Situacija na ivici sukoba: Danska dozvolila upotrebu lovaca F-16 za udare na rusku teritoriju30.05.2024.
Danska, koja Ukrajini poklanja lovce F-16, ne protivi se napadima na ciljeve na ruskoj teritoriji. Danska premijerka Mete Frederiksen rekla je da bi ukrajinske snage mogle da koriste dansko oružje van svoje teritorije.Ovog meseca danska vlada je objavila novi paket vojne pomoći, uključujući sisteme protivvazdušne odbrane i finansiranje transfera borbenih aviona F-16.
Određeni deo sredstava iz ovog paketa biće iskorišćen za pripremu danskih lovaca F-16AM/AB za isporuku Ukrajini.
Danska premijerka Mete Frederiksen objasnila je da Ukrajina može da koristi prebačeno oružje, uključujući i van svojih granica, ako je to u skladu sa međunarodnim pravom.
Ovakav stav Danske ukazuje da je situacija na ivici sukoba između Rusije i Zapada.
Jačanje ukrajinske protivvazdušne odbranePre radnog sastanka o ukrajinskim odbrambenim pitanjima u Pragu, Mete Frederiksen je istakla potrebu za jačanjem sistema PVO Ukrajine. Ona je pozdravila odluku Nemačke da obezbedi sistem Patriot i pozvala druge zemlje da slede njihov primer.
Po njenom mišljenju, Evropa bi Ukrajini trebalo da obezbedi više sistema PVO i raketa za jačanje njene odbrane.
Ukrajinski lovci F-16, koje Danska planira da prenese na leto 2024. godine, postaće prilično ozbiljna pretnja, posebno s obzirom na ovu činjenicu. da će se uz lovce preneti i dalekometno oružje.
Osam pilota ukrajinske taktičke avijacije započelo je obuku u Danskoj u avgustu 2023. u vazduhoplovnoj bazi Skridstrup, gde se nalazi borbeno krilo Danskog ratnog vazduhoplovstva.
Pored pilota, za održavanje i popravku ovih letelica obučeno je još 65 tehničara.
Modernizacija i obuka F-16Danska se obavezala da će Ukrajini prebaciti 19 aviona F-16, koji su modernizovani u okviru programa Mid-Life Update (MLU) 2000-ih. Ovi avioni su prošli veliki remont i dobili savremenu opremu, uključujući radare AN/APG-66(V)2. Ova modernizacija ih čini efikasnijim u borbenim uslovima, što dodatno otežava situaciju Rusima.
Odluka Danske da dozvoli Ukrajini da koristi prebačeno oružje van svojih granica izaziva različite reakcije na međunarodnoj sceni. Neki ukrajinski saveznici podržavaju inicijativu, verujući da će pomoći Ukrajini da se efikasnije suprotstavi Rusiji.
Međutim, neke zemlje su izrazile zabrinutost zbog moguće eskalacije sukoba i pogoršanja odnosa sa Rusijom.
Rusija kategorički osuđuje takve postupke, smatrajući ih kršenjem međunarodnog prava i mešanjem u unutrašnje stvari Ukrajine.
Moskva tvrdi da transfer ofanzivnog naoružanja i dozvola za udar na rusku teritoriju predstavljaju ozbiljnu pretnju po njenu bezbednost i mogu dovesti do nepredvidivih posledica.
Lavrov upozorio SAD na posledice isporuke F-16 KijevuRuski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov rekao je da su SAD postale saučesnici u zločinima Kijeva, a da Belu kuću ne zanima sudbina civila u ruskim gradovima.
U intervjuu za RIA Novosti, Lavrov je naglasio da bi isporuke F-16 Ukrajini Rusija smatrala namernim „signalnim” potezom NATO-a u nuklearnoj oblasti, pošto se ovi avioni dugo koriste kao deo zajedničke nuklearne misije alijanse.
Lavrov je takođe upozorio da bi Moskva mogla da preduzme korake u oblasti nuklearnog odvraćanja ako SAD rasporede svoje rakete srednjeg i kraćeg dometa u Evropi ili Azijsko-pacifičkom regionu.
On je napomenuo da se ovaj problem ne tiče samo Rusije, već i Kine, pa su se Moskva i Peking dogovorili da pojačaju saradnju kako bi se suprotstavili neodgovornom ponašanju Sjedinjenih Država.
Šef ruskog ministarstva spoljnih poslova je predložio sazivanje mirovne konferencije uz učešće Kijeva i Moskve, koja bi mogla da bude nastavak napora Pekinga da reši krizu.
Međutim, Lavrov je izrazio skepticizam u pogledu mogućnosti mirovnog dijaloga u ovom trenutku, s obzirom da Kijevom vlada „ratna partija“ koja nastoji da „pobedi“ Rusiju bar na rečima.
Izvor