Ruski dron Lancet uništio izraelski radar ieMHR i dodatne mete u Ukrajini10.07.2024.
Ruska vojska je nedavno uništila izraelski radar ieMHR, koji koriste ukrajinske snage kod Harkova, upotrebom kamikaza drona Lancet. Snimak napada, objavljen 9. jula, prikazuje trenutak kada dron pogađa radar postavljen u drvoredu, izazivajući eksploziju koja je uništila radar.Radar ieMHR je proizvod izraelske kompanije RADA Electronic Industries i namenjen je nadzoru hemisfere. Može da radi kao deo sistema za odbranu od dronova i kratkog dometa ili samostalno kao radar za detekciju raketa, artiljerije i minobacača. Radar može detektovati velike transportne avione na udaljenosti do 100 kilometara, lovačke avione na 65 kilometara, a srednje bespilotne letelice na 45 kilometara. Domet detekcije za rakete, artiljeriju i minobacače je između 10 i 14 kilometara. Ukrajinske snage su prošle godine dobile 16 ovih sistema od Litvanije uz odobrenje izraelskog Ministarstva odbrane.
Video uništenja radaraIzrael je među prvima podržao Kijev nakon početka ruske vojne operacije, ali je ograničio pomoć na nesmrtonosnu opremu. Ipak, nedavno su se pojavile informacije o mogućem pregovaranju između SAD, Izraela i Ukrajine za isporuku sistema protivvazdušne odbrane MIM-104 Patriot, što bi moglo pogoršati odnose Izraela sa Rusijom.
Dodatne ukrajinske mete uništene dronom LancetU protekloj nedelji, ruska vojska je oštetila ili uništila 33 ukrajinske mete uz pomoć municije Lancet. Između 30. juna i 6. jula, dokumentovani su sledeći ukrajinski gubici:
• Četiri samohodne haubice (Krab, Panzerhaubitze 2000, Bogdana)
• 18 vučenih haubica (M777, M198, M119)
• Višecevni raketni bacač BM-21 Grad
• Dva glavna borbena tenka
• Oklopno vozilo Hamvi
• Četiri sistema PVO (Strela-10, Osa, Tunguska)
• Dva radara (uključujući AN/TPQ-50)
• Minobacački položaj
Lancet dron je razvila ZALA Aero Group, podružnica Koncerna Kalašnjikov, i postoji u dve verzije: Izdelije-52 sa trajanjem leta od 30 minuta i bojevom glavom od 1 kg, i Izdelije-51 sa letom od 40 minuta i bojevom glavom od 3 kg. Dron koristi inercijalni navigacioni sistem uz pomoć GLONASS-a za dolazak u ciljano područje, gde operater preko elektro-optičkog sistema prati i označava metu, a sistem laserskog dometa kontroliše detonaciju.
Ukrajinske snage do sada nisu uspešno zaustavile napade Lancet drona. Ruski veb sajt je zabeležio 180 Lancet udara tokom juna, dok je broj dokumentovanih udara u julu već dostigao 29. Od početka upotrebe, dokumentovano je preko 2.000 udara kamikaza drona Lancet na ukrajinske snage. Stvarni broj udara može biti veći, s obzirom na to da su mnogi udari klasifikovani kao poverljivi.
Na osnovu
izvora