PALUBA
April 30, 2024, 11:28:05 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 1618 1619 1620 1621 1622 1623 1624 1625 1626 1627 1628 1629 [1630] 1631 1632 1633 1634 1635 1636 1637 1638 1639 1640 1641 1642 ... 1789   Go Down
  Print  
Author Topic: Rat u Ukrajini  (Read 2117789 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
brundalo
mornar
*
Offline Offline

Posts: 41


« Reply #24435 on: June 11, 2023, 11:04:03 am »

u očuvanju suverenosti Ukrajine  Huh?

Ta suverena ukrajina je bila od početka svoje samostalnosti na prvom nestu po korupciji, ne samo u evropi, već i u svetu...sada bih trebao da postavim neki link , da bih bio dostojan ovog foruma ali verujte mi na reč, za sada.

@Boro
mislim da nije ovde na forumu po zadatku, mislim da on po svojoj naravi radi, kao onomad Brejvik....


Niko normalan ne bi pucao na most na kome su ljudi...
Niko normalan ne bi pucao na most...
Niko normalan ne bi pucao...

Logged
BrRista
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 317



WWW
« Reply #24436 on: June 11, 2023, 01:21:49 pm »

Rusi su povratili konteolu nad selom Neskucnoe. Ukrjaninci pokusavaju da izvuku ranjenike ali po njima dejstvuje ruska avijacija.
Logged
victoria
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 441


« Reply #24437 on: June 11, 2023, 02:12:00 pm »

Rusi su povratili konteolu nad selom Neskucnoe. Ukrjaninci pokusavaju da izvuku ranjenike ali po njima dejstvuje ruska avijacija.
  Zaobišli Blagodatne koje su Ukrajinci uzeli juče  ?
Logged
Lemi_O2
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 490



« Reply #24438 on: June 11, 2023, 02:18:00 pm »

u očuvanju suverenosti Ukrajine  Huh?

Ta suverena ukrajina je bila od početka svoje samostalnosti na prvom nestu po korupciji, ne samo u evropi, već i u svetu...sada bih trebao da postavim neki link , da bih bio dostojan ovog foruma ali verujte mi na reč, za sada.

@Boro
mislim da nije ovde na forumu po zadatku, mislim da on po svojoj naravi radi, kao onomad Brejvik....


Niko normalan ne bi pucao na most na kome su ljudi...
Niko normalan ne bi pucao na most...
Niko normalan ne bi pucao...


Opet osobno vrijeđate čovjeka. Niti jedan post nije uputio koliko vidim nikome osobno, iznosi svoje mišljenje. Pa ma koliko je krivo i blasfemično za vaše uši odnosno oči, ne vrijeđa diskutanta osobno.
li ga stavite na ignore listu ili ga isključite sa foruma skupa samnom.
Da, Ukrajina je tehnički i pravno suverena država (ma koliko bila korumpirana), na koju je izvršena agresija od strane druge suverene države.
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 106


Ko laje zlo ne misli


« Reply #24439 on: June 11, 2023, 02:37:04 pm »

Lemi ,besomučno se vratimo u krug s svim tim floskulama . Ja lično volim da čujem sve strane i levu i desnu i gornju i donju i ne smetaju mi nikakvi komentari . Ali napisati "izvršena agresija od druge suverene države" ,a na pogledati oko samog sebe je "kontra-argument" . Pa na nama samima (svim državama i narodu koji živi na ovom području) je izvršena ista takva "agresija" . Organizovale se druge države protiv nas i razdelili nas u parčad i sada nas kontrolišu onako kako bi oni "voleli" ,a ne onako kako bi mi hteli.... (Što preko zakonodavstva EU,što preko "fondova" koji sponzorišu razne stvari , što preko propagande).... Klasičan "zavadi pa vladaj". Ako je to poenta da se ukaže da i ovde važi pravilo "zavadi pa vladaj" onda OK. Wink

P.s. ovo sam napisao zato što u pravnoj nauci "selektivno pravosuđe" ne postoji kao institut . Postoji samo "univerzalno" . Ono što važi tamo ,mora da važi i ovde . Wink
Logged
Lemi_O2
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 490



« Reply #24440 on: June 11, 2023, 02:42:16 pm »

Lemi ,besomučno se vratimo u krug s svim tim floskulama . Ja lično volim da čujem sve strane i levu i desnu i gornju i donju i ne smetaju mi nikakvi komentari . Ali napisati "izvršena agresija od druge suverene države" ,a na pogledati oko samog sebe je "kontra-argument" . Pa na nama samima (svim državama i narodu koji živi na ovom području) je izvršena ista takva "agresija" . Organizovale se druge države protiv nas i razdelili nas u parčad i sada nas kontrolišu onako kako bi oni "voleli" ,a ne onako kako bi mi hteli.... (Što preko zakonodavstva EU,što preko "fondova" koji sponzorišu razne stvari , što preko propagande).... Klasičan "zavadi pa vladaj". Ako je to poenta da se ukaže da i ovde važi pravilo "zavadi pa vladaj" onda OK. Wink
Istina Vuče, slažem se sa velikom većinom što si napisao. Ali degutantno je stalno čitati osobne napade, zavijene u kvazi intelektualne da ne kažem šta.
Ili ga razguli i uduni, ili ga ignoriraj.
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 423


« Reply #24441 on: June 11, 2023, 02:51:05 pm »

u očuvanju suverenosti Ukrajine  Huh?

Ta suverena ukrajina je bila od početka svoje samostalnosti na prvom nestu po korupciji, ne samo u evropi, već i u svetu...sada bih trebao da postavim neki link , da bih bio dostojan ovog foruma ali verujte mi na reč, za sada.

@Boro
mislim da nije ovde na forumu po zadatku, mislim da on po svojoj naravi radi, kao onomad Brejvik....


Niko normalan ne bi pucao na most na kome su ljudi...
Niko normalan ne bi pucao na most...
Niko normalan ne bi pucao...


Opet osobno vrijeđate čovjeka. Niti jedan post nije uputio koliko vidim nikome osobno, iznosi svoje mišljenje. Pa ma koliko je krivo i blasfemično za vaše uši odnosno oči, ne vrijeđa diskutanta osobno.
li ga stavite na ignore listu ili ga isključite sa foruma skupa samnom.
Da, Ukrajina je tehnički i pravno suverena država (ma koliko bila korumpirana), na koju je izvršena agresija od strane druge suverene države.



Lemi uz duzno postovanje. Nemam osobno nista protiv, da svatko ima svoje misljenje, naprotiv to je pozeljno. Problem sa Darkom je sto njegovi stavovi ne odisu nikakvom objektivnoscu, bar koliko sam prisiljen citati njegove postove. To je od A do Z zacinjeno mrznjom prema Rusima i svemu Ruskom i to je to sto npr. mene iritira. Niti jedan jedini put nesto kriticno prema Ukrajini, a bilo bi materijala kada bi htio. Ne sjecam se da je aktivno doprinjeo niti jednoj analizi oruzja i naoruzanja u ovom nesretnom ratu osim kako netko ljepo rece "praznih komentara", samo zato da bi prkosio. Cudim se da se po cijenu demokracije to pusta na forumu, ali osobno mislim da to ne doprinosi kvaliteti diskusije. Na njegove komentare se po tko zna koji put kolege upecaju i  za cas diskusija ode off topic. Za divno cudo radi to vrlo uspjesno.Nisam osobno ubijedjen da mu je cilj promicanje demokracije i prava na osobno misljenje, jer ne dostaje objektivnosti u njegovim pisanjima.
Logged
brundalo
mornar
*
Offline Offline

Posts: 41


« Reply #24442 on: June 11, 2023, 03:49:20 pm »

Izvinjavam se zbog off-a

Mislim da nismo okupili ovde zbog politike,
već zbog razmene informacija, mišljenja, polemike...

Evo malo o vređanju
- mene vređa kad neki Brejvik potamani iz svoje ruke tolike mlade, pa posle kaže da je to sveopšte dobro i posle  troši kiseonik na ovoj Zemlji
- mene vređa kad neko izjavi da osiromašeni uranijum/radijacija i nije toliko opasna, pa čak postavi nepostojeći link do neke stručne analize... pa se mi ostali primimo na to...
-mene vređa kad počnu da lete raketle oko najveće nuklearne elektrane a na ovom forumu postoji oblik života koji je ushićen mogućnošću da pukne nešto atomsko na Istoku...

BTW, moje rodice umiru u Dubrovniku od raka dojki, kažu neko je pre 20 tak godina sipao u Jadran neke bombice ... a moje dede i stričevi u Zidanom Mostu, 10 milja od Krhkog, kad ih pitaš kako je - kažu da još uvek ne svetle u mraku...

Ako može ovde malo tačnih podataka, istine, nemojte više Brejvikovih sumanutih razmišljanja, više bih voleo da je u pitanju neki chat bot, AI...

Dajte da stane rat, valjda nam je svima ovde to želja.


"Sva su deca na svetu ista

Vesela, a u duši čista.

Nisu svi jednako siti,

Iako bi tako trebalo biti.

Dok neka deca plešu i hode

Druga nemaju ni čiste vode.

Dok jedno nosi haljine nove,

drugo golo u pomoć u pomoć zove.

Eh, što ne postoji neka planeta,

gde bi živela sva deca sveta?

Tu bi svak bio dobro obučen i uhranjen,

a na daleko bi se video natpis:

Odraslima je ulaz zabranjen!"

Logged
victoria
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 441


« Reply #24443 on: June 11, 2023, 03:59:58 pm »

Darko podstiče živahnu diskusiju na forumu  :-)   Elem,prema Sladkovu Ukrajinci su u ta dva sela Neskučno i Blagodatno(valjda se tako izgovara ?!) ušli,slikali se i izašli.Postavio bih link ali ga nestade.
Logged
B051LjKo
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 365


« Reply #24444 on: June 11, 2023, 04:32:22 pm »

Quote from: Lemi_O2
Opet osobno vrijeđate čovjeka. Niti jedan post nije uputio koliko vidim nikome osobno, iznosi svoje mišljenje. Pa ma koliko je krivo i blasfemično za vaše uši odnosno oči, ne vrijeđa diskutanta osobno.
li ga stavite na ignore listu ili ga isključite sa foruma skupa samnom.
Da, Ukrajina je tehnički i pravno suverena država (ma koliko bila korumpirana), na koju je izvršena agresija od strane druge suverene države.

Misljenje izneses jednom, dvaput... hajd triput. Ovo sro on radi nije misljenje, cista propaganda. Kao da netko stane na vox populi usred grada, i iz dana u dan ponavlja jedno te isto. Ono, imas pravo reci svoje nisljenje, tolerira se, ali jad iz dana u dan ponavljas jednu te istu stvar, i kad ti je pristup strahovito pristran i plitak, onda se nemoj cuditi da ti polete "trule rajcice" od strane ljudi kojih si udavio i kojima se to vise ne slusa

Hajd drugacije misljenje, uvjek dobrodoslo. Al ako nema argumentacije, ako te niti ne zanima pokusaj razumijevanja kako je do ovoga doslo, koji je smisao po 17. Put napisati jedno te isto? Samo iritiras ljude i trolas raspravu.
Logged
Prvačić
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 303


« Reply #24445 on: June 11, 2023, 06:53:29 pm »


Da, Ukrajina je tehnički i pravno suverena država (ma koliko bila korumpirana), na koju je izvršena agresija od strane druge suverene države.

Da, ali kako smo došli da globalni jug u podršci Ukrajini ne ide dalje od glasanja u Generalnoj skupštini UN?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 420


« Reply #24446 on: June 11, 2023, 07:30:20 pm »

Према мом праћењу ситуације Украјинци су упорним, вишеструко поновљеним нападима (како се то каже "у таласима") успели да потисну Русе из неколико насеља (Нескучено, Благодатное, Левандое ...виде се на слици) на Запорошком фронту код Орехова, али се још нису учврстили, односно не држе тај простор засигурно. Такође, оно што је различито од претходне украјинске офанзиве руске снаге одмах предузимају противнападе. Борбе су се водиле у рејону Угледара где су такође, Украјинци имали мањег успеха и Бахмута, где је отприлике "пат позиција".

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Без обзира што је ово успех у односу на претходне дане то је само један мали сегмент руске одбране на том правцу (на доњој слици то је врх избочине на линији фронта на левој страни предњег краја). Мораће Украјинци још прилично да се боре да дођу до линије која је на овој шеми означена као главна одбрамбена линија. Шему иначе нису нацртали Руси већ сам је преузео из "западних" извора.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Као што је већ констатовано Украјинци су променили тактику напада. Сада користе проверену тактику совјетске војске (из ДСР) напада "у таласима". Ради се о томе да се пешадија, под заштитом ватре артиљерије (она туче положаје противника по целој дубини), приближи (превози се у оклопним возилима) предњем крају противника, искрца на неком одстојању од пар стотина метара, а затим продужава напад пешице. Оклопна возила се одмах повлаче назад по следећи талас. Тенкови, којих обично има, остају позади и са даљине 1-2км подржавају пешадију (ако могу). Како први талас претрпи губитке, нови талас пешадије их замењује и са преживелима из првог таласа наставља даље. И тако неколико пута, колико има људства за то. Ако напад успе убацију се тенкови са четом или водом из резерве за појача напад. Да напоменем да се овде ради о таласима пешадијских јединица јачине чете (на сваком правцу је обично ојачана чета) у првој линији напада. Укупно се обично ангажују две-три чете (једна за другом) и тако заузимају терен. Цена је велики број губитака међу пешадијом, али је техника боље заштићена.

Руска страна се, да тако кажем, такође извештила. Када осете јак притисак (противничка пешадија избије близу предњег краја) повлаче се уназад, да би непријатељску пешадију која покушава да запоседне простор који су напустили, масовно тукла артиљерија (посебно монобацачи). И иначе, овај сукоб око Орехова карактеришу јаки артиљеријски дуели. Зато су нека од на почетку поменутих насеља прелазила из руке у руке више пута. Такође, Руска страна је данас (као и претходних дана) гађала логистичке центре и командна места јединица које нападају. Украјинска страна покушава да активира диверзантске групе у дубљој позадини на Запорошком правцу, али то изгледа није ни изблиза бројни као што би се могло очекивати.

Иначе, треба приметити да је на фронту према Доњецку релативно затишје иако су Украјинци и тамо груписали снаге за офанзивна дејства. Могуће је да се и тај правац активира наредних дана. Руски извештачи јављају о покретима Украјинске војске из правца Николајева ка Херсону па се можда може очекивати неки десант (али северније, око НЕ Каховка) у циљу везивања руских снага и олакшавања продора снага из правца Орехова.

Ја ценим да ће Украјинци успети да "испеглају" избочину на чијем је врху било насеље Нескучено (дакле, оствариће продор по фронту око 20-так км, по дубини 3-7км) и да ће покушати да брже продиру у дубину. То ће зависити од пуно фактора пре свега од расположивих руских резерви, али и њихових губитака. Зато ће врло вероватно Украјинци активирати нападе још на неком сектору фронта. Вероватно ће ангажовати барем једну од бригада из резерве.


* photo_2023-06-11_18-02-47.jpg (36.58 KB, 1280x652 - viewed 20 times.)

* photo_2023-06-11_15-31-39.jpg (42.08 KB, 875x610 - viewed 14 times.)
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 106


Ko laje zlo ne misli


« Reply #24447 on: June 11, 2023, 08:00:53 pm »

Da upišemo i to da Ukrajinci imaju spremnih oko 20 brigada (verovatno neće sve ići na juriš sada) kopnene vojske ,a od nih trenutno je angažovano između 7 i 9 (dve su u zoni kontakta,ne bih znao da li su u akciji) u ovom talasu . Što znači da su oko 40-45% snaga uložili ,a ishod ćemo videti kroz neko vreme.
Logged
Zaslon
Moderator
stariji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 849



« Reply #24448 on: June 11, 2023, 08:55:04 pm »

Telegram kanal Ribar je uvek bio objektivan pa što ne bi i sad  .... ovako je po njima izgledala ta izbočina oko 20h!

Samo da napomenem da su vremenski uslovi na tom delu danas baš, baš loši pa Mavici i drugi izviđački dronovi kao i udarni FPV dronovi ne mogu da lete (a ni helikopteri i avijacija sigurno ne može da ostvare očekivani nalet) pa tako OSU kako je rekao @Kubovac uspeju da "podilaze" ruskim položajima i da ih potiskuju pretpostavljam jer ih ovi na vreme ne uoče (jedan od razloga) a i "ima ih brate mnogo" (što bi rekao Kursula đeneralu Stepi u filmi "Marš na Drinu")


* rybar_2023-06-11_20-19-35.jpg (412.65 KB, 1800x1314 - viewed 24 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 003


« Reply #24449 on: June 12, 2023, 09:01:40 am »

Simor Herš: Kontraofanziva Kijeva neće doneti ništa dobro ni Ukrajini, ni Americi

Kontraofanziva koju su pokrenule Oružane snage Ukrajine imaće negativne posledice kako za samu Ukrajinu, tako i za Sjedinjene Američke Države i blok NATO-a, izjavio je američki novinar i dobitnik Pulicerove nagrade Simor Herš.

– Ovo neće imati dobre posledice po Ukrajinu, po NATO i, definitivno, po administraciju Džoa Bajdena – rekao je Herš u programu britanskog političara i novinara Džordža Galoveja, komentarišući početak ukrajinske ofanzive.

Umešanost Alijanse u ovaj sukob već se odvija pred našim očima, rekao je Herš odgovarajući na pitanje da li vidi znake da se NATO sprema da uđe u rat u Ukrajini.

– NATO je verovatno već tamo. Mislim, ako govorimo o obuci i savetovanju… sada ima toliko mnogo odvojenih grupa u ukrajinskoj vojsci. Neki su ovu ofanzivu opisali kao ‘unapred osuđenu na propast’. To je kao da imate 15 različitih plesnih grupa koje su trenirale odvojeno, a onda ih stavite u istu učionicu i date im dan ili tri da organizuju treninge. To bi bilo nemoguće – a to se sada dešava u ukrajinskoj vojsci – objasnio je poznati novinar.

Termini za ukrajinsku kontraofanzivu više puta su menjani i nastavljaju da se menjaju. U Rusiji su ovu “nervozu” povezivali, prvo, sa informacionim ratom – stalne najave o skoroj ofanzivi su smišljene da drže Rusiju u neizvesnosti, a drugo, sa činjenicom da Zapad zahteva od kijevske vlasti brze i pobedničke rezultate i mora stalno da podnosi izveštaje.

O specijalnoj vojnoj operaciji Rusije

Herš je naveo da većina svetske populacije podržava specijalnu operaciju Rusije u Ukrajini, dok su SAD, naprotiv, izgubile poverenje u sebe.

– Procenat zemalja, posebno u Africi i Aziji, koje su prestale da budu proameričke i postale proruske, prilično je upečatljiv. Značajno više od polovine svetskog stanovništva podržava Rusiju u njenom ratu – rekao je Herš komentarišući pokrenutu ofanzivu Oružanih snaga Ukrajine.

Prema njegovim rečima, zbog sankcija uvedenih početkom specijalne vojne operacije, “stvari u Rusiji ne stoje dobro kao nekada”.

– Međutim, ideja da je ona očajna je jednostavno pogrešna – primetio je Herš.

On je izrazio uverenje da su Sjedinjene Američke Države, naprotiv, “izgubile poverenje u sebe u svetu”. Kao primer, Herš je naveo diplomatsko približavanje Saudijske Arabije i Irana, za koje je rekao da već samo po sebi signalizira značajnu promenu.

– To se, po mom mišljenju, dogodilo zbog Ukrajine. Saudijska Arabija, inače, četvrtinu svoje nafte prodaje Kini. Saudijci su odmah reagovali smanjenjem proizvodnje nafte, a Iran je kao odgovor na to uticao na Hute, na koje su imaju veliki uticaj u Jemenu. Kao rezultat toga, dobili smo dogovor koji sami nikada ne bismo mogli da postignemo. Na taj način smo istisnuti – objasnio je Herš.

O Kahovskoj hidroelektrani

Herš nije želeo da nagovesti ko stoji iza nedavne eksplozije Kahovske hidroelektrane, rekavši da naslućuje nešto o tome, ali da još nije spreman da to javno iznese.

– Nisam spreman da pričam o tome. Imam ideju i mislim da shvatam šta se desilo, ali ne želim da vam sada govorim o svojim nagađanjima – rekao je Herš odgovarajući na pitanje da li smatra da je Rusija odgovorna za dizanje hidroelektrane u vazduh.

Tokom noći između 5. i 6. juna, granatiranje koje je izvela ukrajinska vojska prouzrokovalo je rušenje gornjeg dela Kahovske HE. Napad je, prema pretpostavkama izveden iz višecevnih raketnih sistema “oljha”. Prema rečima načelnika administracije Novokahovskog gradskog okruga Vladimira Leontjeva, uništeni su ventili na brani, dok sama brana nije oštećena, prenosi Sputnjik.

Portparol Ministarstva odbrane Rusije Igor Konašenkov je u ponedeljak saopštio da je ukrajinska vojska 4. juna ujutru počela veliku ofanzivu na pet sektora fronta u južnodonjeckom pravcu kako bi probila rusku odbranu na mestu koje je, prema mišljenju Kijeva, najranjivije.

Osmog juna je ruski ministar odbrane Sergej Šojgu saopštio da je ukrajinska brigada koja je pokušala da izvede ofanzivu u zaporoškom pravcu zaustavljena i da se povukla s velikim gubicima.

Izvor
Logged
Pages:  1 ... 1618 1619 1620 1621 1622 1623 1624 1625 1626 1627 1628 1629 [1630] 1631 1632 1633 1634 1635 1636 1637 1638 1639 1640 1641 1642 ... 1789   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.057 seconds with 22 queries.