PALUBA
April 18, 2024, 05:24:48 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 [100] 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 ... 120   Go Down
  Print  
Author Topic: Nabavke i investicije u VS - vesti  (Read 395841 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 205


« Reply #1485 on: June 06, 2021, 09:53:29 pm »

Када су хеликоптери у питању, претпостављам да је приоритет замена 6 старих Ми-8 и попуна са 2 Ми-35 да би се добила ескадрила. Наравно, под условом да се избегну америчке санкције. Претпостављам да ће стићи и неколико Х-145. Уколико се модернизује и наоружа на одговарајући начин, Газела и даље може да буде веома ефикасна, ако не улази у зону дејства ПВО. Не верујем да ће у скорије време Србија набавити нешто типа Ми-28 или Ка-52.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #1486 on: June 06, 2021, 10:28:55 pm »

Гледао сам структуру хеликоптерских ексадрила земаља Варшавског пакта. Сви су имали више хеликоптера по једној ескадрили. Хрватска је исто имала више хеликоптера у саставу своје некадашње ескадриле која се састојала од Ми-24. Исто важи и за остале земље света. Додуше, сада око нас Бугари ваљда имају 6 комада Ми-24, а Мађари само 2.

Војска Србије сада има доста хеликоптера од више различитих произвођача.
Logged
BrankoBananko
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 553



« Reply #1487 on: June 06, 2021, 11:58:19 pm »

Koliko ima helikoptera u okruzenju je sasvim nebitno. Bitno je da mi nemamo dovoljno. Cak I da se kompletira eskadrila mi-35, dokle ce trajati? 5, 10, 15 godina? Uveren sam da ce biti nesreca, kvarova itd a najgore od svega, zbog malog broja nece biti bitan faktor u nekakvom ozbiljnom sukobu. U ranijim primerima, sredstva visoke vaznosti a malih kolicina se cuvaju za zutu minutu a ako do toga dodje, vec je kasno da promene situaciju.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 205


« Reply #1488 on: June 07, 2021, 05:10:01 am »

Гледао сам структуру хеликоптерских ексадрила земаља Варшавског пакта. Сви су имали више хеликоптера по једној ескадрили. Хрватска је исто имала више хеликоптера у саставу своје некадашње ескадриле која се састојала од Ми-24. Исто важи и за остале земље света. Додуше, сада око нас Бугари ваљда имају 6 комада Ми-24, а Мађари само 2.

Војска Србије сада има доста хеликоптера од више различитих произвођача.

Зависи да ли говоримо о француској ескадрили или о британском и америчком сквадрону.  Grin Француска escadrille је традиционално била 6 авиона, squadron је већи. Ако погледаш краљевско ваздухопловство у Априлском рату, видећеш да су ловачке ескадриле биле по 6 авиона, а ловачки пук се делио на групе, које су се делиле на ескадриле.

За модерну Француску сам нашао да неке ескадриле Газела при армијском ваздухопловству имају 8-9 хеликоптера. Код Руса је ескадрила 12 Су-34, а 8 Ту-95. По НАТО класификацији, ескадрила одговара ономе што се у енглеском зове flight: https://en.wikipedia.org/wiki/Wing_(military_unit).

У сваком случају, нема разлога да јединицу са 6 летелица не назовеш ескадрилом, ако то одговара твојим потребама.



 
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #1489 on: June 07, 2021, 01:21:49 pm »

6 хеликоптера је мало имајући у виду за шта би нам користили. Потребно је више. Осим тога, ради ефикаснијег одржавања, потребно је уједначавање технике. Ако погледате армије у Европи, које су сличне величине као наша, свака од њих има један те исти тип транспортног хеликоптера и један те исти тип јуришног. Земље Варшавског пакта су имале Ми-8 и Ми-24. Други хеликоптер је настао из првог и имају сличности. Такав систем је лакше одржати него систем са четири, пет или шест различитих типова. Не само због делова, већ и због обуке кадра.

Исто тако, ескадрила би требало да се састоји од ваздухоплова истог типа и исте верзије.

Тај француски принцип се код нас не користи. Не користи се ни око нас. Постоје изузеци где имаш по два или шест апарата, али то није озбиљно. Део ваздухоплова је увек на ремонту и прегледу и нико нема расположивост од 100%. Ако имаш 4 или 6 хеликоптера, колико их онда може летети одједном? Није исто кад их има на прсте једне руке или када их је 12, 16, 24 итд.

Замисли ту француску ескадрилу од 6 авиона... Два ти требају за дежурну пару, један у резерви. Та смена нека траје 12 сати, а онда иду на дневни преглед. Док су три авиона на дежурству, остала три су на прегледу. Шта се дешава када један од њих има неисправност? Шта се дешава када дође време за ремонт?
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1490 on: June 07, 2021, 03:20:23 pm »

12 helikoptera za PO borbu nije malo i taman je koliko nama treba. Osim toga Mi-28 ima radar N025 koji se nalazi iznad elise i može da osmatra bojište bez izlaska iz zaklona dok je Mi-35 klasičan jurišni helikopter koji je "zamena" za Il-2. Što se motora tiče Mi-28NM koristi motore Klimov VK-2500 koji su samo modifikacija motora Klimov TV3-117 koji se koriste na helikopterima MI-17/171/35.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 205


« Reply #1491 on: June 07, 2021, 04:43:33 pm »

6 хеликоптера је мало имајући у виду за шта би нам користили. Потребно је више. Осим тога, ради ефикаснијег одржавања, потребно је уједначавање технике. Ако погледате армије у Европи, које су сличне величине као наша, свака од њих има један те исти тип транспортног хеликоптера и један те исти тип јуришног. Земље Варшавског пакта су имале Ми-8 и Ми-24. Други хеликоптер је настао из првог и имају сличности. Такав систем је лакше одржати него систем са четири, пет или шест различитих типова. Не само због делова, већ и због обуке кадра.

Исто тако, ескадрила би требало да се састоји од ваздухоплова истог типа и исте верзије.

Тај француски принцип се код нас не користи. Не користи се ни око нас. Постоје изузеци где имаш по два или шест апарата, али то није озбиљно. Део ваздухоплова је увек на ремонту и прегледу и нико нема расположивост од 100%. Ако имаш 4 или 6 хеликоптера, колико их онда може летети одједном? Није исто кад их има на прсте једне руке или када их је 12, 16, 24 итд.

Замисли ту француску ескадрилу од 6 авиона... Два ти требају за дежурну пару, један у резерви. Та смена нека траје 12 сати, а онда иду на дневни преглед. Док су три авиона на дежурству, остала три су на прегледу. Шта се дешава када један од њих има неисправност? Шта се дешава када дође време за ремонт?

Што се тиче ескадриле - у питању је терминологија. Канађани имају и ескадрилу и ескадрон (односно флајт и сквадрон).

За хеликоптере, уједначавање технике је увек пожељно, уколико одговара потребама. То је постигнуто код Ми-17 и Ми-35. Међутим, ти хеликоптери не одговарају свим потребама, једноставно су превелики у многим ситуацијама. Зато је и набављен Х-145 који је сјајан хеликоптер.

Газела је одличан хеликоптер, за оно за шта је намењена. Да није тако не би их Французи још увек користили. Било би глупо избацити их из употребе. Замени маљутке неким вођеним ракетама већег домета, умрежи их са дроновима за маркирање циљева и имаш одличну платформу.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #1492 on: June 07, 2021, 05:39:14 pm »

12 helikoptera za PO borbu nije malo i taman je koliko nama treba. Osim toga Mi-28 ima radar N025 koji se nalazi iznad elise i može da osmatra bojište bez izlaska iz zaklona dok je Mi-35 klasičan jurišni helikopter koji je "zamena" za Il-2. Što se motora tiče Mi-28NM koristi motore Klimov VK-2500 koji su samo modifikacija motora Klimov TV3-117 koji se koriste na helikopterima MI-17/171/35.

А шта онда са газелама?
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #1493 on: June 07, 2021, 05:43:40 pm »

6 хеликоптера је мало имајући у виду за шта би нам користили. Потребно је више. Осим тога, ради ефикаснијег одржавања, потребно је уједначавање технике. Ако погледате армије у Европи, које су сличне величине као наша, свака од њих има један те исти тип транспортног хеликоптера и један те исти тип јуришног. Земље Варшавског пакта су имале Ми-8 и Ми-24. Други хеликоптер је настао из првог и имају сличности. Такав систем је лакше одржати него систем са четири, пет или шест различитих типова. Не само због делова, већ и због обуке кадра.

Исто тако, ескадрила би требало да се састоји од ваздухоплова истог типа и исте верзије.

Тај француски принцип се код нас не користи. Не користи се ни око нас. Постоје изузеци где имаш по два или шест апарата, али то није озбиљно. Део ваздухоплова је увек на ремонту и прегледу и нико нема расположивост од 100%. Ако имаш 4 или 6 хеликоптера, колико их онда може летети одједном? Није исто кад их има на прсте једне руке или када их је 12, 16, 24 итд.

Замисли ту француску ескадрилу од 6 авиона... Два ти требају за дежурну пару, један у резерви. Та смена нека траје 12 сати, а онда иду на дневни преглед. Док су три авиона на дежурству, остала три су на прегледу. Шта се дешава када један од њих има неисправност? Шта се дешава када дође време за ремонт?

Што се тиче ескадриле - у питању је терминологија. Канађани имају и ескадрилу и ескадрон (односно флајт и сквадрон).

За хеликоптере, уједначавање технике је увек пожељно, уколико одговара потребама. То је постигнуто код Ми-17 и Ми-35. Међутим, ти хеликоптери не одговарају свим потребама, једноставно су превелики у многим ситуацијама. Зато је и набављен Х-145 који је сјајан хеликоптер.

Газела је одличан хеликоптер, за оно за шта је намењена. Да није тако не би их Французи још увек користили. Било би глупо избацити их из употребе. Замени маљутке неким вођеним ракетама већег домета, умрежи их са дроновима за маркирање циљева и имаш одличну платформу.

Ја не кажем да је Х-145 лош. Никада то нисам мислио нити замерам његовом квалитету.

Не сматрам ни да је газела неквалитетна и знам да француска војска још то користи.

Суштина је да ће то све постати у једном тренутку скупо и доста сложено. Још ако будемо укључили и Ми-28 биће додатно. Сваки од тих хеликоптера је добар, али моје мишљење је да се не може имати све и од свега по неколико.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 205


« Reply #1494 on: June 07, 2021, 07:40:19 pm »

Ја не кажем да је Х-145 лош. Никада то нисам мислио нити замерам његовом квалитету.

Не сматрам ни да је газела неквалитетна и знам да француска војска још то користи.

Суштина је да ће то све постати у једном тренутку скупо и доста сложено. Још ако будемо укључили и Ми-28 биће додатно. Сваки од тих хеликоптера је добар, али моје мишљење је да се не може имати све и од свега по неколико.

Колико год је стандардизација на једној платформи пожељна, она није увек могућа. Добар пример је амерички покушај да F-35 постане девојка за све.

Ми-17/35/28 се не могу користити за извиђање, то су грдосије од 10 тона.

Ми-17 се не може користити за лаки транспорт, спасавање, медицинску евакуацију и слично. Односно може, али у већини ситуација је то као да пошаљеш аутобус уместо путничког аутомобила, да превезе двоје људи. Постоје и места где овај хеликоптер не може да се спусти.

Газелин основни недостатак је да је премали, посебно за медицинске евакуације. H-145М би вероватно могао да преузме његову улогу у извиђачким мисијама, претпостављам да ће се то у догледно време и десити.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #1495 on: June 07, 2021, 07:50:38 pm »

Ја нисам рекао да Србија треба да користи један хеликоптер за све. То је немогуће, као што је немогуће користити Ф-35 за све задатке баш као што си навео.

Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1496 on: June 08, 2021, 10:35:54 am »

12 helikoptera za PO borbu nije malo i taman je koliko nama treba. Osim toga Mi-28 ima radar N025 koji se nalazi iznad elise i može da osmatra bojište bez izlaska iz zaklona dok je Mi-35 klasičan jurišni helikopter koji je "zamena" za Il-2. Što se motora tiče Mi-28NM koristi motore Klimov VK-2500 koji su samo modifikacija motora Klimov TV3-117 koji se koriste na helikopterima MI-17/171/35.

А шта онда са газелама?

Ako kupiš Mi-28 onda Gazele idu u penziju. Ili ih sve modernizuješ da mogu da vode PO borbu u SMU i noću.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1497 on: June 08, 2021, 10:40:20 am »



Ili onda Gazele u škole za obuku, ili druge neborbene dužnosti.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1498 on: June 08, 2021, 10:42:34 am »

Škole, veza i laki transport
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1499 on: June 08, 2021, 10:45:26 am »



Ako bude neka višak, u GSS, Srpsko-ruski humanitarni centar u Nišu ...
Logged
Pages:  1 ... 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 [100] 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 ... 120   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 24 queries.