PALUBA
April 18, 2024, 02:36:35 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Nismo spremni za vanredne situacije: Crno nam se piše bez 15 helikoptera  (Read 8112 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« on: February 11, 2014, 08:15:47 pm »

Nismo spremni za vanredne situacije: Crno nam se piše bez 15 helikoptera

11.02.2014.

Srbiji nedostaje oko 15 transportnih helikoptera koji bi mogli da intervenišu u vanrednim situacijama, tvrde vazduhoplovni stručnjaci. Trenutno ih ima pet.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Toga su svesni i u Vojsci Srbije, ali je zbog nedostatka para zasada planirana nabavka samo četiri helikoptera, kaže za “Blic” načelnik Generalštaba VS general Ljubiša Diković.
- Višenamenski borbeni avioni potrebni su radi zaštite suvereniteta vazdušnog prostora, ali i moderni višenamenski transportni helikopteri su i te kako potrebni. Imajući u vidu sa koliko novca VS raspolaže, prioritetno smo planirali opremanje sredstvima naoružanja i vojne opreme po zadacima. Usvojenim programskim dokumentima predviđena je nabavka četiri višenamenska transportna helikoptera Mi-171, dva za potrebe službe traganja i spasavanja i dva za prevoženje vazdušnim putem - kaže Diković.
Predrag Marić, načelnik Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije, kaže da bi tehnike uvek moglo da bude više.
- Prošli smo golgotu dok nismo uspeli da nabavimo vozila za naš sektor. Sada imamo dva ATV-a za čišćenje snega, sedam motornih sanki i 12 džipova - kaže Marić.
Za nabavku ovih helikoptera sa svim troškovima potrebno je, prema njegovim rečima, oko 67 miliona evra.
-Ta sredstva nismo mogli da planiramo za ovu godinu, s obzirom na restriktivno finansiranje. Suština je da bi se ovo ulaganje višestruko vratilo kroz porast sposobnosti za reagovanje u različitim situacijama, pa i u situaciji kakvu smo sad imali - dodaje general Diković.
A piloti, koji pozdravljaju svaku, makar i najavu nabavke novih letelica, ističu da bi bilo dobro kada bi se na svakom od tri vojna aerodroma (Batajnica, Lađevci i Niš) nalazilo po četiri-pet helikoptera spremnih za dejstvo.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Optimalno bi, kako kaže naš izvor iz VS, bilo da vojska raspolaže sa najmanje tri eskadrile, što je oko 40 helikoptera, što bi omogućilo da se bez većih problema izdvoje i letelice za vanredne situacije, a da istovremeno ne bude ugroženo funkcionisanje VS. Helikopteri bi mogli da budu upotrebljavani ne samo za spasavanje zavejanih već i za gašenje velikih požara leti, spasavanje ugroženih tokom poplava, za pomoć hitnoj medicinskoj službi...
- Osim toga, oni bi imali i ključnu ulogu u transportu vojnika u slučaju eventualnih problema na jugu Srbije - kaže Bojan Dimitrijević, nekadašnji pomoćnik ministra odbrane. On dodaje da su neophodne promene i u sistemu korišćenja vojske kako bi njeni kapaciteti mogli brže da budu upotrebljeni u vanrednim situacijama.

Autor: M.R.Petrović
Izvor: Blic


* 429884_vs-15_f.jpg (30.54 KB, 470x270 - viewed 85 times.)

* 433625_10_lb.jpg (37.48 KB, 1000x152 - viewed 163 times.)
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #1 on: February 11, 2014, 08:29:33 pm »

Зар Србија нема 8 исправних хеликоптера Ми-8?
Logged
Honkytonky
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 491



« Reply #2 on: February 11, 2014, 08:45:53 pm »

Nema HRZ ovoliko helihoptera ( 14 plus 17 ) nego ima 14 plus 10 , dakle 24 a ne 31.
Logged
pp5d6 posejdon
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 602


« Reply #3 on: February 11, 2014, 09:26:41 pm »

14+10+8=32.
Točan broj je 32.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #4 on: February 11, 2014, 10:01:28 pm »

а где су полицијски хеликоптери? зар они не могу да раде у ванредним ситуацијама?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #5 on: February 11, 2014, 11:01:20 pm »


Ima ih, ali je problem u njihovoj nosivosti. To su laki helikopteri tipa jet ranger i par malo većih AB 212 (usavršeni UH-1) kapaciteta desetak ljudi.
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 376



« Reply #6 on: February 11, 2014, 11:59:38 pm »

Pre neki dan sam pisao o ovome na temi o nabavci aviona. Treba malo i podici glas, a ne samo ici niz dlaku. Posto je situacija ovakva kakva je vojska treba sama sebi da obezbedi potrebne nabavke uz pomoc pre svega svojih sluzbi, a oni znaju kako se to radi i ne bi im to bio prvi put. Kako su nekada, za vreme SFRJ fingirali podatke o vojskama suseda, a sve kako bi se odobrio novac. Ja bih sada bio cak i radikalniji, vojska mora da radi u interesu same sebe inace ce jednog dana doci u situaciju da ce potpisati ukidanje sebe same, a vecina ce otici na ulicu. Relativno skoro sam bio vojnik i nekoliko dana je doletao helikopter Mi-8, a sve zarad obuke u desantiranju. Poletao po deset puta dnevno sa heliodroma u okviru kasarne, ko bi rekao da ce za desetak godina to postati misaona imenica!
« Last Edit: February 12, 2014, 12:13:29 am by BSD » Logged
Honkytonky
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 491



« Reply #7 on: February 12, 2014, 07:21:36 am »

14+10+8=32.
Točan broj je 32.
Ne znam odakle ti tih osam plus kad to nema. Ima ih 24.

PS : Ako ti nije jasno šta komentiram to je ona slika u uvodnom postu i onda slike transportnih helihopter plus njihove oznake i koliko ih ima. To nije tocno. 24 su. Ima 8 Bell 206 al to je nešto drugo a ne ono šta su oni oznacili gore u onoj slici pod transportne helihoptere.
Logged
Honkytonky
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 491



« Reply #8 on: February 12, 2014, 07:54:55 am »

Зар Србија нема 8 исправних хеликоптера Ми-8?
Ima na papiru al kad on kaže da ih ima pet to misli da ih je pet operativno tj u letnom stanju. Ti helihopteri su još od Juge i to je dosta staro ( istrošeni resursi i tako to ) i nemožeš baš sve remontirat beskonacno pa je nešto u neletnom stanju tj za otpis ili na remontu ili ceka remont. Iz toga ti prozlazi ta njegova izjava da Srbija ima ( sada trenutno operativnih ) pet transportnih helihoptera. Nadalje , problem sa nabavkom ova cetri novija je taj šta se to odgađa pa ce opet neki od ovih starijih helihoptera ic na otpis radi dotrajalosti motora i ostaloga jel i onda imaš opet brat bratu maksimalno 8 transportnih helihoptera šta je po meni za podrucje Srbije i Vojvodine premalo i minimum minimuma i to samo pod uvjetom da je mir.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #9 on: February 12, 2014, 10:11:01 am »


Ima ih, ali je problem u njihovoj nosivosti. To su laki helikopteri tipa jet ranger i par malo većih AB 212 (usavršeni UH-1) kapaciteta desetak ljudi.

знам који су, него се питам зашто се и на њих не рачуна за извлачење људи из густог. из простог разлога што знам да су учествовали у гашењу пожара око пирота прошлог лета (видо сам их)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 382


« Reply #10 on: February 12, 2014, 08:21:49 pm »

BSD@ овај догађај око евакуације завејаних путника је прилика да се укаже на неопходност набавке нових транспортних хеликоптера. Аутор текста (нама непознат  Wink је то и покушао. Тешко је обезбедити паре ако се системски не приђе проблему спашавања и ангажовања Војске, али и свих других капацитета друштва у томе. Прво је из МО издвојен Сектор за цивилну одбрану. Онда је формирана Управа за ванредне ситуације. Онда су тамо доведени, поред квалификованог и стручног кадра из МО и МУП-а, партијски кадрови, наравно због "подмлађивања" и "цивилне и демократске контроле". Затим су ти кадрови проглашени за "најстручније", а ови први за нереформисане остатке претходног система. јесте да немају појма, али имају нешто друго. И сад, како мислиш да ће они гледати на чињеницу да се војни капацитети јачају, односно да се за војску обезбеде паре и набаве хеликоптери? "Па где смо ту ми"?  Па ко ће набавити нова теренска возила која ће шефови и шефићи добити на лично задужење.  А могао би и неки хеликоптерчић за хитна превожења до викендице. Спасиоци ће на задатак ићи у нечем другом.

Хоћу рећи потребно је мењати свест код оних који управљају системима. Треба их школовати. Ако се и доводе "млађи" кадар у Управу за спашавање (и било коју другу стручну службу, без обзира где) он треба да прво иду у "школу" (које нема, а треба да је има, била је у време СФРЈ), односно центар за обуку кадрова за спашавање (бивши Центар за обуку цивилне заштите, био је у Батајници). Не могу се дилетанти постављати на руководеће дужности без трунке искуства.
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 376



« Reply #11 on: February 17, 2014, 01:41:33 am »

Ja sam hteo nesto slicno da kazem, al rekoh da me ljudi ne brisu bezveze  Smiley. Setih se sada da pogledam neke snimke po netu i nadjoh ono o cemu sam pricao, posto se secam da je komandant iz Kragujevca imao licnog kamermana rekoh da pogledam mora da ima neki snimak i eto nadjoh. U pocetku videa mozete videti sletanje helikoptera u okviru kasarne Grosnica, sasvim normalna stvar, doleti helikopter i izvodi se obuka, uvezbavaju se stvari, koliko je to bilo cesto ne znam, ali znam da je svaka generacija vojnika prosla to, osim mozda onih zadnjih generacija. Interesantno je da danas ne postoji ta kasarna, posto je tamo FIAT napravio fabriku, a izgleda ni ta i takva vojska, nego mnogo bolja kako kazu! Profesionalci na mesalicama i skelama.
Igrom slucaja sam bio prosle srede u Raskoj i cujem helikopter slece, pa ponovo i tako vise puta na gradski stadion, svi se pitaju sta je, kad naidje neki covek i rece vezbaju da idu u Liban! To je nasa stvarnost. Bilo bi dobro ako ima nekog iz Raske da nam kaze koliko su jos vezbali posto sam ja otisao dalje, a situacija u vazduhu je bila ozbiljnija. Mislim da VBA i VOA treba da krenu sa malo ozbiljnijim stvarima oko nabavke, za koga imaju dosijea pravo je vreme da im to i kazu inace nece ostati nista. Ako sam prekrsio pravila brisite!

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/J7UJIuI-qJI?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 382


« Reply #12 on: February 17, 2014, 02:51:00 pm »

Ангажовање војних хеликоптера за нека приватне и ненаменске сврхе тешко да је била могућа. Употреба хеликоптера за годину дана се планирала унапред. Мислим да се то звао План летења. Свака војна јединица (мислим на тадашње корпусе и самосталне бригаде, односно Генералштаб и управе које су планирале употребу специјалних јединица или вежбе) достављала је свој предлог-захтев команди РВ и ПВО. Команда РВ и ПВО је правила прелиминарни план према захтевима и својим потребама и достављала га корисницима. Обавезно се организовао "план координације" где би се усклађивали захтеви и термини. Добијени термин ангажовања хеликоптера се само изузетно могао мењати, односно могло се одустати. Ванредно ангажовање хеликоптера, мимо овог плана или програма летачке обуке могао је да одбори само командант РВ и ПВО. Ни НГШ није могао директно да зовне командант хеликоптерског пука и да му било шта нареди у вези летења.

Дакле, није онај командант 24.бсд добио хеликоптере јер је имао везе, већ тако што је команда корпуса (или Обавештајна управа) на време поставила захтев, а команда РВ и ПВО то унела и свој План летења. Приоритет су имале веже које планира ГШ, вежбе специјалних јединица, а потом остали. верујем да се и сада, када је ресурса за летење и мање слично ради.

Не видим проблем што се вежба за Либан. Учешће и мировним и другим мисијама је један од задатака војске и њено је да вежба за те задатке. Да ли треба или не треба тамо ићи није њихово.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.