Mirovna mapa puta Ukrajine i Rusije „sastavljena od strane SAD“ kritikovana je kao „podmetnuta od strane Moskve“Nade da će povratak Donalda Trampa u Belu kuću brzo staviti tačku na skoro trogodišnji rat u Ukrajini dobile su zamah nakon objavljivanja navodne 100-dnevne mape puta SAD za okončanje borbi u istočnoj Evropi. Ukrajinska novinska veb stranica
Strana.ua objavila je „100-dnevni plan“ za okončanje sukoba i čini se da nudi uvid u Trampov projektovani vremenski okvir za smanjivanje borbi i nadgledanje mirovnih pregovora. Međutim, ukrajinski zvaničnik je već kritikovao izveštavanje popularne novinske kuće optužene da je naklonjena Rusiji.
Na sajtu se tvrdi da je američka vlada navodno podelila plan sa evropskim diplomatama, ali Trampova administracija ga nije javno podržala i da se njegova autentičnost ne može potvrditi.
Navodna mapa puta sugeriše da bi preliminarni telefonski razgovor između gospodina Trampa i Vladimira Putina mogao da se desi krajem januara ili početkom februara – u tom trenutku bi tim američkog predsednika predložio postepeni niz pregovora između Vašingtona, Moskve i Kijeva, u periodu od oko četiri meseca.
Navodni plan bi tada mogao da predvidi sastanke između gospodina Trampa, Putina i ukrajinskog lidera Volodimira Zelenskog od februara do marta, pre nego što, ako sve bude po planu, 20. aprila bude objavljeno primirje zajedno sa povlačenjem ukrajinskih snaga iz ruskog regiona Kursk koji kijevske trupe trenutno delimično drže.
Od kraja aprila nadalje, „100-dnevni plan“ predlaže sporazum o kraju rata između Rusije i Ukrajine koji će biti formalizovan na međunarodnoj mirovnoj konferenciji i postepena razmena zarobljenika po principu „svi za sve“.
Potpuna objava kraja ukrajinsko-ruskog rata bi se tada mogla očekivati do 9. maja na hipotetičkoj mirovnoj konferenciji, navodi se u navodnom planu. Međutim, Andrij Jermak, šef kabineta predsednika Zelenskog, napisao je na Telegramu da „nijedan od ’100-dnevnih mirovnih planova‘ u medijima zapravo ne postoji u stvarnosti“, sugerišući da su to „podmetnute priče, koje su Rusi često legitimisali“.
Putin je prošle nedelje signalizirao da je Moskva spremna da se angažuje sa SAD u razgovorima o nizu pitanja.
U intervjuu za državnu televiziju, on je sugerisao da bi se, da je Tramp bio na vlasti kada je Rusija napala Ukrajinu 2022., dugotrajni sukob mogao izbeći – i takođe je podržao Trampovo odbijanje da prihvati svoj izborni poraz 2020.
„Nisam mogao da se ne složim sa njim da bi, da je bio predsednik, da mu nisu ukrali pobedu 2020. godine, kriza koja je nastala u Ukrajini 2022. mogla da se izbegne“, rekao je on.
Tramp je obećao da će brzo okončati rat u Ukrajini. Ali njegov plan za okončanje sukoba mogao bi da bude poremećen odlukom Zelenskog 2022. da isključi pregovore sa Putinom, pri čemu su on i druge zapadne zemlje osudile invaziju kao ničim izazvan akt agresije.
Tramp, koji je prošle nedelje za
Foks njuz rekao da je Zelenski trebalo da sklopi dogovor sa Kremljom kako bi izbegao sukob, zapretio je da će uvesti sankcije i carine Rusiji ako ne bude sarađivala u okončanju sukoba.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je novinarima ubrzo nakon toga da je Moskva „spremna za dijalog sa uzajamnim poštovanjem“ u skladu sa onim „između dva predsednika tokom Trampovog prvog predsedavanja“.
Izvor