PALUBA
April 27, 2024, 10:53:28 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... 71   Go Down
  Print  
Author Topic: Remont i modernizacija aviona MiG-21 HRZ i PZO  (Read 262993 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #225 on: June 10, 2013, 06:52:29 pm »

Znači ugovor je potpisan  Smiley a upravo u štampanom izdanju SD čitam članak naslova :
SAD Kotromaniviću - ne potpisuj ugovor sa Ukraijncima  Grin

poz.

A možda je u pitanju poslijednji trzaj rumunjskog lobija?!
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #226 on: June 10, 2013, 07:05:15 pm »

Hoce, nece, hoce, nece, ce, ce  laugh
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #227 on: June 10, 2013, 08:09:49 pm »

Evo taj članak iz "Slobodne Dalmacije" što ga spominje "Solaris"

(pa ti sada budi pametan - Duje)

Objavljeno 10.06.2013. u 19:04

SREĐIVANJE FLOTE

SAD: Kotromanoviću, ne šalji MiG-ove na remont u Ukrajinu


Remont 12 borbenih zrakoplova MIG-ova 21, sedam hrvatskih i pet kojih ćemo dobiti od Ukrajine, obavit će ukrajinska državna tvrtka. MORH je za remont osigurao 80 milijuna kuna.

Posljednjih godinu dana, koliko traje utrka za remont hrvatskih MiG-ova između rumunjskog “Aerostara” i ukrajinskog “Ukrspeceksporta”, sve je izglednije kako će posao službeno dobiti ukrajinski ponuđač, i to ponajprije zbog financijski povoljnije ponude.

Ministarstvo obrane je za remont zrakoplova osiguralo 20 milijuna eura. Ukrajinska ponuda od 13,9 milijuna eura je za gotovo pet milijuna niža od rumunjske, koja iznosi 18,6 milijuna eura. Kod upućenijih u natječaj ta osjetna razlika u ponudama izaziva sumnju. Jedan od razloga je i činjenica da rumunjski i ukrajinski zavod niz godina imaju iskustva u remontiranju MiG-ova 21, kao i međusobnu suradnju, te takva oscilacija u cijeni nije uobičajena.

Ako Ukrajinci na koncu i dobiju posao, prema dobrim starim običajima, valja očekivati naknadne neplanirane troškove koje će, dakako, pokriti MORH.

Prigodom remonta 2003. godine u rumunjskom “Aerostaru”, MiG-ovi 21 HRZ-a bili su modernizirani, tj. nadograđeni sukladno originalno razvijenom projektu koji je intelektualno vlasništvo “Aerostara”. Nadogradnja je uključivala i instalaciju identifikacijskog uređaja IFF (Identification Friend or Foe = identifikacija prijatelj/neprijatelj), koji, prema specifikacijama francuskog proizvođača “Thalesa”, ima mogućnost rada u kriptiranom NATO-ovu modu, tzv. mod 4.

Zbog tog identifikacijskog uređaja (transpondera), hrvatski MiG-ovi ne smiju izlaziti izvan teritorija NATO-a. Pouzdano doznajemo, takvo je upozorenje MORH-u nedavno došlo od visokog diplomatskog predstavnika SAD-a u Hrvatskoj.

Krene li se s MiG-ovima prema Ukrajini, nemoguće je predvidjeti posljedice zbog činjenice da Hrvatska u NATO savezu radi opasan presedan. Naime, prvi put će jedna borbena letjelica iz NATO-ove zemlje, opremljena NATO-ovom opremom, otići na modernizaciju u državu izvan Sjevernoatlantske vojne alijanse.

Da borbeni zrakoplov članice NATO-a ne smije napuštati NATO područje, potvrđuje i modernizacija MiG-ova 29 iz zračnih snaga Poljske i Slovačke. Naime, Poljaci produžuju vijek svojim zrakoplovima u suradnji s Rusima koji borave u Poljskoj. Kada na red dođe IFF transponder, ugradit će ga Amerikanci ili partner kojeg Amerikanci odaberu unutar NATO-a, uz sigurnosne mjere, tj. bez prisutnosti Rusa.

Valja spomenuti slovačke MiG-ove 29 koji su remontirani u Slovačkoj, u remontnom zavodu “Trenčin”. Kada je na red došla avionika, američki stručnjaci su ugradili IFF i radiostanicu. Dakako, bez Rusa.

U MORH-u nas uvjeravaju kako je u hrvatske MiG-ove ugrađen komercijalni IFF, kako nema mogućnosti rada u kriptiranome modu, te da kao takav nije prepreka da hrvatski lovci odu na remont izvan NATO-a. Međutim, prema tumačenju koje smo dobili u sjedištu NATO-a, u borbenim zrakoplovima članica Saveza, uključujući i hrvatske, ugrađeni su jedino vojni IFF transponderi od strateškog značenja Saveza.

Rusi ne smiju znati

Dakle, u kokpitu hrvatskog MiG-a nalazi se upravljački pult “Thalesova” IFF uređaja TSC 2050. Kako su nam pojasnili umirovljeni piloti HRZ-a s kojima smo razgovarali, uređaj raspolaže s panelima za aktiviranje rada u tri civilna moda (M1, M2 i M3A). Aktiviraju se kada MiG leti u mirnodopskom okruženju i kada treba svoju prisutnost detektirati civilnoj kontroli leta.

Na istom panelu nalazi se i opcija za rad transpondera u vojnom kriptiranom modu 4. Mod 4 nije aktiviran jer Hrvatska trenutačno ne sudjeluje u združenim taktičkim operacijama NATO zrakoplovstva. No, u slučaju potrebe može se aktivirati. Osim toga, u operativno-tehničkom opisu IFF uređaja namijenjenog hrvatskih borbenim pilotima jasno se navodi i kriptirani mod 4 kao jedan od modova u kojem uređaj može raditi.

Sama činjenica da se IFF hrvatskog MiG-a može aktivirati u modu 4, već je dovoljna za brigu ako takav zrakoplov zbog remonta bude upućen izvan teritorija NATO-a. IFF transponder kakav je u hrvatskim MiG-ovima ne može se kupiti na slobodnom tržištu, niti se ikada zatekao u postupcima remonta u Ukrajini, Rusiji, Kini i drugim zemljama s kojima SAD nema bliske vojne odnose.

Takvi uređaji se nabavljaju po posebnim sigurnosnim procedurama, te se aktiviraju prema posebno utvrđenim protokolima. Dakle, to nipošto nije komercijalni ili bezazlen uređaj kako žele prikazati u MORH-u.

Na upit da nam navedu primjer članice NATO-a koja je svoje borbene zrakoplove remontirala izvan NATO-a, poručeno nam je da “raspolaganje takvim podacima nije u nadležnosti MORH-a”.

U posljednjih deset godina, otkada su MiG-ovi remontirani u “Aerostaru”, nije zabilježen nijedan ozbiljan kvar, ni ugroza sigurnosti letenja. Na “rumunjskim” MiG-ovima stasale su prve generacije mladih pilota HRZ-a. Danas, kada su hrvatski MiG-ovi apsolutno neremontabilni zbog svoje starosti, a što je utvrdio sam proizvođač “RSK MiG”, prema njima se postupa kao prema dugoročno perspektivnim letjelicama(!?). Čak se traži i nova razina modernizacije.

Rumunjska kao članica EU-a i NATO-a zasigurno Hrvatskoj više može značiti na vanjskopolitičkom planu nego jedna Ukrajina. Čini se da su u MORH-u iz nekog nepoznatog razloga posebno inspirirani Ukrajinom kao obećanom zemljom za naše dotrajale MiG-ove.

Odbijena ruska ponuda

MORH-ovi stručnjaci su marginalizirali mišljenje ruske tvrtke proizvođača aviona “RSK MiG”. Zaključak Rusa je bio kako hrvatski MiG-ovi zbog enormne dotrajalosti nisu više remontabilni. Rusi su bili spremni ponuditi modernizirane verzije MiG-a 21 – 93. Bez realnih argumenata odbijena je ruska ponuda za rabljenim MiG-ovima 29 iz sastava mađarskih zračnih snaga.

Prvo suglasnost ‘Aerostara’

Instalacija IFF-a zahtijeva posebno razrađenu shemu instalacije i integracije rada s drugim uređajima, što je, u slučaju hrvatskih MiG-ova, djelo “Aerostara” iz 2003. godine, a što je tvrtka ugovornom klauzulom 2003. zaštitila kao svoje intelektualno vlasništvo. Bez njihove suglasnosti nitko se ne smije upustiti u avanturu “prerađivanja” postojećih instalacija.

Što je transponder IFF?

Transponder IFF oznake TSC 2050 namijenjen je za automatsku identifikaciju zrakoplova kada ga ozrači radarski snop. Tada transponder IFF automatski šalje podatke o identifikaciji i podatak o visini zrakoplova. Premda 2003. Hrvatska nije bila članica NATO-a, ali je zato bila na visokoj razini NATO-ova programa Partnerstva za mir, u Savezu je na inicijativu SAD-a odlučeno da se u hrvatske MiG-ove ugradi IFF tipa Thales TSC 2050.


DENIS KRNIĆ

« Last Edit: June 18, 2013, 07:57:42 pm by leut, Reason: uredena vijest » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #228 on: June 10, 2013, 08:21:58 pm »

Quote
u borbenim zrakoplovima članica Saveza, uključujući i hrvatske, ugrađeni su jedino vojni IFF transponderi od strateškog značenja Saveza.

Е, ово му је најјаче. Пропашће НАТО због ремонта хрватских мигова у Украјини. Чим неки НАТО авион падне у акцији, они (НАТО) мењају све ове уређаје, да случајно душмани не упадну у систем Wink
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #229 on: June 10, 2013, 08:24:03 pm »

Pokusao sam prevesti (dijelom) tekst koji je postavio Duje.

Sada je ipak jasniji  Grin

结算所船队

美国Kotromanović,不发送米格飞机大修在乌克兰

MOD最终决定 - 国防部长安特Kotromanović的

大修12战斗机米格-21,克罗地亚七十五,而我们得到来自乌克兰,乌克兰国有公司。国防部检修提供了80万。

过去的一年,是多么漫长的比赛检修罗马尼亚的“埃罗斯塔”和乌克兰“Ukrspeceksporta”之间的克罗地亚米格越来越清晰工作正式得到乌克兰的供应商,主要是由于有利的金融交易。

-
------
-----------
罗马尼亚作为欧盟和北约,这当然也意味着比乌克兰外交政策的一员。它似乎,国防部一些未知的原因,特别是灵感来自乌克兰作为过时的米格乐土。
DENIS KRNIC



Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #230 on: June 10, 2013, 08:25:51 pm »

Сада је све потпуно јасно Cheesy
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #231 on: June 10, 2013, 08:33:57 pm »

Hvala ti Dzumba!
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 326



« Reply #232 on: June 10, 2013, 08:43:24 pm »

Ma ovo je već odavno smješno postalo ,nek im sigurnost pilota bude na prvom mjestu ,tko se u Svijetu uopće i zanima za 5, 6 aviona "lokalnog aerokluba" koji od opreme imaju ugrađeno radio iz "Lade Nive" ?,a i taj Air Policing bez dobre Protuzračne obrane dok digneš avione sa zemlje već vidiš "Gljivu" i onda ne vidiš više ništa....
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #233 on: June 11, 2013, 01:16:07 pm »

Evo da nije dosadno oko remontovanja MIG-ova

Vir: "Defender"

Rumunji bez prava na "intelektualno vlasništvo", jer kreće posve novi model konfiguracije opreme
 
Datum objave: 11.06.2013

Samo što se osušila tinta na Kotromanovićev potpis odluke o remontu i dokupu Migova u Ukrajini, iz kuhinje rumunjskog Aerostara krenuli su s novim destruktivnim paketom opremom pod egidom ni manje više nego "intelektualno vlasništvo na elektroničku opremu kod remonta hrvatskih Migova 2003." Dakle, deset godina poslije katastrofalno odrađenog remonta hrvatskih Migova  u Rumunjskoj, Aerostar se poziva na tadašnji ugovor i klauzule o nekakvom intelektualnom vlasništvu na radio-komunikacijsku, odnosno elektroničku opremu. Pojednostavljeno, Aerostar je za potrebe tadašnjeg remonta napravio određenu konfiguraciju elektroničkih uređaja na koju sada polaže pravo, odnosno tvrdi kako je prilikom nekakve slijedeće ugradnje radio uređaja, modernizacije ili prodaje aviona trećoj strani nitko ne smije dirati osim njih samih.

Budimo sasvim jasni, onaj tko je sa hrvatske strane dopustio da se takvo što uopće ugradi u ugovor zaslužuje zatvor. To samo pokazuje kako je i na koji način Aerostar dobio posao remonta 2003., a danas se trebaju sramiti svi oni koji su tada sudjelovali u realizaciji toga projekta. Neki generali iz toga vremena izravno uključeni u takve rabote i danas visoko kotiraju kod pojedinih državnih institucija zahvaljujući rodbinskim vezama sa nekad visokopozicioniranim i utjecajnim hrvatskim časnicima koji su ih i progurali na visoka mjesta u obrambenom sustavu. Drugi su pak nakon generalske karijere i nakon odrađenog remonta u Rumunjskoj postali najbliži poslovni suradnici predstavnika rumunjskog Aerostara u Hrvatskoj.

Srećom, tvrdnje rumunjskih predstavnika ne zaslužuju previše brige za MORH. Naime, avioni i dalje ostaju u sastavu HRZ i PZO, dakle ne postoji treća strana. Usto, tijekom modernizacije koja slijedi uopće se neće primjenjivati ili kopirati Aerostarov model konfiguracije elektroničkih uređaja i radio komunikacijske opreme. Radit će se o posve drugačijoj modernizaciji i izgledu kokpita, odnosno položaja elektroničkih uređaja i ostale pripadajuće opreme koja zahtijeva u potpunosti drugačiju konfiguraciju koju će raditi češka tvrtka ČLS.  Dakle, nema kopiranja, a to znači prevedeno ni narušavanja "intelektualnog" vlasništva.

U najgorem slučaju, čak i da je HRZ odlučio ostaviti postojeću rumunjsku konfiguraciju, ako već toliko inzistiraju, čak i da je pravno utemeljen zahtjev, Rumunji se mogu pojaviti u RH, raskopati svoje "intelektualno" vlasništvo i ostaviti svu opremu koju su tako raskopali. Naime, RH je platila svaki uređaj u avionu i niti jedan uređaj, kojeg niti ne proizvodi Aerostar, ne potpada pod "intelektualno" vlasništvo. Bojimo se da bi Aerostar bio samo na gubitku.

« Last Edit: June 18, 2013, 07:59:39 pm by leut, Reason: uredena vijest » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #234 on: June 13, 2013, 03:47:23 pm »

Nije gotovo dok .....

Vir: Defender

Ugovor za remont Migova na potpisu oko 1.srpnja 2013.
 
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Datum objave: 13.06.2013

Premda je ministar obrane Ante Kotromanović još 7. lipnja 2013. potpisao odluku kojom će remont sedam hrvatskih Migova 21 i dokup još pet remontiranih biti obavljen u Ukrajini, ugovor sa ukrajinskom stranom može biti potpisan tek oko 1.srpnja 2013. Naime, ovaj i idući tjedan predviđen je rok za žalbu. Potom, MORH se mora očitovati o navodima podnesenima u žalbi, odnosno odbaciti ili prihvatiti žalbene navode.  U slučaju odbacivanja žalbenih navoda, tek tada se kreće u pregovore s ukrajinskom stranom oko ugovora.

Rokovi su izuzetno tijesni, jer tri remontirana aviona Mig-21 moraju do 15.listopada 2013.biti isporučena Republici Hrvatskoj. Srećom po MORH, u Ukrajini se već nalaze remontirani zrakoplovi na kojima će se samo produžiti resursi na pojedine komponenete kod kojih je došlo do isteka resursa zbog proteka vremena. Naime, avioni u Ukrajini su remontirani prije nekoliko godina i premda nisu operativno korišteni, već samo za potrebe redovitih provjera u letu, potrebni su im dodatni zahvati kako bi imali predviđeni resurs od 850 sati.




* article-main-1371124533_536.jpg (31.5 KB, 476x269 - viewed 63 times.)
« Last Edit: June 13, 2013, 06:08:39 pm by leut » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #235 on: June 22, 2013, 09:10:36 pm »

Da ne bude dosadno! Piše nama poznati novinar.

"Slobodna Dalmacija" Split

Objavljeno 22.06.2013. u 17:22

Glasali za remont CRO-migova u Ukrajini - redom poslani u mirovinu

Posao za remont i nadogradnju hrvatskih MiGova-21 dobio je neočekivan zaplet.

Naime, samo nekoliko dana nakon što je 10. lipnja ministar obrane Ante Kotromanović potpisao odluku da remont hrvatskih lovaca obavi ukrajinska tvrtka ”Ukrspecexport” doznajemo kako je umirovljeno gotovo cijelo stručno povjerenstvo koje je donijelo mišljenje da se Ukrajincima povjere stari hrvatski lovci. Sedmeročlano povjerenstvo redom sastavljeno od viših časnika HRZ zrakoplovno-tehničke struke poslano je u mirovinu.

Nije umirovljen samo jedan član povjerentva i to pilot Ivan Selak koji dalje ostaje u aktivnoj službi. Riječ je o povjerenstvu čiji su članovi jednoglasno svojim potpisom konstatirali kako je ukrajinska ponuda pouzdanija, a MORH im je na tome ’zahvalio’ umirovljenjem.

Tu čudnu koincidenciju u kojoj su časnici prvo odlučili o višemilijunski vrijednom poslu remonta Migova, a potom postali umirovljenici, u MORH-u pojašnjavaju redovnom situacijom.

-Temeljem ovogodišnjeg plana izdavajanja, 30 lipnja u mirovinu ide 150 djelatnih vojnih osoba. Tko je bio u kakvom povjerenstvu, nema veze s time-očitovanje je koje smo dobili iz MORH-a.

Ako je ’palo’ povjerenstvo, nameće se i legitimno pitanje daljnje sudbine ukrajinske ponude, jer očito ne postoji mehanizam koji održava zaključke umirovljenih časnika pouzdanim i vrijednim.

Koja je prava pozadina umirovljenja gotovo cijelog povjerenstva za MiGove za sada nije moguće pouzdano doznati.
Podsjetimo, MORH je od ukrajinske tvrtke ‘Ukrspeceksport’ zaprimio povoljniju ponudu (13,9 milijuna eura) u odnosu na rumunjsku (18,6 milijuna eura). Zbog vidljivo veće razlike, MORH-ovo povjerenstvo je (pre)brzo zaključilo kako je ukrajinska ponuda ta koja treba pobijediti na natječaju, oslanjajući se ponajprije, razumljivo, na činjenicu financijskog aspekta.

Također, u ovom slučaju ne postoji samo pravno već i sigurnosno ograničenje u rukovanju NATO opremom ugrađenom u naše migove jer je ‘Aerostar’ preko nadležnih tijela u NATO-u 2003. godine tražio i ishodio dozvolu za ugradnjom i integracijom identifikacijskog IFF uređaja i NATO radio stanice. Kako doznajemo, rumunjski ‘Aerostar’ je krajem prošle godine uputio službeni dopis na adresu MORH-a i Ureda predsjednika RH u kojem ova tvrtka posebno ističe nužnost zadržavanja IFF opreme (zbog kriptiranog moda 4) ugrađene u hrvatske MiGove unutar teritorija NATO zemalja.

Također, ‘Aerostar’ je napomenuo zaštitu svog projekta ugradnje i integracije avionike, što je njihov razvojni projekt i imaju, što je i inače praksa, potpuno pravo na njegovu zaštitu. Prema člancima 9. i 10. ugovora između MORH-a i ‘Aerostara’ iz 2001. godine, jasno su se obje strane usuglasile oko intelektualnog vlasništva i zaštite projekta.
Ukrajinski zavod nikada prije nije radio nikakvu modernizaciju borbenih aviona članica NATO-a, te stoga nema nikakve dozvole za ugradnju i integraciju osjetljive opreme.


Denis KRNIĆ

.
« Last Edit: September 30, 2014, 09:40:20 am by leut » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #236 on: June 26, 2013, 03:09:16 pm »

Vir: Defender

Vlada RH za remont i dokup Migova dozvolila MORH-u u 2014. godini 53 milijuna kuna

Datum objave: 26.06.2013

Hrvatska vlada je na sjednici održanoj danas 26.lipnja 2013. donijela Odluku o davanju suglasnosti Ministarstvu obrane za preuzimanje obveza na teret sredstava državnog proračuna Republike Hrvatske u 2014. godini za remont i nabavu zrakoplova MiG-21.

"Daje se suglasnost Ministarstvu obrane za preuzimanje obveza na teret sredstava državnog proračuna u 2014. godini u iznosu od 52.988.865,43 kn za kapitalni remont s produženjem vijeka uporabe za sedam (7) zrakoplova MiG-21 te nabavu i nadogradnju pet (5) dodatnih zrakoplova MiG-21 s vijekom uporabe koji će omogućavati njihovu eksploataciju u razdoblju od deset godina, " stoji u Odluci Vlade RH.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* article-gallery-big-1372248407_747.jpg (70.16 KB, 800x469 - viewed 76 times.)
« Last Edit: September 30, 2014, 09:41:06 am by leut » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #237 on: July 08, 2013, 10:57:25 am »

Vir: Defender

Datum objave: 08.07.2013.

Danas će predstavnici MORH-a i ukrajinske državne tvrtke Ukrspecexport nakon završetka višednevnih pregovora potpisati Ugovor o remontu i dokupu zrakoplova MiG-21 za potrebe HRZ i PZO, doznajemo u MORH-u. Podsjetimo, ministar obrane Ante Kotromanović potpisao je 07.06.2013. Odluku kojom će remont sedam hrvatskih Migova povjeriti ukrajinskom zavodu iz Odesse. Također, MORH će dokupiti još pet zrakoplova MiG-21 kojima je vlasnik ukrajinska državna tvrtka.

U provedenom postupku ugovaranja remonta i nabave za ukupno 12 borbenih zrakoplova MiG21, sukladno Uredbi o javnoj nabavi za potrebe obrane i sigurnosti ovlašteno Povjerenstvo MORH-a ocijenilo je ukrajinsku ponudu kao povoljniju te je u skladu s navedenim donesena i odluka o odabiru izvođača.

Svi elementi izvršenja postupka nabave - uvjeti, rokovi i sl. bit će definirani Ugovorom.
« Last Edit: September 30, 2014, 09:41:48 am by leut » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #238 on: July 08, 2013, 10:59:47 am »

Vir: Defender

Datum objave: 08.07.2013

"Istina je da će u nedjelju 07.07.2013. isteći resurs borbenom avionu MIG 21, pod oznakom 117, no nije točno da ćemo idući tjedan raspolagati samo s dva borbena aviona u resursu. Naime, u operativnoj uporabi HRZ i PZO ima više borbenih aviona nego što navodite, a konkretan broj aviona u operativnoj uporabi klasificiran je podatak. Također, možemo vas izvijestiti da postoji točno propisana procedura od  strane proizvođača, a koja se odnosi na održavanje i resurse letjelica. U konkretnom slučaju, kada je riječ o avionima MIG - 21 također se postupa po propisima koje je propisao ovlašteni proizvođač.

Tako možemo reći da avioni MiG- 21 ne lete izvan dopuštenog vremenskog resursa jer bi to bilo grubo kršenje pravila struke", stoji u odgovoru MORH-a na naš upit vezan uz istek resursa zrakoplovima MiG-21 u sastavu HRZ i PZO.

Naime, s obzirom kako u nedjelju 07.07.2013.ističu resursi na zrakoplovu MiG-21 reg.oznake 117, pitali smo MORH mogu li nam potvrditi informaciju kako od danas HRZ raspolaže samo sa dva borbena zrakoplova u resursu i to oznake 116 i 121.

Podsjećamo, avion mora biti prizemljen ako mu istekne vremenski resurs 10 godina ili ostvari 850 sati naleta od posljednjeg remonta. (što prije od ova dva uvjeta nastupi).

Analizirajući odgovor MORH-a, očito je kako smo raspolagali točnom informacijom vezanom uz istek resursa na zrakoplovima MiG-21 gledajući vrijeme od 10 godina proteklo od remonta u Rumunjskoj . Međutim, HRZ je ipak uspio napraviti produženje resursa za 10 posto nekim zrakoplovima i to prema ukladno Pravilniku o održavanju vojnih zrakoplova i zrakoplovne tehnike (NN51/10).
« Last Edit: September 30, 2014, 09:42:19 am by leut » Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 326



« Reply #239 on: July 08, 2013, 11:38:03 am »

Pa šta i da istekne resurs , mi smo ionako u EU i NATO-u ,naši dragi susjedi u slučaju potrebe sve mogu pokriti iz Aviana, onda pak uvijek se u Mediteranu  nalazi bar jedan nosač u sastavu šeste flote koji svojim borbenim kapacitetom može parirati cijelom Balkanu šta se tiče avijacije, Grin Lips Sealed
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
HRZ-u nema budućnosti bez 24 zrakoplova raspoređenih u dvije baze po 12 komada i to sve popraćeno suvremenim radarskim i PZO sustavima ,al sve šta će se dobiti je 10-12 reanimiranih Migova 21 koji su u današnje vrijeme u slučaju ozbiljnijeg ratnog stanja samo glineni golubovi (ne daj bože da do tog stanja dođe više ikad) , to šta su dobri za taj famozni air policing to nek obise mačku o rep ili si spreman kako treba ili te nema nigdje, tužno ali istinito...


* aviano.jpg (50.49 KB, 400x400 - viewed 57 times.)

* aviano-air-base-italy-march-20-2011-u-s-air-force-f-16-fighting-falcons-re.jpg (450.93 KB, 1000x666 - viewed 51 times.)
Logged
Pages:  1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... 71   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.038 seconds with 24 queries.