PALUBA
March 29, 2024, 06:15:09 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 [239] 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 ... 1781   Go Down
  Print  
Author Topic: Rat u Ukrajini  (Read 2067465 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #3570 on: July 06, 2014, 05:35:57 pm »

Zanimljiva mi je ova vijest koju je Solaris objavio, kako je Rusija suspendirala povratak Ukrajinskog oružja sa Krima.  Shocked

Pa ja mislio da se Ukrajinci sa oružjem koje se nalazi na Krimu (a ima dosta ozbiljnog oružja tamo poput migova-29 npr)  mogu pozdraviti za sve vijeke vijekova amen, kad ono ispada da su Rusi zapravo čitavo vrijeme to oružje vraćali Ukrajini. Đentlemenski, ali meni ne shvatljivo. Na taj su način samo jačali Ukrajinsku vojnu silu koja je u ratu sa Rusima koji žive u Ukrajini i koje Moskva otvoreno podržava.

To je prvi puta da ja čujem da jedna država vojskom okupira dio teritorije druge države, pripoji ga svojoj teritoriji i uvede svoj ustavno-pravni poredak, i na kraju "neprijateljskoj" strani vraća zarobljeno oružje.

Zaista čudno i nevjerovatno, pogotvo iz razloga što se razlaz Krima i Ukrajine , nije dogodio na "diplomatski fini način" kao što je to bilo u slučaju recimo Slovačke i Češke.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #3571 on: July 06, 2014, 05:42:31 pm »

Zanimljiva mi je ova vijest koju je Solaris objavio, kako je Rusija suspendirala povratak Ukrajinskog oružja sa Krima.  Shocked

Pa ja mislio da se Ukrajinci sa oružjem koje se nalazi na Krimu (a ima dosta ozbiljnog oružja tamo poput migova-29 npr)  mogu pozdraviti za sve vijeke vijekova amen, kad ono ispada da su Rusi zapravo čitavo vrijeme to oružje vraćali Ukrajini. Đentlemenski, ali meni ne shvatljivo. Na taj su način samo jačali Ukrajinsku vojnu silu koja je u ratu sa Rusima koji žive u Ukrajini i koje Moskva otvoreno podržava.

To je prvi puta da ja čujem da jedna država vojskom okupira dio teritorije druge države, pripoji ga svojoj teritoriji i uvede svoj ustavno-pravni poredak, i na kraju "neprijateljskoj" strani vraća zarobljeno oružje.

Zaista čudno i nevjerovatno, pogotvo iz razloga što se razlaz Krima i Ukrajine , nije dogodio na "diplomatski fini način" kao što je to bilo u slučaju recimo Slovačke i Češke.

Русија и Украјина нису биле у рату, тако да то оружје није заробљено те је као ратни плен пало Русима у руке. Власништво над њим је неупитно.
Logged
Sokol
In memoriam
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #3572 on: July 06, 2014, 07:50:00 pm »

Донецк данас.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Донецк 6 июля.jpg (78.78 KB, 453x604 - viewed 72 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #3573 on: July 06, 2014, 07:55:20 pm »


Спасибо, Сокол, за фотку с самого места. Говорит много, кто видеть умеет!
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #3574 on: July 06, 2014, 08:03:31 pm »

Bojnik, šta misliš da li je to oružje vraćeno u upotrebljivom stanju?

Da sam ja bio zadužen za vraćanje tog oružja, bez obzira da li se radi o ratnom plenu ili ne, ono bi bilo jedino za staro gvožđe, posle utovara u voz, a sve bi na njemu na prvi pogled (za novinare) izgledalo kompletno i ispravno. Konkretno: stručna lica poskidaju ključne delove, bez ikakve lomljave, bez kojih oružje ne može raditi - a to novinari nikako ne mogu primetiti.

Doduše, ja verujem da je oružje koje su Rusi vratili bilo potpuno neupotrebljivo - takvog su ga Ukrajinci ostavili.
Logged
Mika.Mitrovic
mornar
*
Offline Offline

Posts: 30



« Reply #3575 on: July 06, 2014, 08:06:56 pm »

Niko nije lud da naoružava neprijatelja, ma koliko taj neprijatelj sutradan bude vrečao da je zakinut.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #3576 on: July 06, 2014, 09:25:52 pm »

Bojnik, šta misliš da li je to oružje vraćeno u upotrebljivom stanju?

Da sam ja bio zadužen za vraćanje tog oružja, bez obzira da li se radi o ratnom plenu ili ne, ono bi bilo jedino za staro gvožđe, posle utovara u voz, a sve bi na njemu na prvi pogled (za novinare) izgledalo kompletno i ispravno. Konkretno: stručna lica poskidaju ključne delove, bez ikakve lomljave, bez kojih oružje ne može raditi - a to novinari nikako ne mogu primetiti.

Doduše, ja verujem da je oružje koje su Rusi vratili bilo potpuno neupotrebljivo - takvog su ga Ukrajinci ostavili.

Na tenkovskom topu je dovoljno prosvrdlati maleecku rupicu Ф2mm npr. Trebao bi se razleteti pri prvom opaljenju. Ako su već DNR davali nešto od opreme, valjda su tu opremu elementarno popravili (stavili akumulatore, npr.).
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #3577 on: July 06, 2014, 09:36:51 pm »

Tako nekako: poneka rupica na cevi oružja, na komorama sagorevanja raketnih i mlaznih motora, poskidan poneki specifičan elemenat sa štampanih ploča, onesposobljeni magnetroni, klistroni, prijemnici IC senzora ....

Sve su to sitne stvari - za laika potpuno neprimetne, a popravka je praktično nemoguća bez adekvatnih rezervnih delova i opremljene remontne radionice.
Logged
hyla
mornar
*
Offline Offline

Posts: 9


WWW
« Reply #3578 on: July 06, 2014, 09:40:03 pm »

Zanimljiva mi je ova vijest koju je Solaris objavio, kako je Rusija suspendirala povratak Ukrajinskog oružja sa Krima.  Shocked

Pa ja mislio da se Ukrajinci sa oružjem koje se nalazi na Krimu (a ima dosta ozbiljnog oružja tamo poput migova-29 npr)  mogu pozdraviti za sve vijeke vijekova amen, kad ono ispada da su Rusi zapravo čitavo vrijeme to oružje vraćali Ukrajini. Đentlemenski, ali meni ne shvatljivo. Na taj su način samo jačali Ukrajinsku vojnu silu koja je u ratu sa Rusima koji žive u Ukrajini i koje Moskva otvoreno podržava.

To je prvi puta da ja čujem da jedna država vojskom okupira dio teritorije druge države, pripoji ga svojoj teritoriji i uvede svoj ustavno-pravni poredak, i na kraju "neprijateljskoj" strani vraća zarobljeno oružje.

Zaista čudno i nevjerovatno, pogotvo iz razloga što se razlaz Krima i Ukrajine , nije dogodio na "diplomatski fini način" kao što je to bilo u slučaju recimo Slovačke i Češke.

Русија и Украјина нису биле у рату, тако да то оружје није заробљено те је као ратни плен пало Русима у руке. Власништво над њим је неупитно.

Pripajanjem Krima Rusija je dobila teritoriju i teritorijalne vode i vazdusni prostor, stanovnistvo (osim gradjana koji su resili da odu i ostanu gradjani Ukrajine) i sva prirodna bogatstva i resurse kao i sve pokretne stvari (tehnika, vozila, masine, oruzje...) koji su se tu nalazili. Krim je dok je bio u Ukrajini svojim bruto drustvenim proizvodom doprinosio drzavi i izmedju ostalog i vojnom budzetu pa mu sada pripada i procenat oruzja i orudja, municije i sveukupnog vojnog mobilijara koji se tu nalazi...

Ne vidim ni jedan dobar razlog da im se vrate rashodovane uniforme a kamo li avioni, tenkovi i ostali oruzani sistemi. Ovo je potpuno nezavisno od mogucnosti upotrebe tog oruzja u eventualnom nuducem sukobu sa Rusijom - tim pre.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #3579 on: July 06, 2014, 09:52:07 pm »

Pripajanjem Krima Rusija je dobila teritoriju i teritorijalne vode i vazdusni prostor, stanovnistvo (osim gradjana koji su resili da odu i ostanu gradjani Ukrajine) i sva prirodna bogatstva i resurse kao i sve pokretne stvari (tehnika, vozila, masine, oruzje...) koji su se tu nalazili. Krim je dok je bio u Ukrajini svojim bruto drustvenim proizvodom doprinosio drzavi i izmedju ostalog i vojnom budzetu pa mu sada pripada i procenat oruzja i orudja, municije i sveukupnog vojnog mobilijara koji se tu nalazi...

Ne vidim ni jedan dobar razlog da im se vrate rashodovane uniforme a kamo li avioni, tenkovi i ostali oruzani sistemi. Ovo je potpuno nezavisno od mogucnosti upotrebe tog oruzja u eventualnom nuducem sukobu sa Rusijom - tim pre.

То наоружање и војна опрема је имало свог власника, а и даље га има. То је влада у Кијеву, шта год ко мислио о њој. Такве ствари и такви случајеви су регулисани међународним правом и Русија не ради ништа друго него се држи одредаба тог права.
Logged
hyla
mornar
*
Offline Offline

Posts: 9


WWW
« Reply #3580 on: July 06, 2014, 10:06:44 pm »

Pa jel onda treba da vrate i vatrogasna i ambulantna vozila, cisterne za pranje ulica, policijske marice, sluzbena vozila i masine javnih preduzeca, sportsku i poljoprivrednu avijaciju, traktore, kombajne...

Zasto je oruzje posebno i podleze vracanju? Ponavljam, Krim je takodje doprinosio kupovini i odrzavanju tog oruzja i ima pravo na svoj udeo.
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #3581 on: July 06, 2014, 10:11:47 pm »

Ovde ne mogu da se složim sa Rašom. Pogledao sam Bečku konvenciju o sukcesiji država u odnosu na državnu imovinu, arhive i dugove, i u članu 14. stav 2. tačka (b) Konvencije stoji da u slučajevima promene teritorijalnog suvereniteta nad delom teritorije, pokretna imovina države prethodnice (a to je u ovom slučaju Ukrajina) koja je na teritoriji koja je prešla pod suverenitet druge zemlje, pripada državi sukcesoru (odnosno Ruskoj Federaciju u konkretnom slučaju).
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #3582 on: July 06, 2014, 10:23:59 pm »

O tom pitanju se Rusija već izjasnila i ne vidim raloga za dalje nedoumice.Po povlačenju ukrajinskih jedinica sa Krima,Putin je prihvatio predlog ruskog ministra odbrane Sergeja Šojgua da jedinicama koje su i dalje ostale verne Ukrajini bude vraćeno oružje i oprema.U izveštajima se ne navodi o kojem broju, tipu i vrsti oružja se radi.Kao što znamo,neki ukrajinski vojnici su se pridružili ruskim snagama, dok su se ostali povukli.
Bilo je reči o tome na ovom topiiku ranije.Zna se za nekoliko brodova da je vraćeno koliko se sećam.Uglavnom prekinuto je vraćanje naoružanja usled dejstava tada desničarskih snaga iz Kijeva,jer u to vreme ukrajinska vojska kao da nije ni postojala.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #3583 on: July 06, 2014, 10:26:03 pm »

Oružje se obično nabavlja iz vojnog budžeta ili državnog kredita  čiji je korisnik ministarstvo odbrane, tj. vojska. Komunalna vozila i dr. nabavljaju obično lokalne samouprave, nezavisno od centralne državne vlasti. Zato je naoružanje i vojna oprema baš tipična državna imovina, a kako između Ukrajine i Rusije nije bilo ratnog stanja, sva ta tehnika, ma u kakvom stanju bila, podleže vraćanju. Naravno, zbog sukoba na istoku Ukrajine opravdana je odluka o suspenziji vraćanja, pa i o specifučnom oštećivanju oružja i opreme jer je vrlo moguće da se ta oprema koristi u napadu na sopstveni narod. Pošto nije bilo klasičnog "razdruživanja" Krima i Ukrajine, nema govora ni o nekakvoj podeli u postupku "sukcesije", jer nije se neka država raspala i nema "pravnog naslednika", tj. sukcesora, već je prosto rečeno, reč o specifičnom "prirastu" državne teritorije (jes`, kao Krim naplavina neka, otplutao od Ukrajine i nasukao se u Rusiju, poplava ga izbacila). Uostalom, i da je Putin odlučio da ništa ne vraća, opet bi ga obrazlagali i ovako i onako. Civilna infrastruktura i privreda ionako vrede mnogo više od mnogobrojnog oružja i opreme, naročito ako je u lošem (neupotrebljivom stanju).
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #3584 on: July 07, 2014, 12:22:26 am »

Sukcesija nije raspad države. Raspad se naziva disolucija. Sukcesija je prelazak prava i obaveza sa jedne države na drugu. Odredba koju sam citirao se upravo odnosi na slučaj kada deo jedne države postane deo druge. Šta tu nije jasno?
Logged
Pages:  1 ... 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 [239] 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 ... 1781   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 23 queries.