MiG-21. Za njih je MiG-21 završena priča. Sa druge strane, tako nešto raditi kod nekih drugih "izvođača radova" je vrlo neizvesno, što su se nedavno mogli i uveriti Hrvati.

Za Rumune bih opet naglasio da treba uzeti sa rezervom informacije o ceni nabavke njihovih F-16. S obzirom da su pristali da im Amerikanci izgrade na svojoj teritoriji bazu "protiv raketnog štita" i time svesno sami sebe uvrstili u primaran cilj ruskog nuklearnog napada, ne bi me čudilo da su za takav ustupak dobili određene povlastice u raznim oblastima, pa naravno i u vojnim.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #519 on: December 25, 2016, 06:54:35 pm »

Podseticu da je pre 2-3 godine po medijima licitirano sa cenom novih aviona i da je ta cena isla od 24,5 miliona dolara za MiG-29M/M2 odnosno najmanje 150 miliona za 6 komada bez naoruzanja, obuke, prilagodjavanja infrastrukture itd. do oko milijardu evra za 12-16 aparata cija cena je kako je tada pisano od 50 do 100 miliona evra. U ovom drugom slucaju nije posebno navedena cena ni jednog aparata kao ni koji bi to aparati bili.

Na osnovu nekih izjava i tumacenja koja se ovih dana pojavljuju veruje se da bi najavljena modernizacija podrazumevala varijantu SMT. Naime kako sam na par mesta procitao Indija je svojih 63 aparata 9.12 modernizovala na SMT za oko 16 miliona dolara po komadu. Ako je to tacno mislim da je potpuno realno da za 18-20 miliona to bude uradjeno na nasih 10 komada ali u toj prici postoji ijedan koji je kanibalizovan i kome treba ugraditi skinute delove.

Naravno, sve to su neki podaci sa Interneta za koje ne mogu sa apsolutnom sigurnoscu da tvrdim da su tacni ali mogu posluziti kao neki reper. Osim toga ostaje tu nejasno sta su Indijci sve platili u tih 16 miliona a sta cemo mi platiti.

Negde sam cak procitao i da je premijer izjavio da ce biti izgradjeni objekti za smestaj aviona, negde pak neko napisa da ce deo biti baziran na Ladjevcima a to opet podrazumeva neke radove na infrastrukturi itd. Ali to je vec prica za malo kasnije, da vidimo mi sta ce stici, sta ce biti modernizovano pa ce valjda biti i neka informacija i o radovima.

Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #520 on: December 25, 2016, 08:46:02 pm »

Moze neko strucniji da mi objasni jednu stvar. Ja sam pobornik koriscenja visenamenskih aviona, kada moze jedne SAD da ih masovno koriste, i to prilicno uspesno ne vidim sto bi mi bili bolji. Dobro, imacemo pojacanu LA, ali jurisna i bombarderska avijacija ce izgleda cekati neka bolja vremena. E sada, izbor MIG-29 (9.12 i 9.13) koji se u buducnosti "prevode" na SMT standard se objasnjava kao jedina isplativa varijanta jer eto, te avione smo imali (doduse ne SMT) i obuka pilota, tehnicara i odrzavanje ce se postici lako, brzo sa vec postojecim resursima, a sve ostalo bi kostalo mnogo vise u novcu i vremenu. Koliko sam ja shvatio SMT je gotovo u svemu sem u zmaju aviona razlicit od 9.12, od motora, radara, naoruzanja, ko zna cega jos, tako da ce ipak biti potrebna pozamasna obuka pilota i osoblja, a verovatno i nabavka novih alata za odrzavanje istih, naravno ne u istoj meri kao da smo presli na npr. F-16, ili J-10. Ali da smo uzeli MIG-29 M/M2, koji kosta oko 25 miliona $ (nov aparat) 6 aviona bi (po toj ceni) kostalo 150 mil, a prelaz na te aparate bi sa logisticke strane gotovo isti bio kao prelaz na SMT, tako da bi troskovi uvodjenja u aktivnu upotrebu sigurno bili gotovo isti kao troskovi uvodjenja SMT, a pored LA, dobili bi efektnu LBA, za cenu koja je realno  5-7 mil $ veca po avionu, ali bi dobili nove avione sa resursom od 30 godina umesto 14 godina. Gde ja tu gresim ( i dali gresim) u ovoj matematici?
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #521 on: December 25, 2016, 08:51:00 pm »

Mislim da gresisi oko cene Mig29 M/M2. Cena od 25 miliona evra je cena golog aviona bez delova, naoruzanja, obuke itd.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #522 on: December 25, 2016, 08:59:24 pm »

Pošto se po svim medijima provlačila cifra od 185 do 230 M evra za I fazu remonta i modernizacije, zna li ko šta spada u faze II i III, pošto su, ako se ne varam, i one spominjane i to do ukpne cifre od 600 M evrića?
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #523 on: December 25, 2016, 09:32:10 pm »

Ako se pažljivo odgleda nedavna konferencija za štampu, može se videti da je ministar naveo cifru od 185 miliona evra za kompletan ugovor u vezi svih 10 aviona MiG-29. To znači da će se za taj novac (po njegovim rečima) obezbediti kompletna logistika za svih 10 aviona u narednih 14 godina tj. do isteka njihovog veka upotrebe. Takođe je naveo i to da će se plaćanje Rusima obaviti u tri rate.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #524 on: December 25, 2016, 09:35:52 pm »

Upravo tako kako je Bandzi napisao, tih 600 miliona je koliko se secam pomenuto u kontekstu da bi nas toliko kostala kupovina novih.
Logged
Pages:  1 ... 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 [35] 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 ... 120   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 24 queries.