PALUBA
April 25, 2024, 12:37:27 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 [36] 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 ... 120   Go Down
  Print  
Author Topic: Nabavke i investicije u VS - vesti  (Read 397458 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #525 on: December 25, 2016, 09:41:35 pm »

Negde sam cak procitao i da je premijer izjavio da ce biti izgradjeni objekti za smestaj aviona, negde pak neko napisa da ce deo biti baziran na Ladjevcima a to opet podrazumeva neke radove na infrastrukturi itd.

То је изјавио министар Ђорђевић неки дан на конф. за штампу. Објекти за смјештај авиона ће бити изграђени на Батајници и Лађевцима. Е сад, можда МиГови неће бити ни базирани на Лађевцима, има авиона и мимо МиГова којима би ваљао кров над главом.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #526 on: December 25, 2016, 09:45:48 pm »

Moze neko strucniji da mi objasni jednu stvar. Ja sam pobornik koriscenja visenamenskih aviona, kada moze jedne SAD da ih masovno koriste, i to prilicno uspesno ne vidim sto bi mi bili bolji. Dobro, imacemo pojacanu LA, ali jurisna i bombarderska avijacija ce izgleda cekati neka bolja vremena.

Довођењем на СМ(Т) стандард авиони постају вишенамјенски. Говорило се о интеграцији вођених оружја В-З.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 487


« Reply #527 on: December 25, 2016, 09:46:59 pm »

Навијам за обичне хангаре за одржавање авиона независно од временских услова. АБ капонири су се 1999. показали као бескорисни и нису могли спречити потпуно уништење авиона у њима. Растресит распоред по шумарцима и жбуњу и паметна камуфлажа показали су се далеко ефикаснијим.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #528 on: December 25, 2016, 09:56:13 pm »

Ako se pažljivo odgleda nedavna konferencija za štampu, može se videti da je ministar naveo cifru od 185 miliona evra za kompletan ugovor u vezi svih 10 aviona MiG-29. To znači da će se za taj novac (po njegovim rečima) obezbediti kompletna logistika za svih 10 aviona u narednih 14 godina tj. do isteka njihovog veka upotrebe. Takođe je naveo i to da će se plaćanje Rusima obaviti u tri rate.

Hvala.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #529 on: December 25, 2016, 10:07:22 pm »

Moze neko strucniji da mi objasni jednu stvar. Ja sam pobornik koriscenja visenamenskih aviona, kada moze jedne SAD da ih masovno koriste, i to prilicno uspesno ne vidim sto bi mi bili bolji. Dobro, imacemo pojacanu LA, ali jurisna i bombarderska avijacija ce izgleda cekati neka bolja vremena.

Довођењем на СМ(Т) стандард авиони постају вишенамјенски. Говорило се о интеграцији вођених оружја В-З.

 Aha, sada sam malo detaljnije procitao. SMT standard je najbolje sto se moze izvuci iz postojeceg starog zmaja, a dok je kod M/M2 urradjena opsezna i detaljna modernizacija na svim sistemima, ukljucujuci i zmaj aviona, te je "prevod" na M/M2 sa 9.12 nemoguc. Pa dobro, svakako bolje od ovoga sto imamo. Hvala Raso.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #530 on: December 25, 2016, 10:38:14 pm »

Idealno bi bilo da se pored 7 jednoseda koji će biti unapređeni u SM(T) nivo i preostala 3 dvoseda unaprede na UBT nivo. Tako bi imali 10 potpuno borbeno sposobnih aviona, s obzirom da dvosedi sada kakvi su imaju vrlo ograničene borbene mogućnosti. Na žalost, mislim da to ipak neće biti moguće, imajući u vidu cifru koja se pominje. Voleo bih da nisam u pravu, ali videćemo.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #531 on: December 26, 2016, 12:29:01 am »

немојте да се зачудите да се у наредних пар година добије још који комад до пуне ескадриле. то прво, друго, не знам ко је полемисао око м2, то је било паметно да су кренули у ту причу кад је ав-ав најавио (беше пред аеромитинг 2012. ако ме сећање добро служи). тад да се наручило авиони би до сад стигли и почело би летење на њима. сада за то нема времена и ово је најпаметније што се могло. а гледе (до)обуке, шта мислите што су наши пилоти могива ишли прошле године на барс у русију? и шојгу је најавио да ће бити тога опет. нимало се не бих изненадио да их наши дотерају модернизоване после барса следеће године као што је неко (мислим диковић) помињао.

око амера, па ни они се нису одрекли а-10 и великих бомбардера, а имају и чистокрвног ловца ф22. нису ни они мутави, иако ф16 служи као прави вишенаменски авион.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #532 on: December 26, 2016, 08:47:59 am »

Mislim da je u SAD pravi visenamenski avion F/A-18, dok je A-10 na isteku resursa. Planirali su oba aviona da zamene sa F-35, medjutim svi znamo kako se to ide do sada  pilot U svakom slucaju, visenamenski avion ce odraditi "neke poslove odlicno, a neke ce odraditi", i stvar je kompromisa. Ja nekako ne mogu da vidim MIG-29 na zadatku podrske trupa na zemlji, dok bi za bombardovanje nekih vecih ciljeva vec mogao da se upotrebi. Na kraju krajeva, sve je u novcu.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #533 on: December 26, 2016, 08:57:12 am »

MiG-29 je čistokrvni lovac. Jednostavno, barem meni lično, nema izgled i liniju bombardera-jurišnika.

Trebalo bi da se skupe parice i da se modernizuju Orlovi. Ugradnja laserskog daljinomera i laserskog obeleživača cilja, umesto jednog topa, ugradnja nekog sistema tipa FLIR, možda čak i nekog malog radara za praćenje terena, ugradnja nove pogonske grupe...
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #534 on: December 26, 2016, 09:52:54 am »

MiG-29 je čistokrvni lovac. Jednostavno, barem meni lično, nema izgled i liniju bombardera-jurišnika.

Trebalo bi da se skupe parice i da se modernizuju Orlovi. Ugradnja laserskog daljinomera i laserskog obeleživača cilja, umesto jednog topa, ugradnja nekog sistema tipa FLIR, možda čak i nekog malog radara za praćenje terena, ugradnja nove pogonske grupe...

  Najveca mana orlu je nedostatak ikakvog oklopa, sto je za jurisni avion imperativ. Zamislite jurisnik koga neprijatelj obori sa automatskom puskom. Svi vitalni sistemi i pilotska kabina bi trebali biti zasticeni od bilo kakvog pesadijskog naoruzanja, a to orao nikada nije imao, iskreno, nisam siguran ni da bi mogao da ima.

 Mozda, sa nekom modernizacijom bi mogao da prodje kao LBA, ali pitanje je isplativosti.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #535 on: December 26, 2016, 10:03:47 am »

@tihi

Sa ovim motorima na orlu nema price o nekom oklopu kabine i vitalnih sistema.

Jedno da piloti dobiju zastitne balisticke prsluke.
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 484



« Reply #536 on: December 26, 2016, 11:10:43 am »

@pvanja
Barem se nadam, da sam to ispravno  razumeo kao delić sarkastičke primedbe? Tek pitam...
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #537 on: December 26, 2016, 11:54:15 am »

Za sve što se uradi, napravi ili prepravi u tehnici Vojske Srbije treba neko da bude odgovoran. Sa tehničke strane. Koliko se ja sjećam, to je do sada bio VTI. Međutim, koliko sam upoznat tamo nema stručnjaka koji bi dali mišljenje ili vodili posao oko neke moderrnizacije ili nekog drugog "napretka". Ovo na avionima izgleda moraju voditi Rusi, a ovi iz VTI-ja im dodavati alat.

Nakon toga ide ocjena sredstva koju mora uraditi TOC. A TOC je "kurvanjska" firma. Nikad nisu dali pozitivnu ocjenu za neko sredstvo. Uvijek je bilo lakše kriviti proizvođača nekog sredstva ili VTI za neki dio ili sistem koji po njima nije dobar. Lakše je to nego prihvatiti krivicu za neki kasniji problem ako se pojavi.

Tenk M84 nikad nije dobio pozitivnu ocjenu TOC-a, a u eksploataciji je više od 30 godina.

Isto tako TRZ Čačak još nije usvojio generalni remont tenka M84, što bi značilo da ga nikad neće ni usvojiti, jer nema stručnog ni sposobnog kadra. Mala plata je glavni razlog zašto stručnjaci napuštaju TRZ Čačak.

I ko će uskoro održavati sredstva koja dođu u Vojsku Srbije.

Možemo mi ovdje do iduće godine raspravljati šta bi bilo dobro. po sistemu "šta bi bilo kad bi bilo", ali NEMA PARA.

A koliko para toliko muzike.

Pozdrav

Vlado
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #538 on: December 26, 2016, 01:12:56 pm »

Kao laik složio bih se sa Vama,problem je u parama i u sistemu.Ovo drugo je i više problematično jer na pr.koliko mi imamo raznih agencija?Koliko one koštaju narod i državu,jer taj posao mogu obavljati i ljudi u administraciji pri ministarstvima i republike i pokrajina neke i na lokalu.
Koliko se daje para NVO itd.?Sigurno da tu trebaju stručnjaci i da zarade svoju platu,jer nije valjda da "savjetnici" rade i više od 24 h i nemaju vremena za bilo što drugo.Naročito kad sve to što oni urade (ako urade)ne vredi "pišljiva boba",jer svemogući radi kako on hoće.
Na kraju i ranije sam naveo što će biti i na koji rok,vidjet će se tek posle izbora.

Poz.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #539 on: December 26, 2016, 03:30:53 pm »

Prva stavka u modernizacijiOorlova mora da bude ugradnja novog/novih motora. Ovi sadašnji, sa forsažom, imaju potisak od po 22kN svaki, odnosno oko 45kN zajedno. To znači da bi trebalo da se ugradi novi motor koji ima veći potisak za barem 20% pri istoj masi motora, što je teško naći. Jedina bi opcija bila ugradnja nekog motora za lovačke avione, bez komore za DS.
Logged
Pages:  1 ... 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 [36] 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 ... 120   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 24 queries.