PALUBA
March 28, 2024, 11:00:50 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Oman povećava troškove obrane na 9.6 mlrd USD  (Read 1949 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« on: February 07, 2014, 01:37:14 pm »

Vir: Defender hr
http://www.defender.hr/

Oman povećava troškove obrane na 9.6 mlrd USD
 
Photo – Alrroya.com
Datum objave:
07.02.2014

Prijedlog proračuna Omana podiže troškove obrane za 4,1 % na OMR3.7 milijardu ( USD9.6 milijardi ), navodi se u izvješću objavljenom od strane Bank of Muscat. Međutim, u udjelu BDP-a, obrambeni proračun ide dolje sa 11,1% u 2013. na 10,8 % u 2014. Povećanje dolazi nakon 37,5 % nominalne ekspanzije u obrambenom proračunu u 2013, nakon rasta od 57,6 % u 2012. Povezani izdaci sada su skočili za 124% nominalno od 2011., što je povećanje sa USD4.3 milijardi na USD9.2 milijardi.

Ako se pogleda udjel obrambenog proračuna u državnom proračunu, vrhunac je bio 2005. sa 44 %. Do 2010.godine, brojka je pala na 36%. U sklopu osmog petogodišnjeg plana ( 2011-15 ), taj postotak je trebao ostati postojan, međutim, prijedlogom državnog proračuna on će doći na 27,4 %.

Većina dodatnog financiranja dodijeljena je zbog velikih ugovora o nabavama oružanih sustava, uključujući nabavu borbenih aviona Eurofighter Typhoon, transportnih aviona Airbus C-295M te aviona za obuku BAE Systems Hawk , svi sklopljeni u 2012.

Raytheon je potvrdio 23. siječnja da je Oman odobrio izravni komercijalni ugovor vrijedan USD1.28 milijardi za isporuku svog National Advanced Surface-to-Air Missile System (NASAMS).
Oman je imao ključnu ulogu u povećanju izdataka za obranu na Bliskom istoku i Sjevernoj Africi u protekle tri godine. Vojna potrošnja u regiji porasla je za 11,4% realno u 2012. i dalje 12,1 % u 2013. sa USD120.7 milijardi.



* article-gallery-big-1391774894_743.jpg (195.24 KB, 620x397 - viewed 53 times.)
Logged
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #1 on: February 07, 2014, 01:57:50 pm »

Da padneš u depresiju kad to vidiš, ne znaju kud će s parama. A mi tu ne možemo skrpat kojih 200-300 miljuna dolara za eskadrilu nekih rabljenih migova-29 npr. Država koja ima pola miljuna stanovnika manje od Hrvatske, a veće izdvajanje za obranu na godišnjoj razini nego što vrijedi pola HV-a. E tugo...zašto nas Bogo nije nadario da ležimo na nekim miljardama tona nafte i plina , hoćeš nećeš kad to imaš lova sama dolazi.

Ali  pogledajte, iako imaju 500 miljuna stanovnika manje od Hrvatske nemaju tako puno veći GDP na godišnjoj razini.

GDP (PPP)    2012 estimate
 -     Total    $90.055 billion[5]
 -     Per capita    $29,166[5]
GDP (nominal)    2012 estimate
 -     Total    $76.464 billion[5]
 -     Per capita    $24,764[5]


Naš je oko 78-80 miljardi godišnje.

Pa čudi me to onda , nisu baš tako bogati kao što sam ja mislio  Shocked Shocked

Znači, ako oni mogu dati 9 miljardi dolara godisnje za vojnu opremu, pa onda me nitko ne moze ubijediti da i ovakva Hrvatska kakva je sad sa svojih 80 miljardi godišnje ne može pukut barem 2 miljarde eura godišnje za vojnu opremu k vragu...
« Last Edit: February 07, 2014, 02:05:26 pm by Bojnik » Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #2 on: February 07, 2014, 02:39:01 pm »

Da li je bolje imati 100 najmodernijih tenkova ili populaciju bez bolesti kao što su tuberkuloza, pertusis, polio, tetanus...?

Da li je bolje imati 4 eskadrile lovaca 4.5 generacije ili populaciju koja makar ima besplatno osnovno, srednje i visoko školovanje?

Da li je bolje imati najmodernije helikoptere ili činjenicu, da ako ipak oboliš, da možeš da računaš na besplatno lečenje i lekove?

Da li je bolje imati naoružane BPL "dronove" ili 98% pismene populacije?

Da li je bolje imati plodne njive i bogato more, gomilu izvora najčistije vode, ili beskonačan pesak, zagadjeno more, i izvore nafte?

Nije u šoldima sve.

Logged
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #3 on: February 07, 2014, 02:48:43 pm »

Treba imati i jedno i drugo. A sad ne znam dali tim kritičkim stavom misliš na Oman, no ja baš ne vjerujem da oni nemaju dobar životan standard. Odnosno, pretpostavljam da je tamo životni standard, besplatno školovanje itd itd na puno većoj razini nego kod nas. Ljudi imaju i vojsku i sve ovo što si nabrojao. To ti je sistem.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #4 on: February 07, 2014, 03:22:41 pm »

Da padneš u depresiju kad to vidiš, ne znaju kud će s parama. A mi tu ne možemo skrpat kojih 200-300 miljuna dolara za eskadrilu nekih rabljenih migova-29 npr. Država koja ima pola miljuna stanovnika manje od Hrvatske, a veće izdvajanje za obranu na godišnjoj razini nego što vrijedi pola HV-a. E tugo...zašto nas Bogo nije nadario da ležimo na nekim miljardama tona nafte i plina , hoćeš nećeš kad to imaš lova sama dolazi.

Ali  pogledajte, iako imaju 500 miljuna stanovnika manje od Hrvatske nemaju tako puno veći GDP na godišnjoj razini.

GDP (PPP)    2012 estimate
 -     Total    $90.055 billion[5]
 -     Per capita    $29,166[5]
GDP (nominal)    2012 estimate
 -     Total    $76.464 billion[5]
 -     Per capita    $24,764[5]


Naš je oko 78-80 miljardi godišnje.

Pa čudi me to onda , nisu baš tako bogati kao što sam ja mislio  Shocked Shocked

Znači, ako oni mogu dati 9 miljardi dolara godisnje za vojnu opremu, pa onda me nitko ne moze ubijediti da i ovakva Hrvatska kakva je sad sa svojih 80 miljardi godišnje ne može pukut barem 2 miljarde eura godišnje za vojnu opremu k vragu...

Odakle vam samo da Hrvatska ima oko 80Bn$GDP godišnje. Na sajtu Barclay`s country economy piše da je za 2012. bio oko 44BnEur, što daje oko 10,500Eur per capita, a u 2013. rasta nije bilo. Čak i pretvaranjem u dolare po lihvarskom kursu 1,5 $ /Eur dobijamo znatno manju cifru. Statistika je naša dika, što poželiš, to naslika. A što se tiče Omana 30.000$ po glavi je prilično, mada manje nego što sam mislio. Takođe je tačno da se u zemljama Zaliva potpuno različita pravila primenjuju na domaće državljane i one druge. tj. olakšice važe samo za domaće, ne i za strance.
Logged
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #5 on: February 07, 2014, 03:30:07 pm »

Da padneš u depresiju kad to vidiš, ne znaju kud će s parama. A mi tu ne možemo skrpat kojih 200-300 miljuna dolara za eskadrilu nekih rabljenih migova-29 npr. Država koja ima pola miljuna stanovnika manje od Hrvatske, a veće izdvajanje za obranu na godišnjoj razini nego što vrijedi pola HV-a. E tugo...zašto nas Bogo nije nadario da ležimo na nekim miljardama tona nafte i plina , hoćeš nećeš kad to imaš lova sama dolazi.

Ali  pogledajte, iako imaju 500 miljuna stanovnika manje od Hrvatske nemaju tako puno veći GDP na godišnjoj razini.

GDP (PPP)    2012 estimate
 -     Total    $90.055 billion[5]
 -     Per capita    $29,166[5]
GDP (nominal)    2012 estimate
 -     Total    $76.464 billion[5]
 -     Per capita    $24,764[5]


Naš je oko 78-80 miljardi godišnje.

Pa čudi me to onda , nisu baš tako bogati kao što sam ja mislio  Shocked Shocked

Znači, ako oni mogu dati 9 miljardi dolara godisnje za vojnu opremu, pa onda me nitko ne moze ubijediti da i ovakva Hrvatska kakva je sad sa svojih 80 miljardi godišnje ne može pukut barem 2 miljarde eura godišnje za vojnu opremu k vragu...

Odakle vam samo da Hrvatska ima oko 80Bn$GDP godišnje. Na sajtu Barclay`s country economy piše da je za 2012. bio oko 44BnEur, što daje oko 10,500Eur per capita, a u 2013. rasta nije bilo. Čak i pretvaranjem u dolare po lihvarskom kursu 1,5 $ /Eur dobijamo znatno manju cifru. Statistika je naša dika, što poželiš, to naslika. A što se tiče Omana 30.000$ po glavi je prilično, mada manje nego što sam mislio. Takođe je tačno da se u zemljama Zaliva potpuno različita pravila primenjuju na domaće državljane i one druge. tj. olakšice važe samo za domaće, ne i za strance.

Ako laže CIA, i ja lažem tebe , ja sam gledao ukupne države prihode godišnje dvije države.

https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/hr.html

Though still one of the wealthiest of the former Yugoslav republics, Croatia's economy suffered badly during the 1991-95 war. The country's output during that time collapsed and Croatia missed the early waves of investment in Central and Eastern Europe that followed the fall of the Berlin Wall. Between 2000 and 2007, however, Croatia's economic fortunes began to improve slowly with moderate but steady GDP growth between 4% and 6% led by a rebound in tourism and credit-driven consumer spending. Inflation over the same period remained tame and the currency, the kuna, stable. Croatia experienced an abrupt slowdown in the economy in 2008 and has yet to recover. Difficult problems still remain, including a stubbornly high unemployment rate, uneven regional development, and a challenging investment climate. The new government has announced a more flexible approach to privatization, including the sale in the coming years of state-owned businesses that are not of strategic importance. While macroeconomic stabilization has largely been achieved, structural reforms lag. Croatia will face significant pressure as a result of the global financial crisis, due to reduced exports and capital inflows. Croatia reentered a recession in 2012, and Zagreb cut spending. The government also raised additional revenues through more stringent tax collection and by raising the Value Added Tax in February 2012. On 1 July 2013 Croatia joined the EU, following a decade long application process. Croatia will be a member of the European Exchange Rate Mechanism until it meets the criteria for joining the Economic and Monetary Union and adopts the euro as its currency. Croatia's high foreign debt, strained state budget, and over-reliance on tourism revenue could hinder economic progress over the medium-term.
GDP (purchasing power parity):
   
$77.56 billion (2012 est.)
country comparison to the world: 82
$79.12 billion (2011 est.)
$79.16 billion (2010 est.)
note: data are in 2012 US dollars
GDP (official exchange rate):
   
$55.71 billion (2012 est.)
GDP - real growth rate:
   
-2% (2012 est.)
country comparison to the world: 209
0% (2011 est.)
-2.3% (2010 est.)
GDP - per capita (PPP):
   
$17,600 (2012 est.)
country comparison to the world: 77
$18,000 (2011 est.)
$17,900 (2010 est.)
note: data are in 2012 US dollars

Evo za OMAN

 GDP (purchasing power parity):
   
$89.06 billion (2012 est.)
country comparison to the world: 77
$84.83 billion (2011 est.)
$81.18 billion (2010 est.)
note: data are in 2012 US dollars
GDP (official exchange rate):
   
$77.23 billion (2012 est.)
GDP - real growth rate:
   
5% (2012 est.)
country comparison to the world: 68
4.5% (2011 est.)
5.6% (2010 est.)
GDP - per capita (PPP):
   
$28,800 (2012 est.)
country comparison to the world: 51
$28,300 (2011 est.)
$32,200 (2010 est.)
note: data are in 2012 US dollars


BOLJI JESU naravno i bogatiji i bolji im je standard - ali ono što je poanta svega je da nisu toliko bogatiji da me neko uvjeri da oni mogu pljunut 9 miljardi za oruzje, a mi ne mozemo cak ni 2 miljarde.

Smatram da je i sa ovakvom ekonomijom HR u stanju godisnje dati barem 1.5-2 miljarde dolara na nabavke oruzja, ali za to naravno ne postoji politicki interes kao npr nekad u vrijeme Tuđmana(i to nakon rata od 95-99) kad se na vojsci nije štedilo, a ekonomija nam je tad bila 10 puta slabija nego sad. Ali tad je vojska bila tata mata u državi, a sad je nebitna stavka na margini.
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 481



« Reply #6 on: February 07, 2014, 08:28:31 pm »

Nije stvar u tome, koliko novca imaš nego koliko ti ga ostaje. Tu je bit problema. Sve ove bogate države imaju visok standard (ali samo za svoje građane). No ekonomski migranti mlate tvrdu koru hleba. tako su svi zadovoljni-manje, više. Ipak, setite se Dubaja i futbalskih stadiona.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.027 seconds with 22 queries.