PALUBA
April 27, 2024, 08:19:10 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15   Go Down
  Print  
Author Topic: Zrakoplov Malaysia Airlinesa nestao sa 227 putnika i 12 članova posade.  (Read 114936 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 993


« Reply #75 on: March 20, 2014, 09:23:00 am »

Nisam siguran da crna kutija odašilje neki signal - znam da snima sve. Znaće neko od pilota.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #76 on: March 20, 2014, 09:28:35 am »

Kada je pao onaj avion Er Fransa iz Rija za Pariz bese neka prica da crna kutija emituje neki signal narednih xx dana.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #77 on: March 20, 2014, 09:37:57 am »


Pa da. Flight data recorder i ona druga kutija koja beleži događanja u kokpitu  (uvek ih dakle ima dve) napravljena je vrlo čvrsto, da može izdržati i pad aviona odnosno pritisak vode na dubini, baterija u kutijama sigurno radi 30 dana, a možda i koji dan duže. Sve vreme šalje signal. Dubina na mestu gde su primećeni predmeti je oko 4 kilometra, pa je malo sumnjivo može li kutija to izdržati.
Logged
Lemi_O2
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 490



« Reply #78 on: March 20, 2014, 10:15:40 am »


Pa da. Flight data recorder i ona druga kutija koja beleži događanja u kokpitu  (uvek ih dakle ima dve) napravljena je vrlo čvrsto, da može izdržati i pad aviona odnosno pritisak vode na dubini, baterija u kutijama sigurno radi 30 dana, a možda i koji dan duže. Sve vreme šalje signal. Dubina na mestu gde su primećeni predmeti je oko 4 kilometra, pa je malo sumnjivo može li kutija to izdržati.

FDR i CVR (cockpit voice recorder) nemaju baterije.Na njih je, sa vanjske strane, kao neovisan uređaj ugrađen ULB (underwatwer locator beacon) koji počne automatski emitirati signal dometa do 20km (idealni uvjeti) čim se napuni vodom nakon pada, u trajanju nekih 30-ak dana.


Ali zašto nije zabilježen signal jednog od barem 2 ugrađena ELT  (emergency locator transmiter), oni emitiraju i signal za navođenje, aktiviraju se (ako je njihov prekidač u ARM) automatski uslijed velikog G šoka, a neki imaju i vodeni prekidač i emitiraju GPS koordinate? Problem je što oni odašilju signal samo nekih 3-4 dana idealno.
Logged
Lemi_O2
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 490



« Reply #79 on: March 20, 2014, 10:27:41 am »

"Lektira" - izvodi iz AIP zbornika vazduhoplovnih informacija SMATSA-e

Postupci pri otkazu radara, radio-veze, transpondera

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Postupci prilikom presretanja civilnih vazduhoplova od strane ratnih aviona ViPVO Vojske Srbije

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Postupci su gotovo identični, što je normalno jer moraju biti u skladu sa ICAO aneksima.
Ali upotreba presretanja lovačkim zrakoplovima je vrlo, hmm, konzervativna.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

* Pravilnik o vojnom letenju.pdf (400.73 KB - downloaded 46 times.)
* PRAVILNIK O MJERAMA ZA PRISILNO SLIJETANJE ZRAKOPLOVA.pdf (291.5 KB - downloaded 54 times.)
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #80 on: March 20, 2014, 11:20:55 am »

Udes malezijskog boinga 777 Teorije zavjere i mistiku treba isključiti. Ostatke malezijskog boinga treba tražiti i do pet hiljada kilometara bočno od planirane rute

Pi­še: Bla­go­je Gra­ho­vac
Izvor: http://www.dan.co.me/


Na osno­vu do­sad pri­ku­plje­nih, a ob­ja­vlje­nih, po­da­ta­ka mo­gu se iz­vu­ći va­žni pa­ra­me­tri za re­kon­struk­ci­ju slu­ča­ja ne­sta­log avi­o­na Bo­ing 777, ma­le­zij­ske avio-kom­pa­ni­je. Ti pa­ra­me­tri su:
-sig­na­li ko­ji su do­la­zi­li u ba­znu sta­ni­cu po­ka­zu­ju da su mo­to­ri avi­o­na ra­di­li još oko se­dam ča­so­va na­kon mo­men­ta for­mal­nog ne­stan­ka avi­o­na;
-iako ne­do­volj­no po­u­zda­ni sa­te­lit­ski i ra­dar­ski snim­ci avi­o­na u va­zdu­hu, ipak su ne­ki po­ka­za­telj da je avi­on fi­zič­ki bio u va­zdu­hu oko se­dam ča­so­va na­kon mo­men­ta for­mal­nog ne­stan­ka;
-in­di­ka­ci­ja da je vi­še put­ni­ka ima­lo uklju­če­ne mo­bil­ne te­le­fo­ne iz­vje­stan je po­ka­za­telj da su se oni fi­zič­ki na­la­zi­li u avi­o­nu u va­zdu­hu, a da ni­ko od njih ni­je od­go­va­rao na te­le­fon­ske po­zi­ve.
Ovi pa­ra­me­tri uka­zu­ju:
-da je, za­sad, ne­sta­li avi­on tih spor­nih se­dam sa­ti fi­zič­ki bio u va­zdu­hu u ne­ka­kvom let­nom sta­nju;
-na­ve­de­ni pa­ra­me­tri is­klju­ču­ju mo­guć­nost te­ro­ri­stič­kog ak­ta unu­tar avi­o­na, jer bi, u tom u slu­ča­ju, po­sa­da po­sla­la ne­ka­kav sig­nal što bi isto ura­dio i ne­ko od put­ni­ka s uklju­če­nim mo­bil­nim te­le­fo­ni­ma. U kraj­njem, te­ro­ri­stič­ki akt iz­nu­tra avi­o­nu ne bi obez­bi­je­dio ova­kvu let­nu auto­no­mi­ju;
-slu­čaj­no ili na­mjer­no, fi­zič­ko ra­za­ra­nje avi­o­na ne­ka­kvim bo­je­vim pro­jek­ti­lom iz do­nje po­lus­fe­re se is­klju­ču­je, jer u ta­kvom slu­ča­ju avi­on ne bi to­li­ko du­go bio u let­nom sta­nju, pri če­mu bi po­sa­da ja­vi­la da se ne­što ne­pred­vi­đe­no de­si­lo;
-mo­gu­ći su­dar avi­o­na sa „ki­šom“ me­te­o­ri­ta iz gor­nje po­lus­fe­re (mi­li­mi­kron­ska vje­ro­vat­no­ća) se mo­že is­klju­či­ti, jer bi tre­nut­no do­šlo do ru­še­nja avi­o­na;
-smi­šlje­no od­vo­đe­nje avi­o­na i slije­ta­nje na ne­po­zna­tu lo­ka­ci­ju, od stra­ne po­sa­de mo­že se is­klju­či­ti, jer se pi­ste, na ko­je mo­že sle­tje­ti avi­on ove ka­te­go­ri­je, na­la­ze na ve­o­ma frek­vent­nim aero­dro­mi­ma, pa je ne­mo­gu­će da bi se to­li­ko du­go mo­gla ču­va­ti mi­stič­na taj­no­vi­tost;
-pret­po­stav­ka da je po­sa­da smi­šlje­no iz­vr­ši­la su­i­cid­ni akt mo­že se is­klju­či­ti, jer bi to ura­di­li tre­nut­no i avi­on ne bi ova­ko du­go „tu­ma­rao“ u va­zdu­hu sa pa­ra­me­tri­ma le­ta ko­ji ne­ma­ju lo­gi­ku i za­ko­ni­tost u va­zdu­ho­plov­noj na­vi­ga­ci­ji;
-te­ro­ri­stič­ki akt ma­sov­nog i tre­nut­no smr­to­no­snog tro­va­nja boj­nim otro­vom i put­ni­ka i po­sa­de mo­že se is­klju­či­ti, jer bi u tom slu­ča­ju avi­on na­sta­vio pra­vo­li­nij­ski let po pro­gra­mi­ra­noj ru­ti do pot­pu­nog utro­ška go­ri­va, što ov­dje ni­je slu­čaj;
-„tu­ma­ra­nje“ avi­o­na u va­zdu­hu po ne­pra­vil­noj pu­ta­nji, u tra­ja­nju ko­li­ko je avi­on imao go­ri­va, uka­zu­je da je po­sa­da ne­što ne­kon­tro­li­sa­no „uči­ta­va­la“ i ne­ka­ko „upra­vlja­la“ avi­o­nom.
Iz na­ve­de­nog se mo­že za­klju­či­ti da su i po­sa­da i put­ni­ci bi­li u iden­tič­nom i usta­lje­nom pro­ce­su gu­bit­ka svi­je­sti. Sve ovo uka­zu­je na je­dan mo­gu­ći uzrok ude­sa avi­o­na, a to je gu­bi­tak svi­je­sti i smrt put­ni­ka i po­sa­de zbog hi­pok­si­je. To uka­zu­je da ni­je do­šlo do tre­nut­ne de­kom­pre­si­je avi­o­na, jer bi po­sa­da ima­la in­di­ka­ci­ju, a auto­ma­ti­ka bi „od­ra­di­la“ auto­mat­sko ak­ti­vi­ra­nje ki­se­o­nič­kog si­ste­ma sa ki­se­o­nič­kim ma­ska­ma. Iz sve­ga na­ve­de­nog slu­čaj uka­zu­je da: pr­vo, i pri­je po­li­je­ta­nja avi­on je bio u sta­nju teh­nič­ke ne­is­prav­no­sti si­ste­ma pre­su­ri­za­ci­je (ka­bin­skog nad­pri­ti­ska), dru­go, da je si­stem pre­su­ri­za­ci­je umje­sto re­ži­ma „auto­mat­ski“ bio u re­ži­mu „ruč­no“, što po­sa­da ni­je uoči­la i tre­će, (po mom mi­šlje­nju naj­vje­ro­vat­ni­je) da je ak­tom sa­bo­ta­že, na ze­mlji, iz­vr­šen te­ro­ri­stič­ki akt one­spo­so­blja­va­nja si­ste­ma pre­su­ri­za­ci­je avi­o­na, uklju­ču­ju­ći one­spo­so­blja­va­nje svih sig­na­li­za­ci­ja za taj si­stem. Sve ovo je mo­glo uzro­ko­va­ti po­stu­pan ula­zak i put­ni­ka i po­sa­de u sta­nje hi­pok­si­je sa smrt­nim is­ho­dom, pro­la­ze­ći kroz fa­ze ilu­zi­ja i ha­lu­ci­na­ci­ja. Ne­svje­sno i ne­kon­tro­li­sa­no upra­vlja­nje avi­o­nom u to­li­kom tra­ja­nju je sna­žan po­ka­za­telj re­če­nog.
Hi­pok­si­ja, ilu­zi­je i ha­lu­ci­na­ci­je u va­zdu­hu bi­la su va­žna pod­ruč­ja iz va­zdu­ho­plov­ne fi­zi­o­lo­gi­je i va­zdu­ho­plov­ne psi­ho­lo­gi­je u ra­ni­jim vre­me­ni­ma. Teh­nič­ko-teh­no­lo­ški raz­voj avi­on­ske auto­ma­ti­ke ih je zna­čaj­no po­ti­snuo iz re­dov­ne obu­ke pi­lo­ta. U ju­lu 1965. go­di­ne mi smo u na­šem va­zdu­ho­plov­stvu ima­li je­dan ja­sno de­tek­to­van slu­čaj po­gi­bi­je pi­lo­ta zbog hi­pok­si­je. Na­i­me, u le­tje­nju u gru­pi avi­o­na na avi­o­ni­ma Tan­der­džet, sa po­li­je­ta­njem sa aero­dro­ma Ze­mu­nik kod Za­dra, vo­đa gru­pe ni­je od­go­va­rao na po­zi­ve sa kon­tro­le le­tje­nja i po­zi­ve pra­ti­la­ca u gru­pi. Pra­ti­o­ci su bez­u­spje­šno po­ku­ša­va­li da sa njim us­po­sta­ve kon­takt i po­sma­tra­li su ga ka­ko on tro­mo po­kre­će gla­vu. On je na­sta­vio pra­vo­li­nij­ski let, do utro­ška go­ri­va. Uda­rio je u ze­mlju kod mje­sta Mu­rau, na gra­ni­ci iz­me­đu Austri­je i Švaj­car­ske. Eks­per­ti­zom na­kon ude­sa, utvr­đe­no je da je do­šlo do ot­ka­za na ki­se­o­nič­kom si­ste­mu avi­o­na. Taj let je iz­vr­ša­van na 3.000 me­ta­ra ma­njoj vi­si­ni od le­ta ma­le­zij­skog Bo­in­ga. Sta­ti­sti­ka ka­že da se broj po­gi­nu­lih pi­lo­ta u svi­je­tu, zbog ilu­zi­ja, bro­ji hi­lja­da­ma. Ne­po­znat je broj ko­li­ko je hi­pok­si­ja ima­la udje­la u tim po­gi­bi­ja­ma.
Te­o­ri­je za­vje­re i mi­sti­ku, ka­da su u pi­ta­nju avi­on­ski ude­si, tre­ba is­klju­či­ti. Ostat­ke ma­le­zij­skog bo­in­ga tre­ba tra­ži­ti i do pet hi­lja­da ki­lo­me­ta­ra boč­no od pla­ni­ra­ne ru­te.
Ovaj tekst tre­ba shva­ti­ti kao že­lju za po­moć ma­le­zij­skim ko­le­ga­ma i jed­nu od op­ser­va­ci­ja čo­vje­ka sa vi­še­de­ce­nij­skim is­ku­stvom pi­lo­ta, in­struk­to­ra le­te­nja i čla­na broj­nih ko­mi­si­ja za utvr­đi­va­nje uzro­ka va­zdu­ho­plov­nih ude­sa. Ali, ipak sa ne­do­volj­no pa­ra­me­ta­ra o kon­kret­nom le­tu ma­le­zij­skog Bo­in­ga.
(Autor je ko­or­di­na­tor
u Fo­ru­mu 2010)
Logged
Lemi_O2
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 490



« Reply #81 on: March 20, 2014, 11:54:23 am »

Korektno napisano, hipoksija kao uzrok, sa trenutno raspoloživim podacima izgleda logično, ali zasad nema nikakvih podataka koji ukazuju na sabotažu sistema prešurizacije ili bilo kojeg sistema. Sjetimo se grka od prije pet, šest godina, Helios 522.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #82 on: March 20, 2014, 01:44:54 pm »

Udes malezijskog boinga 777 Teorije zavjere i mistiku treba isključiti. Ostatke malezijskog boinga treba tražiti i do pet hiljada kilometara bočno od planirane rute ......



E sada, neka neko uzme sestar i na karti napravi kruznicu sa radiusom od 5.000 kilometra, pa da ga pitam sta ce ostati van te kruznice.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #83 on: March 20, 2014, 07:19:19 pm »

Korektno napisano, hipoksija kao uzrok, sa trenutno raspoloživim podacima izgleda logično, ali zasad nema nikakvih podataka koji ukazuju na sabotažu sistema prešurizacije ili bilo kojeg sistema. Sjetimo se grka od prije pet, šest godina, Helios 522.


Bas taj Helios sam i pomenu pre nekoliko postova u kontekstu presretanja lovackom avijacijom kada je prestala radio komunikacija.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #84 on: March 20, 2014, 07:34:07 pm »

Ipak ima nesto sto mi u toj prici nije jasno. Ako je u pitnaju hipoksija ko je ili sta je iskljucilo transpodere? Ako je hipoksija zasto avion nije nastavio da leti pomocu autopilota (pretpostavljam da je autopilot ukljucen odmah ili neposredno po dostizanju visine predvidjene za taj let)? Ako je autopilot bio iskljucen sta je to vodilo avion ko zna koliko stotina ili po ovoj prici hiljada kilometara?
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #85 on: March 20, 2014, 09:56:01 pm »

јес да није лепо, али...


* stelt.jpg (17.86 KB, 333x395 - viewed 68 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #86 on: March 20, 2014, 10:11:32 pm »

Pusta tehnika, elektronika, sva sila letećih, plovećih i puzećih sredstava ne mogu pronaći jednu ne baš malu letjelicu. Još nam sole pamet kako se sve iz satelita vidi. Neka uključe satelite a i lokalno stanovništvo. Neki trag će se pronaći. Radarsku i satelitsku sliku gledaj a seljaka pitaj. Svi su zaboravili ribare i seljake. Ili im je ispod časti zapitati prosti puk.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #87 on: March 20, 2014, 11:18:11 pm »

Pa kako onda opravdati pare "bačene" na te satelite, radare i ostalu "svevideću" opremu.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #88 on: March 21, 2014, 11:33:07 am »

Veteran objašnjava kako je mogao da nestane avion
Avion goreo kao baklja dok je padao
   21.03.2014.

Kris Gudfelou veruje da je pronašao odgovor na pitanje kako je moguće da avion u 2014. godini iščezne sa radara.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Potraga za „boingom 777“ koji je leteo od Kuala Lumpura do Pekinga sutra ulazi u treću nedelju, a istraživački timovi iz 26 zemalja i dalje ne znaju šta se dogodilo sa 227 putnika i 12 članova posade. Kris Gudfelou, pilot sa 20 godina iskustva, smatra da je objašnjenje jednostavno i leži u požaru koji je zahvatio kokpit.
„Spekuliše se o terorizmu, otmici, pa čak i udaru meteora, ali ja uvek tragam za prostim odgovorom i pronašao sam ga u obliku piste na ostrvu Pulau Langkavi“, piše Gudfelou u svom blogu.

Još jedna lažna uzbuna
Toni Abot, premijer Australije, objavio je juče da su dva sumnjiva objekta snimljena satelitom u južnom delu Indijskog okeana. Sudeći po snimku, jedan od njih bio je dugačak 24 metra, pa su istražitelji posumnjali da je reč o nestalom „boingu“. Ipak, australijska i američka letelica pretraživale su lokaciju čitava tri sata i nisu pronašle ništa. U akciji učestvuje 26 zemalja, a rođaci nestalih putnika veruju da su njihovi najbliži i dalje živi. „Moj sin nije mrtav“, rekao je 63-godišnji Kinez koji u Pekingu čeka vesti.

Prema njegovoj teoriji, avion je nakon sat vremena od poletanja skrenuo sa kursa i preusmerio se prema zapadu zbog vatre. Pilot Zahari Ahmad Šah se uputio u pravcu Malajskog moreuza, planirajući da sleti na najbližu pistu koja se nalazi upravo na ostrvu Pualu Langkavi.
„Iskusnim pilotima su najbliži aerodromi neprestano u glavi. Šah je izabrao direktnu rutu do piste duge četiri kilometra, znajući da može da joj priđe bez ikakvih prepreka. Nije pokušao da se vrati u Kuala Lumpur jer je bio svestan grebena visokih 2.400 metara“, objašnjava američki pilot.


 U trenutku kada je kontrolor leta iz kokpita primio poruku: „U redu, laku noć“, sistem za emitovanje podataka ACARS već je bio isključen, ali Gudfelou smatra da posada to nije znala.
„Nije lako ručno onesposobiti ACARS, pa je verovatno u pitanju bio problem sa električnim instalacijama koji je pilot primetio tek nakon javljanja“, piše on.
Požar je mogao da izbije i na gumama, navodi Kris.
„Ako avionska guma počne da gori, kokpit se puni gustim dimom. Pretpostavljam da je posada izgubila svest pre nego što je uspela da sleti na ostrvo, a avion nastavio da leti na autopilotu, sve dok mu nije ponestalo goriva ili se srušio u vodu zahvaćen požarom.“
Rođaci putnika i dalje očajnički tragaju za istinom. Gudfelou smatra da avion treba tražiti isključivo u Malajskom moreuzu, što se poklapa sa činjenicom da ga je radar poslednji put detektovao blizu ostrvceta Pulau Perak. Za njega je Zahari Ahmad Šah bio heroj.
„Uhvatio se u koštac sa nemogućim. Bio je pametan pilot, samo nije imao dovoljno vremena“, zaključuje Kris Gudfelou.

Izvor: www.blic.rs


* 448366_06_lb.jpg (258.34 KB, 1000x1575 - viewed 75 times.)
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #89 on: March 22, 2014, 11:25:00 am »

MISTERIJA SE NASTAVLJA

21. 03. 2014.

Nestali avion prenosio zapaljiv tovar, svi tragovi do sada bili lažni

Malezijski avion MH370, nestao 8. marta sa 239 putnika i članova posade, prenosio je zapaljive litijum-jonske baterije, saopštile su danas vlasti Malezije.
Nestali avion prenosio zapaljiv tovar, svi tragovi do sada bili lažni
Zapaljive litijum-jonske baterije spadaju u kategoriju "opasnog tovara", jer na velikim visinama mogu da se zapale, ukoliko nisu propisno transportovane, piše "Gardijan".

Iznenadni požar koji je izazvao tovar, samo je jedna od nekoliko teorija o tome šta se desilo s avionom, koji je nestato 8. marta na letu Kuala Lumpur-Peking.

Potraga za nestalim avionom prvo je počela u Tajlandskom zalivu i Južnom kineskom moru gde je nekoliko zemalja poslalo brodove, helikoptere i avione da pretraže more.

Istraga o sudbini nestalog boinga 777 fokusirana je na podacima sa satelita i radara koji ukazuju da je avion verovatno namerno skrenut sa kursa za Peking i da je to, po svemu sudeći, uradio neko stručan u kokpitu, navodi AFP.

Međutim to što Malezija stalno objavljuje često protivrečne informacije izazvalo je gnev porodica ljudi koji su se nalazili u avionu i osudu kineskih vlasti, budući da su dve trećine putnika bili Kinezi.
U potragu, koja obuhvata veliki luk kopna i mora sada je uključeno 26 zemalja.

Izvor: Tanjug
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.