PALUBA
July 27, 2024, 02:14:44 am *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije unesite tačno Vašu e-mail adresu i obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 1689 1690 1691 1692 1693 1694 1695 1696 1697 1698 1699 1700 [1701] 1702 1703 1704 1705 1706 1707 1708 1709 1710 1711 1712 1713 ... 1822   Go Down
  Print  
Author Topic: Rat u Ukrajini  (Read 2301767 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:Yesterday at 08:50:49 pm
Posts: 10 297



« Reply #25500 on: September 22, 2023, 09:14:18 pm »

Kod nas kazu - i corava koka ubode poneko zrno. To sto se provuce poneka raketa nista drasticno nece promeniti niti uticati na tok rata. Cinjenica je da je dalekometnih raketa i aviona nosaca na ukrjainskoj strani sve manje. Kao i da im se svaki dan smanjuje kapacitet za napadne operacije.



Delimično se slažem. Ali ako Ukrajinci ovako nastave da tuku po bazama Crnomorske flote i narednih meseci, šta će ostati od Flote? Već je nanete značajna šteta plovilima, opremi, sistemima, komandnim mestima (mirnodopskim), lukama, skladištima.... Avioni SU-24 još lete i nose Storm Shadow i Scalp. Tu je i obalsko-kopneni sistem Neptun, a pitanje je trenutka kada će stići i ATACMS i Taurus, a piloti već treniraju za F-16, a to je čak i ako su u pitanju starije verzije letelice, novi "set problema" za Ruse.

Rusi se i dalje uljuljkuju kako "ništa ne može promeniti ishod rata", ali trenutno su uglavnom u defanzivi, osim delom na pravcu Kupjanska. Slažem se da Ukrajinci nemaju uspeha u kontraofanzivi, ali da nanose štetu ruskoj vojsci i mornarici, nema dileme....

Verovatno Rusi znaju nešto što mi ne znamo.
Logged
Zaslon
Moderator
stariji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Yesterday at 10:40:53 pm
Location: Šabac
Posts: 879



« Reply #25501 on: September 22, 2023, 09:22:03 pm »

Ne znam koliko je (bar ovde na Palubi) dovoljno primećeno prošao video snimak napad (verovatno) dronom "Lancet" na avion MiG-29 OSU na aerodromu Dolgincevo koji se nalazi pored Krivog Roga.

TG kanal Dnjeprovski Rubež (https://t.me/Dnepro_Rub) objavio je snimak na kojem se vidi pogodak u nos avion i verovtno da oštećenja aviona nisu velika da se ne može popraviti. Ključna stvar u ovom snimku je da je mesto napada oko 70km od linije razdvajanja kao i da pored "Lanceta" i BPL "Zala" (najverovatnije) vrši izviđanje, navodjenje i snimak dejstva na istoj udaljenosti od linije razdvajanja.

U opisu videa je samo rečeno da je lutajuća municija "poboljšanih karakteristika" što je sigurno jer "Lancet" ima deklarisani dolet od 40-tak km, plus-minus koji km. Na snimku se mogu videti još jedan avion MiG-29 i 2 aviona Su-25. Zanimljiv je i pravac približavanja "Lanceta" jer dolazi iz "unutrašnjosti Ukrajine" odnosno sa severa tj. ne dolazi najkraćom putanjom od linije fronta.

Ako ovakve BPL i lutajuća municija počnu da se koiste u većem broju, onda mnogi borbeni sistemi koje OSU koriste neće više biti sigurne i bezbende i npr. na 70km od linije fronta!

EDIT: Setih se da sam pročitao da je neko primetio (pa i ja al kad su drugi videli) poređan veliki broj guma, što možda ukazuje da će kao i Rusi da ih ređaju po avionima kao zaštitao od dronova (!) ili da ih pale da sakriju avione/aerodrom Smiley


« Last Edit: September 22, 2023, 09:32:27 pm by Zaslon » Logged
B051LjKo
vodnik
*
Offline Offline

Last Login:July 23, 2024, 09:17:38 pm
Posts: 369


« Reply #25502 on: September 23, 2023, 01:14:57 am »

Kod nas kazu - i corava koka ubode poneko zrno. To sto se provuce poneka raketa nista drasticno nece promeniti niti uticati na tok rata. Cinjenica je da je dalekometnih raketa i aviona nosaca na ukrjainskoj strani sve manje. Kao i da im se svaki dan smanjuje kapacitet za napadne operacije.

Ide zima. Struje i nafte ce biti sve manje i manje. A groblja ce im biti sve punija i punija. Pametni bi razmislili sta im je ciniti. Ali ovima sa zapada je svejedno svakako...

Ne bih se slozio. Cinjenica je dalekometnih raketa sve vise, cini se stizei ATACMS. Prije par dana ozbiljna ostecenja na dva provila u drydocku, sad pogodak u zapovjednistvo. Samar za samarom! Moze se ovdje trubiti koliko god o ''stize zima'' ''TE se ne moze sakriti'', ali cinjenicno stanje je da Rusi ne mogu zastiti nebo iznad krima! A na papiru bi trebali! Cak i nedavni snimak onog Lanceta u MiG 29 na stajanci pokazuje da zrazne baze toiko blizu fronta nemaju nekih ozbiljnih ostecenja.

Meni je i dalje vrlo bizarno da rusi nemaju AWACS iznad Krima 24/7... A ocito nemaju!
Logged
kukimiro
vodnik
*
Offline Offline

Last Login:Yesterday at 03:28:54 pm
Posts: 391


« Reply #25503 on: September 23, 2023, 06:42:02 am »

Problem je što ruska vojska nema kako ameri kažu opću operativnu sliku za sve snage na terenu, svako radi po svome. Da sam ja odlučivao vidio bih površinu i ciljeve i angažirao bih 9K58 "Smerch"  sa raketom 9M544 i glavom sa 3B30 i ova tri aviona bi bila zbrisana. Kao što je i B051LjKo primjetio PSS je čitav, zašto nema oštećenja ako se nalazi blizu linije operacije? Što se tiće ruske mornarice mislim da su mastadont koji još živi i radi kao mornarica sovjetskog saveza tijekom hladnog rata.
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:July 05, 2024, 07:08:11 am
Location: Ljubljana, Slovenija
Posts: 1 532



« Reply #25504 on: September 23, 2023, 08:14:36 am »

Problem je što ruska vojska nema kako ameri kažu opću operativnu sliku za sve snage na terenu, svako radi po svome. Da sam ja odlučivao vidio bih površinu i ciljeve i angažirao bih 9K58 "Smerch"  sa raketom 9M544 i glavom sa 3B30 i ova tri aviona bi bila zbrisana. Kao što je i B051LjKo primjetio PSS je čitav, zašto nema oštećenja ako se nalazi blizu linije operacije? Što se tiće ruske mornarice mislim da su mastadont koji još živi i radi kao mornarica sovjetskog saveza tijekom hladnog rata.

Pa o tome se upravo i radi. Ruska taktika je nekadašnjaa sovjetska taktika koja se bazira na masovnosti (uz obavezne ljudske žrtve), a ne na preciznosti. Masovnost i nediskriminatornost ruskih udara na Ukrajinu ima jedini cilj smanjiti moral i odlučnost Ukrajine, tj. ukrajinskog vodstva i ljudstva da se i dalje brani. Drugim rečima, da ih uveri, da se odbrana ne isplati, da je uzaludna ("Resistence is futile"). Obratno, taktika Ukrajine je od početne uporabe Himarsa na preciznosti, jer je uzaludno rasipanje municije štetno, osim toga, sve što ne pogodi vojni cilj unutar međunarodno priznatih granica Ukrajine pogađa nešto drugo, te nanosi štetu privremeno zaposednutoj ukrajinskoj infrastrukturi. Ukrajinska taktika je nanositi čim bolnije i štetnije udare ruskoj vojsci, posebno kapitalnim vojnim sredstvima u Crnom moru, jer za to Rusija nema nikakve zamene, uveravajući tako Rusiju (Moskvu), da je vođenje rata protiv Ukrajine skupo i glupo, a da se Ukrajina neće umoriti niti odustati. Ukrajina ne može izvršiti napad na Rusiju i osvojiti Moskvu, ali može (i hoće) Rusiju vojno poraziti na svom teritoriju, pa makar iz Rusije dnevno padale rakete po ukrajinskom teritoriju. Ničija nije do zore gorela, pa neće ni ruska.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Yesterday at 08:58:52 pm
Location: Obrenovac - selo Mislođin
Posts: 15 451


« Reply #25505 on: September 23, 2023, 08:25:32 am »

Darko, da li će američka goreti do zore? Wink
Logged
BrRista
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Yesterday at 10:43:41 pm
Location: Uzice
Posts: 317



WWW
« Reply #25506 on: September 23, 2023, 08:28:22 am »

Vecu glupost odavno nisam procitao.
Svakodnevno, skoro desetogodisnje granatiranje Donjecka je bas "precizno gadjanje vojnih ciljeva". Isto kao i gadjanje pijace u Nisu 99te.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Last Login:October 28, 2023, 12:43:28 pm
Posts: 7 424



« Reply #25507 on: September 23, 2023, 08:30:23 am »

 Po za sada dostupnim informacijama, Nemačka će u bliskoj budućnosti dostaviti Ukrajini prvu seriju od 45 raketa Taurus. Druga serija Taurusa od 50 projektila biće prebačena ukrajinskim oružanim snagama do 10. novembra.

Pentagon će snabdeti OSU sa 30 projektila ATACMS i tri transportna vozila za njih do oktobra.Pregršt je špekulacija o tipovima raketa koje će biti isporučene. Takođe se navodi da je Zelenski tražio odobrenje za raketne napade na teritoriji Belorusije po lokacijama gde su pozicionirani ruske snage. U tom slučaju bi Ukrajina dala ultimatum Belorusiji da se u roku od 7 dana izmeste svi ruski vojni resursi sa njene teritorije i tek nakon toga ( ako se zahtev ne ispuni ) otpočeli sa raketnim napadima.

Tenkovi M1A1 Abrams su već u Žešovu ( jugoistok Poljske). Prebacivanje na ukrajinsku teritoriju biće izvršeno noću, počevši od večeras.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Yesterday at 08:58:52 pm
Location: Obrenovac - selo Mislođin
Posts: 15 451


« Reply #25508 on: September 23, 2023, 08:33:34 am »

Napad Ukrajine na ruske ciljeve u Belorusiji neminovno bi uvukao Belorusiju u rat, jer ni jedna zemlja na svetu ne bi to otrpela bez odgovora.

To bi onda značilo odvlačenje dela ukrajinskih snaga na granicu prema Belorusiji. Nisam siguran da bi šteta koju bi Ukrajinci naneli Rusima opravdala to razvlačenje snaga...
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Yesterday at 05:27:21 pm
Location: Beograd
Posts: 17 662


« Reply #25509 on: September 23, 2023, 08:45:41 am »

Problem je što ruska vojska nema kako ameri kažu opću operativnu sliku za sve snage na terenu, svako radi po svome. Da sam ja odlučivao vidio bih površinu i ciljeve i angažirao bih 9K58 "Smerch"  sa raketom 9M544 i glavom sa 3B30 i ova tri aviona bi bila zbrisana. Kao što je i B051LjKo primjetio PSS je čitav, zašto nema oštećenja ako se nalazi blizu linije operacije? Što se tiće ruske mornarice mislim da su mastadont koji još živi i radi kao mornarica sovjetskog saveza tijekom hladnog rata.

Pa o tome se upravo i radi. Ruska taktika je nekadašnjaa sovjetska taktika koja se bazira na masovnosti (uz obavezne ljudske žrtve), a ne na preciznosti. Masovnost i nediskriminatornost ruskih udara na Ukrajinu ima jedini cilj smanjiti moral i odlučnost Ukrajine, tj. ukrajinskog vodstva i ljudstva da se i dalje brani. Drugim rečima, da ih uveri, da se odbrana ne isplati, da je uzaludna ("Resistence is futile"). Obratno, taktika Ukrajine je od početne uporabe Himarsa na preciznosti, jer je uzaludno rasipanje municije štetno, osim toga, sve što ne pogodi vojni cilj unutar međunarodno priznatih granica Ukrajine pogađa nešto drugo, te nanosi štetu privremeno zaposednutoj ukrajinskoj infrastrukturi. Ukrajinska taktika je nanositi čim bolnije i štetnije udare ruskoj vojsci, posebno kapitalnim vojnim sredstvima u Crnom moru, jer za to Rusija nema nikakve zamene, uveravajući tako Rusiju (Moskvu), da je vođenje rata protiv Ukrajine skupo i glupo, a da se Ukrajina neće umoriti niti odustati. Ukrajina ne može izvršiti napad na Rusiju i osvojiti Moskvu, ali može (i hoće) Rusiju vojno poraziti na svom teritoriju, pa makar iz Rusije dnevno padale rakete po ukrajinskom teritoriju. Ničija nije do zore gorela, pa neće ni ruska.

Обе стране користе нападе малих снага и прецизне ударе вођеним оружјем. Једино што подсећа на Други светски рат је масовна употреба артиљерије. Русију вођење рата кошта отприлике и условно око 200 милиона $ дневно (прстом у небо...). Штета од губитка једне ДЕ подморнице, ако и уколико сматрамо да поправка није могућа (?) кошта колико два дана рата, што је потпуно прихватљиво.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Last Login:October 28, 2023, 12:43:28 pm
Posts: 7 424



« Reply #25510 on: September 23, 2023, 08:57:17 am »

Zanimljivo i da se Šojgu oglasio posle napada na komandni štab Crnomorske flote. Naime , u video obraćanju naglasio da je ovaj slučaj ( zbog podrške u akciji) definitivno uveo SAD i VB u direktan konflikt sa Rusijom.Kao reciprocitet na ovaj slučaj najavio udare po strateškim  centrima odlučivanja i komandovanja na teritoriji Ukrajine. Ostaje da vidimo narednih dana konkretne poteze odnosno da li je kao I do sada u pitanju samo verbalna reakcija.
Logged
lEO - ZD
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Yesterday at 01:01:51 pm
Location: ZADAR
Posts: 1 126



« Reply #25511 on: September 23, 2023, 08:58:15 am »

Napad Ukrajine na ruske ciljeve u Belorusiji neminovno bi uvukao Belorusiju u rat, jer ni jedna zemlja na svetu ne bi to otrpela bez odgovora.

To bi onda značilo odvlačenje dela ukrajinskih snaga na granicu prema Belorusiji. Nisam siguran da bi šteta koju bi Ukrajinci naneli Rusima opravdala to razvlačenje snaga...

Podsjeti me sa teritorije koje države su krenuli prvi napadi i zemljom i zrakom prema Kijevu?
I nisu li ne tako davno "sletjeli" neki dronovi na neki aeeodrom u Bjelorusiji, među ruske bombardere.
Logged
B051LjKo
vodnik
*
Offline Offline

Last Login:July 23, 2024, 09:17:38 pm
Posts: 369


« Reply #25512 on: September 23, 2023, 09:01:21 am »

Zanimljivo i da se Šojgu oglasio posle napada na komandni štab Crnomorske flote. Naime , u video obraćanju naglasio da je ovaj slučaj ( zbog podrške u akciji) definitivno uveo SAD i VB u direktan konflikt sa Rusijom.Kao reciprocitet na ovaj slučaj najavio udare po strateškim  centrima odlučivanja i komandovanja na teritoriji Ukrajine. Ostaje da vidimo narednih dana konkretne poteze odnosno da li je kao I do sada u pitanju samo verbalna reakcija.

Meni i dalje nije jasno kako taj klaun nije smijenjn do sada vec nekoliko puta? Veci redikul od njega je jedino Medvedev koji po cijele dane samo crta crvene linije koju ukrajinci prijedju, pa on povuce novi i kaze ''Ako prijedjete i ovu... e onda cete vidjeti...''
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Last Login:October 28, 2023, 12:43:28 pm
Posts: 7 424



« Reply #25513 on: September 23, 2023, 09:04:39 am »

Quote
Podsjeti me sa teritorije koje države su krenuli prvi napadi i zemljom i zrakom prema Kijevu?
I nisu li ne tako davno "sletjeli" neki dronovi na neki aeeodrom u Bjelorusiji, među ruske bombardere.

Jeste sleteo dron na A-50...Zašto ga nisu barem oštetili ? Nemoj pa se neboj  Wink
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Last Login:October 28, 2023, 12:43:28 pm
Posts: 7 424



« Reply #25514 on: September 23, 2023, 09:05:36 am »

Zanimljivo i da se Šojgu oglasio posle napada na komandni štab Crnomorske flote. Naime , u video obraćanju naglasio da je ovaj slučaj ( zbog podrške u akciji) definitivno uveo SAD i VB u direktan konflikt sa Rusijom.Kao reciprocitet na ovaj slučaj najavio udare po strateškim  centrima odlučivanja i komandovanja na teritoriji Ukrajine. Ostaje da vidimo narednih dana konkretne poteze odnosno da li je kao I do sada u pitanju samo verbalna reakcija.

Meni i dalje nije jasno kako taj klaun nije smijenjn do sada vec nekoliko puta? Veci redikul od njega je jedino Medvedev koji po cijele dane samo crta crvene linije koju ukrajinci prijedju, pa on povuce novi i kaze ''Ako prijedjete i ovu... e onda cete vidjeti...''

Dok god je tako, bolje po sve nas ( bar u Evropi). Lako je vama preko bare da se igrate rata . Takvo razmišljanje me podsetilo na stih Bore Đorđevića iz knjige "Hej Sloveni" ( 1986.)

"Boli me _urac za Irak i Iran,
oni se rokaju a ja sam miran"
« Last Edit: September 23, 2023, 09:13:01 am by Milan (longtrip) » Logged
Pages:  1 ... 1689 1690 1691 1692 1693 1694 1695 1696 1697 1698 1699 1700 [1701] 1702 1703 1704 1705 1706 1707 1708 1709 1710 1711 1712 1713 ... 1822   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.041 seconds with 23 queries.