PALUBA
April 28, 2024, 05:35:07 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 [260] 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 ... 1789   Go Down
  Print  
Author Topic: Rat u Ukrajini  (Read 2113812 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #3885 on: March 06, 2015, 07:26:33 pm »

Све што пише у новинама, укључујући име и презиме, јединицу и сл. тог војника треба узети са резревом. Ми не знамо да ли уопште такав војник постоји. Није непознато да се вести доста успешно фабрикују и да то раде и једна и друга страна. То наравно не значи да Руса нема у "Источној" Украјини. Као ни НАТО саветника у "Западној".
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #3886 on: March 07, 2015, 06:44:21 am »

Наравно да их има, тим пре сигуран сам да не постоји варијанта да новинарка из опозиционе штампе
уђе у болницу где се лече настрадали Руски војници (којих званично нема у украини) и направи овакав
интервју где војник каже за врховног команданта да је лажов а при том када оздрави треба да се врати кући.
Уз све то она има и његову фотографију пре рањавања а он мученик само што потпуно није изгорео и баш
му је остала та фотографија....
Ово мени вређа интелигенцију
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #3887 on: March 07, 2015, 08:35:06 am »

Pa nemojte tako @motorista 57 klasa,

nemate pristup toj jedinici čiji se broj slučajno poklapa sa novopridošlim instruktorima USA u Ukrajinu od 300 tih vojnika,sa brojem instruktora iz SAD.Nemate pristup ni satelitskom osmatranju bojišta iz satelita ,jer bi ste znali da je tamo jedinica sa 30 ruskih tenkova.a ne Poljaka.Novinarka je bila sa  komandantom  u zgradi,sretala se u liftu svaki dan,iz te jedinice pa je iz nje uzela tu fotografiju,pre povređivanja.Vidite da su svi vojnici znali  i ako su im predpostavljeni govorili da se radi o manevrima,da se upravo ne radi o tome,nego o laži g.Putina.
I ako se radi o prijatelju te jedinice zaboravila je da napiše DzMBg  jer je to nebitanan podatatak,koji bi nas sigurno uvjerio a ne tamo neki komandant  Ukrajinske armije ili OEBS koji su sigurno proruski.

Poz.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3888 on: March 07, 2015, 05:51:54 pm »

Ukrajinska vojska povlači lansere raketa sa linije fronta
Beta   06.03.2015.

Snage ukrajinske vojske povlače teške lansere raketa sa linije fronta sa proruskim pobunjenicima na istoku Ukrajine, u skladu sa prošlomesečnim sporazumom o prekidu vatre, rekao je portparol Vojske Ukrajine, pukovnik Andrij Lisenko.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Lisenko je naveo da su lanseri "Uragan" povučeni 35 kilometara od fronta. Obe strane u konfliktu, od čijeg početka u aprilu prošle godine je poginulo više od 6.000 ljudi, dale su garancije da će se pridržavati dogovora o povlačenju. Posmatrači iz Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) žalili su se da ih ometaju u pokušaju da obavlje zbog zadatak. Međutim, uprkos povlačenju teškog naoružanja, svakodnevno dolazi do čarki i razmene vatre. Lisenko je optužio proruske pobunjenike za gomilanje opreme, oružja i boraca na nekoliko lokacija, u sklopu priprema za eventualne nove ofanzive.

Izvor: www.blic.rs


* 582203_uragan_f.jpg (35.72 KB, 470x270 - viewed 68 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3889 on: March 07, 2015, 06:17:24 pm »

Proruske snage: Završeno povlačenje teškog naoružanja
Tanjug   07.03.2015.

Predstavnici proruskih snaga na istoku Ukrajine saopštili su danas da su okončali povlačenje teškog naoružanju u skladu sa sporazumom iz Minska od prošlog meseca.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

"Danas je poslednji dan povlačenja naoružanja", rekao je Eduard Basurin, jedan od lidera proruskih snaga, novinarima u gradu Snižnje, gde su prikazani raketni bacači 120mm povučeni sa linije fronta, preneo je AFP. "U potpunosti smo povukli teško naoružanje od linije razgraničenja", rekao je lider samoproglašene Donjecke narodne republike Aleksandar Zaharčenko za novinsku agenciju DAN. "Ukrajina to još nije učinila", rekao je Zaharčenko, optužujući vladine snage da nisu ispunile svoju obavezu da uklone naoružanje. Francuska agencija je navela da je šest medjunarodnih posmatrača bilo prisutno na licu mesta. Organizacija za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) saopštila je prethodno da posmatra s opreznim optimizmom povlačenje teškog naoružanja sa fronta u istočnoj Ukrajini, a zamenik šefa posmatračke misije Aleksander Hug ocenio je aktuelnu situaciju "obećavajućim signalom". Članice trilateralne Kontakt grupe za rešavanje krize u Ukrajini potpisale su 12. februara paket mera za primenu ranijih sporazuma iz Minska. Prema prvoj tački tog dokumenta postavljen je uslov za hitan i sveobuhvatan prekid vatre, koji je stupio na snagu 15. februara u ponoć po kijevskom vremenu. Druga tačka predviđa povlačenje teškog naoružanja obe strane na lokacije na podjednakom rastojanju od linije razdvajanja, kako bi se stvorila bezbednosna zona najmanje 50 km širine za artiljerijske sisteme kalibra 100mm i više, zona bezbednosti od 70 km širine za višestruke raketne bacače i zona od 140 km širine za višestruke raketne bacače "tornado-s", "uragan" i "smerč" i taktičke raketne sisteme "točka-U".

Izvor: www.blic.rs


* 577986_donjeck-povlacenje03foto-reuters_f.jpg (28.99 KB, 470x270 - viewed 54 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3890 on: March 07, 2015, 09:41:36 pm »

Ukrajinske i ruske žene-ratnice: Bombe nas ne plaše, najstrašnija je tišina
Nemanja Vlačo   07.03.2015.

Udarni bataljon ukrajinskih dobrovoljaca „Ajdar“ u gradiću Ščastja kod Luganska nije jedini koji čine žene. I na strani proruskih snaga oružje u rukama drži i nežniji pol.

Izveštač britanskog „Gardijana“ boravio je u tom gradiću i pričao sa šest pripadnica „Ajdara“, paravojne formacije koju je inače organizacija za ljudska prava „Amnesti internešenel“ optužila za brojna krivična dela. Na strani separatista novinari „Rojtersa“ zabeležili su svedočenja žena koje se bore kod Donjecka protiv ukrajinske vojske.

Ukrajinka „mama Tanja“
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovo joj nije prvi rat. Tokom devedesetih je živela sa mužem u Azerbejdžanu i radila kao lekar tokom sukoba u Nagorno-Karabahu. Na istoku Ukrajine zadatak joj je pružanje prve pomoći i izvlačenje ranjenih boraca sa ratišta tokom specijalnih operacija. „Borim se za slobodu i teritorijalni integritet moje zemlje. Ovo je naša zemlja. Mi nismo agresori poput Rusije. Mi štitimo našu teritoriju“, kaže ona dok povlači dim iz cigarete.

Sa roditeljima često zajedno na front
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ukrajinka Bogdana Nikonjenko nedavno je izgubila oca Sergija sa kojim se zajedno borila u „Ajdaru“ i koji je poginuo kod Luganska. Druga devojka iz bataljona, sa nadimkom Anakonda, u rat je krenula sama. Ima samo 19 godina iako se po njenoj konstituciji to ne bi reklo. Kaže da je njena majka jako zabrinuta i zove je telefonom svakog dana, čak i tokom borbi. Kaže da joj se uvek javi pošto majka ne prestaje da zove dok joj ne čuje glas.

Momak ljut što ona želi da ratuje
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Momak Vitaminke (24) iz Zaporožja, ukrajinski dobrovoljac, ne razgovara s njom jer nije htela da se vrati kući, već se priključila „Ajdaru“. „Najteže je to što nam braća ovde ginu, a ostale baš briga. Samo voze fensi kola, kupuju skupu odeću ili patike od 200 do 300 dolara“, kaže ona. Njena drugarica Lesja radi kao medicinska sestra u bataljonu. „Tišina je najstrašnija. Kada nas bombarduju, znamo šta da očekujemo, šta da radimo... Kada je tišina, tada se više plašimo“, priča Lesja o napadima proruskih snaga.

Od kazina do vojske
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pre rata Irina je bila krupije u kazinu i nije ni sanjala da će uzeti oružje u ruke. Sada se bavi drugom vrstom kocke, kocka se sopstvenim životom. Uzela je ratno ime Gajka i priključila se jedinici proruskih snaga stacioniranoj kod Donjecka, njenog rodnog grada. „Kada vam unište dom, sve do čega vam je stalo, prijatelje, posao... Sve je u karakteru. Devojke koje idu u borbu su prave ruske žene“, smatra Gajka.

Komandant kozak
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U Irininoj jedinici koja nosi ime „Oplot“ ukupno je šest žena, od koje su tri lekarke. Komanduje im Jesaul, kozak iz regiona Luganska. „Bio sam sumnjičav oko dozvole da nam se pridruže i žene. Sada, međutim, imam više poverenja u njih nego u muškarce. Žene ne piju i ja sam ponekad ozbiljno zabrinut kada vidim u kakvom su stanju moji ljudi kada se opuste posle misije“, kaže on. Žena boraca ima i u gradu Nižnjaja Krinka, koji je na udaru ukrajinske artiljerije.

Šminka i dalje obavezna
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Poput muškaraca koji učestvuju u ovom sukobu, i žene dolaze iz raznih sfera života. Novinaru se samo kao Irina predstavila još jedna Ruskinja koja je pre rata radila na benzinskoj pumpi u gradu Gorlovka. „Strah je uvek tu. Ali, bila sam više uplašena kada sam sedela kod kuće i slušala projektile kako proleću. A, onda sam se navikla na taj zvuk“, kaže ona. Irina se odrekla mnogo čega što čini život komfornim, ali ne i svega. „Rat je rat, ali ja nekako i dalje moram da imam šminku“, kaže i pokazuje na kozmetiku.

Izvor: www.blic.rs


* 582473_ukrainke04foto-profimedia-rs_f.jpg (27.37 KB, 470x270 - viewed 49 times.)

* 582471_ukrainke01foto-reuters01_f.jpg (30.06 KB, 470x270 - viewed 57 times.)

* 582472_ukrainke03foto-reuters_ff.jpg (46.57 KB, 470x313 - viewed 52 times.)

* 582470_ruskinje04foto-reuters-marko-djurica_f.jpg (30.03 KB, 470x270 - viewed 50 times.)

* 582469_ruskinje03foto-reuters-marko-djurica_f.jpg (21.37 KB, 470x270 - viewed 47 times.)

* 582468_ruskinje02foto-reuters-marko-djurica_ff.jpg (31.3 KB, 470x304 - viewed 55 times.)
Logged
jeremijaljesina
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 868


« Reply #3891 on: March 09, 2015, 10:24:21 am »

Izgleda da se pajseri masovno veze tamo...

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #3892 on: March 09, 2015, 09:35:38 pm »

Ovaj drugi snimak je iz vremena "organizovanog" povlačenja iz Debaljceva. Vozač vozi iz opasne zone (gde ga gađaju) i ulazi (zapravo već je ušao par kilometara) u mirni zonu, ali on nije svestan toga pa i dalje "tera" iz sve snage. Verovatno je slična situacija i kod prvog snimka.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3893 on: March 10, 2015, 11:12:24 am »

U Lugansku dignut u vazduh železnički most
Srna   09.03.2015.

Zasad nepoznata lica digla su u vazduh železnički most koji povezuje samoproglašenu Lugansku Narodnu Republiku sa ostatkom Ukrajine, rekao je lokalni ministar za vanredne situacije Sergej Ivanuškin.

"To je železnička linija koja se mogla koristiti za isporuku uglja Ukrajini", rekao je on. Ivanuškin je precizirao da se most nalazi na ukrajinskoj teritoriji, u blizini Gorska.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3894 on: March 10, 2015, 11:26:52 am »

Ukrajina optužuje pobunjenike za napad na selo kod Marijupolja
Beta, Tanjug   09.03.2015.

Ukrajinska vojska optužila je danas pobunjenike da su "minobacačima i tenkovima" napali njene punktove deset kilometara od luke Marijupolj, na jugu linije fronta u istočnoj Ukrajini.

Meta napada bilo je selo Širokino, istočno od Marijupolja. "Koristeći minobacače, tenkove i pešadiju, pobunjenici pokušavaju da izbace naše jedinice iz Širokina", navela je ukrajinska vojska u saopštenju. Predstavnik sektora "M" ukrajinske vojske Oleg Sušinski rekao je da su proruske snage danas napadale Širokino i da su borbe trajale čitav dan. On je precizirao da su upotrebljeni minobacači kalibra 120 milimetra koji je po sporazumu iz Minska trebalo da budu povučeni, a da je posle 16 sati po lokalnom vremenu minobacačka vatra prekinuta i zamenjena vatrom iz snajpera. "Ukrajinski vojnici su sve napade protivnika odbili", rekao je Sušinski. Ukrajinska vojska je optužila pobunjenike za "ozbiljna kršenja" mirovnih sporazuma potpisanih 12. februara u Minsku, kojima je predviđeno primirje i povlačenje teškog naoružanja sa linije fronta. Podržan je i predlog radne grupe za rešavanje problema SNP da se razmotri mogućnost da ta ustanova koristi sopstvene prihode za isplatu finansijske pomoći jednom broju zaposlenih, kako bi se poboljšao njihov materijalno-socijalni položaj.

U NAPADU NA DVA GRADA POGINULO DEVET CIVILA

Predstavnik proruskih snaga na istoku Ukrajine izjavio je danas da je devet civila poginulo u artiljerijskoj paljbi na gradove Jenakijevo i Junokomunarovsk. Zamenik komandira štaba snaga samoproglašene Donjecke Narodne Republike (DNR) Eduard Basurin na brifingu je rekao da je za 24 sata zabeleženo da je 22 puta pucano iz pravca ukrajinskih snaga. "U granatiranju Junokomunarovska i Jenakijeva poginulo je devet civila, šest je ranjeno", rekao je on. Basurin je, takođe, optužio ukrajinske snage da krše dogovore iz Minska koncentrišući tehniku i vojsku u neposrednoj blizini od linije razdvajanja u zoni bezbednosti. Prema njegovim rečima, u oblasti Artjomovska, severno od Debaljceva, ima više od 200 komada oklopne tehnike, devet sistema višecevnih raketnih bacača "Uragan" i šest komada artiljerijskog oruđa kalibra 122 i 152 milimetra, dok je u u samom gradu smešteno više od 2.000 vojnika 54. ukrajinske motorizovane brigade. "Informacije ukrajinskih medija o završetku povlačenja teškog naoružanja od linije razdvajanja 7. marta, ne odgovaraju stvarnosti, jer se celokupna tehnika nalazi 20-30 kilometara od faktičke linije razdvajanja i u stanju je da se za par sati vrati na svoje prvobitne položaje", rekao je Basurin.

Izvor: www.blic.rs
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #3895 on: March 11, 2015, 10:04:53 pm »

Prema intervjuu koji je predsednik Ukrajine Porošenko dao medijima  do sada je u istočnoj Ukrajini poginulo 1549 pripadnika ukrajinskih snaga. Tačnije 1232 pripadnika Oružanih snaga, 132 pripadnika nacionalne garde, 99 pripadnika MUP-a, 63 pripadnika Državne graničarske službe, 7 pripadnika Ukrajinske službe bezbednosti i 16 pripadnika drugih držvanih službi.

Takođe, Porošenko je izjavio u Debaljcevu poginulo 66 ukrajinskih vojnika a više od 300 ih je ranjeno. Izjava (odnosno vest koju prenose ukrajinski mediji) je malo neodređene jer nije jasno na koji period se odnose gubici. U izjavu Porošenka se pominje da je 15. februara trebalo da nastupi primirje ali su su proruske snage pokrenule borbe u pravcu Debaljceva. Na osnovu toga cenim da se gubici odnose na period posle 15. februara, odnosno na period izvlačenja iz okruženja a ne na ukupan period borbi za Debaljcevo.

Da podsetim, Porošenko je ranije rekao (kao odgovor na kritike da su prethodni podaci o gubicima bili netačni) da će se tačno utvrditi gubici u Debaljcevu i to koliko je bilo poginulih, ranjenih, zarobljenih, nestalih i koliko je tehnike izgubljeno i da će to biti objavljeno i da Generalštaba sabira te podatke. Verovatno se ovde radi o tim podacima s tim da se oni plasiraju polako (ne odjednom) i postupno kako bi se ublažila ionako negativna reakcija javnosti.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3896 on: March 11, 2015, 11:58:38 pm »

Uprkos primirju obnovljeni sukobi u Ukrajini, poginuo vojnik, četvoro ranjenih
Beta   11.03.2015.

Jedan ukrajinski vojnik poginuo je u sukobu na istoku Ukrajine, a još četvorica vojnika su ranjena, izjavio je danas portparol ukrajinske vojske Vladislav Seleznjev.

Ukrajinske snage su noćas bile na meti proruskih pobunjenika nedaleko od razrušenog aerodroma Donjeck i u selima kod strateške luke Marijupolj na Azovskom moru. Predsednik Ukrajine Petro Porošenko izjavio je juče da su vojska te zemlje i separatisti povukli veći deo svoje artiljerije s linije fronta, u skladu s februarskim dogovorom o primirju iz Minska. On je rekao da ipak i dalje ima teške artiljerije na aerodromu kod Donjecka, nad kojim kontrolu imaju pobunjenici. Najnovije primirje na istoku Ukrajine stupilo je snagu 15. februara. U sukobu koji je počeo pre skoro 11 meseci u istočnoj Ukrajini je poginulo više od 6.000 ljudi.

Izvor: www.blic.rs
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #3897 on: March 12, 2015, 01:12:52 am »


Чудо једно, ја сам данас слушао исте вести, само су ОС Украјине нападале територију Донбаса, а не Устаници ОС Украјине. Јуче је погинуло девет цивила у Донбасу и четири украјинска војника.

Извор: Централне вести 1. московског канала у 19.00.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #3898 on: March 12, 2015, 07:47:06 am »

Slažem se da postoje i drugačiji podaci i ja sam ih video.Međutim,meni je interesantna oduševljenost "prodorom" propagande RF za koju baš i nisam  uvjeren da je tako.
U tom djelu Ukrajine je prisutan OEBS već duže vrijeme ali ja ne vidim u sredstvima informisanja njihove izvještaje,koji bi donekle bar trebali biti objektivni.Za mene je to potvrda da sredstva informisanja kontrolišu oni kojima ne odgovaraju objektivne informacije,pa samim tim utjecaj propagande RF nije onakav kakav se predstavlja.

Poz.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #3899 on: March 12, 2015, 07:37:28 pm »

Група трупних официра из јединица које су биле окружене код Дебаљцева, предвођених комадантом 128 бригаде украјинске војске, пуковником Шапталом, упутила је писмо свом Врховном комаданату, председнику Порошнеку. У писму су изнели своје виђење пораза код Дебаљцева које је као резултат имало, како они наводе, смрт или заробљавање више од 2000 припадника Оружаних снага Украјине. Суштина поруке је да су они код Дебаљцева за највећег противника уствари имало своју надређену команду оличену у Генералштабу и Команди АТО (антитерористичке операције). Према њиховим наводима команда АТО и секторска команда одговорна за Дебаљцево одлуке су доносили "по карти" без извиђања терена и консултовања са потчињеним командама и командантима. Јединице су биле препуштене саме себим кооперативности суседа и како кажу "чуду". Такође, нису ускоришћене повољне прилике ставорене заробљавањем (ако сам добро разумео) неких планова противника о даљим нападаима, нису обављене правовремене припреме за попуну миницијом, а када је било извесно да прети окружење да се изврши деблокада и јединице припреме за пробој.

Из текста је очигледно да је пробој изведен на сопствену иницијативу комаданата окружених јединица (у једном другом тексту који сам нашао на украјинским порталу се наводи да је одлуку о пробоју донео комадант 128 бригаде сам, без знања команде АТО) и да би губици били још тежи.

Писмо је прилично дугачко и у целини га објављује портал "Руска весна" (www.rusvesna.su ). Иако је текст дугачак поставићу га као цитат па ће га можда неко боље разумети и препричати.

Quote
«Верховному главнокомандующему ВС Украины Порошенко П. А.

ОБРАЩЕНИЕ

Уважаемый Петр Алексеевич!

В интересах защиты Родины обращаемся к Вам с просьбой и категорическим требованием принять немедленные меры к замене всего руководства ГШ ВСУ. Обстоятельства битвы за Дебальцево во всей очевидности (в очередной раз) выявили, что самый опасный противник ВС Украины — собственный Генеральный штаб и его штабы-сателлиты, в первую очередь, командование и штаб АТО (секторов). Обоснуем это утверждение на примере битвы за Дебальцево.

За более чем 6-месячное существование Дебальцевского выступа руководство и штабы сектора «С», АТО и ГШ ВСУ проявили тотальную некомпетентность в вопросах тактики, оперативного управления и планирования БД. Причем смена персоналий в этих штабах во время их ротаций качественных изменений не приносила. Решения по размещению опорных пунктов и резервов по линии обороны принимались исключительно на основе созерцания бумажных карт.

Без рекогносцировок и разведки местности, не говоря уже о разведке позиций противника. Посещение передовых позиций носили крайне эпизодический и в основном «театральный» характер. Ни на одном из сети КНП-НП по линии выступа ни один представитель командования или штаба сектора (АТО) за всю историю Дебальцевского выступа так и не появился, хотя именно с КНП(НП) можно визуально оценить преимущества или недостатки как своих боевых порядков, так и противника.

Исключительно «внутриблиндажная» работа была характерна для всех представителей штаба сектора и, естественно, командования (штаба) АТО. Любые кризисы на опорных пунктах решались исключительно силами батальона (бригады), за кем и был закреплен этот участок (опорный пункт), собственным решением командира батальона (бригады), задействуя силы и средства с собственных боевых порядков. Если подразделение не имело такой возможности, оставалось надеяться только на сознательность «соседей» или чудо.

За время существования командования и штаба сектора «С» у командиров боевых батальонов (бригады) и отдельных подразделений выработалось устойчивое отношение к этим структурам как к бесполезным и ничего не решающим ни в каких вопросах. Таким образом, центр принятия всех оперативных решений и взаимодействия между боевыми порядками всего Дебальцевского выступа переместился в штаб 128-й бригады.

Все управление огнем артиллерии сосредоточилось в штабе артиллерии бригады, включая взаимодействие с артиллерийской разведкой 25-го ОМПБ. Тем самым штаб артиллерии бригады взял на себя никем не исполняемые обязанности штаба артиллерии сектора, включая взаимодействие с артиллерией старших командиров на основе «горизонтальных» контактов.

В процессе боевой работы наладилось устойчивое непосредственное взаимодействие между подразделениями Дебальцевского выступа без малейшего участия командования и штаба сектора. Так, 12 февраля, группа бойцов 40 ОМПБ 17 ОТБр во главе с заместителем комбата полковником Щербиной И.И., позывной «Сват» (погиб при попытке прорыва конвоя с ранеными 15 февраля), совместно с группой бойцов 95-й бригады в районе поселка 8-е Марта уничтожила штурмовую группу противника из 15 человек и разбила другую из 22 человек.

Взяли одного пленного и завладели картой командира штурмовой группы противника с нанесенной обстановкой и боевыми распоряжениями. «Сват» в эфире артиллерийского канала (с КНП-1 25 ОМПБ) зачитал с карты и по результатам допроса пленного задачи противника на текущий боевой день.

После обработки этих данных артразведкой 25 ОМПБ по каналу командир батальона — командир дивизиона подчинения штаба АТО (созданному по личной инициативе этих офицеров) были заказаны, откорректированы и нанесены артиллерийские удары по противнику от рубежей перехода в атаку и далее вглубь до районов сосредоточения резервов и штабов этого направления. В результате этих ударов начавшаяся было атака в центр Дебальцево вдоль ж/д ветки Чернухино-Дебальцево захлебнулась.

Наступление по этому направлению продолжилось только через сутки, после подхода резервов и замены потрепанных штурмовых подразделений противника. Остатки артиллерии 128-й бригады в это время отражали атаки на опорный пункт «Александр» (восточнее Чернухино). Таким образом, особенно с начала штурма Дебальцево, роль штабных и командных структур сектора (АТО) деградировала до нулевой отметки.

Не удивительно, что 15-го февраля при полном бездействии руководства сектора два опорных пункта 40 ОМПБ 17 ОТБр оказались отрезанными от основных сил группировки без каких-либо инструкций и понимания перспектив. До второй половины дня 17-го февраля они так и не получили ни помощи в разблокировании, ни восполнения боекомплекта, ни приказа на прорыв. Они сделали свой выбор и сложили оружие.

На протяжении существования Дебальцевского выступа ни командованием сектора, ни командованием АТО не принимались никакие меры для своевременного пополнения убывающих людских ресурсов и вооружений. Так, убыль по ствольной артиллерии в 128-й бригаде составила около 70%. А прибывшие по программе восполнения потерь 4 САУ оказались только покрашены, но даже не сняты с консервации и вышли из строя в течение 3-х суток. В 25-м ОМПБ 75% минометов вышли из строя.

Таким образом, по мере убыли в артиллерии и других ресурсах возможности удержания своих позиций пропорционально таяли. При этом на протяжении почти месячного непрерывного штурма противник только наращивал свои силы. Многократное превосходство противника в живой силе в условиях невозможности поддерживать наши боевые порядки огнем артиллерии при, напротив, шквальном огне артиллерии противника вело к неминуемой и бездарной гибели наших подразделений на опорных пунктах.

А после потери ключевых позиций привело бы к неминуемому разгрому всей группировки ВСУ в Дебальцево. Т. е. гибели или пленению более чем 2000 военнослужащих ВСУ. Новости по теме: Комбриг 93-й бригады: Если б Украина имела западное оружие, то такой ситуации, как в Дебальцево, могло бы не быть В этих условиях командование и штабы сектора и АТО проявили преступное бездействие, оставаясь пассивными наблюдателями, стянув на свою охрану наиболее боеспособные подразделения.

При этом в самом «узком» месте между н.п. Калиновка, занятым противником, и «пустым» н.п. Логвиново «оборону держали» 4 бойца 54-го ОРБ на неисправной БРМ!!! Это и привело к выходу и закреплению противника на «дороге жизни» без боя! Особенно трагикомически выглядели попытки командования сектора «зачистить» район н.п. Логвиново, в котором уже держали оборону две БТГ противника при поддержке 2-х танковых рот (эта информация докладывалась в штаб сектора), силами сначала взвода, потом сводной роты, собранной из нескольких подразделений ВСУ и Национальной гвардии, потом попыткой собрать по штабам подразделений поваров и связистов для прорыва окружения!!!

На 5-е сутки после потери контроля над путями снабжения стало ясно всем командирам подразделений, что такое командование ведет весь гарнизон Дебальцевского уже анклава к плену и/или гибели. В этих условиях инициативные офицеры поставили вопрос о принятии безотлагательного решения об организованном выводе войск из окружения вне зависимости от наличия решения «уполномоченных штабов».

Был разработан план артиллерийской подготовки и сопровождения отвода войск, организованы ЗКП (замаскированные командные пункты) вне котла для управления огнем и организации связи. Своевременно проинформированы удаленные боевые порядки о перемещении к месту сосредоточения для прорыва. При этом применялись надежные средства коммуникаций, а штаб сектора был исключен из этой цепочки.

Все подразделения ожидали такого, единственно правильного решения, поэтому проблем с взаимодействием между подразделениями и боевыми порядками не было. К 2–00 18 февраля сформированные колонны пошли на прорыв. За подразделениями 128-й бригады потянулись остальные отдельные подразделения ВСУ, Национальной гвардии и милиции.

Штаб сектора вместе с подразделениями обеспечения и охраны был извещен об отходе наравне с другими отдельными подразделениями и не «умничая» присоединился к прорывающимся колоннам. Огнем и маневром ударные части колонн связывали опорные пункты противника на пути следования, давая возможность пройти колесной технике, груженой личным составом и самым необходимым снабжением. Остававшаяся исправной артиллерия 128-й бригады, выскочив в первом эшелоне на «большую землю», сходу развернулась и приступила к огневой поддержке отходящих войск.

В арьергарде отходили боевые порядки 25-го ОМПБ с отступившими к ним отдельными группами других подразделений, прибывшие с опорных пунктов юго-восточного направления. 25-й ОМПБ обеспечивал танкоопасное углегорское направление, с которого могло быть организовано преследование отходящих войск.

Поскольку у 25-го ОМПБ за время боев вся боевая техника и транспорт были разбиты огнем противника или вышли из строя по другим причинам, отход осуществлялся пешим порядком по маршруту около 25 км в арьергарде мехколонн 128-й бригады и длился до 13–00. Во время отхода арьергарда противник пытался перерезать пути его отхода фланговым ударом со стороны н.п. Санжаровка. Атаки противника сдерживал и отражал опорный пункт 128-й бригады «ВАЛЕРА».

Управление огнем артиллерии по атакующей БТГ противника (остаткам «санжаровской» группировки после нашей артподготовки), несмотря на осколочное ранение и контузию, осуществлял арткорректировщик 25-го ОМПБ «Кремень». Управление огнем производилось через ЗКП 25 ОМПБ и ЗКП 128 бригады, комбата 25 и заместителя комбрига 128, непосредственно на командиров огневых дивизионов старшего подчинения (АТО), минуя штабы (по горизонтальной связи).

Только полностью выполнив боевую задачу по прикрытию фланга отходящих войск, во избежание окружения, «ВАЛЕРА» был отведен к реке Луганке. Со стороны с. Новогригорьевка отход группировки прикрывал опорный пункт 40 ОМПБ ''Зозо'' под командованием офицера с позывным «Кремень». Этот опорный пункт был оставлен после полного выполнения боевой задачи в 5 час. 40 мин. 18.02.2015 г.

Таким образом, исчерпав все возможные ресурсы для удержания Дебальцевского выступа, выбрав оптимальный момент (в ночь после отражения интенсивного штурма), с минимально возможными потерями была выведена полностью окруженная (на момент начала отвода) Дебальцевская группировка ВСУ с подразделениями Национальной Гвардии и милиции.

Пропасть недоверия между боевыми частями (подразделениями) и штабами орбиты ГШ (АТО, сектор) характерна для всех участков фронта (секторов). Сегодня какой-то «удивительный» механизм назначений выталкивает на высшие командные должности людей совершенно никчемных профессионально и морально. Уровню недоверия этим «управленцам» уже некуда расти!

Текущее состояние ГШ и штабов-сателлитов влечет бездарные потери личного состава и техники, а также дальнейшую оккупацию противником украинской территории. Кроме того, недоверие собственному командованию значительно снижает боевой дух и стойкость подразделений.

Проблему не решить сменой одной персоналии. Необходимо заменить всех руководителей, уполномоченных принимать решения, на инициативных, имеющих положительный опыт управления бригадами-батальонами в реальных боевых условиях, пользующихся доверием и уважением в своих соединениях, частях и подразделениях.

Нужны такие люди, которые не будут уходить от ответственности, а в вопросах исключительной компетенции Верховного главнокомандующего сумеют предложить и обосновать правильные решения.

СЛАВА УКРАИНЕ!

Одобрено: Командир 128-й ГПБр полковник Шаптала С.А. офицерское собрание 128-й ГПБр офицерское собрание 25 ОМПБ, председатель майор Волик Д.В. офицерское собрание 40-го ОМПБ, секретарь ст. л-т Ломака В. А. Общее собрание 54-го ОРБ (1-я, 2-я роты и рота глубинной разведки), секретарь старшина Шовкун В.А.»

Logged
Pages:  1 ... 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 [260] 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 ... 1789   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.044 seconds with 22 queries.