PALUBA
March 17, 2025, 10:53:37 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mejlom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 [59] 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 ... 2857   Go Down
  Print  
Author Topic: Rat u Ukrajini  (Read 2772964 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Last Login:Today at 02:29:09 pm
Posts: 435



« Reply #580 on: March 01, 2014, 09:54:55 pm »

Mozda je ovo malo van teme, pa izvinite.
Meni ove ruske jedinice deluju daleko bolje nego sto sam i ocekivao. Kada izvrsite analizu svih snimaka koje smo videli od jedinica koje su dobile uzbunu u Rusiji pa do ovih elitnih u Ukrajini, mozete videti da je to sve dosta dobro utegnuto. Kako neko rece cak se moze videti i zavidan nivo discipline, sto ranije nije bio slucaj. Vidi se napredak, e sad koliki deo vojske je na ovom nivou to je pitanje. Mada, kod vazdusnih snaga se vidi najvece zaostajanje, cime je Putin navodno bio i ljut pa nije dosao na MAKS ako se dobro secam.

Zapadni vojni okrug jeste najbolje opremljen najnovijom tehnikom, a imaju mozda i najbolju obuku u Ruskoj vojsci.

Oni su uglavnom ti, koji prvi dobijaju najnovije naoruzanje i opremu.
Fino i disciplinovano to deluje, ja sam ocekivao dosta gore stanje. Cekam da vidim na nekom snimku njihove izvidjacke jedinice! Interesuju me snimci sa terena, ali verovatno od toga nece biti nista.
Logged
Perun
Počasni član foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Last Login:Today at 09:19:01 pm
Posts: 4 840


« Reply #581 on: March 01, 2014, 09:57:01 pm »

volija bi da se Škotska i Katalonija odcipe, a mogla bi i Flamanija..nadam se da ce ovi "napredni" popiti vlastiti otrov
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:December 28, 2022, 04:03:11 pm
Posts: 2 766



« Reply #582 on: March 01, 2014, 10:07:22 pm »

НАТО сковао план поделе Украјине 2009. године

01.03.2014.



[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Кишобран за пола Украјине

Западна војна алијанса спремна је да распарча Украјину, поручује румунски генерал Јоан Талпеш у интервјуу који прошле недеље дао букурештанском листу „Журнал национал”. Талпеш, који је својевремено био директор румунске обавештајне службе, а потом и саветник председника за националну безбедност, наводи да је НАТО спреман да изнад Украјине „раскрили свој кишобран”, али и да премести престоницу бивше совјетске републике из Кијева у – Лавов.

Талпеш тврди да је недавно разговарао са једним „високим функционером НАТО-а” који му је пренео да би одузимање престоничког статуса Кијеву и додељивање истог Лавову била својеврсна казна Украјини због недавног шпијунског скандала у који су били уплетени румунски официр Флоричел Аким и бугарски грађанин Петр Зикулов. Поменута двојица ухапшени су 4. марта у Букурешту под сумњом да су Украјини, а највероватније и Русији, продавали строго чуване тајне алијансе. Подсетимо да је Букурешт још 02. марта отказао гостопримство украјинском војном аташеу.

На граници раскола

Како преносе медији, генерал Талпеш спада у људе који добро мере своје речи и не залеће се у изјавама, стога не чуди што је његова прича о „кишобрану и Лавову” примљена са највећом озбиљношћу, посебно у Кијеву. Украјина је (заједно са Грузијом), наиме, ових дана избрисана са списка гостију за пролећни јубиларни самит НАТО-а у Стразбуру. Однедавно обнављање пуне сарадње алијансе и Русије, такође, значи да ће украјинско руководство, тачније екипа председника Виктора Јушченка, морати да стиша амбиције о убрзаном учлањењу у западни војни савез, а што је био један од њихових главних адута у грађењу политичког имиџа у време „наранџасте револуције” 2004.

Да је ситуација у Украјини близу границе пуцања потврдио је ових дана и бивши амбасадор САД у Кијеву Стивен Пајфер. У анализи рађеној за амерички „Савет за међународне односе“, институцију са великим утицајем на формирање политике Стејт департмента и Беле куће, Пајфер наводи: „Украјина се налази пред председничким (почетак 2010), а можда и ванредним парламентарним изборима, који ће се одвијати у околностима економске и финансијске кризе. Оваква ситуација на површину ће сигурно избацити питања попут статуса руског језика, геополитичке оријентације Украјине или статуса Севастопоља, Крима и Црноморске флоте. Све то ствара реалну опасност од распада земље на два дела – источни и западни“, закључује амерички дипломата.

Ипак, најинтересантнији у целој причи јесте део о премештању престонице. Тешко је претпоставити како би алијанса могла да утиче на једну такву промену а да се о њој, пре свега, не изјасне житељи два града, па и целе републике. Једно је сигурно, клима је у Лавову за НАТО много повољнија него у Кијеву. Овај део Украјине је историјски везан за централни и западни део Европе. Од 1349. до 1772. припадао је пољско-литванској држави (Жеч Посполита). После прве поделе Пољске па до Првог светског рата Лавов је, под именом Лемберг, био део Аустроугарске царевине. По распаду црно-жуте монархије поново улази у састав Пољске, а по окончању Другог светског рата дефинитивно постаје део Украјинске Совјетске Социјалистичке Републике. Управо у овом делу земље председник Јушченко има и највећу подршку бирача.

Лавов би у одређеним околностима и могао да постане престоница, али само неке нове државе. Можда Галицијске губерније, као што је био у периоду између септембра 1914. и јула 1915, или као административни центар Западно-украјинске народне републике, што је, накратко, био у новембру 1918. Наравно, све то уколико би се, према слутњама амбасадора Пајфера, Украјина дефинитивно распала на две државе.

Државе без утицаја

Овакву поделу данас, нажалост, подржавају многи у свету, па и у самој републици, без обзира на то што би она Украјинцима донела тешке ломове, можда трагичније и од оних виђених током распада бивше Југославије. Сем тога, поделом би била створена два нова међународна субјекта – источни, под јаким утицајем Русије, и западни, у којем би главну реч водиле САД и, највероватније, Немци и Пољаци. У сваком случају, обе нове државе, свака за себе, и поред величине територије и бројности становништва, тешко да би у европским размерама представљале значајније политичке чиниоце.

На крају, распад Украјине значио би и да се горе поменути „кишобран НАТО-а” простире само на један њен део – западни. Наиме, не треба уопште сумњати у то да би реакција Русије била оштра и да би могла да се оконча чак и уласком источног украјинског дела у састав Руске Федерације, како најављују проруски националисти. У сваком случају, Москва би вратила Крим под свој суверенитет, што би означило њено још снажније присуство у Црном мору. НАТО-у такав расплет тешко да би ишао у прилог.

Тотале Рикверцо,

Izvor:Vostok


* 55483_vest_slika23.jpg (40.68 KB, 600x439 - viewed 65 times.)
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Last Login:October 28, 2023, 12:43:28 pm
Posts: 7 441



« Reply #583 on: March 01, 2014, 10:12:45 pm »

Evo samo hipotetički razmišljam. A šta bi SAD radila da neka država u kojoj ona ima vojna bazu,proglasi pripajanje Evro-azijskoj Uniji sa Rusijom!Zato i jeste zanimljivo poređenje Krima sa Kosovom i Metohijom ! Ili će se na kraju prelomiti kao Krim za Kosovo .
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Last Login:December 23, 2024, 09:46:39 pm
Posts: 4 208


« Reply #584 on: March 01, 2014, 10:46:28 pm »

19:30   Проевропски екстремисти из Кијева позивају терористе да делују против Русије  - Проевропски екстремисти из "Десног Сектора", који сарађују са властима у Кијеву, позвали су најтраженијег терористу у Русији, Доку Умарова, да делује против Русије, стоји у њиховом саопштењу".

У изјави се истиче да су "многи Украјинци са оружјем у рукама" подржали чеченске милитанте у њиховој борби против Руса и да је "време да се подржи Украјина сада."

Порука позива Умарова "да активира своју борбу" и да "искористи јединствену шансу да победи Русију".

http://www.vostok.rs/index.php?option=btg_novosti&catnovosti=7&idnovost=55038&Rat-u-Ukrajini---iz-minuta-u-minut#.UxJTJON5NWL

да чујемо сад "борце против тероризма"  Angry


са истог сајта

20:50   Турчинов нарeдио стање борбене готовости Украјинске армије  - "Заменик председника" Украјине Александар Турчинов рекао је на брифингу да је наредио довођење Украјинске војске у стање борбене готовости. Такође се уводи ојачана заштита стратешких објеката, укључујући и нуклеарне електране.

То је био одговор на одлуку Савета Федерације Руске Федерације о могућности увођења руских трупа на територију Украјине.

22:20   У Русију прешло 143.000 избеглица из Украјине - У Ростовском и Бранском региону забележен је значајан прилив грађана Украјине - неки желе да остану у Русији, други желе да сачекају да прође криза у Украјини. Избеглице се сада броје у хиљадама.

Граница између Русије и Украјине је дуга скоро 2000 километара. Од почетка ескалације тензија већ је прешло границу 143.000 Украјинаца. Ови подаци су саопштени у Савету Федерације. У Ростовској области се почиње са припремањем прихватног центра.


оће ли и руси прогласити "хуманитарну интервенцију"?
Logged
Morskoprase
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Last Login:January 04, 2025, 04:43:17 pm
Posts: 1 542



« Reply #585 on: March 01, 2014, 10:48:03 pm »

Karta podele Ukrajine nimalo ne sliči na stanje na terenu (izborni rezultati i prisutnost Rusa). Takva bi podela tražila ili seobe naroda/optiranje (što danas kao nije demokratski) ili velika "demokratska" prava manjina (što je odlično gajište svih mogućih nezadovoljstava, tenzija, uzroka za nastavak krize).  Ono što bi se dogodilo na terenu po mom mišljenju ostavilo bi Ukrajinu bez pristupa Crnom moru ali i drugi direktan kontakt Rusije sa EU. Pored toga tu je još kontakt sa Transdnistrskom republikom-znaći sve odjednom.
Logged
fubar
desetar
*
Offline Offline

Last Login:July 24, 2014, 11:23:43 pm
Posts: 144



« Reply #586 on: March 01, 2014, 11:07:28 pm »

Nema straha, NATO eskadrila HRZ je vec u zoni djelovanja.
p.s.
samo da se osusi boja...
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Last Login:Today at 02:29:09 pm
Posts: 435



« Reply #587 on: March 01, 2014, 11:12:17 pm »

Nema straha, NATO eskadrila HRZ je vec u zoni djelovanja.
p.s.
samo da se osusi boja...
laugh
Ne ofiraj komsiluk izgleda da Rusi nisu culi za to, ako saznaju ostace bez avijacije!
Logged
fubar
desetar
*
Offline Offline

Last Login:July 24, 2014, 11:23:43 pm
Posts: 144



« Reply #588 on: March 01, 2014, 11:15:29 pm »

To ti je "faktor iznenadjenja". Nece rusi znati sta ih je snaslo... pilot
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Last Login:March 20, 2015, 12:56:08 am
Posts: 2 165


« Reply #589 on: March 01, 2014, 11:20:27 pm »

Pa tačno. Ruski piloti neće moći da veruju svojim očima kad ugledaju nato kompatibl fuli kejpbl fajter MiG-21bisDD. I taman da se vreme iskoristi da priđu na domet GŠ-23, pošto su navodno HRZ-ove R-60 van resursa.

Nego, što se admiralitet na Palubi ućutao? A ja sve čekam neku analizu situacije i dakako implikacije po nas sa druge strane Karpata.  Smiley
Logged
Pages:  1 ... 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 [59] 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 ... 2857   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 22 queries.