Ulaze u rat? Francuska šalje vojsku u UkrajinuFrancuska priprema kontingent koji će biti upućen u Ukrajinu, rekao je direktor Ruske spoljno-obaveštajne službe (SVR) Sergej Nariškin.U prvoj fazi kontingent će imati 2.000 vojnika, dodao je on.
"Sadašnje rukovodstvo zemlje ne brine o pogibiji običnih Francuza i brigama generala. Prema podacima dobijenim od ruske spoljne obaveštajne službe, kontingent se već priprema za slanje u Ukrajinu. U početnoj fazi iznosiće oko 2.000 ljudi", rekao je on.
Francuska jedinica će postati prioritetna meta ruske vojske, naglasio je on.
Nariškin je dodao da su u francuskoj vojsci izuzetno zabrinuti zbog povećanog broja Francuza koji su poginuli u Ukrajini.
Prema rečima šefa Spoljne obaveštajne službe, Francuska priznaje da Pariz nije video takve gubitke u inostranstvu od rata u Alžiru u drugoj polovini 20. veka.
Zbog toga, vojno rukovodstvo zemlje strahuje od nezadovoljstva među aktivnim oficirima srednjeg ranga u francuskoj vojsci.
Izvor Мене уопште не би изненадила одлука да се неке јединице Француске војске упуте у Украјину и то не као инструктори или саветници већ као борбене трупе за помоћ Украјинској војсци. На тај начин би растеретили Украјинску војску заштите тих граница па би значајне ефективе могле да проследе на фронт са Русима. Као што је најављено те јединице не би биле непосредно ангажоване у борбама са Русима већ на контроли границе Украјине са Белорусијом Молдавијом и сл. Дакле, Француска формално не би била у рату са Русијом и то не би требало да буде разлог Русима да употребе нуклеарно наоружање. Заправо, то би био лакмус тест за реаговање Русије смислу употребе нуклеарног наоружања. И ове садашње најаве су увертира за проверу руског реаговања (али и европских савезника и САД).
Како би те француске трупе највероватније биле нападнуте из ваздуха (ракете, БПЛ...), као знак солидарности могуће је да и друге европске земље упуте своје контигенте као помоћ или као замену па би се обим ангажовања европских држава проширио. Такође, званично, то не би биле снаге НАТО, већ помоћ на основу билатералних споразума Украјине са појединим европским државама (као што већ има са Великом Британијом). Значи, вероватна идеја Макрона јесте да се Русији полако избаци из руку аргумент употребе нуклеарног наоружања, повећа број украјинских војника на фронту док би залеђину држале европске војске, уз значајнију логистичку подршку него сада. Вероватно рачуна да Русија, посебно у економском смислу, на дуже стазе не може да издржи као што могу европске државе (уз помоћ САД) па би је овакав рат исцрпео.
Међутим опасност је у томе да Русија директно запрети употребом нуклеарног наоружања у случају да се у Украјини појави било која званична војна формација (јединица) неке друге државе, па и да ту претњу и оствари.