PALUBA
April 24, 2024, 03:51:16 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Mornarička Pešadijska Brigada Fleet Jugoslavija  (Read 19738 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
странник
mornar
*
Offline Offline

Posts: 10


« on: January 29, 2014, 07:59:55 am »

Koja je trenutna sudbina Mornarička Pešadijska Brigada Fleet Jugoslavija?
Logged
странник
mornar
*
Offline Offline

Posts: 10


« Reply #1 on: January 29, 2014, 08:03:47 am »

Koja je trenutna sudbina Mornarička Pešadijska Brigada Fleet Jugoslavija?
Какова в настоящее время судьба бригады морской пехоты югославского флота?
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2 on: January 29, 2014, 10:59:19 am »

Više ne postoji. Mornarička pešadija je rasformirana po završetku povlačenja JRM u Crnu Goru.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #3 on: January 29, 2014, 09:59:26 pm »

Још давне 1992. године.
Logged
странник
mornar
*
Offline Offline

Posts: 10


« Reply #4 on: January 30, 2014, 01:34:17 am »

A tu su i izvori (publkatsii) po rasformirana \ ukidanje?

govori o 12th Naval Infantry Brigade
« Last Edit: January 30, 2014, 01:53:52 am by странник » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #5 on: January 30, 2014, 11:39:06 pm »

Ne bih znao tačan datum da ti kažem. Osim ove brigade su bile još dve, 11. i 13., ali su one bile rezervne.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 676


« Reply #6 on: February 25, 2016, 09:51:53 pm »

di su bile te tri brigade u JRMu
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #7 on: February 25, 2016, 10:23:16 pm »

Ovdje ti nitko ne vjeruje da su postojale jedinice mornaričke pješadije.
Treba sačekati da netko iziđe sa konkretnim podacima.

poz.
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #8 on: February 25, 2016, 11:23:50 pm »

Daleke 1975 (9-10mj) imal smo mi remci 47kl. MNC Pula,IGK  I bat.prvu nocnu uzbunu.Lomili smo se negde u pracu S-SE i kroz nekoliko sati skupe nas sve i kom.bat.Pavkovic,uz ostalo .....kaže nam da u slučaju ratne opasnosti bataljon se tranformiše u bataljon morske pešadije-i, toliko.Sve do filma ''Najbolji'' nije se nige pominjala  MP u JRM
Logged
Kljun
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 446



« Reply #9 on: February 26, 2016, 02:31:48 am »

Mornaricka pesadija je postojala, na my city forumu ima dobra tena vezana za nju. Centar za obuku je bio u Trebinju (rasformiran u septembru 1990) i Puli ako se dobro secam. Za Trebinje sam siguran, sluzio sam tamo 91-ve ali to je vec bila obicna smrtna pesadija kako je moj porucnik voleo da kaze. Nisu se vise nosile plave beretke, nije bilo znaka mornaricke pesadije na rukavu i obuka je bila klasicna pesadijska.
A evo sta kaze o Mornarickoj pesadiji clan tog foruma pod nadimkom Najbolji, nekadasnji oficir u toj jedinici a danas pukovnik HV u penziji:
"Isključiva namjena MDP u JNA bila je za desantne zadaće i antiterorističku borbu u obalnom i otočnom pojasu akvatorijalne odgovornosti,interventni vod koji su sačinjavali najsposobniji i najbolje pripremljeni razvodnici,desetari i mlađi vodnici imao je zadaću antiterorističke namjene i bio je zaštitini vod korpusa ili oblasti a tada vojišta.Njihova jurisdikcija je bilo zapovjedništvo KoV i JRM u združenom djelovanju,a direktno im je naređivao komandant vojišta u tom slučaju sektora JRM.Taj vod je bio jedan u Trebinju,jedan u Šibeniku i dva u Divuljama pri mornarici.Oni desetari,mlađi vodnici staže i razvodnici nisu obavljali obuku vojnika već su sami radili svoju obuku;
-desantna obuka
-minsko-eksplozivna obuka
-padobranski skokovi-10 skokova obavezno u toku obuke
-antiteroristička taktika djelovanja
-bor.vještine
-vozački dio za sve kategorije(A,B,C)
-orijentacija u prostoru u svim uvjetima i dr.
u načelu jako dobro vođeni vodovi za posebne namjene u to vrijeme.Po završetku obuke i povratku s vojnog roka bili su svi rezervni podoficiri i oficiri JNA kao komandiri takvih vodova u TO.
Logged
TNT024
Prijatelj foruma
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 692


« Reply #10 on: February 26, 2016, 09:50:47 am »

1982. godine u Šibeniku kasarna Rade Končar (pećine), pored ostalih jedinica je bilo i mornaričke pešadije. Imali su SMB uniformu, crne kravate i beretke i znak mornaričke pešadije na mislim levom rukavu. Taj znak imam i dan danas iako nisam bio njihov pripadnik, već sam ga kupio u kantini. Petokraka je bila sa srpom i čekićem, koju  mi ostali nismo smeli da nosimo, a imam i nju. Obuka je bila baš surova, i nikada mi nije bilo jasno da posle 5 meseci i 22 dana, oni odu u prekomandu npr. u Divulje u pozadinski bataljon.
1983. godine u Divuljama nije bilo mornaričke pešadije, od "specijalnih" jedinica bili su samo ronioci-diverzanti. Koliko ja znam i sećanje me služi.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #11 on: February 26, 2016, 10:06:39 pm »

Mornaricka pesadija je postojala, na my city forumu ima dobra tena vezana za nju. Centar za obuku je bio u Trebinju (rasformiran u septembru 1990) i Puli ako se dobro secam. Za Trebinje sam siguran, sluzio sam tamo 91-ve ali to je vec bila obicna smrtna pesadija kako je moj porucnik voleo da kaze. Nisu se vise nosile plave beretke, nije bilo znaka mornaricke pesadije na rukavu i obuka je bila klasicna pesadijska.
A evo sta kaze o Mornarickoj pesadiji clan tog foruma pod nadimkom Najbolji, nekadasnji oficir u toj jedinici a danas pukovnik HV u penziji:
"Isključiva namjena MDP u JNA bila je za desantne zadaće i antiterorističku borbu u obalnom i otočnom pojasu akvatorijalne odgovornosti,interventni vod koji su sačinjavali najsposobniji i najbolje pripremljeni razvodnici,desetari i mlađi vodnici imao je zadaću antiterorističke namjene i bio je zaštitini vod korpusa ili oblasti a tada vojišta.Njihova jurisdikcija je bilo zapovjedništvo KoV i JRM u združenom djelovanju,a direktno im je naređivao komandant vojišta u tom slučaju sektora JRM.Taj vod je bio jedan u Trebinju,jedan u Šibeniku i dva u Divuljama pri mornarici.Oni desetari,mlađi vodnici staže i razvodnici nisu obavljali obuku vojnika već su sami radili svoju obuku;
-desantna obuka
-minsko-eksplozivna obuka
-padobranski skokovi-10 skokova obavezno u toku obuke
-antiteroristička taktika djelovanja
-bor.vještine
-vozački dio za sve kategorije(A,B,C)
-orijentacija u prostoru u svim uvjetima i dr.
u načelu jako dobro vođeni vodovi za posebne namjene u to vrijeme.Po završetku obuke i povratku s vojnog roka bili su svi rezervni podoficiri i oficiri JNA kao komandiri takvih vodova u TO.


Па сад, после толико година можемо причати бајке колико хоћемо. Да су у јединицама морнаричке пешадије изводили падобранске скокове и то десетак годишње је најобичнија прича за малу децу. Ако јесу, ја нисам био у тој војсци (ха,ха).

Да су биле јединице - водови у сталној борбеној готовости, то је тачно. Али, то није била специфичност само морнаричке пешадије већ свих "А" бригада. Батаљони ВП су, на пример у то време морали имати вод, а самосталне чете одељење, како се то каже у пуној борбеној готовости (командир вода у јединици, људство наоружано и опремљено 1/1, спремно да крене на задатак у року до 30 минута). Намена је била та, коју наводи "Најбољи".

Те "готове снаге", барем када је реч о војној полицији биле спремније него ови што се данас кобајаги одређују за неке НАТО готове снаге. Провере су биле честе и озбиљне.

"Најбољи" помиње и неку "антитерористичку тактику деловања". Јединице пешадије, односно те "готове снаге" (изван ВП) су имали допунски програм обуке који је обухватао неке теме из програма обуке ВП из ове области. Ништа посебно (потрага, претрес, заседа и сл.).

Данас сви нешто додају и приказују да то где су били или шта су радили то је "специјалније" него што су други радили.
« Last Edit: February 27, 2016, 08:14:59 pm by dzumba » Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 975


« Reply #12 on: February 26, 2016, 10:09:13 pm »

Ne bih znao tačan datum da ti kažem. Osim ove brigade su bile još dve, 11. i 13., ali su one bile rezervne.

Nisu tačni taktički brojevi, zvale su se 81, 83. i 85. Aktivna je bila samo 83, lokacija Bar, ostale dve NA.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 975


« Reply #13 on: February 26, 2016, 10:09:48 pm »

Ovdje ti nitko ne vjeruje da su postojale jedinice mornaričke pješadije.
Treba sačekati da netko iziđe sa konkretnim podacima.

poz.

Ne razumem, kako ne veruje, i gde to, na Palubi?

Da li treba da navedem redom imena četiri poslednja komandanta 83. mtbr?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #14 on: February 27, 2016, 12:04:58 am »

Боро, те бројчане ознаке су из доба ВЈ. И све су биле "обичне" бригаде (моторизоване). Мислим да је ЈНА имала другачије бројчане ознаке за јединице морнаричке пешадије.
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.