PALUBA
March 29, 2024, 04:34:48 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6   Go Down
  Print  
Author Topic: Činovi u JRM  (Read 64818 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
pueblo
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 132



« Reply #15 on: January 29, 2010, 11:13:30 pm »

MT (mornaričko tehnički) činovi su vizuelno isti, sa razlikom što umesto zvezdice (oznaka roda pomorstva) imaju propeler i zupčanik (oznaka MTSl). Najveća razlika je u oslovljavanjima, jer imaju "kopnene" činove.
kapetan bojnog broda: MT pukovnik
Činovi iznad čina kbb za MTSl su stvar fikcije Smiley
Типично гледање једног поморца. Са аспекта једног машинца, који је у пензију отишао са укрцања, пуковник је нешто између кбб и контраадмирала. (Ништа лично!)
Logged
pueblo
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 132



« Reply #16 on: January 29, 2010, 11:31:25 pm »

Да манем шалу, Раде је можда у праву. У време док сам као млад МТ официр био забављен другим стварима и нисам размишљао о служби у Флоти, сматрао сам да је врхунац службе сваког МТ официра да постане Начелник морнаричко-техничке службе у Флоти (у то доба није постојао ПКПо), као што су били Печњак, Ћировић, касније Томановић. То је било у доба кад је МТСл још увек имала формацијска места генерала (једно време 3), али, да се вратим на 1. реченицу, сматрам да је пуковник врхунац МТСл - а да је остало ствар политике. Игром судбине провео сам неко време на тој дужности и нисам променио мишљење. А за ону Радетову тврдњу су највећим делом криви "поморци", мада и ми "машинци" сносимо део кривице за то - нисмо се увек борили за себе. У "моје" време проведено на тој дужности, у Флоти је било нешто више од 3 пута више поморских официра од официра МТСл - а однос кбб и пуковника је био 13:1. Захваљујући нашем стручном сараднику за МТСл, пред расформирање Флоте однос је био пуно повољнији - 13:2
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #17 on: January 29, 2010, 11:48:24 pm »

Quote
У "моје" време проведено на тој дужности, у Флоти је било нешто више од 3 пута више поморских официра од официра МТСл - а однос кбб и пуковника је био 13:1. Захваљујући нашем стручном сараднику за МТСл, пред расформирање Флоте однос је био пуно повољнији - 13:2

Ovo sam i ja primetio - često nije bilo dovoljno MT oficira koliko je bilo formacijiskih mesta. Primera radi, moj stari je od 32 godine koliko je bio na ukrcanju na brodovima RM, na dužnosti k-dira V BO na brodovima na kojima formacijski to mesto pripada MT kapetanu, proveo nekih 10-ak godina (npr. ML-153 i PS-12), iako je imao podoficirski čin. Napominjem da ne govorim samo o vremenu posle 1991. kada dovoljno kadra i tako nije bilo, nego baš ranije, u JRM.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #18 on: January 30, 2010, 10:39:46 am »

Formacijska mjesta na brodovima RM su ustanovljena prije reforme školstva u Mornaričkoj vojnoj akademiji, prije reforme školstva MT oficiri su školovani po programu pogonskih inžinjera i proizvodili su se u p.poručnike,  mislim da ne grešim, naime ja sam pomorske struke, od 24 klase dalje školovani su po programu diplomiranih inžinjera mašinstva (približno 70-te godine).Oni več samim programom nisu više bili predviđeni za komandire V BO na manjim brodovima, školovanje je trajalo 5 godina i proizvođeni su u čin poručnika.
Logged
jantar
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 766


« Reply #19 on: January 30, 2010, 10:42:12 am »

Mislim da bi Rade mogao da prikaze sadasnji pregled mornarickih cinova u Vojsci Srbije, ono : porucnik recnih jedinica, pukovnik recnih jedinica itd. Sadasnje oznake cinova na letnjim mornarickim uniformama su mozda savremenije, ali mene podsecaju na carinike. I nisam siguran ko jos u svetu na dugmetu mornaricke uniforme nema sidro. Ali, mornarice vise nema, pa je i logicno da nema ko da o tome brine. Jos dok je bilo Mornarice, pripadnici ostalih vidova su imali animozitet prema nazivima mornarickih cinova i nisu hteli da ih nauce, pa im se sada pruzila prilika da stvar pojednostavne. Eeeh...
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #20 on: January 30, 2010, 01:00:21 pm »

Formacijska mjesta na brodovima RM su ustanovljena prije reforme školstva u Mornaričkoj vojnoj akademiji, prije reforme školstva MT oficiri su školovani po programu pogonskih inžinjera i proizvodili su se u p.poručnike,  mislim da ne grešim, naime ja sam pomorske struke, od 24 klase dalje školovani su po programu diplomiranih inžinjera mašinstva (približno 70-te godine).Oni več samim programom nisu više bili predviđeni za komandire V BO na manjim brodovima, školovanje je trajalo 5 godina i proizvođeni su u čin poručnika.
Točno od 1970god. je počelo 5 godišnje školovanje za MT oficire. Od te godine je i podoficirska škola od XXI klase trajala 4 godine. Zadnja podoficirska klasa koja je završila trogodišnje školovanje bila je XX klasa. 1973 godine nije bilo  novoproizvedenih podoficira.
Duje
Logged
pueblo
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 132



« Reply #21 on: January 30, 2010, 02:07:21 pm »

Последња класа МТ официра школована по 4-годишњем програму је 22. класа МТА (одговара 25 класи ВПА), која је започела школовање 1970. и завршила га 1974. године (у Пули). 1971. године није било нове класе МТА, већ само нова класа ВПА (26.), која је започела школовање у Дивуљама. Прва обједињена класа МВА је 27. класа, која је започела школовање у новоотвореном Морнаричком школском центру у Лори 1972. године - поморски смер 4 године, морнаричкотехнички смер 5 година.
Да се вратим мало уназад: последња класа МТА (Морнаричко-техничка академија) која је школована 3 године је 17. класа МТА, која је завршила школовање 1968. 18. класа МТА је прво завршила 3-годишње школовање 1969., унапређени су у потпоручнике и онда још годину дана школовани. 19. класа МТА, која је 1967. започела школовање по новом програму је (као и следеће класе 20., 21. и 22.) део предмета је слушала и полагала на цивилном факултету и по завршетку академије су добијали и диплому инжињера. Најбољи из класе (обично прва четворица) су, након произвођења у чин настављали школовање на истом факултету да би добили звање дипломираног инжињера.
Logged
zveljarin
desetar
*
Offline Offline

Posts: 123


« Reply #22 on: July 07, 2010, 01:43:02 pm »

radovan tomanović je dogurao valjda do general pukovnika.
bio je svojevremeno mt oficir na "galebu". u brodskim dnevnicima se potpisivao sa dva o u imenu: radoovan (rado ovan) tomanović, lik je stvarno bio lucidno opičen
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 811


« Reply #23 on: July 07, 2010, 01:53:18 pm »

radovan tomanović je dogurao valjda do general pukovnika.
bio je svojevremeno mt oficir na "galebu". u brodskim dnevnicima se potpisivao sa dva o u imenu: radoovan (rado ovan) tomanović, lik je stvarno bio lucidno opičen

Tomanović je u penziju otišao kao MT general potpukovnik. Bio je jedan od najpametnijih ljudi sa kojima sam se u životu sreo i radio.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #24 on: July 07, 2010, 04:16:40 pm »

radovan tomanović je dogurao valjda do general pukovnika.
bio je svojevremeno mt oficir na "galebu". u brodskim dnevnicima se potpisivao sa dva o u imenu: radoovan (rado ovan) tomanović, lik je stvarno bio lucidno opičen

Tomanović je u penziju otišao kao MT general potpukovnik. Bio je jedan od najpametnijih ljudi sa kojima sam se u životu sreo i radio.

  Legenda!!!
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #25 on: January 06, 2011, 07:28:02 pm »

Последња класа МТ официра школована по 4-годишњем програму је 22. класа МТА (одговара 25 класи ВПА), која је започела школовање 1970. и завршила га 1974. године (у Пули). 1971. године није било нове класе МТА, већ само нова класа ВПА (26.), која је започела школовање у Дивуљама. Прва обједињена класа МВА је 27. класа, која је започела школовање у новоотвореном Морнаричком школском центру у Лори 1972. године - поморски смер 4 године, морнаричкотехнички смер 5 година.
Да се вратим мало уназад: последња класа МТА (Морнаричко-техничка академија) која је школована 3 године је 17. класа МТА, која је завршила школовање 1968. 18. класа МТА је прво завршила 3-годишње школовање 1969., унапређени су у потпоручнике и онда још годину дана школовани. 19. класа МТА, која је 1967. започела школовање по новом програму је (као и следеће класе 20., 21. и 22.) део предмета је слушала и полагала на цивилном факултету и по завршетку академије су добијали и диплому инжињера. Најбољи из класе (обично прва четворица) су, након произвођења у чин настављали школовање на истом факултету да би добили звање дипломираног инжињера.
Znate li koliko je (otprilike) pitomaca bilo u svakoj klasi?
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 811


« Reply #26 on: January 06, 2011, 08:30:45 pm »

@Pueblo nije baš često na Palubi, pa ću uzeti sebi slobodu da kažem što znam (neće se on naljutiti na starog prijatelja). U XXVII klasi završilo je 15 ili 16 oficira, u XXVIII 18 ili 19, u XXIX 22 ili 23, u XXX 22, u XXXI 20-ak. Školovanje je počinjalo 20-30% više pitomaca, koji su otpadali uglavnom u prve dve godine Akademije. Govorim samo o MT oficirima. Za ranije klase moraćemo ipak sačekati Puebla, a za kasnije nekog mlađeg.
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #27 on: January 07, 2011, 01:15:30 am »

MT (mornaričko tehnički) činovi su vizuelno isti, sa razlikom što umesto zvezdice (oznaka roda pomorstva) imaju propeler i zupčanik (oznaka MTSl). Najveća razlika je u oslovljavanjima, jer imaju "kopnene" činove.
Tako je:
poručnik korvete: MT poručnik
poručnik fregate: MT kapetan
poručnik bojnog broda: MT kapetan I klase
kapetan korvete: MT major
kapetan fregate: MT potpukovnik
kapetan bojnog broda: MT pukovnik
Činovi iznad čina kbb za MTSl su stvar fikcije Smiley

Prema broju MT-pitomaca (podaci Bore Prodanića) očekivano bi bilo da je jedan MT genera-major iz svakih pet-šest klasa. Ja sam znao jednoga: Praprotnika.     
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 811


« Reply #28 on: January 07, 2011, 08:44:58 am »

Tako nekako je i bilo admirale. Uz Jožu Praprotnika, MT generali su bili i Kadijević (imena ne mogu ovaj čas da se setim),  Novica Đorđević i Radovan Tomanović. Bio je i načelnik Tehničke akademije u Zagrebu, Žarko Alujević. Dakle, u 50-ak godina pet MT generala.
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #29 on: January 07, 2011, 12:05:18 pm »

Tako nekako je i bilo admirale. Uz Jožu Praprotnika, MT generali su bili i Kadijević (imena ne mogu ovaj čas da se setim),  Novica Đorđević i Radovan Tomanović. Bio je i načelnik Tehničke akademije u Zagrebu, Žarko Alujević. Dakle, u 50-ak godina pet MT generala.
Eto što je govor brojki. Ta se logika tzv. kritične mase, dakle, mora primijeniti i na razmatranje o drugim slučajevima, npr. činovima u sadašnjoj vojsci Srbije. Kakava bi to bila Mornarica kao posebni vid, s posebnim činovima (major = kapetan korvete i sl.) ako normalnim protokom ne može proizvesti ni (kontra)admirala?
Ima li netko i okvirne podatke koliko je oficira, tehničkih i drugih, prelazilo u trgovačku mornaricu?   
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.