PALUBA
April 19, 2024, 11:07:52 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Dolazi li zapadna vojna tehnologija u Kinu iz Izraela?  (Read 973 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« on: January 04, 2014, 07:20:52 am »

Dolazi li zapadna vojna tehnologija u Kinu iz Izraela?

Sredinom decembra (2013) su izraelski mediji objavili, da Izrael dobavlja vojnu tehnologiju Kini. Radi toga je došlo do nesuglasica sa USA, kao i kadrovske promjene na izraelskom MO. Radi te afere bio je pisiljen dati ostavku predstojnik MO odgovoran za izvoz vojne opreme,  Meir Šalita. USA je istraživala prenos američke tehnologije sistema minijaturnog hlađenja RICOR iz Izraela u Kinu. Sprava se upotrebljava za hlađenje elektrooptičkih senzora kod IR vođenih projektila jer hlađenje povečava osjetljivost IR senzora, kao i kod bespilotnih sistema, termalnih nišanskih sparava… Amerikanci se boje da bi minijaturni sistem za hlađenje došao preko Kine u Iran.
2002 godine su američki mediji objavili, da je USA od Izraela zahtjevala prekid ugovora za isporuku raketa Python III Kini, jer je uključivao sisteme iz američkih raketa AIM-9 Sidewinder.
Možda je najpoznatiji primjer vojne suradnje Izraela i Kine, iako obije strane negiraju,  razvoj kineskog lovca Chengdu J-10. Stručnjaci kažu, da ipak prevelika sličnost kineskog lovca i izaelskog Lavi. Izrael je projekt lovca Lavi zaustavio 1987, a već 1988 Kina je najavila gradnju svog.

Vir: "Defensor" SLO
http://www.obramba.com/

DOBIVA KITAJSKA ZAHODNO VOJAŠKO TEHNOLOGIJO OD IZRAELA?

Po objavah izraelskih medijev sredi decembra, naj bi Izrael prodajal ameriško vojaško tehnologijo Kitajski, kar je sprožilo oster odziv ZDA in kadrovske spremembe na izraelskem ministrstvu za obrambo.

Kitajska je znana po svojem neizmernem zanimanju za tuje vojaške tehnologije, saj s tem želi okrepiti svojo vojaško industrijo in s tehnologijami dohiteti največje svetovne vojaške velesile. Zdi se, da je našla nov način, poleg kopiranj ruskih oborožitvenih sistemov, kako priti do ameriških naprednih vojaških tehnologij – preko Izraela.

Zaradi te zadnje afere je bil prisiljen odstopiti vodja vojaškega izvoza Meir Šalita iz izraelskega obrambnega ministrstva. Američani naj bi namreč preiskovali prenos ameriške tehnologije sistema miniaturnega hlajenje RICOR iz Izraela na Kitajsko. Naprava se uporablja za hlajenje elektro-optičnih senzorjev pri IR vodenih izstrelkih, saj hlajenje poveča občutljivost infrardečega senzorja, kot tudi pri brezpilotnih sistemih, termalnih namerilnih napravah,…

Največja ameriška bojazen pa vsekakor je, da bi miniaturni hladilni sistem lahko našel svojo pot v Iran, ki je lani že želel kupiti vojaško opremo iz Kitajske, za razvoj njihovega jedrskega programa.

Vsekakor to ni prvi tovrstni škandal na relaciji ZDA – Izrael – Kitajska. Izrael namreč pogosto trguje z vojaškim blagom s Kitajsko in je trenutno drugi največji uvoznik orožja na Kitajsko za Rusijo. Leta 2002 so ameriški mediji objavili, da so ZDA od Izraela leta 2000 zahtevale preklic pogodbe za dobavo raket python III Kitajski, saj naj bi vključevale sisteme iz ameriških raket AIM-9 sidewinder.

Morda najbolj znan primer kitajsko-izraelskega sodelovanja na področju vojaških tehnologij je razvoj kitajskega lovca Chengdu J-10. Čeprav obe strani zanikata sodelovanje, je kitajski lovec po mnenju vojaških analitikov le preveč podoben odpovedanemu programu izraelskega lovca lavi borec. Projekt lovca lavi je izraelska vlada ustavila sredi leta 1987, že leta 1988 pa je Kitajska napovedala gradnjo novega letala.

Pripravil: A. Knific, foto: Military Photos




* lovca-lavi-in-j-10.jpg (254.17 KB, 900x608 - viewed 38 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.