PALUBA
April 20, 2024, 06:28:36 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Kako bi svijet danas izgledao da je Njemačka dobila Prvi svjetski rat?  (Read 10217 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« on: January 19, 2014, 06:50:02 pm »

Kako bi svijet danas izgledao da je Njemačka dobila Prvi svjetski rat?
Nema povjesničara koji se nije zapitao – bi li se dogodio Hitlerov uspon da je u ratu pobijedila Njemačka?

Autor : Merita Arslani

U ovoj se godini obilježava sto godina od početka Prvog svjetskog rata, a pitanje koje mnoge povjesničare intrigira čak i nakon jednog stoljeća od kada je Njemačka poražena je – kako bi svijet danas izgledao da su prije sto godina pobijedili Nijemci?

Iako pitanje isprve zvuči kao provokacija, analize i teze nekoliko uglednih povjesničara i autora pokazuju da pobjeda Nijemaca čak i nije bila daleko. Nijemci su naime rat prije svega izgubili zbog iscrpljenosti. Do 1918. godine obje zaraćene strane bile su na rubu snaga, ali sile Antante dobile su veliku pomoć od Amerike koja je u Europu poslala svoje vojne trupe i iscrpljeni Nijemci, odnosno Središnje sile više nisu imale drugog izbora osim predaje.

Upravo zbog tog detalja koji se odvijao pred sam kraj rata povjesničari su se više nego ikada prije počeli pitati što bi se sve dogodilo, a što izbjeglo pobjedom Njemačke. Gotovo da ne postoji stručnjak kojem prvo nije palo na pamet – bi li se dogodio nacizam i uspon Adolfa Hitlera?

Većina povjesničara smatra kako ne samo da ne bi nastala nijedna nacistička stranka i Hitler, već da vrlo vjerojatno ne bi došlo ni do Drugog svjetskog rata. Time bi se, prema njihovim teorijama, izbjegao i holokaust, što bi imalo veliki utjecaj na današnju političku scenu u zemljama Srednjeg istoka.

Američki povjesničar Don Keko i redoviti kolumnist Examinera tvrdi da bi pobjeda Njemačke zadržala kralja na tronu Njemačke, što bi značilo da bi imperij nastavio voditi državu.

‘Hitlerova nacistička stranka i bilo koja druga ekstremna skupina ne bi uspjele okupiti značajan broj istomišljenika i sljedbenika. Pobjedom u ratu Njemačka bi bila najveća ekonomska sila na svijetu i ne bi bilo prostora za širenje nacizma u Njemačkoj’, navodi Keko u jednom od svojih radova.

No, obzirom na velike gubitke u ratu u Njemačkoj je odmah nakon rata počelo rasti nezadovoljstvo što je bilo plodno tlo za širenje nacizma i rast Hitlerove popularnosti što je dovelo do novog rata.

Povjesničar i kolumnist Guardiana Martin Kettle ima vrlo slične teorije kao i Keko, no prema njegovim teorijama nacizam i desničarstvo bi se pojavili u Francuskoj. Nadalje, Velika Britanija bi zbog poraza morala, tvrdi Kettle, Njemačkoj prepustiti svoje naftne resurse koje je preko svojih kolonija zauzela na Srednjem istoku i u Zaljevu. Danas bi Velika Britanija u tom slučaju bila tek jedna skromna socijalistička državica, kojoj bi ostale samo uspomene na veliko kraljevstvo koje je nekad bilo.

Kettle također ne zanemaruje Ameriku. Da su pobijedile Središnje sile, Amerika se u rat ne bi ni uključila, čime bi njezino prisustvo u Europi bilo minorno i danas njezin utjecaj u svijetu vjerojatno ne bi bio toliko značajan. Sovjetski Savez bi, kao susjed pobjedničke Njemačke bio veliki destabilizirajući faktor u ovom dijelu Europe, ali kako ističe Kettle, pobjedom Njemačke šanse za Drugi svjetski rat bi bile minimalne, što znači da sigurno ne bi bilo ni Hladnog rata.

Sve su ovo naravno teorije, ali važno je o njima govoriti, jer učestalo se mogu čuti mišljenja kako Prvi svjetski rat nije imao nikakvu svrhu, te da nije imao nikakav značajan utjecaj na svjetsku povijest.

No, ishod je itekako bio bitan. Da je Njemačka pobijedila, Europa bi danas vrlo vjerojatno bila represivna i sumorna, kaže Kettle, ali s druge strane, umrlo bi puno manje ljudi. Rat kojeg mnogi smatraju gubitkom vremena možda je bio najvažniji od svih ratova u modernoj povijesti.

  Dnevnik hr.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1 on: January 19, 2014, 07:31:50 pm »

Do DSR-a ne bi došlo, nauka bi se malo sporije razvijala. Srbija bi bila 17. korpusna oblast KuK, Crna gora sa Albanijom verovatno 18. korpusna oblast. Makedonija bi bila deo Bugarske, Luksemburg bi bio deo Nemačkog carstva, Francuzi bi izgubili još nešto od teritorija, verovatno oko Sedana i par kolonija oko Togoa i Kameruna u Africi i nešto od istih na Pacifiku. Britanci bi izgubili kolonije u okolini Tanzanije, veerovatno Ugandu, Keniju, Malavi, deo Zambije, ako ne i celu. Belgijanci bi ostali bez Konga...
Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #2 on: January 19, 2014, 07:39:11 pm »

A ja bi bio ložač na Ersatz Monarchu...
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 953


« Reply #3 on: January 19, 2014, 07:44:09 pm »

Nekome bi možda bilo malo bolje, nekome malo gore, ali generalno svet bi bio 30 - 40 godina iza današnjeg nivoa razvoja nauke i ekonomije.

Koliko god bio strašan, rat je ipak najveći motor vojne industrije, a ova opet lokomotiva cele svetske ekonomije.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #4 on: January 19, 2014, 08:39:02 pm »

Кључно питање јесте да ли би се након евентуалне Немачке победе у рату економија развијала како се развијала. Рат је исцрпео Немачку, ко и остале учеснице, осим САД. Да ли би се лако и брзо Немачка оправила? Не би се она ни после ДСР тако брзо економски опоравила да не беше САД и Маршаловог плана? Јесте да би имала користи од победе и ресурса, али да ли је била спремна и способна да управља тим ресурсима а да опет не изазове сукоб? Да ли би после победе пустила Француску и Велику Британију да и даље буду независне државе или би их држала у полувазалном односу или чак окупирала. Заборавља се да су Немци ушли и "пороблем" окупације дела тадашње Руске територије (углавном Украјине) који их им је "заузео" део војних ресурса а економски ефекти су били мали. Они нису били  у стању да на дуге стазе то одрже ни у Русији (Украјини), а камо ли у Западној Европи.

Дакле, мислим да је ово што пишу углавном крајње поједностављено тумачење, пре свега у контексту "не би било Хитлера" и не би било ДСР и све би било много боље. Њега можда не би било као политичке фигуре, али би неких сукоба било.

Можда се САД не би мешале, односно не би стигле да се умешају, али би оне ипак профитирале и све му томе.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #5 on: January 19, 2014, 09:08:25 pm »

Србија не би постојала.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #6 on: January 19, 2014, 10:28:10 pm »

Србија не би постојала.
Kako ne bi postojala? Nije to kil krušaka i nosiš u cekeru.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #7 on: January 19, 2014, 10:43:17 pm »

A ja bi bio ložač na Ersatz Monarchu...
To ne zvuči tako loše.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #8 on: January 19, 2014, 10:49:21 pm »

A ja bi bio ložač na Ersatz Monarchu...
To ne zvuči tako loše.

Misliš?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* fearne_stokers.jpg (64.3 KB, 553x349 - viewed 94 times.)
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #9 on: January 19, 2014, 10:50:44 pm »

Bolje i to nego sudopera na Zlatiboru, ili portir u Valjaonici.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #10 on: January 19, 2014, 11:38:58 pm »

Naravno da ne bi. Na nas su prvo krenuli. Objavili nam rat 28. jula. Oni su to zamislili kao rat ogranicenog intenziteta u kome bi nas progutali i ostvarili svoj Drang nach Osten. Srbiju je trebalo okriviti za sve tada sto se dogodilo u Sarajevu. To su iskoristili kao povod za napad. Sva sreca pa su u oba rata izgubili.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #11 on: January 19, 2014, 11:43:49 pm »


Fakat jesu, mada se mnogi moderni istoričari danas trude da zagade taj istinski sveti istorijski prostor.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #12 on: January 19, 2014, 11:53:38 pm »

Danas je na redu revizija istorije iz tog perioda, a za nekoliko decenija bice revidiran i period u kome se odigrao Drugi svetski rat. EU je izjednacila komunizam i fasizam te ispada da je Srbija oslobodjena 2000-te godine, a druge istocnoevropske drzave '89 i '91 dok Kina jos ceka na demokratsku renesansu. Franc Ferdinand nije odgovarao austrijskom caru kome je bilo u interesu da ovaj pogine i tako dve muve ubije jednim udarcem. Nemacka i Austrija su zelele novu podelu sveta kako bi dosle do bogatih kolonija te su izazvale rat koji ih je skupo kostao.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #13 on: January 20, 2014, 06:15:25 pm »

Zamolit ću cjenjene diskutante da se drže ŠBBKBB WWI, ostalo nas na ovoj temi ne zanima.

Hvala poz.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #14 on: January 20, 2014, 07:19:21 pm »

Hitlerova politika i nije mnogo razlicita od politike Nemacke i Austrije iz 1914. Zeleli su prodor na istok, neutralizaciju ili slabljenje Britanije i Francuske. Naravno tu je i Rusija kao stalna konkurencija. Hitler se razlikovao po tome sto je stigmatizovao jevreje i komuniste i za sve ih optuzio, a uspeo je da nadje i vise saveznika. Plan mu je bio ambiciozniji, ali osnova je ista. Madjarska je zapocela sirenje u Drugom svetskom ratu na teritorije koje je izgubila u Prvom, Nemci i Italijani su udarili na Afriku, kolonijalni kontinent, trebalo je razbiti Rusiju, okupirati Francusku i poraziti Britaniju. Sve je isto. Ekipa iz Prvog je divljala i u Drugom ratu, a medju njima je bio i admiral bez flote Horti. Nemci su ekonomicni po prirodi i sa pravom su se zapitali zbog cega smo se tukli dva puta kad smo mogli jedanput.

Antagonizam izmedju Francuske, Britanije i Nemacke nikad ne prestaje i danas je na snazi. Margaret Tacer je bila protiv ujedinjenja Nemacke. Njih Amerika drzi na lancu, ali kad lanac bude puk'o bice opet veselo jer velika carstva nikad ne odustaju od svojih ciljeva. Ako mi ne verujete pogledajte turskog premijera Erdogana i japansku aktuelnu spoljnu politiku.

 
Logged
Pages:  [1] 2 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.