PALUBA
April 27, 2024, 10:24:36 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 ... 71   Go Down
  Print  
Author Topic: Remont i modernizacija aviona MiG-21 HRZ i PZO  (Read 262987 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #330 on: March 02, 2014, 10:53:20 pm »

Sve je to jasno džumba ali jako sam sklon mišljenju da će se jedina bitka, ako je uopće bude, voditi za izlaz Ukraine na more.
Krim je svršena priča, ostatak neznam ali ako Kijev ostane bez izlaza na more mogu slobodno proglasit bankrot.

 poz.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #331 on: March 02, 2014, 11:02:01 pm »

Baš zato. Taj Zavod ostaje tu gde jeste. Tu ljudi ostaju tu i verovatno žele da nastave raditi. Da li će biti u ovoj ili onoj polovini sve jedno je.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 326



« Reply #332 on: March 02, 2014, 11:17:05 pm »

I Rusija i Ukrajina bi činom nevraćanja aviona odnosno nepoštivanjem ugovora dirketno poremetili odnose sa Hrvatskom a samim time unatoč tome što smo mi mala zemlja "zamjerili" NATO-u i Europskoj uniji, ovo se čak više odnosi na Ukrajinu jer njima je svakako kurs okrenut u smjeru zapada a i cijela ova zamršena situacija se odigrava na njihovom terenu.
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #333 on: March 02, 2014, 11:20:45 pm »

Ma nema šta da brinete. MiG-21bisD2 nije nikakvo potentno borbeno sredstvo zbog koga bi se Rusija i Ukrajina otimale koje su i dvorepe verzije 9.12 povukle iz naoružanja.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #334 on: March 02, 2014, 11:47:18 pm »

Mislim da nisam bio dovoljno jasan, nitko ne dovodi u pitanje MiG-ove.
Moj strah je u tome da je Odesa jedini preostali izlaz Kijeva na more.

Već sam stavljao neke karte na kojima sam namjerno izbjegavao mogućnost da Ukraina, kao država, ostane bez toga.
Kolika je u ovom trenutku moć njihove vojske, vjerovatno nitko nezna a ja mislim mala ili nikakva.

Ali ostaci toga bi morali bar malo štitijeti preostali dio države od potpunog rasipanja države.
Premda, da su imali neku volju reagirati, "the majdan", nebi bio uopće događaj .

poz.
Logged
Lox
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 469


« Reply #335 on: March 03, 2014, 10:48:48 am »

Ovo je prilično neugodna situacija za HRZ. Ipak, nije sve crno. U najgorem scenariju da recimo Rusi bombardiraju zavod i unište migove, hrv će biti obaštećana. Osobno smatram da do velikih sokoba neće doći jer ne može ništa dobro izaći za nikoga. U nekakvoj preoptimistočkoj varijanti NATO će uništene migove nadomjestiti nekim avionima iz na koje se ne računa u nekoj od zemalja. Sad je, s druge strane, prilika da se izvrši pritisak na Ukraince da se potpišu neki aneksi ugovora na temelju kašnjenja. Ušićariti nešto tipa licencu za motore tenkovske, dodatne dijelove za zrakoplove i helikoptere, imaju oni svašta za ponuditi, a treba im podrška što više, pogotovo NATO zemalja.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #336 on: March 04, 2014, 07:28:41 pm »

4.3.2014.

Hrvatski Migovi nemaju nikakvu zabranu letenja iznad Odesse

Premda se spekuliralo o zatvaranju ukrajinskog zračnog prostora za sve vojne letjelice, pa tako i za hrvatske Migove na remontu u Odessi, u MORH-u smo doznali kako hrvatski Migovi mogu bez problema obavljati probe iznad Odesse, jer se radi o tehničkim letovima aviona i još k tome bez ikakvog naoružanja. Češka tvrtka zadužena za integraciju NAV/COM opreme prošlog je tjedna instalirala u avione preciznu mjernu ispitnu opremu kako bi detektirala gdje nastaje problem u radu navigacijske opreme pri većim opterećenjima.

Defender.hr
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #337 on: March 06, 2014, 02:07:32 pm »

6.3.2014.

UGLEDNI VOJNI ČASOPIS

Jane's Defence: Hrvatska očajnički treba MIG-ove iz Ukrajine

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Izvor: Pixsell, Autor: Davor Javorovic/PIXSELL

Vodeći svjetski časopis za vojna pitanja, Jane's Defence, objavio je opširan članak o borbenim avionima Hrvatskog ratnog zrakoplovstva, koji su 'zapeli' na remontu i modernizaciji u Ukrajini

Ukrajinu, naime, posljednjih dana trese žestoka kriza nakon što je susjedna Rusija okupirala Krimski poluotok, pa se u skladu s tim postavlja pitanje hoće li doći do zastoja u remontu i modernizaciji hrvatskih MIG-ova.

Ako je suditi prema izjavi glavnog direktora Sergeja Gromova objavljenoj na web stranici Ukroboronprom State Enterprise (SE), ukrajinskog obrambenog konglomerata u vlasništvu države, aktualna kriza ne bi trebala utjecati na obavljanje preuzetih obaveza, što se odnosi i na remont te modernizaciju naših MIG-ova.

'Svi Ukroboronpromovi pogoni smješteni na Krimu rade u normalnom režimu, uz puno poštivanje svih standardnih proizvodnih procesa', ustvrdio je Gromov, dodavši kako nestabilna politička situacija u Ukrajini neće utjecati na provedbu ugovora potpisanih sa stranim naručiteljima.

'Poručujem našim stranim kolegama da će, unatoč tenzijama u Ukrajini, svi potpisani ugovori biti kvalitetno i na vrijeme ispoštovani. Ukroboronprom je bio, jest i bit će pouzdani predstavnik Ukrajine na polju vojne i tehničke suradnje', dodao je Gromov.

Ipak, Jane's Defence navodi kako su izjave Gromova u kontradikciji s navodima u hrvatskim medijima, u kojima se pak piše kako su letjelice HRZ-a, konkretno 12 MIG-ova 21 'Fishbed-L' te nekoliko helikoptera, zapele na remontu u Ukrajini zbog krize koja trenutno potresa tu zemlju.

Naime, Hrvatska je poslala svojih sedam MIG-ova 21 na remont i modernizaciju ukrajinskom vojnom izvozniku Ukrspecexportu krajem 2013. godine, javlja Jane's Defence, dodajući kako tim zrakoplovima treba pribrojiti još pet moderniziranih MIG-ova istog tipa, koje je Hrvatska naručila od Ukroboronpromovog pogona u Odessi.

Nesigurnost oko budućnosti hrvatskih MIG-ova u Ukrajini posebno brine Hrvatsku, piše Jane's Defence, navodeći kako Hrvatsko ratno zrakoplovstvo očajnički treba obnovljene i modernizirane borbene zrakoplove kako bi održala sposobnost brze reakcije, ali i kako bi ispunila potrebe za trenažnim letovima.

Ugledni vojni časopis ističe kako je tokom proteklih mjeseci Hrvatsko ratno zrakoplovstvo uspijevalo održati tek 50-postotnu spremnost svojih borbenih zrakoplova, koji potječu još iz sovjetske ere, za što su glavni razlozi nedostatak rezervnih dijelova i problemi koji proizlaze iz dotrajalosti opreme.

Hrvatska kriza s nedostupnošću borbenih zrakoplova bit će riješena tek kada obnovljeni i modernizirani MIG-ovi počnu pristizati s remonta iz Ukrajine, što bi se trebalo dogoditi sredinom 2014. godine.

Jane's Defence piše kako je Hrvatska, uz obnovu i modernizaciju MIG-ova 21, od ukrajinskih obrambenih tvrtki naručila i redovito održavanje svojih 14 transportnih helikoptera Mi-8, pri čemu je dogovoreno da šest helikoptera bude servisirano 2013. godine, te još osam njih u 2014. Prva dva od njih trebala su biti vraćena u Hrvatsku krajem studenoga 2013, navodi Jane's Defence, dodajući kako je još uvijek nejasno koliko je helikoptera dosad uopće prebačeno u Ukrajinu te kakav je njihov trenutni status.

U Ministarstvu obrane Republike Hrvatske nisu odgovorili na upit Jane's Defencea o hrvatskim MIG-ovima i helikopterima u Ukrajini, zaključuje ugledni vojni časopis.

Autor: tportal.hr/Jane's Defence
Izvor: tportal.hr


* Mig.jpg (41.14 KB, 630x360 - viewed 88 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #338 on: March 06, 2014, 08:55:21 pm »

Quote
Ipak, Jane's Defence navodi kako su izjave Gromova u kontradikciji s navodima u hrvatskim medijima, u kojima se pak piše kako su letjelice HRZ-a, konkretno 12 MIG-ova 21 'Fishbed-L' te nekoliko helikoptera, zapele na remontu u Ukrajini zbog krize koja trenutno potresa tu zemlju.

Da li baš ovako pišu hrvatski mediji? Da nije možda remont aviona zapeo pre zbog nečeg drugog (one opreme koju treba da ugradi češka firma, kooperant) nego zbog trenutne krize? Da li "ugledni ugledni vojni časopis" možda i sam pogrešno piše ili ga ovde pogrešno interpretiraju?
Logged
Lox
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 469


« Reply #339 on: March 07, 2014, 10:55:20 am »

Danas sam na Poligrafu Hrvatskog radija slušao da je 5 aviona gotovo, samo čekaju tu navigaciju, a 2 dvosjeda su gotova za dva tjedna. Kaže da letovi za testiranje nisu zabranjeni, već da je vrijeme bilo loše. E sad.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 326



« Reply #340 on: March 07, 2014, 11:05:07 am »

Ako čekaju navigaciju onda nisu gotovi, prema tome nema smisla obavaljati probne letove ako su isti već bili obavljeni (sudeći po slikama na dva aviona) i utvrđeni nedostaci koji sad trebaju biti otklonjeni, tek onda bi trebalo opet vršiti probne letove i ispitivanja. Izvlačiti se stalno na vremensku prognozu je pomalo smješno, izgleda da nad Odessom već pola godine stoji crni kišni oblak Smiley
Logged
Kaćo
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 914



« Reply #341 on: March 07, 2014, 11:38:07 am »

Danas sam na Poligrafu Hrvatskog radija slušao da je 5 aviona gotovo, samo čekaju tu navigaciju, a 2 dvosjeda su gotova za dva tjedna. Kaže da letovi za testiranje nisu zabranjeni, već da je vrijeme bilo loše. E sad.
Slušao sam sažetak u vijestima na pola sata Hr radia.Greška u navigaciji javlja se pri velikim opterećenjima,i ugrađena je  oprema koja treba da utvrdi zašto se to dešava,da bi se problem mogao dijagnostikovati i otkloniti.Rečeno je da tih 5 aviona može doći u HR i kopnenim putem.I još nešto,zaposlenici u ukrajnskom remotnom zavodu nijesu dobili plaću zadnjih 6 mjeseci.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #342 on: March 07, 2014, 06:39:36 pm »

Ako se varam doprema aviona iz Ukrajine u Hrvatsku je i bila predviđena kopnenim putem, čemu su se mnogi čudili.

A to što radnici ukrajinskog zavoda nisu primili plate 6 meseci to je izgleda tamo "normalno". Pa između ostalog zbog takvih stavri su i izbile one demonstracije.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 326



« Reply #343 on: March 07, 2014, 07:38:39 pm »

Da kružile su priče o dopremanju aviona kopnenim putem što je po meni totalno nelogično gledajući sa stručne strane pa onda i ekonomsku računicu. Sklopljene i pripremljene avione za let rastavljati pa ih truckati na labudici kroz pola Europe je po meni totalna bedastoća. Vidjeti ćemo kako će riješiti penale nastale kašnjenjem ,čitavi projekt/ugovor bi trebao biti plaćen od strane Hrvatske države kad bude gotov ,kad će biti gotov hoće li biti reklamacija ? Ukrajinski remontni zavod je koliko sam shvatio u državnom vlasništvu, Država im je malo reći u rasulu možemo reći u Bankrotu ako radnici ne primaju plaće očito je da nemaju sredstava za osnovne fiksne troškove o obrtnim sredstvima plaćanju dobavljača da i ne govorimo. Čini mi se da će se ovo otegnuti još dugo dugo volio bih da sam u krivu.

Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #344 on: March 07, 2014, 11:07:36 pm »

Jane's se u tom tekstu i ne bavi primarno HRZ-ovim Migovima već funkcionisanjem ukrajinske namenske industrije u kentekstu aktuelnih dešavanja.

Inače, članak navodi podatak da preko 200 ukrajinskih vojnih programa (remonti, proizvodnja, modernizacija SRT) zavisi od ruskih komponenti, nabavki iz Rusije i na dr. način. Navodno, za sada sve firme funkcionišu bez problema i po planu.

Jester, ne bih se složio sa tobom ni u pogledu (ne)mogućnosti probnih letova bez IFF-a, a ni u pogledu transporta remontovanih aviona. I u SFRJ je bila praksa da se vazduhoplovi npr. sa Željave u Zmaj transportuju kamionima i to noću. Dobro, nama je sad manja država pa zakačiš keca za traktor i prevučeš ga sa stajanke do Mome.

Evo šta piše u Jane's-u:
Gromov's reassurances, however, contradict reports in the Croatian media which state that 12 MiG-21bis 'Fishbed-L' fighter aircraft of the Croatian Air Force and Air Defence (CAF&AD), and a number of helicopters, are currently stranded in Ukraine as a result of that country's ongoing crisis with Russia.

Croatia sent seven MiG-21s to the Ukrainian state-owned arms exporter Ukrspecexport for repair and overhaul in late 2013, and was expecting to receive these back along with five refurbished MiG-21s it has procured from Ukroboronprom's SE Odessa Aviation Plant.

The uncertainty surrounding the MiG-21s is of particular concern to Croatia, which desperately needs the overhauled and newly procured fighters to sustain its quick reaction alert and training requirements. Over recent months, the CAF&AD has only been able to maintain a 50% readiness rate of these Soviet-era aircraft due to spares shortages and problems arising from ageing equipment.

This availability crisis will only be addressed with the arrival in Croatia of these aircraft, which was set to run through to mid-2014. According to the Croatian Times , the timing of the delivery of these fighters now depends on how events play out between Ukraine and Russia.

In addition to the MiG-21 upgrade work, Croatia has also agreed to maintenance work on 14 Mil Mi-8 'Hip' utility transport helicopters to be undertaken in Ukraine. Ukroboronprom SE, Sevastopol Aircraft Plant, and Joint Stock Company (JSC) Motor Sich were due to service six helicopters in 2013 and a further eight in 2014. The first two of these were scheduled to have been returned to Croatia by the end of November 2013, but it is not clear how many have so far been delivered to Ukraine, and what their current status is.

At the time of writing, the Croatian Ministry of Defence had not responded to a request for comment by IHS Jane's .
Logged
Pages:  1 ... 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 ... 71   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 24 queries.