PALUBA
June 16, 2024, 10:54:58 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 [48] 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 ... 1809   Go Down
  Print  
Author Topic: Rat u Ukrajini  (Read 2205578 times)
 
0 Members and 5 Guests are viewing this topic.
Sokol
In memoriam
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #705 on: March 02, 2014, 08:24:50 pm »

Mogu da kazem samo jedno - EU i SAD su finansirali ovu revoluciju. I ako bice raspad Ukrajine onda mi dobicemo Krim a mozda i regije na istoku. I sve za zapadni novac. Hvala puno dragi EU  Smiley
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #706 on: March 02, 2014, 08:28:08 pm »

мени занимљив чланак

Путинова игра у Украјини: десет лекција из реалполитике
Posted on 2. март 2014. by Сp6uja1
Што се геополитичке димензије украјинске кризе тиче, она је очигледна. Не мора се посебно ни објашњавати. Можда треба само додати, како је ово најбољи деманти свима који су говорили да не постоји геополитичка димензија распада Југославије и бомбардовања Србије 1999. године. Постоји, и те како.

Присуствујемо, дакле, геополитичкој борби између таласократских САД и телурократске Русије. Учешће осталих играча је важно, посебно Немачке и Француске. За Немачку, ово може представљати корак у неповрат и драматично урушавање позиције коју је стрпљиво градила још од Хелмута Кола. За Француску, ово може представљати велики повратак на међународну позорницу, могуће и обезбеђивање положаја важног посредника и медијатора у неким будућим споровима и постепени отклон од позиције у коју је увео Николас Саркози. Овакви закључци се намећу анализом потеза које вуче Русија. „Руска игра“ у Украјини може променити прилике на континенту у значајној мери. Истина, својим потезима, Запад је значајно помогао Русији, њихови кораци су били предвидљиви и краткорочно планирани. Али, ваља подвући и да у свом наступу,  Владимир Владимирович подсећа на Џорџа Буша старијег са почетка деведесетих. Овде није реч о његовим геополитичким визијама, с обзиром да су геополитички циљеви обе стране одавно познати. Овде је реч о Путиновој реалполитици и потезима које вуче „хируршки прецизно“.

putin Путинова игра у Украјини: десет лекција из реалполитике
ПУТИНОВА ИГРА У УКРАЈИНИ ИЛИ ДЕСЕТ ЛЕКЦИЈА ИЗ РЕАЛПОЛИТИКЕ
1.     Његова процена циља противника била је одлична. Очигледно, САД су желеле да произведу грађански рат у Украјини. Коначан резултат је требало да буде насилно заузимање свих институција, од државних до локалних. Циљ: цела Украјина би потпала под суштинску контролу САД. Овакву тврдњу поткрепљује и то што су САД, уколико им је мирно преузимање власти такође било у интересу, могле да сачекају договорено расписивање избора од стране Виктора Јануковича. У таквим условима, уз колапс Партије региона, кандидат и листа подржани од стране Вашингтона би несумњиво победили. Тесно, али би победили. Зашто ова опција није била у игри за САД? Па зато што би та нова украјинска власт трајала до првог пролећа. Украјина је у великим економским проблемима, а зависност од руског тржишта и руског гаса је још већа. Без обзира што би проруске снаге изгубиле изборе, Русија би релативно брзо донекле могла да консолидује своју позицију. О овим стварима биће више речи и у наставку текста. За сценарио грађанског рата Русија није имала адекватан одговор. Са једне стране, уколико би се умешала у крвопролиће, Русија би изгубила могућност да Украјину врати у своју орбиту у наредним деценијама мирним путем и средствима културне и економске политике. Једном када падне крв, то се тешко заборавља. У том контексту, Украјина би постала нова Чехословачка. Можда би руска армија и задржала војну контролу над једним делом земље, али би овако спроведена интервенција од Украјинаца направиле жртве, што би утицало на јачање антируске димензије украјинског идентитета и тврдокорно противљење становништва свему што долази из Русије. Важна ствар у оваквом расплету је и што би потез Русије хомогенизовао Запад. Русија би дакле, изгубила добар део становништва које се данас колеба по питању да ли су Украјинци, Малоруси или Руси (незахвално је лицитирати о броју таквих становника Украјине, али то је углавном случај са становништвом у централним областима и поготово-Кијеву), а против ње би наступао јединствен западни фронт. Са друге стране, уколико Русија не би реаговала на грађански рат у Украјини чију динамику би диктирао „Евромајдан“, она би суштински доживела тежак (гео)политички пораз. Таква слабост би се можда могла упоредити и са поразом од Јапана 1905. године. За Путина је ово била сложена позиција, а чини се да је се избор није сводио на добра, већ на мање лоша решења. Иако су сви пожурили да констатују како је „подизање устанка“ у Украјини од стране САД било одлично „темпирано“, у време одржавања Олимпијских игара у Сочију, посматрано из другог угла чини се како је „Сочи 2014“ помогао Путину. Добио је неопходно време да донесе праву одлуку и преокрене стање на терену у своју корист.

2.     Руску позицију у Украјини су отежавала још два неруска „спољна фактора“. Први је био Виктор Јанукович. Неко га је већ упоредио са комбинацијом Керењског и Горбачова, јер је био ужасно неодлучан, спор, подложан притисцима из свог непосредног окружења, које је калкулисало по разним основама, и са бригама како да сачува своје лако стечено богатство. Због ове последње ствари био је и уцењен од стране Запада. Јанукович није могао да спаси ни себе, а камоли да помогне Путину да ојача руску позицију. Највећи губитак Јануковича је препуштање Кијева демонстрантима. Највећи домет Јануковича (који уопште није занемарљив) био је куповина времена и контролисање кризе током неколико кључних недеља у јануару. На крају, остао је и легално изабрани председник земље, који је сада „тешка артиљерија“ у дипломатсим активностима Москве. Од слабог Јануковича, Путин је ипак извукао највише што је могао. Да је тражио више, ко зна, можда би Јанукович још у децембру поднео оставку и одлетео са свим својим парама и драгоценостима у Швајцарску?

3.     Други „спољни фактор“ је било руско и пре свега-проруско становништво у Украјини. То су вредни и марљиви људи, али се показало и политички наивни. Чак и када су се организовали и покушали да артикулише своје захтеве, они су позвали на одбрану Устава Украјине и прозвали се „Украјинским фронтом“. Они су били лојални Украјини и желели су да бране Украјину. Дозволили су и да у највећи „руски град“ у Украјини-Харков, дође пар стотина „евромајдановаца“ из Кијева и да тамо данима блокирају улаз у зграду локалне администрације. Проруско становништво (изузимајући Крим) није показивало нити да је сасвим свесно претње која се над њима надвија, нити да су организовани да се од те претње бране.  Било је потребно да се кијевски „Евромајдан“ отегне, па да се искристалише права слика и природа протеста и да у први ред дођу „Десни сектор“ и остале авети нацистичке прошлости. Тек то је најпре пробудило, а затим и мотивисало проруски југоисток земље да почне да се самоорганизује и преузима судбину у сопствене руке.

4.     Лимитирајуће су на понашање Русије утицала и два унутрашња фактора. Први је било руско јавно мњење. Забављено Олимпијским играма и забринуто због наглог пада рубље, у почетку се мало интересовало за судбину Украјине. У мишљењу просечно информисаног руског грађанина је ионако то, да се у Украјини стално дешавају некакви протести. Са ове дистанце посматрано, може се закључити да ни у руском јавном мњење није постојала свест да се у Украјини дешава нешто пресудно, иако је постојала свест да се дешава нешто важно. Покретати било какву акцију-политичку или војну-ширих размера, је у таквим условима немогуће. Једноставно, не би било шире подршке јавног мњења за такав потез. Да је прерано започео контра-акцију око Украјине, Владимир Путин би завршио отприлике као и Џорџ Буш млађи. Барем што се јавности и популарности тиче.

5.     Други ограничавајући фактор је повезан са претходним, а тиче се припреманих акција опозиције у Москви. Да је Путин кренуо у „украјинску акцију“ без подршке јавног мњења, или да се умешао у „грађански рат који је био у најави“, вероватно би у Москви добио свој „Евромајдан“.  Није искључено ни да ће таквих протеста бити у наредним недељама, али је тешко да ће они, у садшњим околностима, имати било какав успех. Дакле, и што се оба унутрашња ограничавајућа фактора тиче, Путину је одговарало Јануковичево одуговлачење током којег је „Десни сектор“ почео да игра кључну улогу на улицама Кијева.

6.     Пошто је имао четири важна ограничавајућа фактора, а војно није желео да интервенише (јер би то само нарушило његову позицију), Путин је врло мирно и сталожено реаговао на преузимање централних институција од стране четворке Јацењук-Кличко-Тјагинбок-Тимошенкова. Многи су овакву позицију Москве протумачили као слабост, или чак пораз. Међутим… Процена да ће опозиција својим радикализмом само произвести још већу кризу, којом уопште неће моћи да управља, била је још једна у низу исправних. Заправо, опозиција је наставила по преузимању власти да спроводи „стари план“, који је био спремљен за случај „грађанског рата“: укидање руског језика, забрана прекограничног емитовања за електронске медије, одлуке о активностима безбедносних органа и државних институција, промена Устава, расписивање избора и легитимизовање „револуционарних активности“… Ово је био крупан превид новоустоличених власти у Кијеву, јер је тако само хомогенизован украјински југоисток и мотивисано руско јавно мњење да схвати претњу која долази из Украјине као нешто пресудно.

7.     Посебно поглавље у свему чини украјинска економија. Да је Јанукович задржао власт, до Ускрса би на улицама Кијева било милион демонстраната. Све би ујединио против себе, јер је украјинска економија у колапсу, а буџет празан. Прве процене говоре да је земљи до краја године потребно 35 милијарди евра само за текуће потребе (плате, пензије, сервисирање дуга, материјални трошкови…). Ко ће то да плати? ММФ? ЕУ? САД? Да је ово почетак двехиљадитих, још би се можда нешто на кратак рок и скрпило. Овако, не постоји економско решење за Украјину. Поготово не постоји решење за огромну администрацију у Кијеву и пољопривредни западни део земље, без крупних индустијских центара-Харкова, Дњепропетровска и Доњецка, те без луке у Одеси. На крају, тако „осакаћена“ Украјина, макар у њеном саставу остао и Кијев, не треба превише Западу. Шта ће им још један „болесник“ којег треба да издржавају. А када смо већ код издржавања, ваља подсетити да се Запад није прославио ни са издржавањем „косовских Албанаца“, којих је мање од милион и по, па је тешко закључити и да би већи успех постигао са петнаестак пута више становништва у западној и централној Украјини. Врућ кропмпир је у рукама Запада, пре свега у рукама ЕУ. Од Уније САД очекује да ово питање „реши“, као да Брисел нема и важнијих проблема. Отуда и констатација за улогу Немачке са почетка текста. Немачка ће сада морати да плаћа, плаћа и плаћа у Украјини. А због чега? И још ће при томе кварити дуго и стрпљиво грађене добре односе са Русијом.

8.     Чекање и тактизирање су отворили могућност за хомогенизовање проруског становништва у југоисточној Украјини. На протесте су се већ дигли Севастопољ, Харков, Доњецк, Маријупољ, Одеса… Сва ова места улазе у геополитичку сферу Русије-директно и недвосмислено. У овој етапи разрешавања украјинске кризе, Путин је фактички добио половину Украјине без испаљеног метка, а услед кризе која може захватити остатак Украјине, питаће се и о будућности централних делова Украјине у будућности. Избори које организује нова власт у Кијеву 25. маја овај део земље неће прихватити, па ће Украјина ући у дугу и сложену инстутицоналну кризу. Да ли ће она довести до конфедерализације земље или њеног распада, мање је битно по интересе Русије. Суштина је у томе да ће велики  део Украјине бити под руском контролом.

9.     Посебно место у овом руском тактизирању је заузео Крим. Са посебним уставно-правним статусом и географским положајем Крим је одиграо улогу „полуге“ преко које је Путин почео да управља украјинском кризом.

10.  На крају, остаје и изгласана одлука о употреби војне силе. Међутим, сада могућа употреба војне силе долази као последица, она је могућа само ако нове власти у Кијеву наставе са радикализацијом и суманутим одлукама. Остаје и отворено питање како ће било какву мобилизацију спровести кијевске власти, када је масовно одступање у украјинској војсци већ почело. За почетак, најзначајнији део ратне морнарице је отказао послушност. У случају рата, опет, то неће бити грађански рат, са свим својим одликама, већ класичан сукоб две војске. Прво, у том случају војска ових и оваквих власти нема никакву шансу. А друго, овакву меру ће подржати и руско јавно мњење и то убедљиво. И шта ће онда моћи НАТО, осим да бурно протествује саопштењима за јавност. При томе, не треба ни сумњати, у случају војног сукоба, ограничена руска интервенција се неће тицати само Крима. Неће се тицати нити само југоисточног дела Украјине. У том случају, Путин ће интервенисати онако како му руски геополитички интереси диктирају (за претпоставити је: избијање на леву обалу Дњепра).

У сваком случају, пред САД и новим властима у Кијеву је тежак избор. Или ће пристати на „тешке компромисе“ и изгубити контролу над виталнијом половином земље или ће ући у шири војни сукоб којим ће изгубити још више, али ће добити простор да потез Русије не признају и да онда ово питање отварају у међународним организацијама враћајући нас у хладноратовска времена. Што се Путина и Русије тиче, генерално гледано, овакво понашање подсећа на поједине историјске битке које су Руси водили. Пустили су непријатеља дубоко у своју територију, чак му омогућили и да релативно брзо постигне одређене успехе, а онда организовали контрудар. А по Запад је могло бити другачије све, само да је имао мало више стрпљења и тактичности. Или нам све ово можда говори да Запад више нема времена на чека.

Извор: Фонд стратешке културе
http://srb.fondsk.ru/news/2014/03/02/putinova-igra-u-ukraiini-deset-lekciia-iz-realpolitike.html
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 497


« Reply #707 on: March 02, 2014, 08:37:26 pm »

Гледао сам малопре снимке Руске војске на криму. Иако је то већ неко приметио морам признати да војници делује изненађујуће добро опремљени, организовани и дисциплиновани. Остављају озбиљан утисак. Такође, војна возила су нова и наоружање изгледа  у јако добром стању. Иако сам и раније приметио видан напредак по питању стандарда и опреме руског војника нисам веровао да је то већ дошло до трупе. Добро, можда је то нека специјална јединица, или су снимци наменски пласирани, али без обзира на то остављају утисак да са њима неће бити шале.

Такође, примећујем да има цензуре у западним електронским (Интернет) медијумима по питању слободних коментара читалаца што је опет изненађење. Ометање руских сателитских канала иако на неки начин уобичајена појава, указује на нешто друго а то је да нема довољно доброг пропагандног одговора на то. Забашурује се фашисоидна идеологија једне од три водеће странке украјинске опозиције. Таква странка би у једној Немачкој сигурно била забрањена. Највероватније и у многим другим. Онај коментар, односно анализа коју је неко пренео из хрватских јавних извора је једна од бољих и на фону је онога што већина нас овде и указује.

Колико видим опште је ћутање о стању у Украјинској војсци, мислим на КоВ. Наш члан Сокол је кратко пренео да је у расулу, али је из тога тешко рећи на шта се тачно односило, као и одакле му тај податак. Морнарица је очигледно испала из трке. Имам утисак да ће се и војска поделити и да од мобилизације неће бити ништа. Најгоре ће бити ако екстремисти заузму касарне (посебно на западу земље), па онда они крену да се обрачунавају. Не са Руском војском него са становницима градова који их не подржавају.

Ово што ћу сад написати је неко моје размишљање више дискусије ради него као реална процена. Ако Украјинска војска није у расулу, можда је је једна од опција да она преузме привремено власт, консолидује власт без екстремиста и уведе целокупни ток догађаја на политичке преговоре. Тимошенкова иде сутра у Москву. Није она без утицаја (ни у Украјини ни у Русији) и можда она и њене присталице буду та снага која ће помоћи да се уз помоћ украјинске војске стабилизује стање и потом у договору са Русима оно доведе у колико-толико прихватљиве границе.
Logged
Sokol
In memoriam
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #708 on: March 02, 2014, 08:49:24 pm »

Ovo sto ja znam o OS Ukrajine. RM ili je raspala, ili je vec je na nasoj strani. Granicne snage su u rasulu, njihova kasarna u prestonici Krima je zauzeta od strane stanovnistva. KoV i RV nemaju vece jedinice u Krimu a i nemaju bilo kojih naredzenja o angazovanju itd. U zapadnom delu Ukrajine ovi nacisti jos u februaru su zauzeli kasarne unutrasnje vojske MUP pa i uzeli su njihovo naoruzanje.

dzumba, pa to je mornaricka pesadija verovatno, 810. brigada. Ona je uvek bila dobra Smiley
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 497


« Reply #709 on: March 02, 2014, 08:51:55 pm »

Добро, а шта је са главнином копнене војске и ваздухопловства, посебно оним снагама у источном делу Украјине (осим на Криму, где је ситуација јасна)?
Logged
Kaćo
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 914



« Reply #710 on: March 02, 2014, 08:54:42 pm »

Ovo sto ja znam o OS Ukrajine. RM ili je raspala, ili je vec je na nasoj strani. Granicne snage su u rasulu, njihova kasarna u prestonici Krima je zauzeta od strane stanovnistva. KoV i RV nemaju vece jedinice u Krimu a i nemaju bilo kojih naredzenja o angazovanju itd. U zapadnom delu Ukrajine ovi nacisti jos u februaru su zauzeli kasarne unutrasnje vojske MUP pa i uzeli su njihovo naoruzanje.

dzumba, pa to je mornaricka pesadija verovatno, 810. brigada. Ona je uvek bila dobra Smiley

Igrokaz ruske vojske se završava vrlo brzo.Sjutra počlinji pregovori,USA-EU-Rusija.
Okupacija ovog dijela Ukrajine je samo iz razloga crnomorske flote,sve ostale teze su providne.
Ruske trupe će se vratiti u svoje baze,lokalna vlast krima,koja je bila do sada,biće i dalje,i neupitnost je cjelovitost Ukrajine,koje između ostalog garantuje i sama Rusija uz zapadne zemlje međunarodnim sporazumom.
Ovako je Putin na jedan glup način za dugo pokvario odnose Ukrajine i Rusije,Rusije i ostatka demokratskog svijeta.
Logged
babaroga
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 506



« Reply #711 on: March 02, 2014, 09:02:07 pm »

Šta je ovde najsmješnije bar meni, a to je što se uporno nameće krivica Putinu i Rusiji, za nešto što nisu napravili niti izazvali...

Samo da objasnim da je "kolorado buba" (жук колорадский) - krompirova zlatica.

Krompirova zlatica se najbolje odstranjuje mehanički Wink Otporna je na hemikalije, prilagodjava se.


Malo OT.  Znas kako se peva u Vojvodini? Zlatica mi u krompire stigla, ja je prskam, ona noge digla....

A sad nazad.   Gore je u onom clanku napisano da zapad vise ne moze da ceka, i tu su u pravu.  Bankarske malverzacije su im dosle glave, a sami bankari rukovode drzavama i vladama.  Evro se drzi na "aparatima srce-pluca" da ne propadne, Englezi se koprcaju, ali je i njima zaigrala mecka ispred vrata sa Skotskom.  Sve je veci porast nezadovoljstva ljudi u Engleskoj sa EU, a Mr. Cameron nema m*da da raspise referendum za ili izlazak iz EU ili revidiranje ugovora sa EU koji smo trazili vise puta, i ovek je odbacivan od parlamenta.  Petrol dolar je isto u buli debeloj, privreda svuda na zapadu stagnira.... A to se tice vojske i okupacije stranih drzava, tanko su se razmazali po celom svetu
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #712 on: March 02, 2014, 09:05:29 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1.jpg (111.77 KB, 690x388 - viewed 41 times.)

* a-2.jpg (178.3 KB, 690x513 - viewed 46 times.)

* a-3.jpg (178.16 KB, 690x477 - viewed 47 times.)

* a-4.jpg (260.22 KB, 690x925 - viewed 40 times.)

* simferopolj27.jpg (182.71 KB, 690x460 - viewed 53 times.)
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #713 on: March 02, 2014, 09:07:24 pm »

каћо, русија је гарантовала целовитост украјине НОРМАЛНИМ властима, а не фашистима/нацистима/шта год да су. русији ово најмање одговара, али им још мање одговара нато у дворишту. видећемо шта ће бити на референдумима на истоку, али ако они изглласају отцепљење (а како стоје ствари тако ће и бити), подела земље је неминовна. а покушај да се то угуши силом ће опет угрозити русе, а то значи "окупацију" те територије од стране русије.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #714 on: March 02, 2014, 09:08:13 pm »

Odbor za docek,nisu stedeli na parizeru vide se pravi parcici laugh


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* ii.jpg (48.98 KB, 778x586 - viewed 56 times.)
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #715 on: March 02, 2014, 09:12:49 pm »

Gledam sad podatke o stanju RV Ukrajine. Od 160 borbenih aviona u OE (na papiru), oko 70 su dvorepi (MiG-29), a od njih je svega 30-ak u letnom stanju, od čega je devet ispravnih (ukupno 45-48) aparata ostalo u 204. avijacijskoj brigadi na Krimu koja se sad naziva VVS AR Krim.
Logged
Sokol
In memoriam
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #716 on: March 02, 2014, 09:24:26 pm »

SAD su samo hrabri kad u pitanju su male drzave, koji nemaju cime bih su mogli odgovoriti na agresiju.SRJ 1999 - sve to mi dobro pamtimo. A sad pricaju o suverenitetu Ukrajine... NATO pakt u stvari ne moze nista protiv velikih drzava. Nema sad ni dosta vojske ni dosta novca za neku akciju. Gruzija 2008. godine je odlican primer.
« Last Edit: March 02, 2014, 09:30:45 pm by Рашо » Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #717 on: March 02, 2014, 09:30:50 pm »

21.02 - Ukrajinski admiral Denis Berezovski, koji se u nedelju priklonio proruskim vlastima Krima, smenjen je i sudiće mu se za izdaju, rekla je visoka zvaničnica Nacionalnog bezbednosnog saveta Ukrajine Viktorija Siumar.
admiral Denis Berezovski admiral Denis Berezovski

Prema njenim rečima, sveže imenovani komandant ukrajinske mornarice je smenjen i na njegovo mesto je postavljen drugi oficir.

Siumar je rekla novinarima da Berezovski nije pružio otpor kada su njegov štab opkolile proruske snage, već da je potom iskazao vernost regionalnom parlamentu Krima, autonomne oblasti u sastavu Ukrajine.


Izvor: Kurir
« Last Edit: March 02, 2014, 09:35:12 pm by Trifko, Reason: Ubacio link ka izvoru vijesti. » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 497


« Reply #718 on: March 02, 2014, 09:38:13 pm »

Шта сте навалили на Каћу. Човек мора да заради плату. Уосталом, то ће некако тако и бити, односно сви се надамо да ће преговорима доћи до решења а не да се ратује. Преговори су покренути, сада се Русија НАТО и ЕУ цењкају око тога шта ће ко добити. Руси ће изгледа још мало мало померити распореде да би били спремни ако преговори не успеју. ЕУ и САД ће натерати "власт" у Украјини да "прогутају" барем пола од онога што су урадили (посебно када се из Москве варти Тимошенкова) и онда ситуација бити мало реласиранија. Од избора неће бити ништа па ће их померити. 

Сад оно око "остатка демократског свијета" које помиње Каћо нисам добро схватио.

Quote
Ovako je Putin na jedan glup način za dugo pokvario odnose Ukrajine i Rusije,Rusije i ostatka demokratskog svijeta.

Претпостављам да има и паметан начин да се ти односи покваре Wink?

Украјину нико ништа и не пита, поготову не актуелну "власт" која, како видим не управља ни сама собом. Онај гаф са постављењем команданта морнарице ће се дуго памтити. Прво један комадант да отказ и оде код Руса. Онда "власт" поставља новог, рекло би се провереног човека (јер која би то власт у тако кризној ситуацији поставили "туђег" човека на такву дужност), кад оно и тај сутра прешао на руску страну. То се зове (паметни) кризни менаџмент Cool.
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 976



« Reply #719 on: March 02, 2014, 09:40:09 pm »

SAD su samo hrabri kad u pitanju su male drzave, koji nemaju cime bih su mogli odgovoriti na agresiju.SRJ 1999 - sve to mi dobro pamtimo. A sad pricaju o suverenitetu Ukrajine... NATO pakt u stvari ne moze nista protiv velikih drzava. Nema sad ni dosta vojske ni dosta novca za neku akciju. Gruzija 2008. godine je odlican primer.
I meni ovo liči na Gruzijski scenario. NATO će da se buni i protivi ali kada bude došlo do konkretne akcije podviće rep ipak, kao što kažu, ''neće sila na silu''.
Logged
Pages:  1 ... 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 [48] 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 ... 1809   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.071 seconds with 22 queries.