Da li je vest istinita, stvarno ne znam, ali ću je preneti.
Ukrajina je saopštila da je potopila rusku podmornicu na Krimu04.08.2024.
Ukrajinska vojska saopštila je da je napala i uništila rusku podmornicu dok je bila usidrena u luci na okupiranom poluostrvu Krim.Rostov na Donu, jurišna podmornica klase kilograma lansirana 2014. godine, potonula je nakon što je u petak pogođena raketnim napadom na lučki grad Sevastopolj, saopštio je ukrajinski generalštab.
Navodno je to bila jedna od četiri podmornice ruske Crnomorske flote koje mogu da lansiraju krstareće rakete Kalibr. Rusko ministarstvo odbrane nije komentarisalo.
Zvaničnici u Kijevu su rekli da je napad takođe uništio četiri sistema protivvazdušne odbrane S-400 koji štite poluostrvo, koje je Rusija nelegalno anektirala 2014. godine.
Obaveštajni zvaničnici u Velikoj Britaniji primetili su prošlog septembra da je Rostov na Donu „verovatno pretrpeo katastrofalnu štetu“ u raketnom napadu dok je bio na održavanju u sevastopoljskom brodogradilištu.
Ukrajinska vojska je saopštila da je Rusija naknadno popravila brod i da je nedavno testirala njegove sposobnosti u blizini Sevastopolja. Plovilo je vredelo 300 miliona dolara (233 miliona funti), dodali su.
„Uništenje Rostova na Donu još jednom dokazuje da u ukrajinskim teritorijalnim vodama Crnog mora nema bezbednog mesta za rusku flotu“, navodi se u saopštenju Generalštaba u Kijevu u subotu.
To je poslednji napad na ruske pomorske snage u Sevastopolju poslednjih meseci. Samo u martu Ukrajina je saopštila da je pogodila dva desantna broda i patrolni brod u lučkom gradu.
Otkako je Rusija pokrenula svoju ničim izazvanu invaziju na Ukrajinu u februaru 2022. pretrpela je nekoliko velikih pomorskih neuspeha. Ukrajina kaže da je ozbiljno oštetila ili potopila najmanje 15 ratnih brodova, uključujući vodeći brod Crnomorske flote, Moskvu.
Prošle nedelje ukrajinska vojska je saopštila da je Moskva bila prinuđena da povuče svu svoju pomorsku imovinu iz Azovskog mora - vodene površine povezane sa Crnim morem - zbog ponovljenih udara na njena plovila.
Ruska služba unutrašnje bezbednosti, FSB, nedavno je saopštila da je osujetila ukrajinsku zaveru da uništi njen poslednji preostali nosač aviona Admiral Kuznjecov. Brod, porinut 1985. godine, je na remontu od 2018. godine.
U međuvremenu, zvaničnici u Kijevu su rekli da su ukrajinski dronovi gađali veliki aerodrom i skladišta nafte u Rusiji.
Napad je bio usmeren na aerodrom Morozovsk, gde se nalaze navođene bombe koje su nedavno uništile ukrajinske gradove.
Online snimci za koje se kaže da su iz baze pokazali su snažne eksplozije i ogromne požare, nakon što se čini da je bilo nekoliko pogodaka u skladišta goriva ili municije. Rusija je saopštila da su mnogi korišćeni dronovi oboreni, ali su lokalne vlasti proglasile vanredno stanje oko vazdušne baze.
Na meti su bila i skladišta nafte u Rostovskoj, Kurskoj i Belgorodskoj oblasti.
Napadi su usledili nakon što je Rusija lansirala više od 600 navođenih vazdušnih bombi ka Ukrajini za nedelju dana, rekao je predsednik Volodimir Zelenski.
On je rekao da je ključno da Ukrajina zaustavi ruske avione da lansiraju municiju i rekao da je napad na aerodrome u Rusiji „prilično fer“.
Saveznici Ukrajine ranije nisu bili voljni da joj dozvole da napadne unutar Rusije koristeći zapadno oružje, iako su SAD nedavno Kijevu dale dozvolu da napadne neke ciljeve duž granice.
Ranije ove nedelje ministar spoljnih poslova Litvanije rekao je da su prve isporuke borbenih aviona F-16 stigle u Ukrajinu. Davno obećan od strane saveznika Kijeva iz NATO-a, predsednik Zelenki smatra da su avioni centralni u planovima protivvazdušne odbrane svoje zemlje.
List Tajms objavio je da je šest aviona koje je donirala Holandija stiglo u zemlju, ali su holandski zvaničnici odbrane odbili da komentarišu kada im se obratio Bi-Bi-Si ranije ove nedelje.
Zvaničnici u Kijevu će se takođe nadati da avioni mogu pomoći u zaustavljanju ruskog zamaha na linijama fronta. Moskovske snage već nekoliko nedelja ostvaruju postepeni napredak na istoku zemlje.
Izvor