PALUBA
April 16, 2024, 05:35:34 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6   Go Down
  Print  
Author Topic: Činovi u JRM  (Read 65105 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
bvojnovi
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 51



« Reply #60 on: November 27, 2016, 11:39:01 am »

U JRM bilo je (da ja znam) dva mjesta za generale: načelnik MTU u BG i načelnik BI u ZG. Postojale su možda još neke alternativne pozicije
Uglavnom su bili u činu general-majora, a pred penziju bi bili unapređeni u general-potpukovnika.
Dakle malo ih je bilo što i mene čudi...   Huh? Huh? Huh?
Ne zaboravite MT-General-majora dr. Pavla Kristića, načelnika Brodarskog instituta u Zagrebu (u vreme moje aktivne službe u toj ustanovi (sredina do kraja 80.-ih godina)!!!
MT (mornaričko tehnički) činovi su vizuelno isti, sa razlikom što umesto zvezdice (oznaka roda pomorstva) imaju propeler i zupčanik (oznaka MTSl). Najveća razlika je u oslovljavanjima, jer imaju "kopnene" činove.
Tako je:
poručnik korvete: MT poručnik
poručnik fregate: MT kapetan
poručnik bojnog broda: MT kapetan I klase
kapetan korvete: MT major
kapetan fregate: MT potpukovnik
kapetan bojnog broda: MT pukovnik
Činovi iznad čina kbb za MTSl su stvar fikcije Smiley
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #61 on: November 27, 2016, 04:18:21 pm »

I ako malo zastarjelo mišljenje,kao učesnik foruma koji se ne druži,jer i taj pojam shvata drugačije.
I ako je bilo na drugim topicima pa se vjerovatno i ponavljam,mislim da je smisao topika da "objasni" što je to čin.Sigurno da bi tu trebalo znati više o samim pojmovima:zvanju,tituli,funkciji itd.
U moje vrijeme se to donekle znalo i MT oficir nije mogao dalje od pukovnika.Međutim,čini mi se da je recimo u San.službi je to prvo prekršeno a mislim i u Intendantskoj i možda još negdje.
Pošto se čin po meni dodjeljuje za komandnu funkciju,mislim da je raniji stav ispravniji jer je MT oficir bio osposobljen da komanduje (po potrebi) jedinicom kojom može i pukovnik.
Za oficire iz VPA mislim da nema "problema" jer su oni zbog specifičnosti (RM) uglavnom i sledili hijerarhiju u KOV na taj specifičan način.
Predpostavljam da je i dalje unapređenje MT of.greška, jer se radi o problemu, koji se rešavao tako vjerovatno najviše zbog plate.Ovi oficiri su bili ili Upravnici,Načelnici,direktori itd.
I sad da ovo objasnim na nekoliko primjera da ne budem konfuzan:
Tito je bio Maršal i Vrhovni komandant.Gadafi je bio Pukovnik i vjerovatno Vrhovni komandat,danas imate i ljude bez čina ili desetare koji su vrhovni komandati.Ne trebamo li i njima dati čin maršala ili pukovnika (i ako je to rješeno što se tiče plate samim zvanjem).
Imate i takvih negativnih primjera:Franku je bilo malo maršal pa je sebi dao generalisimus,mislim da se ovo odnosi i na Staljina ako ne i prva "verzija".
Što se tiče gornjeg posta meni je jasno što je čovjek htio reći a radi se o sličnoj oznaci-označavanju.Međutim,por.korvete je trebao biti sposoban da komanduje tim brodom a samo poručnik nekom manjom kopnenom jedinicom te to nije isto.Da ne idem dalje a i post mi je predug pa da završim:"tko razume shvatiće a ko shvati razumjeće" i nadam se da nisam bio konfuzan i ako u jednom postu je teško napisati razumljivo.

Poz.

Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 936


« Reply #62 on: November 27, 2016, 07:18:11 pm »

Kao penzionisan MT pukovnik, smatram da mogu malo da razjasnim situaciju oko unapređivanja i činova MT oficira u JRM.

Kao i svi drugi oficiri u JNA, i MT oficiri su postavljani na formacijska mesta određenog čina. Dakle razmišljanje da bi MT poručnik trebalo da može da komanduje nekom manjom kopnenom jedinicom nema nikakve veze sa realnošću, jer su MT oficiri komandovali kopnenim jedinicama samo za vreme T.11.

Primeri: kao komandir V BO na MJ Podgorka, bio sam na formacijskom mestu por - kap MTSl. Premešten sam na mesto referenta MT i TSl u 5.MDDBR, formacijsko mesto kap - kIk. U Zoganju, u 16. MGBR bio sam na mestu PKPo, formacija major - ppuk. Ista formacija i u dve sledeće jedinice, u stvari tri računajući i Komandu Flote (tu je doduše mesto bilo "čisti" potpukovnik. U GŠ VJ - Sektor za RM, formacija MT puk.

Da li je dalje unapređivanje MT oficira posle čina pukovnika greška? Mislim da nije, jer su postojala neka mesta na kojima je trebao da bude oficir čina generala. Na primer, Načelnik MT Uprave u GŠ VJ.

Pouzdano znam da su general potpukovnika MTSl Tomanović Radovana premestili na dužnost načelnika Vojne biblioteke i nekih pripadajućih centara za izdavanje literature da bi dobio čin general potpukovnika, jer kao MT oficir u RM takvog mesta nije bilo.

Inače, u 26 godina službe kao MT oficir, komandovao sam samo na Podgorki i za vreme T.11 jer su svi drugi imali važna posla u Boki pa ostavili mene. Sve druge dužnosti bile su referent, načelnik i slično.

Stvarno ne vidim tu nikakvu nejasnoću, a ni vezu sa KoV osim oslovljavanja MT oficira.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #63 on: November 27, 2016, 08:09:01 pm »

E sad molim "auditorijum" da razumije da se obraćam samo onima koji žele.
Naglasio sam da se u jednom postu ne može pisati u detalje i zbog dužine.
Kako objasniti da je za određeni čin bilo potrebno formacijsko mesto i što je iza toga?
Naveo sam ukratko da poručnik i ne mora biti MT,treba biti sposoban komandovati manjom jedicom jer je za to osposobljen i na akademiji,dalje napredovanje je uslovljeno potrebom za formacijskim mestom i da je zadovoljio na predhodnom.
Što se tiče MT,treba preslikati tu jedinicu na primjer, šef pogona u nekom Institutu ili Zavodu,komandir V BO na brodu ili podmornici itd.
Za majora je trebalo posebno polaganje i također formacijska potreba.
Da ne dužim dalje gdje tu nema veze čin sa komandovanjem?Zašto bi i u GŠ morao biti general a ne niži čin ako je sposoban da to radi a mislim da niti jedan pukovnik ne bi za sebe rekao da je nesposoban.
Da dodam ja sam ovo pisao za našu zemlju,koja nije velika kao "Rusija" ili SAD itd.a i tamo mislim,da ako se posao "podeli" mogu obavljati i pukovnici.Naveo sam primjer Gadafija koji je bio i vrhovni komandant-pukovnik a ne tamo neke službe pri GŠ.
Što se tiče komandovanja u T11 isto ne poništava ovo gore,jer su oficiri i viši,obučavani za rat.Nitko nije garantovao da će tada biti svi na brodu a i da će brod opstati,pa je trebao određeni čin da komanduje određenom(i sa novom namjenom )jedinicom.
Vjerujem da nekima neće biti jasno pa ne mogu da ne ponovim uzrečicu:"Ko shvati razume će". laugh

Poz.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 936


« Reply #64 on: November 27, 2016, 08:27:41 pm »

Ako je u MT Upravi bilo 20-ak pukovnika i 10-15 potpukovnika, vojnička logika prosto traži da Načelnik bude general.
Ako su načelnici sanitetske, saobraćajne, intendantske, uprave veza i svih drugi bili generali, stvarno ne vidim zašto to ne bi bio i načelnik MT Uprave.

Ili možda ima neki tajni razlog?

Naravno, može i bez čina, i bez svih činova. Kinezi su to probali neko vreme (ukinuli sve činove u vojsci) pa nije baš išlo.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 880



« Reply #65 on: November 27, 2016, 08:32:21 pm »

Inače, u 26 godina službe kao MT oficir, komandovao sam samo na Podgorki i za vreme T.11 jer su svi drugi imali važna posla u Boki pa ostavili mene.

Е мој Боро, ко ти је крив кад ти ниси имао "тетку да јој однесеш лек" као они...
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 936


« Reply #66 on: November 27, 2016, 08:36:58 pm »

Inače, u 26 godina službe kao MT oficir, komandovao sam samo na Podgorki i za vreme T.11 jer su svi drugi imali važna posla u Boki pa ostavili mene.

Е мој Боро, ко ти је крив кад ти ниси имао "тетку да јој однесеш лек" као они...

Nisam, šta ćeš. A bilo je stvarno "mudrijaških" objašnjenja zašto baš on mora što pre da ide... čak i "žena me nagovara da se "skinem" pa da joj se sklonim sa očiju", "idem da vidim da li je to Mornarica do Molunta" i svašta još.

Jadno. Nekima sam i rekao da su jadni kad smo se ponovo sreli, a ne bih da se nisu busali u grudi svojim herojstvom i junačkim delima..
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #67 on: November 27, 2016, 09:01:26 pm »


Jasno je da VOJNU MORNARIČKU AKADEMIJU U Splitu nije mogla završit kakva god budala. To važi i za ostale tehničke akademije KoV i RV i PVO. Osim toga, da su diplomanti imali jednu godinu duži studij i da su poslje tog studija stekli čin poručnika (preduhitili su su diplomante ostalih akademija) i stručni naziv DIPL.ING - tehničkog smjera kojeg su završili. Recimo akademija za pilote helikoptera trajala je samo 3 godine.

U MNC -Pula - MUZIL bio je jedan MT Major sa prezimenom Juvan ime sam zaboravio. On je bio komandant nastavnog bataljona. Bio je strog. Neznam koje veze imala je ova funkcija sa MT službom u mornarici? Ali bio je na komandnoj dužnosti.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #68 on: November 27, 2016, 09:05:59 pm »

Da se ne izgubi "nit"u prvom postu,na ovoj strani sam rezimirao,da se čin vezuje za komandovanje,ŠTO JE NEGIRANO.
Sada se navodi,da se čin daje baš zbog toga(komadovanje nad 1o-15 pukovnika i nevažno sličan broj potpukovnika).
Neznam da li je toliko bilo pukovnika,jer su potpukovnici mogli biti podređeni tim pukovnicima.Imao sam nekog daljeg rođaka koji je bio kap.fr.ili kbb i o tome nismo nikad pričali ali mi ne djeluje da je toliki broj viših oficira MT bio u MT Upravi i to je dokaz da  se ni tu nije sledilo i to pravilo čin-komanda-form.mjesto.Mislim da je i kbb Kosmina Ž.koji je bio i podmorničar takođe bio kbb i dolazio iz GŠ ali se ne sjećam da je sa njim bio i "buljuk" viših oficira.Da ne širim temu iz ovoga možete vidjeti,da se što se dalje išlo i u Vaše vrijeme sve više i "degradirao" čin.
Evo samo još moj primjer,mi smo u Puli,kad su došli iz Divulja,Elektronski centar, imali načelnika škole koji je bio pbb (Levstek F.)a imali smo i majore (Jerkunica Nedeljko i možda još neki u isto vreme),pa im je predpostavljeni bio  navedeni pbb.Dakle davala se prednost nad komandovanjem pomorskim oficirima jer im je to osnovna struka.Kasnije je i taj Jerkunica postao načelnik škole u Splitu ali je već tada bilo i ovakvih "kvazi" unapređenja.
Da ne bude zabune po meni tehnička ,sanitetska i ostale službe,imaju i druge titule-zvanja,tako mislim da im ovo sa admiralskim i generalskim činovima nije trebalo jer pogotovu kod nas (mala zemlja),komandovanje velikim jedinicama ili cjelom vojskom ima i ovih opštog smjera previše.

Poz.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 176


« Reply #69 on: November 27, 2016, 10:27:43 pm »

Moje je misljenje da ne treba postavljati stroga ogranicenja ukoliko se primjeti sposobnost kod pojedinca, pa tako ni oznaka sluzbe (i MTSl) ne bi trebala da bude prepreka za napredovanje do najvisih cinova.
Naravno da u vojsci postoje pravila, jedno je da se beze napreduje u dijelu koji je masovniji (komandna linije), ali se kvalitet organizacije prepoznaje takodjer po tome kako ona tretira talentirane pojedince.
Da budem puno konkretniji, solidno poznavajuci uvazenog clana foruma @Boro Prodanic, radje bi se stavio pod njegovu komadu, bez obzira sto je starjesina MTSl, nego pod komandu dijela kadra skolovanog za komadne duznosti jer komadiranje pored ostalog zahtjeva veliko osobni integritet, sposobnost snalazenja u novo nastalim situacijama, fleksibilnost i ono sto kaze Englezi "forward thinking"
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #70 on: November 28, 2016, 11:24:41 am »

Ne želim nešto mudrovati, poglavito oko MT u JRM, jer moje druženje s ex JNA (RV i PVO) je počelo 1988 i svršilo 1989, ali mislim da je načelno bila vrlo loša politika oko viših činova općenito u ex JNA previše se toga dijelio po partijskom, zavičajnom ili podobničkom ključu. Evo primjer člana Bore Prodanića, koliko sam iščitao čovjek je diplomirao na Mornaričkoj tehničkoj akademiji što je rang Dipl.ing. strojarstva što je budimo realni puno teža škola od recimo (ne znam da je ovako ispravno) neke "opštevojnopešadijske" gdje je nakon školovanja glavna briga ispuniti onu crvenu "radnu beležnicu" tipa vod u napadu - četa u obrani..... Što želim zapravo reći, da je bilo svrsishodnije da kvalitetan kadar nakon odrađenih 20 godina po VES-u, a koji ispunjava uvjete i ima volje nastaviti školovanje na poslijediplomskom vojnom studiju (ne na način kako se to radilo), stekne zvanje Mr.sc. određenog vida vojske i karijeru nastavi kao stožerni/štabni časnik/oficir u ne više samo VES-u nego bi mu po okončanju školvanja VES bio ukupni vid oružanih snaga, na taj način bi kvalitetan kadar bez obzira na usku specijalnost dobio vrlo široku nadgradnju koju bi mogao aplicirati na više rangiranom mjestu ( jer ako za 20 g. navigavanja kao barba makine nije niš' naučio o moru i brodu, e jebiga onda) , a za koje su potrebna znanja planiranja, vođenja i zapovijedanja na višoj razini koja se uči na nivou VSS bilo kojeg smjera.


BTW oko toga koliko je tko bio sposoban, tijekom tč.11. RH se obvezala da će sva ex VL JNA koja se odluče ostati u RH (pod uvjetom da se stave na raspolaganje vojnim odsjecima - kao svi drugi vojni obveznici) zbrinuti ili kroz HV (ukoliko se dobrovoljno jave) ili će im osigurati radno mjesto. Uglavnom u moj odjel unutar BI "Uljanik" - elektro, tada je dospio lik ( g. B.Prodanić vrlo vjerojatno bi znao o kome je riječ) koji je prešao iz JRM, čin major MT, zvanje Dipl.ing. ( ne sjećam se više punog imena mislim da je bilo s H ili ima H u preglasu, uglavnom lik je Bošnjak/musliman tad cca 40-45 g.) i čovjek ode na brod i pri prvom koraku razbije glavu, na upit pa kako ne zna hodati po brodu, a došao kao major iz mornarice, lik kaže da nakon Akademije nije u životu stao na brod, bio je neko ljevo smetalo po uredima, primjer nije modalitetan , ali kazuje da je bilo i ovakvih likova.....
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 936


« Reply #71 on: November 28, 2016, 03:31:03 pm »

@Karlo, čin ne može da se veže samo za komandovanje, već i za znanje, zvanje, iskustvo - radni staž, školsku spremu i još svašta nešto... Različite vojske na različit način uzimaju u obzir ove i još neke faktore, ali ni jedna ne vezuje čin isključivo za komandovanje, jer bi u tom slučaju oficir gubio čin kad ode na dužnost na kojoj ne komanduje nego na primer upravlja, a to se ne dešava ni u jednoj vojsci na svetu.

@Istria 052, hvala na lepim rečima, identično mislim i ja o tebi na osnovu onog što sam zaključio u kratkom ali burnom periodu kad smo bili u istoj jedinici.

@proxy1969, mislim da znam o kome je reč (ko je razbio glavu na prvom koraku na brodu). Jedan takav mi je bio načelnik MTSl u 5. VPS (pukovnik), pa je na DJČ potapšao rukom po reduktoru i pitao mornara "Koju snagu ima ovaj pomoćni motor?", mornar i ja smo se uspeli savladati ali komandir V BO nije, izleteo je na palubu urlajući od smeha. Najveselije je što je pukovnik izašao iz mašine sav ponosan, ništa se on stideo nije. Ili nije ni znao da nečega treba da se stidi.

Ima nas svakakvih, i ovakvih i onakvih... i ne može se čovek podvesti pod šablon, suviše je ljudska ličnost komplikovana za jednostavnu crno - belu kategorizaciju.

« Last Edit: November 28, 2016, 03:36:18 pm by Рашо » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 368


« Reply #72 on: November 28, 2016, 08:45:12 pm »

Неко опште "правило"(не само у ЈНА) је било да "службе" спорије напредују и то скоро искључиво у оквиру те службе, изузетно и у ономе што се звало "општа" позадина (логистика). То је било још израженије у РМ и РВ и ПВО у односу на техничку службу (морнаричко-техничку, односно ваздухопловно техничку). РВ и ПВО је "дозвољавало" да официри ваздухопловно-техничке службе буду команданти ваздухопловних база. међутим, на тим дужностима било је и пилота (можда процентуално највише), официра АРЈ и ПВО, чак и инжињераца. Ту се њихово напредовање командном линијом завршавало. У РВ и ПВО, барем у време када сам ја тамо био (средина 80-тих) помоћник команданта за општу позадину (логистику) најчешће није био официр служби већ "родовац" (авијација), али је ипак то могао бити. Начелник ваздухопловно-техничке службе (која је била одвојена од "опште" позадине) је био по чину пуковник.

Формално, свако ко заврши Школу националне одбране добијао је "општи ВЕС", на основу кога је могао обављати практично сваку команду у штабну дужност у јединицама и органима од бригаде па навише. ШНО није делила полазнике по родовима. На вежбама често се "западало да официри артиљерије буду на дужности начелника ПВО или неке друге службе или рода. Сами слушаоци су гледали да се поделе тако да свака ради оно што најбоље зна. Ипак, кад није било полазника адекватног знања и искуства ту улогу је преузимао онај кога одреди руководилац вежбе. Дакле, у ШНО су слушаоци стицали довољно знања да раде у командама корпуса чак и на стручним дужностима. Наравно, увек је боље да буде специјалиста, али у оперативном органу које је "опште" то су могли бити сви. Међутим, у праксу тако нешто се није или врло, врло ретко дешавало. Техничари, интенданти и др. никада нису били команданти општевојних бригада, оперативци, начелници штабова  или команданти виших јединица.

Зашто је то тако ја бих пре свега подвео под "институционализовану сујету" доминантних родова у видовима.

Proxy1969 озбиљно грешиш када кажеш да магистарске студије у ЈНА нису добро реализоване. То су сигурно биле најтеже студије. Ту је проценат одустајања и оних који никад нису магистрирали био врло висок. На ПДС ратне вештине пролазност је била испод 40%. Да бих дошао на испит (из сваког предмета) морао си урадити стручни рад. Па кад то  прођеш можеш да одговараш (извлачиш питања) да би положио тај предмет. Плус, магистарски рад који су морао и методолошки и стручно да урадиш (пре тога си морао да урадиш пројекта магистарског рада и да га браниш пре полагања предмета "методологија ратне вештине") како треба иначе ти га враћају.
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #73 on: November 28, 2016, 09:32:35 pm »

Gle, nisam mislio na težinu, složenost ili uvjetovanost samog studija već na koncepciju. Moje mišljenje je bilo u smjeru da bi se kvalitetnom kadru, a koji je "limitiran" mogućim pozicijama uvjetvanim osobnim činom omogućilo napredovanje u svom vidu oružanih snaga. Koncept bi se temeljio na tome da su poslijediplomski studiji bili recimo usmjereni na iskustvo stečeno kroz karijeru u nekom vidu OS, recimo npr. Dipl.ing. zrakoplovstva (ne pilot) tehnički smjer (Rajlovac) bi sigurno bio korisniji na poziciji Zapovjednika Zrakoplovnog korpusa ili u GS -u nego kao Načelnik biblioteke ili Doma JNA, dolazi s terena iz prakse i zna problematiku, a vidovska specijalizacija bi mu omogućila osim napredovanja nastavak rad u struci koju poznaje.

BTW recimo Zapovjednik ZB Željava je 1989 bio ppk iz PVO (M.M.- ovdje ide ružna riječ Wink )........ koji je o zrakoplovnoj tehnici znao da postoji...
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #74 on: November 28, 2016, 10:27:33 pm »

@Karlo, čin ne može da se veže samo za komandovanje, već i za znanje, zvanje, iskustvo - radni staž, školsku spremu i još svašta nešto... Različite vojske na različit način uzimaju u obzir ove i još neke faktore, ali ni jedna ne vezuje čin isključivo za komandovanje, jer bi u tom slučaju oficir gubio čin kad ode na dužnost na kojoj ne komanduje nego na primer upravlja, a to se ne dešava ni u jednoj vojsci na svetu.


Kada sam završio MT akademiju unapređen sam u čin MT poručnika i postavljen za ''načelnika odeljka'' u pogonu za održavanje elektronike i elektromehanike krilatih raketa, u 69. mornaričko tehničkoj raketnoj bazi. Formacijski čin poručnik - kapetan.
Nakon 4 godine, sa činom kapetana sam postavljen za načelnika tog pogona. Formacijski čin kap - kIk.

Kako su se godine nizale, ja sam ostajao na istom mestu, ali da ne bih kasnio u činu, formacija pogona se menjala, tako da sam od 1983. do 1996. radeći na istom mestu, došao do čina MT ppuk.
Praktično, formacijsko mesto na kojem sam radio, uvek se prilagođavalo mom činu, da mogu ostati na istoj dužnosti, i da ne bih kasnio u napredovanju.

Čudno, ali istinito!  

Tako nešto je iziskivala tehnička struka: složenost posla koji se obavljao u pogonu, uvođenjem u naoružanje novih tipova raketa. Napredovanjem od čina poručnika do ppuk, ja praktično nikada nisam komandovao (u vojničkom smislu), već sam rukovodio pogonom gde su bili postavljeni usko stručni specijalisti. U godinama pred T11 u pogonu je radilo 7 diplomiranih inženjera elektronike - elektrotehnike i oko 20 tehničara.
Na žalost, T11 je sve to odneo niz vetar ....

Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.