Te iako je Putin, barem u Rusiji, stao tome delimično na put, napadom na Ukrajinu prešao je preko tačke preko koje nije smeo da pređe ni u kom slučaju. Nema niti govora o tome da se radilo o predudarcu (preemptive strike), jer iz Ukrajine mu opasnost nije pretila, a Donbas i Lugansk, kako god to nekome suludo zvučalo, delovi su međunarodne ali i sa ruske strane priznate Ukrajine. Nema tog razloga, osim ekonomskog. Sledivši vlastitu krivu procenu, napao je misleći da će "specialna operacija" biti gotova za tri dana zauzimanjem Kijeva i ključnih instalacija te svrgavanjem (barem iz Kijeva, verovatno se pretpostavljalo da će pobeći van zemlje) predsjednika Zelenskog te instalirajući vlastitog igrača Janukoviča. Mislio je, zapad će se malo meškoljiti, malo buniti, malo uvesti sankcije ali neće proglasiti rat protiv Rusije kao što je to onomad učinila Velika Britanija nakon napada nacističke Njemačke na Poljsku. Ali se zajebunio. Ukrajina nije šaptom padla, "specialnaa operacija" kao što je planirana nije uspela, sada je zaglavio u dugotrajnom ratu koji, kao što znamo iz povijesti, nikako ne može biti dobar. Rat na iscrpljivanje protivnika, gde je Rusija na jednoj strani i Ukrajina, ali i Zapad sa gospodarskim potencialom na drugoj strani ne može za Rusiju izići na dobro. I sada smo u situaciji gdje "globalizam" kako god izgledao grozan, štiti neovisnost jedne države, dok Rusija, paradoksalno, taj suverenitet uništava. Stoga pusti, bar za sada, "suštinu globalizma", po strani, jer su politika, geopolitika, a bome u rat, vrlo dinamični. Situacija se menja, i gotovo nikada ništa ne ide po nekom planu, već velika većina mudrih igrača vlastite poteze planira i korigira obzirom na stvarnu situaciju. Kao u šahu. Možeš planirati nekoliko poteza unapred ali ne možeš celu igru.
-Ruski napad na Ukrajinu je samo jedan od napada velike države na manju od kraja hladnog rata. I prvi koji je izvršila Rusija. 2008. Gruzija je (na svojoj teritoriji) napala ruske mirovne snage, koje su tu bile u skladu sa ranijim sporazumima. Tako da to tehnički i nije agresija. Koliko su drugi u istom periodu izveli agresija ili vojnih intervencija bez odobrenja SB UN (nazovi to kako hoćeš)?
-Živimo u takvom svijetu kad neka država izvodi takve akcije da bi pokazala suparnicima da je i ona sila. To se nam može nesviđati, ali to je realnost.
-Takođe živimo u vremenu preraspodjele moći između velikih sila. A to je uvijek nasilno.
-Tačno si napisao da se ovo pretvorilo u rat iscrpljivanja između Rusije i političkog zapada. I kad tome dodamo proces preraspodjele moći u svijetu (koji je uvijek nasilan), dolazimo do mogućnosti otpočinjanja novih ratova. S ciljem direktnog vojnog iscrpljivanja zapada. Za sad je Afrika glavni "favorit", ali ni (uvijek eksplozivni) bliski istok ne treba isključiti.
-Potpuno se slažem da se nemože sve predvidjeti.
Prošle godine sam pisao da je dovde došlo zbog obostranih pogrešnih procjena kakva će biti reakcija suprotne strane.
#Zapad nije računao na masovan otpor državnom udaru.
#Rusija nije računala na tako krvavo gušenje otpora državnom udaru.
#Zapad nije računao na (direktnu) vojnu pomoć Rusije pobunjenicima i poraze Ukrajine (Debaljcevo, Ilovajsk...).
#Rusija nije računala na izigravanje Minskih sporazuma.
#Zapad nije računao na direktnu rusku vojnu intervenciju.
#Rusija nije računala na ovoliki otpor Ukrajine (jer da nije bilo takvog otpora danas zapad ne bi imao kome da šalje vojnu pomoć).
#Zapad nije računao da će Rusija izdržati ovoliko pod sankcijama.
I imamo šta imamo.
bespilotne letjelice iranske proizvodnje
Čitajući vijesti ispade da Iran ima najrazvijeniju industriju za proizvodnju bespilotnih letjelica.
