PALUBA
April 27, 2024, 08:16:55 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6   Go Down
  Print  
Author Topic: Činovi u JRM  (Read 65276 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
pueblo
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 132



« Reply #45 on: April 05, 2011, 08:52:47 am »

То што официри служби нису могли сразмерно броју да постану генерали компензовано је већем бројем (процентуално) пуковничких места у односу на колеге из родова.

Не знам како је било у другим видовима ВЈ, али у РМ ово није било тако. Конкретно, у Команди Флоте (Флота је била у рангу корпуса) било је 13 ФМ капетана бојног брода а само једно ФМ пуковника (помоћник за позадину) - иако је преко 30% ФМ официра било МТСл.
Logged
pueblo
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 132



« Reply #46 on: April 05, 2011, 09:11:36 am »

Mislim da se ne varam, MT general-potpukovnik Zarko Alujevic (radio na konstrukciji podmornica, izmedju ostalog) je bio Nacelnik TSC do 1980 ili 81. godine kada ga je zamijenio general Ramiz Abduli.
U to vrijeme, MT general-potpukovnik Joze Praprotnik bio Nacelnik Tehnicke uprave GS JNA. Bez obzira na "opci" generalsko-admiralski VES vodilo se u nacelu racuna da mu formacijsko mjesto korespondira sa prethodnim VES-om.

Ако се добро сећам, генерал Алујевић је пре тога био Начелник Бродарског института у Загребу (мислим да се тако звала та функција), што је у то време било једно од три генералска места МТ официра у ЈНА.
У претходном посту сам споменуо проблем "добијања" виших чинова МТ официра, па су неки МТ официри решавали тај проблем бавећи се морално - политичким радом или преласком у службу безбедности. Овим се донекле решавао проблем, неки су тако добили чин пуковника - а мислим да је само 1 МТ официр тако постао генерал (ако сам добро обавештен).
Logged
pueblo
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 132



« Reply #47 on: April 05, 2011, 12:00:56 pm »

Tako nekako je i bilo admirale. Uz Jožu Praprotnika, MT generali su bili i Kadijević (imena ne mogu ovaj čas da se setim),  Novica Đorđević i Radovan Tomanović. Bio je i načelnik Tehničke akademije u Zagrebu, Žarko Alujević. Dakle, u 50-ak godina pet MT generala.
Боро је потпуно у праву, ретко сам овде, па зато са закашњењем одговарам. На овом списку недостаје генерал Душан Радановић (мислим да је био начелник МТУ пре генерала Радојице Кадијевића). Ово су све генерали који су тај чин носили у служби, а било је и оних који су чин генерала добијали приликом одласка у пензију (не сећам се више како се звао, али је у септембру 1970. отишао у пензију дотадашњи начелник Морнаричкотехничког школског центра у Пули и том приликом унапређен у генерал мајора). Нисам сасвим сигуран, негде сам нашао податак и да је пуковник Давор Матановић у ХРМ унапређен у генералски чин.
Иначе, у посту
Quote
@kpecotic даје потпунији списак адмирала и МТ генерала, на коме су, осим овде набројаних и генерал потпуковници Алујевић Павао, Арнаутовски Миле и Ковачић Бранко и генерал мајори Мутавелић Захид и Шковрљ Бранко.
Што се тиче динамике унапређивања, последњи са овог списка МТ генерала завршио је академију '60 и неке (ситно), а након њега је на генералско место постављен пуковник Срба Петровић који је академију завршио 1981. године.
Што се тиче броја примљених питомаца и унапређених официра немам пуно података: 21. класа МТА (1969.-1973.) примљено 20 и неколико, завршило 10; 22. класа МТА (1970.-1974.) примљено 25, завршило 13.
« Last Edit: April 05, 2011, 12:24:59 pm by pueblo » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #48 on: April 05, 2011, 11:09:31 pm »

Пуебло, где нађе Србу Петровића. Он је постављен на дужност начелника одељења за МТСл у ТУ ВСЦГ (ВЈ), дакле не у ЈНА о чему се овде говори.
Logged
pueblo
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 132



« Reply #49 on: April 06, 2011, 08:34:52 am »

Пуебло, где нађе Србу Петровића. Он је постављен на дужност начелника одељења за МТСл у ТУ ВСЦГ (ВЈ), дакле не у ЈНА о чему се овде говори.
@dzumba твоја опаска је исправна, али Србу сам навео само као пример ретког унапређивања МТ генерала (он то и није био), јер сам за њега и његова два претходника знао године. Да мало објасним:
За неких четрдесетак година постојања ЈРМ и ЈНА било је укупно 9 МТ генерала (Томановић и Ђорђевић нису постали генерали у ЈНА), а добар део тог периода била су 3 формацијска места МТ генерала (ДСНО-ССНО, Команда ЈРМ и Бродарски институт). Да се не бавим статистиком, ово говори да је унапређење у чин МТ генерала било ретка појава.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #50 on: April 06, 2011, 06:36:30 pm »

да је морнаричко-технички генерал био "редак звер" то је више него очигледно. Мислим да смо и апсолвирали узроке те појаве, присутне не само у морнарици него и у ваздухопловству. Просто речено, нису сматрани "носилац вида", односно оружних дејстава ова два вида.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #51 on: June 24, 2013, 06:37:26 pm »

Tako nekako je i bilo admirale. Uz Jožu Praprotnika, MT generali su bili i Kadijević (imena ne mogu ovaj čas da se setim),  Novica Đorđević i Radovan Tomanović. Bio je i načelnik Tehničke akademije u Zagrebu, Žarko Alujević. Dakle, u 50-ak godina pet MT generala.
Боро је потпуно у праву, ретко сам овде, па зато са закашњењем одговарам. На овом списку недостаје генерал Душан Радановић (мислим да је био начелник МТУ пре генерала Радојице Кадијевића). Ово су све генерали који су тај чин носили у служби, а било је и оних који су чин генерала добијали приликом одласка у пензију (не сећам се више како се звао, али је у септембру 1970. отишао у пензију дотадашњи начелник Морнаричкотехничког школског центра у Пули и том приликом унапређен у генерал мајора). Нисам сасвим сигуран, негде сам нашао податак и да је пуковник Давор Матановић у ХРМ унапређен у генералски чин.
Иначе, у посту
Quote
@kpecotic даје потпунији списак адмирала и МТ генерала, на коме су, осим овде набројаних и генерал потпуковници Алујевић Павао, Арнаутовски Миле и Ковачић Бранко и генерал мајори Мутавелић Захид и Шковрљ Бранко.
Што се тиче динамике унапређивања, последњи са овог списка МТ генерала завршио је академију '60 и неке (ситно), а након њега је на генералско место постављен пуковник Срба Петровић који је академију завршио 1981. године.
Што се тиче броја примљених питомаца и унапређених официра немам пуно података: 21. класа МТА (1969.-1973.) примљено 20 и неколико, завршило 10; 22. класа МТА (1970.-1974.) примљено 25, завршило 13.

Mislim da se ovdje misli na kbb Antu Marčića koji je bio načelnik MTŠC-a u Puli koji je kod
odlaska u penziju (kao oficir s činom postignutim u NOB-u) unaprijeđen ali koliko se sječam
u čin kontra-admirala, a ne MT general majora.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #52 on: June 24, 2013, 06:55:17 pm »

......................
Mislim da se ovdje misli na kbb Antu Marčića koji je bio načelnik MTŠC-a u Puli koji je kod
odlaska u penziju (kao oficir s činom postignutim u NOB-u) unaprijeđen ali koliko se sječam
u čin kontra-admirala, a ne MT general majora.

Ovo je jedina istina..... Wink

"36. MARČIĆ, Petar, ANTE; Hrvat; NOB; rođen 15.4.1919; Omiš
      Ukazom VKOS-a br.54 od 22.12.1970 vanredno se unapređuje u čin kontraadmirala
      Ukazom VKOS-a br.62 od 23.12.1970 umirovljuje se u činu kontraadmirala"
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #53 on: June 24, 2013, 07:17:13 pm »

класо алај волем када сипаш податке из рукава.. Grin Grin Grin
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #54 on: June 24, 2013, 07:26:52 pm »

класо алај волем када сипаш податке из рукава.. Grin Grin Grin
Nisam ja jadan kriv što sam pametan... Grin  pilot
Oće li biti šta ove godine od kazanja....Šajata da cepa drva. 
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #55 on: June 24, 2013, 08:07:54 pm »

свашта радимо,први обрачун нам стиже 06.07.правимо фешту поводом празника.казанче обавезно радимо
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 676


« Reply #56 on: November 30, 2013, 06:23:24 pm »

Malo pojasnjenje za "barbu" : u JRM nije postojao cin mornaricko-tehnickog viceadmirala, taj cin se zvao MT general_potpukovnik.

jel bilo ljudi sa ovim cinom, s obzirom da se strojarska struke ne cijeni kako triba
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #57 on: November 30, 2013, 06:50:07 pm »

Malo pojasnjenje za "barbu" : u JRM nije postojao cin mornaricko-tehnickog viceadmirala, taj cin se zvao MT general_potpukovnik.

jel bilo ljudi sa ovim cinom, s obzirom da se strojarska struke ne cijeni kako triba
Da bilo je, (mislim da je Tomanović bio jedan od njih), doduše rijetko i uglavnom su bili u Beogradu
po JRM upravama.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 676


« Reply #58 on: November 30, 2013, 07:15:29 pm »

u 45 godina postojanja JRM malo ih je bilo, mozda nije bilo mista za njih
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #59 on: December 02, 2013, 11:33:20 pm »

U JRM bilo je (da ja znam) dva mjesta za generale: načelnik MTU u BG i načelnik BI u ZG. Postojale su možda još neke alternativne pozicije
Uglavnom su bili u činu general-majora, a pred penziju bi bili unapređeni u general-potpukovnika.
Dakle malo ih je bilo što i mene čudi...   Huh? Huh? Huh?
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.