PALUBA
July 27, 2024, 03:24:25 am *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu Paluba.Info novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati do 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 1747 1748 1749 1750 1751 1752 1753 1754 1755 1756 1757 1758 [1759] 1760 1761 1762 1763 1764 1765 1766 1767 1768 1769 1770 1771 ... 1822   Go Down
  Print  
Author Topic: Rat u Ukrajini  (Read 2302278 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
B051LjKo
vodnik
*
Offline Offline

Last Login:July 23, 2024, 09:17:38 pm
Posts: 369


« Reply #26370 on: February 02, 2024, 01:52:03 am »

I juce koliko sam video jos jedan SU35. Znaci stvarno su sprdnja. Sa koje daljine taj patriot gadja? Jel avion ima alarm da je ozracen, kontramere, manevar izbegavanja, zastitu sa protiv radarskim raketama, nesto!


U ratu avioni padaju, nije to nista neocekivano niti cuno. ovo je simetrican sukob s ogromnom kolicinom suvremene opreme, normalno je da avioni padaju. Tim vise sto je situacija pomalo cudna, NATO uredno leti sa AWACSima cijelo vrijeme, cesto i po rubu medjunarodnog zracnog prostora, sve snimaju i proslijedjuju podatke Ukrajincima, a rusi im ga mogu puvati... Malo bizarno, ali slabija strana u ovom sukobu ia puno bolji ''situational awarenes''

Usporedbe radi, u VIetnamu su amerikanci izgubili gotovo 10 tisuca letjelica, 3,744 aviona, 5,607 helikoptera i 578 bespilotnih letjelica. Sa gubicima saveznika, to se penje na 12 500. Primjera radi, izgubljeno je 678 F4 phantoma, i 31 B52...VIetnamski rat je dugo trajao (8 godina zestokih borbi za vrijeme americke invazije, gotovo 20 godina ukupno) ali i ovaj rat je usao u trecu godinu.

Drugi primjer, Pustinjka oluja, koja je bila klasicno gazenje dva izrazito neravnopravna protivnika, koja je zapravo vrlo kratko trajala, pa su opet saveznici izgubili 52 aviona i 23 helikoptera.

Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Last Login:July 19, 2024, 10:34:48 pm
Posts: 2 357



« Reply #26371 on: February 02, 2024, 08:11:07 am »

Jedno prosto pitanje: da bi patriot uhvatio cilj on mora da ozraci metu. Sa obzirom da se gadjaju avioni u ruskom vap pretpostavka je da patriot nije na daljini vecoj od 250km od granice.
Da li rusija ima neke protiv radarske rakete kojima moze da neutralise patriote tako blizu njihove granice?
Sve sto sam do sada video je da ih gadjaju kinzalima. U redu, u dubini ukrajne, ali blizu fronta?
Znam da to nije tako lak zadatak ali nekako u poslednjih par meseci imam utisak da se ukrajinci mnogo smelije priblizavaju ruskom VaP , a da rusi tu ne mogu nista.
Logged
B051LjKo
vodnik
*
Offline Offline

Last Login:July 23, 2024, 09:17:38 pm
Posts: 369


« Reply #26372 on: February 02, 2024, 09:17:58 am »

Jedno prosto pitanje: da bi patriot uhvatio cilj on mora da ozraci metu. Sa obzirom da se gadjaju avioni u ruskom vap pretpostavka je da patriot nije na daljini vecoj od 250km od granice.
Da li rusija ima neke protiv radarske rakete kojima moze da neutralise patriote tako blizu njihove granice?
Sve sto sam do sada video je da ih gadjaju kinzalima. U redu, u dubini ukrajne, ali blizu fronta?
Znam da to nije tako lak zadatak ali nekako u poslednjih par meseci imam utisak da se ukrajinci mnogo smelije priblizavaju ruskom VaP , a da rusi tu ne mogu nista.

Pa pretpostavljam da sustav u zasjedi stoji s ugasenim radarom, ne osmatra, spreman je. Sam AWACS let na sigurnoj udaljenosti, i emtira bez straha od obaranja, svijetli kao bozicno drvce. Kada uoci da je meta u dometu patriota, ovaj pali svoj radar i napada, ostavljajuci iznimno kratko vrijeme za reakciju. Neka me pametniji isprave ako sam u krivu

SEAD (Suppression of Enemy Air Defence) misije  su inace jako teske i pitaju puno vjezbe koju Rusi (ocito) nisu imali. Dodatan problem ovdje je sto Rusi ne smiju napadati NATO letjelice koje rade elektronicko osmatranje. Ostaje djelovanje po Ukrajinskoj protuzracnoj obrani, kada je nadju! I to sto mi nesto nismo vidjeli, ne znaci da se nije desilo. ako si uocio metu sa dronom, proslijedio podatke posadi Iskandera, i ispalio istog, uz malo srece snimiti ces i udar. Ako si ispalio HARM, odnosno njegov ekvivalent H-31P ili H-31PM nema snimke. Ako je raketa pogodila radar, nema ga vise. Raketa nema kameru, a nema ni predstave na publiku.
Logged
victoria
vodnik I klase
*
Offline Offline

Last Login:Yesterday at 06:02:09 pm
Posts: 523


« Reply #26373 on: February 02, 2024, 09:36:38 am »

 citat "Drugi primjer, Pustinjka oluja, koja je bila klasicno gazenje dva izrazito neravnopravna protivnika, koja je zapravo vrlo kratko trajala, pa su opet saveznici izgubili 52 aviona i 23 helikoptera. " Nakon nekoliko godina su priznali kao nepovratne gubitke od čini mi se 86 aviona.Tu su uključeni i oni koji su se vratili ali čija popravka nije bila isplativa.Elem,izgleda da će Rade morati još jednom da revidira spisak ubojnih lađa Crnomorske flote koja više nije sigurna ni u jezerima.Možda da poslušaju Bebeka i onu od Bijelog dugmeta " U mojoj kadi plešu krstarice,marinci pjevaju ruske pjesmice . . . ." Tamo ih valjda neće pronaći Ćirilo i Budanov.Ne razumem da akustični senzori ne mogu da otkriju kretanje ovih čamaca ?!
Logged
B051LjKo
vodnik
*
Offline Offline

Last Login:July 23, 2024, 09:17:38 pm
Posts: 369


« Reply #26374 on: February 02, 2024, 09:47:23 am »

citat "Drugi primjer, Pustinjka oluja, koja je bila klasicno gazenje dva izrazito neravnopravna protivnika, koja je zapravo vrlo kratko trajala, pa su opet saveznici izgubili 52 aviona i 23 helikoptera. " Nakon nekoliko godina su priznali kao nepovratne gubitke od čini mi se 86 aviona.Tu su uključeni i oni koji su se vratili ali čija popravka nije bila isplativa.Elem,izgleda da će Rade morati još jednom da revidira spisak ubojnih lađa Crnomorske flote koja više nije sigurna ni u jezerima.Možda da poslušaju Bebeka i onu od Bijelog dugmeta " U mojoj kadi plešu krstarice,marinci pjevaju ruske pjesmice . . . ." Tamo ih valjda neće pronaći Ćirilo i Budanov.Ne razumem da akustični senzori ne mogu da otkriju kretanje ovih čamaca ?!

Razina nesposobnosti koju pokazuje ruska rnomorsta flota nadilazi bas sva mjerila! Nevjerojatno je koliko su nesposobni... Ovo je za kompletnu cistku svog zapovjednog kadra, bas ogromna metla...
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 03:11:07 am
Location: Beograd
Posts: 17 662


« Reply #26375 on: February 02, 2024, 11:19:19 am »



РЧ Ивановец је пројекта 12411 (NATO Тарантул III), наоружан ракетама Москит. У употреби је од 1989. године, дакле стар око 35 година. Колико видим, у нападу је коришћен безпосадни експлозивни чамац. Топови АК-176 и АК-630М требало је и били су способни да одбију напад и униште овај дрон. Овде је поново реч о неадекватном поступку посаде, необучености и неспособности. Вечно и јалово руско уздање у "Авос пронесет"! На крају се види експлозија брода уз вероватну погибију целе посаде! Пошто је погон CODAG, гориво је дизел (ДМ) и керозин (ГТ).
« Last Edit: February 02, 2024, 11:47:07 am by Kubovac » Logged
lEO - ZD
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Yesterday at 01:01:51 pm
Location: ZADAR
Posts: 1 126



« Reply #26376 on: February 02, 2024, 12:07:03 pm »

Ako sam dobro interpretirao, na videu se vide "gejziri" od topovskih hitaca  po moru ispred čamca koji i snima, djeluju par večih i više manjih, ali  izgleda problem u uoćavanju cilja.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Today at 03:11:07 am
Location: Beograd
Posts: 17 662


« Reply #26377 on: February 02, 2024, 01:08:40 pm »

Нисам приметио дејство из АК-176, 76мм, чије је дејство слично као код ОТО-76 или Бофорса 57мм, дакле стубови воде су прилично велики (маса гранате око 6 кг, експлозива AiX2 око пола кила) . Дејствовао је АК-630, као наменски систем блиске одбране (CIWS). Бродови овог типа их имају два, по један на боку крменог надграђа и наводе  се, као и АК-176, радаром Вимпел (пламенац), који је наследио Рис са АК-230. Могло се очекивати да АК-630 "разбуца" безпосадни чамац на безбедној удаљености, што се није догодило. Пошто је брод стар и да је упитна његова пуна исправност, можда Вимпел није радио, па су пуцали од ЦНС Колонка, која смањује ефикасност гађања. У сваком случају, још једна бламажа са људским жртвама. Да се ја питам, тамо неко заслужује не да се отера из војске и ражалује у редова, већ заслужује стрељање!
Logged
lEO - ZD
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Yesterday at 01:01:51 pm
Location: ZADAR
Posts: 1 126



« Reply #26378 on: February 02, 2024, 01:47:55 pm »

Na samom početku videa, prva sekvenca nakon loga vide se lijevo dva veća stupa vode a istovremeno su desnije niz puno manjih stupova vode.
Negdje oko 0,40 videa vidi se treći usmjeren prema rupi ispod lansera PB raketa (vidi se na termalnoj kameri svijetlija- toplija struktura i unutrašnjost), prije toga vide se jedan veći stup, opet na lijevoj strani a sekvencu iza po desnoj par znatno manjih.
Moguće je samo u pitanju kut  udara u površinu ili val.
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Last Login:May 13, 2024, 07:42:32 pm
Posts: 1 427


« Reply #26379 on: February 02, 2024, 03:12:04 pm »

Kad je brod privezan dobro bi dosle stare dobre protiv torpedne mreze, a ako u pokretu bacaci i klizaci dubinskih bombi, i kao zadnja odbrana rucne granate kako se nekada branilo od podvodnih diverzanata.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:July 20, 2024, 10:00:55 am
Posts: 6 912



« Reply #26380 on: February 02, 2024, 06:59:55 pm »

Да се ја питам, тамо неко заслужује не да се отера из војске и ражалује у редова, већ заслужује стрељање!

Не знам како онај К-дант ЧМФ има образа да се ујутру укључи у онај видео-брифинг у ГШ...
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:July 25, 2024, 08:59:56 pm
Posts: 22 596


« Reply #26381 on: February 02, 2024, 07:53:25 pm »

Ја мислим да ми олако дајемо оцене о способности или неспособности команде Црноморске флоте. Питање је како би се било која флота у ограничењима које има (не сме дирати НАТО извиђаче који уствари наводе те дронове), уз све друге проблеме снашла у датој ситуацији. Тачно је да има и несналажења, грешака и свега другога, али и тога да се није нашао прави лека против поморских дронова. Право питање је које је право решење против ових поморских дронова? Очигледно их не детектују на време, односно имају врло мало времена да реагују када их уоче. Вероватно постојећа технике детекције нису довољно осетљиве да их открију на довољној (безбедној) даљини. Ми и не знамо како их уопште детектују: само визуелно или комбинацијом електронског и визуелног.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:July 25, 2024, 08:59:56 pm
Posts: 22 596


« Reply #26382 on: February 02, 2024, 08:17:37 pm »

Из онога што пратим кроз јавна средства, без обзира на утисак неких, посебно оних из војног руководства Украјине, Руска војска није у офанзива. Она јесте активна и има, како се то каже стратегијску иницијативу, али све оно што се чини није офанзива. Постоје напади ограничених размера који могу, ако се успешно реализују, почетак неке веће офанзиве, али се то још не дешава. Ја и не видим неки руску не употребљену резерву која се може "бацити" у офанзиву великих размера. Јединице у додиру то нису у стању. Чак и ако би пробиле фронт неме јединица да тај успех прошире. Узгред, Руси код ових нападна имају сличан проблем као и Украјинци летос. Поља испред украјинских положаја су масовно и снажно минирана. Тешко их је брзо и лако разминирати па су принуђени да када крећу у напад оклопним јединицама, то чине у колонама (иза тенка чистача мина). Тако су рањивији на нападе БПЛ и артиљерије. Управо то се пре неки дан десило код Новомихајловке, када је су Руси и покушаја напада у кратком времену од можда пола сата изгубили 15-так оклопних возила (тенкова и БВП), углавном као последица ефикасног дејства БПЛ, делимично артиљерије.

Више је него очигледно да су Украјинци добили и/или сами направили већу количину БПЛ различитих типова. Иако их и даље немају у довољној количини груписали су њихову употребу на правцима где Руска војска покушава да напада (Авдејевка, Бахмут, Херсон, Купјанск). На тај начин су на тим одсецима фронта "заситили" небо БПЛ (надмађујући Русе) и практично доста ефикасно смањили недостатак артиљерије, односно муниције. То је Русима нанело не мале губитке. И генерал Залужни, као један од циљева Украјинске војске у 2024. години истиче масовнију примену БПЛ, развијање и креирање нове технике на бази ове и других напредних технологија које им стоје на располагању. Ценим да је то генерално добра идеја која даје наду слабијем да у борби са технолошко јачим и по тешкој опреми надмоћнијим противником том јачем зада озбиљне губитке и онемогући у реализацији неке веће офанзиве.

Електронско ометање и ПВО можда јесу главна средства за борбу са БПЛ, али је немогуће да се брзо и једноставно примене на свим деловима фронта. Та средства треба направити у већој количини, обучити људе за коришћење (што није ни лако ни једноставно), распоредити их где треба (на пуно места), правилно користити и одржавати, замењивати губитке и тд и сл. Дакле, увек ће бити прилично рупа у систему заштите. Са друге стране очигледно се дронови камиказе далеко брже и јефтиније праве и једноставније се користе, односно лакше је обучити људе за њихову употребу него за употребу противсредстава. Зато сада мали јефтини дронови камиказе постају ударна снага овог рата. Победиће онај ко их буде брже и ефикасније правио, чији су дронови отпорније на противдејство и прецизнији у нападу, као и онај ко успе да "скине" са неба већи број непријатељских дронова. Ни једна офанзива неће бити успешна ако не реши овај(е) проблем(е).
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:July 25, 2024, 08:59:56 pm
Posts: 22 596


« Reply #26383 on: February 02, 2024, 08:34:20 pm »

У вези напада на руски брод поморским дроновима. Колико ја примећујем тај брод је нападнут  из више праваца са више, барем 4 поморска дрона једновремено. Такође, очигледно је да су оператери дронова јако добро били навођени на циљ.

Такође, паралелно са тим нападом на бродове Црноморске флоте, Украјинци су извели напад на Крим већим бројем крстарећим ракетама лансираних са авиона, уз коришћење ракета мамаца како би се заварала ПВО. Украјинска страна тврди да су погодили аеродром Балбек, али сателитски снимци погодака не указују на неки већи успех. Већину ракета је Руска ПВО обрила.

Када је у питању Украјинска ПВО они, осим заштите највећих урбаних средина, пре свега Кијева, не могу много да ураде. Чак су и престали да се хвале високом ефикасношћу ПВО јер то више није ни могуће. Праве размере штете коју су претрпели ми и не знамо јер украјинска страна то саопштава посредно, обично кроз неки "свађу између "аналитичара" или искакањем појединих војних и политичких дужносника у јавним изјавама. Руска страна ретко приказује резултате удара. Ипак, претрпљени губици (пре свега у ПВО, али у ускладиштеној опреми и муницији) су врло озбиљни.

Због мањка расположивих система ПВО Украјинци покушавају да методом ПВО заседа нанесу Русима неке губитке које ће им, пре свега у моралном смислу бити подстицај. Вероватно су активне две батерије ПВО у тим заседама (једна на југу, око Одесе и Херсона) друга на северу, према руској граници. Резултати су им солидни, али је то и доста велики ризик да их Руси нађу и униште. Зато ће вероватно, после обарања Ил-76 једно време бити пасивни, али ће будно пратити шаблонски рад руске авијације и у складу са тим поново активирати заседе.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Yesterday at 08:58:52 pm
Location: Obrenovac - selo Mislođin
Posts: 15 451


« Reply #26384 on: February 03, 2024, 11:36:47 am »

Ројтерс: украјинска влада обавестила Белу кућу да планира да смени Залужног

КИЈЕВ – Украјинска влада обавестила је Белу кућу да планира да смени начелника Генералштаба Оружаних снага Украјине Валерија Залужног, рекла су два неименована добро обавештена извора за Ројтерс, јавља Танјуг.

Извор близак канцеларији украјинског председника Володимира Зеленског рекао је да се Зеленски и Залужни нису сагласили у вези са новим таласом мобилизације и да се председник противи предлогу начелника да буде мобилисано 500.000 војника.

Извор је навео да је процес за разрешење Залужног на чекању док званичници не одлуче ко ће га заменити.

Други извор је рекао да Бела кућа није саопштила свој став поводом плана за смену Залужног, наводећи да је то суверена одлука Кијева.

Вашингтон пост је први објавио да је Украјина обавестила Белу кућу о плану за смену Залужног, након несугласица Залужног и Зеленског у вези са војном стратегијом и другим питањима након што украјинска контраофанзива прошле године није дала очекиване резултате.

https://www.politika.rs/scc/clanak/597338/Rojters-Ukrajinska-vlada-obavestila-Belu-kucu-da-planira-da-smeni-Zaluznog
« Last Edit: February 03, 2024, 06:38:36 pm by Boro Prodanic » Logged
Pages:  1 ... 1747 1748 1749 1750 1751 1752 1753 1754 1755 1756 1757 1758 [1759] 1760 1761 1762 1763 1764 1765 1766 1767 1768 1769 1770 1771 ... 1822   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.