PALUBA
April 22, 2024, 07:39:02 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo

Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8]   Go Down
  Print  
Author Topic: Rat Izrael-Iran  (Read 4046 times)

Kubovac and 2 Guests are viewing this topic.
victoria
vodnik
*

« Reply #105 on: Yesterday at 03:48:23 pm »

Snimak početka persijskog napada na Izrael.Naravno propagandni i postavljam ga sa zakašnjenjem od nedelju dan ali je zanimljiv.Meni ponajviše zbog toga što je komanda izdata starinskim telefonom.Žica je ipak žica,sigurnija od elektromagnetnih talasa.Alo Požega i krenuše balističke.       https://twitter.com/MayadeenEnglish/status/1779596488785412249?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1779596488785412249%7Ctwgr%5E112ae8af6c61d35869a3c1f04a8619d7f06deb5d%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fenglish.almayadeen.net%2Fnews%2Fpolitics%2Fisraeli-media-debunk-iof-details-about-damage-from-iran-s-st 
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*

« Reply #106 on: Yesterday at 05:43:41 pm »

Meni ponajviše zbog toga što je komanda izdata starinskim telefonom.

Телефон, иако је "жични" уопште није старински. То је дигитална технологија преносу звука. Такође, вероватно је и заштићен криптовањем. Таква врста веза је врло поуздана и тешко за ометање и прислушкивање. Имали смо (и вероватно и сада имамо) тако нешто.
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*

Ko laje zlo ne misli

« Reply #107 on: Yesterday at 06:55:46 pm »

Imamo (potvrđujem Dzumbine reči). Bežični prenos se vrši uglavnom na malom rastojanju,samo tamo gde mora (između dva vozila u pokretu ,dve letilice i slično) ,a komunikacije sa višim nivoima komandovanja idu žičanim putem .
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*

« Reply #108 on: Yesterday at 07:08:21 pm »

Ганц тражи Блинкену да преиспита увођење санкција батаљону

Министар израелског ратног кабинета Бени Ганц затражио је од америчког државног секретара Ентонија Блинкена да преиспита план за увођење санкција батаљону Нецах Јехуда Израелских одбрамбених снага (ИДФ), саопштила је Ганцова канцеларија.

У саопштењу се наводи да је Ганц рекао Блинкену да би увођење санкција том батаљону, који углавном чине ултраортодоксни хареди Јевреји, не само штетило међународном легитимитету Израела док се бори против Хамаса у Појасу Газе, већ да нема оправдања да санкције уведу САД.

Ганц, бивши начелник штаба ИДФ, рекао је да је израелски правосудни систем јак и независан и да све јединице израелске војске подлежу кодексу понашања и наређењима у складу са међународним правом.

(Times of Israel)

Вест је преузета са сајта РТС. Нисам баш најбоље пропратио вест да САД намеравају да уведу санкције једном израелском батаљону. Да ли је то повезано са откривањем масовне гробнице цивилних Палестинских жртава у појасу Газе?

За ове санкције бих рекао да је то пре порука Палестинцима (и муслиманима у свету) како се САД држе принципа и санкционишу све оне који нарушавају хуманитарно право, а мање гест према Израелу.
fazan
Moderator
poručnik korvete
*

« Reply #109 on: Yesterday at 08:07:40 pm »

Да ли је Израел погодио нешто у Ирану?

У западним медијима су почеле да се појављују фотографије и текстови који говоре о томе да је Израел, током напада на Иран, уништио радар руског система С-300 у ваздушној бази 8. Шекари (8. Shekari Air Base), 20 км од Ифсахана.

У првомн тренутку ми се учинило да је први извор информација ирански опозициони портал Iran International: https://www.iranintl.com/en/202404211475
Њујорк Тајмс је објавио сличну вест: https://www.nytimes.com/live/2024/04/20/world/israel-iran-gaza-war-news, али преноси изјаву неименованих америчких официра, да је израелски авион испалио пројектил из ирачког ваздушног простора. Остале вест су више-мање пренете из једног од ова два извора.

Британски ББЦ је објавио анализу сателитских (оптичких и радио) снимака пре и после израелског напада (15. и 19. април): https://www.bbc.com/news/world-middle-east-68866548 Њихов закључак је да се ради о оштећењу радара, који је мало померен и око кога су уочене крхотоне. Лансери С-300 су након напада измештени. Нису уочена никаква друга оштећења у бази.

Иран и Израел све негирају. Иран остаје при тврдњи да су све експлозије које су се чуле резултат рада иранске ПВО која је обарала квадкоптере величине играчки, а Израел тврди да није нападао Иран.

Кубовац и Џумба - интересује ме ваше мишљење? По мојој процени, Исфахан је око 400 км од ирачке границе.

fazan
Moderator
poručnik korvete
*

« Reply #110 on: Yesterday at 08:51:43 pm »

Ганц тражи Блинкену да преиспита увођење санкција батаљону

Министар израелског ратног кабинета Бени Ганц затражио је од америчког државног секретара Ентонија Блинкена да преиспита план за увођење санкција батаљону Нецах Јехуда Израелских одбрамбених снага (ИДФ), саопштила је Ганцова канцеларија.

У саопштењу се наводи да је Ганц рекао Блинкену да би увођење санкција том батаљону, који углавном чине ултраортодоксни хареди Јевреји, не само штетило међународном легитимитету Израела док се бори против Хамаса у Појасу Газе, већ да нема оправдања да санкције уведу САД.

Ганц, бивши начелник штаба ИДФ, рекао је да је израелски правосудни систем јак и независан и да све јединице израелске војске подлежу кодексу понашања и наређењима у складу са међународним правом.

(Times of Israel)

Вест је преузета са сајта РТС. Нисам баш најбоље пропратио вест да САД намеравају да уведу санкције једном израелском батаљону. Да ли је то повезано са откривањем масовне гробнице цивилних Палестинских жртава у појасу Газе?

За ове санкције бих рекао да је то пре порука Палестинцима (и муслиманима у свету) како се САД држе принципа и санкционишу све оне који нарушавају хуманитарно право, а мање гест према Израелу.

Мислим да сам нашао орхиналну вест: https://www.timesofisrael.com/liveblog_entry/us-considering-sanctions-against-other-idf-units-for-alleged-rights-violations-us-officials/#:~:text=The%20US%20is%20considering%20sanctions,tell%20The%20Times%20of%20Israel.

97. батаљон ”Нецах Јехуда” (97th Netzah Yehuda Battalion, преводе га као ”Judah's Eternity Battalion”, ”Јудин бесмртни батаљон” - али мислим да би могло и као ”Јудејски, тј. јеврејски бесмртни батаљон”), је јединица у саставу 900. бригаде ”Кфир”, специјализоване за контратероризам и урбано ратовање.

Батаљон је основан 1999. и требао је да послужи као модел за регрутацију ултраортодоксних Јевреја, који до сада нису били обухваћени војном службом. Почео је са 30 војника, а данас их има преко 1000. Припадници јединице су добровољци из редова ултраортодоксних јевреја, ортодоксних циониста (они се иначе регрутују) и добровољаца из иностранства (ортодоксних Јевреја).

Стејт департмент истражује ову јединицу дуже од годину дана. Још у децембз 2022, батаљон је повучен са Западне обале, где је био стацониран и где је, изгледа, долазило до проблема, односно до кршења људских права. Санкције још нису уведене, али су најављене. Према писању Тајмс оф Израел, размишљају да санкционишу и неке друге јединице које су оптужене за кршења људских права.

Саме санкције су ”шио ми га Ђура”. Америчко оружје и опрема, коју Израел добија као војну помоћ, неће моћи да се користи за опремање санкционисаних јединица. Израел ће моћи и даље да их опрема америчким оружјем које је купио.

Што се тиче самог батаљона, покушавам да пронађем паралелу код нас. Отприлике као када би једног дана направили добровољачку јединицу за српске богомољце (нпр. ”Лазареви заветници” или ”97. батаљон Небеске Србије”) и послали их да брину о безбедности на Косову и Метохији (који су поново под нашом контролом). И онда у њиховој зони одговорности дође до сукоба између групе богомољаца, која се вратила на свету српску земљу, и локалних Албанаца. Онда благочестива војска заврши посни ручак, очита молитве после јела, па оде да заводи ред. Шта мислите, како би они заводили ред?
Zaslon
Moderator
stariji vodnik
*

« Reply #111 on: Yesterday at 11:37:31 pm »

@Fazan

Paralela ti je izuzetno promašena da ne kažem glupa. Možda si hteo da se našališ ali meni nije ni smešno. Ortodoksni jevreji, mislim i na vernike i na sveštenstvo (koje nekada pljuje, vređa i fizički nasrće na hrišćane u Jerusalimu) nemaju nikog sa kim bi se poredili u SPC, u Pravoslavlju uopšte ... nema. To što ti možda misliš da bi kod nas to bili neki "vernici" ili da bi se neki ljudi sami sebe prozvali "vernicima i borcima ili šta  ..." to ne bi imalo utemeljenje ni u našoj veri ni u predanju ni dogmatima ... nigde! I kakvo za tebe znači ima izraz "bogomoljac" daqnas, u današnje vreme?

Još bih samo dodao da je za mene simbol moje vere (pravoslavne) ljubav a ne ubijanje verskih (niti bilo kojih drugih) neistomišljenika niti masovne grobnice!
fazan
Moderator
poručnik korvete
*

« Reply #112 on: Today at 01:00:45 am »

@Fazan

Paralela ti je izuzetno promašena da ne kažem glupa. Možda si hteo da se našališ ali meni nije ni smešno. Ortodoksni jevreji, mislim i na vernike i na sveštenstvo (koje nekada pljuje, vređa i fizički nasrće na hrišćane u Jerusalimu) nemaju nikog sa kim bi se poredili u SPC, u Pravoslavlju uopšte ... nema. To što ti možda misliš da bi kod nas to bili neki "vernici" ili da bi se neki ljudi sami sebe prozvali "vernicima i borcima ili šta  ..." to ne bi imalo utemeljenje ni u našoj veri ni u predanju ni dogmatima ... nigde! I kakvo za tebe znači ima izraz "bogomoljac" daqnas, u današnje vreme?

Još bih samo dodao da je za mene simbol moje vere (pravoslavne) ljubav a ne ubijanje verskih (niti bilo kojih drugih) neistomišljenika niti masovne grobnice!

Дај бре Заслон, немој ме вући за језик, нисам пао са Марса и нико овде не прича о догматици. Ентофилетизам је осуђен крајем 19. века као јерес (али не на васељенском сабору, него на сабору четири грчка патријарха!) и присутан је и дан данас у већој или мањој вери у свим помесним црквама, укључујући и грчку цркву. Имао сам прилику да упознам веома побожне људе који су се и у 2. св. рату или у тачци 11. борили ”за православље”, тако су ми бар рекли. Колико је предратних чланова ПНХЗ (”богомољачког покрета”), завршило у СДК (”љотићевцима”)?

Паралела је на месту јер је за православне Србе Косово и Метохија срце Србије, српски Јерусалим. Колико човек може да буде објективан када треба да развађа ”своје” и ”њихове”?

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8]   Go Up
  Print  

Jump to: