PALUBA
May 29, 2024, 02:33:05 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Kako funkcioniše svetska ekonomija  (Read 5508 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« on: March 04, 2014, 08:21:38 pm »

Dragi naši ekonomisti, bankari, privrednici i svi koje zanima ekonomija, privredni i finansijski sistemi, zakonitosti tržišta i slične stvari, poklanjam vam ovu temu uz želju da dijalozi koje budete vodili ovde budu na korist i vama, a i nama laicima, kad nas zainteresuje nešto iz vaših disciplina.

Uzdravlje.  Smiley
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 570


« Reply #1 on: March 04, 2014, 09:03:12 pm »


Za razliku od Hrvatske, koja iz svojih izvora namiruje možda cijelih 40-50% potrošnje plina, Srbija namiruje samo oko 25%. Nedostatni plin Europa ne može nadomjestiti u potpunosti, niti može odgovoriti povećanju potrošnje. Plin je takođe poznat po tome što slabo zagađuje okoliš. Za transport plina iz Azerbejdžana, Alžira, itd, ne postoje plinovodi, niti ima peneza za njihovu gradnju.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #2 on: March 04, 2014, 10:54:53 pm »

Postoji gasovod iz Alžira za Italiju i Španiju već 20 godina. Ali taj kapacitet nije dovoljan za obimnije snabdevanje ostatka Evrope.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 570


« Reply #3 on: March 06, 2014, 11:47:12 pm »


Prema tekstu iz današnje "Politike" radovi na Južnom toku u Srbiji nisu ni počeli i nije izvesno kada će početi, jer "navodno" nema para. Pravi razlog je naravno politički. Europski komesar za energiju Etinger odrediće može li Srbija biti deo "Južnog toka", ili ne. Rusi su inače spremni da promene trasu -ako nećete vi, ima ko hoće gasovod, npr. Rumunija.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 152



« Reply #4 on: April 16, 2014, 09:15:17 pm »

Da malo osvjezimo temu; prije dva dana aktiviran je ugovor izmedju njemacke plinske kompanije RWE i ukrajinskog partnera po (reverzibilnom) slanju priridnog plina iz EU (Njemacke) za Ukrajinu.
Radi se o kolicini od 10 milijardi m3 tokom godine, uz najavljeno povecanje.

Cijena nije objavljena ali je receno da se radi o trzisnoj cijeni (trenutno USD 385/1000 m3), sto bi uz troskove tranzita od cca USD 1,50/1000m3 iznosilo oko 400 dolara za 1000 m3 isporuceno.

Trenutna cijena koju Rusi nude je oko USD 485.

Ukrajina godisnje uvozi oko 50 milijardi kubika - do sada sve iz Rusije, s izuzetkom prosle godine kada je RWE isporucila 1 milijardu kubika.

Kada bi Ukrajina na ovako zafiksiranim osnovama mogla stalno dobijati sav plin - matematika kazuje da bi ustedila oko 4 milijarde dolara/godisnje.

Valja napomenuti sljedece: Njemacka trenutno ima na zalihama u mnogobrojnim podzemnim skladistima od 15-20 milijardi kubika "slobodnog" plina.  Bez poteskoca moze do jeseni snabdijevati Ukrajinu, sa placanjem ili kreditnim placanjem - moze biti odgodjenog placanja radi "politicke pomoci" ali ce placanje biti izvrseno uz dogovorene kamate za odgodu ili nekom drugom vrstom kompenzacije.

Taj veliki nedostatak uvoza prirodnog plina, Ukrajina nece moci nadoknaditi ukoliko se ne postigne nekakav kompromis s Rusijom; ukoliko toga ne bude, krajem V mjeseca u Ukrajini ce stati svi veliki kemijski kombinati, posebno proizvodnja umjetnog gnojiva - uree i amonijum nitrata --- svi proizvodni pogoni koji trose velike kolicine plina ce stati, a sva potrosnja ce biti usmjerenja na sisteme koji osiguravaju najosnovnije potrebe stanovnistva u velikim gradovima.

Europa ne voli spominjati porazne cinjenice iz I i II mjeseca ove godine, a oni su sljedeci:

- uvoz plina - smanjen za 44%
- uvoz ugljena - smanjen 42%
- uvoz automobila - smanjen 24%
- uvoz kamiona - smanjen 52%
- uvoz ljekova - smanjen 15%

Zbog tog smanjenog uvoza, Ukrajina je ustedila vrlo velika sredstva, medjutim, smanjen je i izvoz:

- umjetna gnojiva- minus 59%
- vagoni - minus 83%

Za ocekivati je da su analiticari iz Amerike i EU razradili rezervni plan za ovakav slucaj.


Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 455


« Reply #5 on: April 16, 2014, 09:21:14 pm »

Quote
Za ocekivati je da su analiticari iz Amerike i EU razradili rezervni plan za ovakav slucaj.

A meni se sve čini da oni nisu razradili nikakav plan. Da jesu ovo što se desilo ne bi se desilo.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #6 on: April 17, 2014, 05:01:33 am »

Da li je Rusija proizvela rekordno smanjenje zaliha državnih obveznica SAD?

Akademija za diplomatiju i bezbednost

Pre nekoliko dana britanski The Guardian, a potom i informativna agencija Bloomberg, saopštile su senzacionalnu vest: tokom nedelje od 5-12 marta, akcije američkih državnih obveznica koje se drže u trezorima Federalnog Rezervnog Sistema (FRS) smanjene su za 104,5 milijardi dolara.

Prema podacima ministarstva SAD, ukupan obim državnih hartija od vrednosti (obligacije i drugi vidovi dužničkih papira) na kraju 2013. godine je iznosio 12,3 triliona dolara. To je više od 70% ukupnog državnog duga SAD. Otprilike 6,5 triliona dolara nalazilo se kod različitih američkih investitora od kojih je najkrupniji FRS koji je na svom bilansu imao hartija od vrednosti u iznosu od 2,2 triliona dolara. Stranim vlasnicima pripadalo je 5,79 triliona dolara državnih obveznica SAD, a po tim pokazateljima na prvom mestu se nalazila Kina (1,27 triliona dolara), na drugom Japan (1,18 triliona dolara). Rusija zauzima deveto mesto sa aktovkom od 138,6 milijardi dolara ili 1,1 od ukupnog obima američkih državnih obveznica.

Reklo bi se da u pozadini takvih obima državnih obveznica SAD u globalnom finansijskom sistemu, skraćenje njihovih rezervi u trezoru FRS ne izgleda značajno. Međutim, sve to izgleda drugačije u pozadini onoga što se sa rezervama tih hartija događa u poslednjim godinama. Ako su na kraju 2013. godine akcije hartija od vrednosti u trezoru FRS iznosile 3. 020 milijardi dolara, to su 12. marta 2012. godine spale na 2. 855 milijardi dolara, to jest, za 165 milijardi dolara. Istovremeno, na nedelju od 5-12 marta 2014. godine otpada 1/3 tog pada. Maksimalni nedeljni pad u prošloj godini je zabeležen krajem juna 2013. godine (19.06. – 26.06.) i bio je tri puta manji od sadašnjeg martovskog pada. Ako pretpostavimo da će se izlazak državnih hartija od vrednosti iz depoa FRS nastaviti istim tempom kao u periodu od 1. januara do 12. marta tekuće godine, onda se zalihe rezervi ovih hartija tokom 2014. godine mogu umanjiti za otprilike 1 trilion dolara.

Detalje o rekordnom skraćenju zaliha državnih obveznica SAD nije objavio ni FRS, ni Ministarstvo finansija SAD. Pojavile su se različite verzije. Skoro svi analitičari se slažu da je operaciju sa povlačenjem hartija od vrednosti iz depozitarija FRS proizvela Rusija, ali se stručnjaci razilaze po pitanju dalje sudbine tih hartija… teško je pretpostaviti da su hartije od vrednosti bile potrebne Banki Rusije kako bi ih pretvorila u gotovinsku valutu i stabilizovala devizni kurs rublje. Ukoliko bi državne hartije od vrednosti veće od 100 milijardi dolara bile iznete na tržište, ono bi automatski reagovalo smanjenjem cena ovih vrednosnih papira. Međutim, to se ne događa. Štaviše, analitičari su skrenuli pažnju da je navedene nedelje (5-12. mart) zabeležen pad prinosa američkih državnih obveznica. Ako je početkom marta prinos od desetogodišnjih hartija od vrednosti iznosio 2,73%, to je njihov prinos 13 marta iznosio 2,63%. Prema zakonima tržišta, ukoliko se na tržište ubaci papira od 100 milijardi dolara, onda bi to moralo dovesti do suprotnog efekta – sniženju njihovih cena i porastu profitabilnosti.

Druga verzija oštrog skraćenja državnih obveznica SAD izgleda uverljivije. Rusija je ostvarila premeštanje svojih hartija od vrednosti iz američkog u neki drugi trezor, koji se nalazi izvan sfere neposrednog uticaja Vašingtona. Stručnjaci ovo izvlačenje povezuju sa događajima u Ukrajini i na Krimu i očekivanjima sankcija protiv Rusije od strane SAD. Tu funkciju mogu da ispune (i ispunjavaju) centralne banke nekih zemalja, pa tako i one koje se nalaze u of-šor zoni. Ukupna slika raspodele svetskih rezervi hartija od vrednosti SAD po trezorima, ne postoji u otvorenim izvorima. Postoje izolovana svedočenja o federalnim rezervama nekih depozitara. Tako je Centralna Banka Belgije krajem 2013. godine imala na čuvanju državnih obveznica SAD u vrednosti od 568,8 milijardi dolara, pri čemu su njihove rezerve za poslednjih mesec dana prošle godine uvećane za 28%.

Ukoliko su operaciju sa izvlačenjem hartija od vrednosti iz trezora FRS sproveli ruski investitori, onda bi trebalo računati da se Rusija neće na tome zaustaviti. Zbog čega? Zbog toga što je čuvanje državnih hartija od vrednosti SAD povezano sa rizikom. Vašington može protiv Rusije uvesti svoje sankcije, a zatim naterati i svoje saveznike (tu istu Belgiju) da se pridruži tim sankcijama. U ministarstvu se time bavi odeljenje koje se zove Office of Foreign Assets Control (OFAC). U ovakvoj situaciji sledeći korak Rusije morao bi biti pretvaranje aktiva pod nazivom US Treasuries u likvidnu valutu, poželjno da to ne budu SAD dolari. Imajući u vidu veliki devizni dug državnih preduzeća prema nerezidentima, ta valuta bi se mogla iskoristiti na gašenje tih dugova. Kao i za kupovinu aktiva ruske privrede koji pripadaju stranim investitorima. Postoje i drugi načini da se iskoristi devizna likvidnost. Njihovo čuvanje na depozitnim računima stranih banaka nije poželjno u svetlu očekivanih sankcija.

Ostaje nejasno zbog čega je Vašington dozvolio tako veliko povlačenje svojih hartija od vrednosti iz trezora FRS. Očigledno su strahovali od takvih poteza Moskve koji bi imali nepredvidive posledice za dolarski sistem. Poznato je da je Vašington u prošlosti već ostvarivao “tihu” blokadu povlačenja. Tako je posle katastrofe na nuklearnoj elektrani “Fukušima”, za likvidaciju posledica havarije, Japan zatražio veliku količinu gotovog novca. Oni su u tu svrhu predviđali izvlačenje velike količine hartija od vrednosti iz trezora FRS, ali je to izvlačenje blokirao Vašington. Japan nije zbog toga podigao prašinu.

* * *

O izbavljenju od dolarskih rezervi razmišlja i njihov najveći vlasnik – Kina. Zamenik predsednika Narodne banke Kine u novembru prošle godine je izjavio da Kina prekida sa daljnjim skupljanjem državnih obveznica SAD. Kina je brzo prešla sa reči na dela: u poslednjem mesecu 2013. godine, Podnebesna (1) se izbavila od državnih obveznica SAD u vrednosti od 47,8 milijardi dolara, tako skrativši razmer vlasništva nad tim hartijama za 3, 6%, do 1, 27 triliona dolara. Kina je po drugi put u svojoj ekonomskoj istoriji prodala rekordnu količinu državnih hartija od vrednosti SAD.

Iako su neki analitičari nagovestili da Rusija i Kina deluju koordinirano po pitanju skraćenja svojih dolarskih rezervi, ne vide se jasni znaci saradnje u toj oblasti. Međutim, ovde obe zemlje moraju delovati veoma oprezno, jer će neočekivani krah dolara naneti udar kako po Kini, tako i po Rusiji. Razlika je u tome što je cena tog pitanja za Rusiju mnogo manja nego za Kinu: dolarske rezerve Rusije neuporedivo su manje nego kod Kine.

Ovo nije prvi put da se Rusija suočava sa pretnjama zamrzavanja ili čak konfiskacije njenih deviznih rezervi u inostranstvu. Tako je pre sto godina, kada se u vazduhu već osećao miris baruta, Državna banka Ruske Imperije uspela da izvuče svoje devizne depozite iz nemačkih banaka. A već sa Francuskom, koja je kao bila saveznik Rusije u Atanti, carska vlada se preračunala. Francuzi su na početku Prvog svetskog rata zamrzli ruske devizne rezerve u svojim bankama. Drugi incident dogodio se u sovjetskom periodu ruske istorije: posle događaja u Mađarskoj 1956. godine pojavila se pretnja zamrzavanja deviznih računa SSSR od strane Vašingtona u američkim bankama. Tokom 1957. godine svi devizni računi “Vneštorgbanka” (2) bili su prebačeni u banke Londonskog sitija. Taj novac je označio početak tržišta evrodolara i preporod nekadašnje slave Londona kao međunarodnog finansijskog centra.

Danas stručnjaci podsećaju da FRS predstavlja trezor ne samo hartija od vrednosti nego i zlata iz međunarodnih rezervi drugih zemalja. Prema nekim procenama u trezorima Federalne rezervne banke Njujorka na Menhetnu nalazi se zlato desetak svetskih zemalja. I kako su pokazali pokušaji Nemačke za repatrijacijom svog zlata iz američkih trezora, to je izuzetno teško uraditi. U medijima se ponekad pojavljuju informacije da u američkim trezorima ima i ruskog zlata. Da napomenem da je Rusija uoči prvog svetskog rata takođe imala određenu količinu dragocenog metala u inostranstvu, ali da je do 1. avgusta 1914. godine sve bilo premešteno na čuvanje u Državnu banku Ruske Imperije.

Izvor: FSK, Valentin Katasonov
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 152



« Reply #7 on: May 06, 2014, 09:52:25 am »

Umjesto komentara

____________________________________________________

Svi su svjesni da su problemi Slovenaca i naši problemi, ali mi to uporno ignoriramo. Dok slovenski političari pokazuju odgovornost za svoje greške, naši za probleme države krive narod kojim oni upravljaju. Njbrže riješenje za Milanovićevu Vladu je da pogleda malo na zapad i vidi što rade pravi političari!

Slovenska premijerka Alenka Bratušek u ponedjeljak daje ostavku, a razlog je jasan. Europska unija uništila je Sloveniju. Iako je Bratušek ostavlja svojem nasljedniku nešto bolju situaciju nego što ju je ona imala na početku, jasno je da je ulazak Slovenije u EU bio zadnji "čavao u lijesu" gospodarstva naših zapadnih susjeda. Vodeći slovenski sociolog Rastko Močnik tvrdi da su bogate Europske zemlje potpuno izdominirale mediteranske zemlje poput Slovenije i Hrvatske.

Zapravo je vrlo jednostavno. Nama se s ulaskom u EU događa isto što se dogodilo i Sloveniji. Bogate zemlje Europe poput njemačke i Francuske su preplavile naša tržišta sa svojom jeftinom robom potpuno kolonizirali naša gospodarstva. Drugim riječima, oni na nama zarađuju, a mi na njima ne. Čast iznimkama, ali većina hrvatskih i slovenskih tvrtki proizvodilo je robu za domaće potrebe i s dolaskom tuđe robe, nisu više imale kupaca. Tu se krije pravi razlog ostavke koju će u ponedjeljak predsjedniku države Borutu Pahoru uručiti premijerka Bratušek. Ovo je jasan znak da je gospodarski krah Slovenije srušio i političku stabilnost trenutne slovenske Vlade. Kako je Slovenija zapravo dobar prozor u budućnost Hrvatske nakon ulaska u EU, jasno je da ćemo i mi uskoro doću do politički bezizlazne situacije.

Sličnost između slovenske i hrvatske Vlade je neviđena. Potezi su im bili indetični. Refrma ZOR-a koja je radnike pretvorila u robove, povećanje poreza, zaustavljanje naknada na burzi rada... Sve su to mjere koje su povukle slovenska i naša Vlada pa nije ni čudo da je slovenska premijerka priznala poraz. Kao što vidimo i na našem primjeru, takve reforme su bile potpuni promašaj. Bratušek je pokazala svoju političku odgovornost i najavila ostavku. Što onda čeka Zoran Milanović.

Još jedna krucijalna razlika između nas i Slovenaca je da kod nas nešto nedostaje, a to je je umijeće dobrog prosvjeda. Nakon što je EU izazvala gospodarski kolaps Slovenije i rekordni porast nezaposlenosti, Slovenci su izašli na ulice. Najprije su srušili gradonačelnika Maribora, a na trenutak se mislilo da će pasti i gradonačelnik Ljubljane Zoran Janković, samo da bi nešto kasnije pala Vlada Janeza Janše. Svi su svjesni da su problemi Slovenaca i naši problemi, ali mi to uporno ignoriramo. Dok slovenski političari pokazuju odgovornost za svoje greške, naši za probleme države krive narod kojim oni upravljaju. Najbrže rješenje za Milanovićevu Vladu je da pogleda malo na zapad i vidi što rade pravi političari!

http://dnevno.hr/vijesti/svijet/eu/121826-europska-unija-unistila-je-sloveniju-slovenska-premijerka-priznala-poraz-i-najavila-svoju-ostavku-sto-ceka-milanovic.html
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #8 on: May 06, 2014, 10:05:19 am »


A očekivano blagostanje. ??
Izgleda svima iscurilo na nos... Grin
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 455


« Reply #9 on: May 06, 2014, 09:38:43 pm »

Ne brini, uskoro stiže i kod tebe Cheesy. Mislim blagostanje Wink.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #10 on: August 06, 2014, 06:35:47 am »

Vladimir Putin potpisao ugovor sa Iranom vredan 20 milijardi dolara


Predsednik Rusije Vladimir Putin pokušava da zaobiđe sankcije koje su Rusiji nametnute sa zapada saradnjom sa Iranom i potpisivanjem ugovora vrednog 20 milijardi dolara, prenosi britanski “Telegraf”.

Prema ugovoru, Rusija će od Irana dnevno kupovati 500.000 barela nafte tokom pet godina, a taj ugovor pogoduje obema stranama nakon sankcija sa zapada usmerenih na ograničavanje njihovih energetskih sektora.
 
Rusija će učestvovati u naftnoj i gasnoj industriji Irana, tako što će pomagati konstrukciju elektrana, gasovoda i naftovoda, dobavljati mašine i drugo, rečeno je u saopštenju ruskog Ministarstva energetike.
 
Za ruske i iranske planove se saznalo još u januaru.
 
Ruske diplomate su ranije više puta izjavljivale da Moskva priznaje samo sankcije Saveta bezbednosti UN protiv Irana uvedenih zbog nuklearnog programa te zemlje.
 
Jednostrane sankcije SAD na kupovinu nafte i finansijske transakcije s Teheranom Rusija ne smatra pravno obavezujućima za sebe.
 
SAD ne održavaju diplomatske veze sa Iranom već skoro 34 godine.
 
Nakon što su EU i SAD uvele oštre sankcije protiv Rusije zbog situacije u Ukrajini, Putin je naredio vladi da pripremi uzvratne mere na sankcije.
 
blic.rs
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 152



« Reply #11 on: September 03, 2014, 09:36:52 am »

U zadnje vrijeme (mislim na godine) desava se nesto odavno zacrtano pa izgleda da ce mnogi Palubarci (od jugoistoka do sjeverozapada bivse zemlje) imati "zadovoljstvo" kupovati svakodnevno zivezne namirnice, a i sire u jednom novom lancu.

Naime, koliko pratim, radi se o zadnjoj fazi objedinjavanja srednjih i vecih kompanija (misli se na kupovanje firmi) tako da se postupno doslo do sve veceg igraca.

Kako taj (trenutni) igrac posluje i kako se odnosi prema svojim dobavljacima, ovdje nije predmet razmatranja.

Moze se ocekivati da ce taj sadasnji prezaduzeni igrac postojeci "lanac" ustupiti daleko vecem igracu, pa ce tako biti moguce da sljedeci palubarci budu udruzeni i preko redovite nabave, a nasumce izabrani kolege kupci u tom buducem lancu trgovina mogli bi biti:

T.G. Mapplebeck
EOD
SOLARIS 1972
Crki
ORIĆAREB

Izbor gornjih Palubaraca samo je nasumican i ne znaci da npr Rade, MOTORISTA, Brodarski, Bozo, ML ili ja necemo takodjer imati to zadovoljstvo..... Cool
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 455


« Reply #12 on: September 03, 2014, 05:40:34 pm »

Наравно, постаће "колеге" или ти сапатници, ако то већ нису.

Ево, и у индустрији цемента се врши удруживање на светском нивоу. Удружили су се (исказали намеру) "Лафарж" и "Холцим", две велике мултинационалне компаније и формираће једну још већу. Да се "Власи не досете", односно да их не оптуже за рушење конкуренције на светском ниову одлучили су да продају 15% капитала, односно неке цементаре и ћерке фирме. Како ће то испасти видећемо.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #13 on: September 03, 2014, 05:48:42 pm »

Ništa novo ti već imaš desetak firmi koje kontrolišu sve poznate i nepoznate robne marke.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 10-Companies-own-The-World.jpg (1075.8 KB, 2400x1485 - viewed 117 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.