PALUBA
April 27, 2024, 10:37:25 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32   Go Down
  Print  
Author Topic: Vraća se redovno služenje vojnog roka?  (Read 78920 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #375 on: September 19, 2021, 05:55:27 pm »

Još samo da se uvede streljanje ko neće da služi vojsku sa oružjem i milina. Sila samo stvara kontraefekat.

Treba da se radi na edukaciji zbog čega je potrebno i poželjno služiti vojsku, kao i objasniti ljudima koje pogodnosti to donosi njima lično.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #376 on: September 19, 2021, 06:41:06 pm »

Da li je predmet "Odbrana i zaštita" vraćena u školske klupe? Čitao sam, mislim na Palubi, da se planira uvođenje predmeta "Osnovi sistema odbrabne" i da će biti fakultativnog tipa (što nije dobro) u Srednjim školama.

Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 233


« Reply #377 on: September 19, 2021, 06:49:42 pm »

Србија већ данас има ситуацију да велики број младих одлази из земље, и без обавезног војног рока. Мрзи ме да тражим, али било је доста истраживања на ту тему. Држава има негативан природни прираштај. Не бих у таквој ситуацији никоме рекао ”срећан ти пут”. Оштар став у односу на служење војног рока може само да буде додатни мотив за одлазак из земље.

Ово није ни 1970. ни 1980. Претње затвором и упозоравање да се ради о кривичном делу нису ни деведесетих уродиле плодом. Границе се прелазе са личним картама, а послови се налазе лакше зато што сви имају проблем са радном снагом. Колико младих у Србији задовољава критерије других земаља за двојно држављанство?

Сложио бих се са Џумбом по питању пропаганде, мислим да је без добре пропаганде цела идеја осуђена на пропаст. Додао бих да је нужна и темељна припрема, превише је ствари у Србији рађено наврат-нанос.

Мотивација као што је могућност запошљавања је добра идеја. Да ли би се, при запошљавању у државној администрацији, цивилно служење могло дискриминисати у односу на служење војног рока под оружјем - то је друго питање. Једино ако би се у опис радних обавеза унеле и обавезе које се односе на рад у ратним условима, нпр. физичко обезбеђење радног простора.

Ја бих применио израелски систем и довео и девојке у касарне. Израелци то јако лепо користе у пропагандне сврхе.

Питање дужине служења војног рока је такође битно. Три месеца интензивне обуке су вероватно довољна за пешадију, али не и за друге родове. Можда би се припадници других родова могли регрутовати као добровољци-професионалци који би након основне обуке ишли на нпр. 3 месеца специјалистичке обуке, па онда остали у војсци још пола године. Тако би пешадија остајала 3 месеца након обуке, а остали родови 6 месеци.

Неко је поменуо да војска нема услова да се бави полагањем возачких испита. Можда се то може ограничити на војнике који иду на специјалистичку обуку. Остали можда могу да прођу део обуке која би им била призната. Оно што војска може да уради је да организује вечерње курсеве из разних области, који би могли бити признати у наставку образовања.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #378 on: September 19, 2021, 06:54:18 pm »


 U srednjim školama ima premet " Osnovi sistema odbrane " . Fakultativnog je karaktera. Npr. U Zrenjaninu su dve godine pre Korone išli u kasarnu . Godinu pre je dolazio neko iz Vojnog odseka i držao predavanje ( vrlo nekvalitetno ) Govorim o Srednjoj Poljoprivrednoj školi.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #379 on: September 19, 2021, 07:07:04 pm »

Da li je predmet "Odbrana i zaštita" vraćena u školske klupe? Čitao sam, mislim na Palubi, da se planira uvođenje predmeta "Osnovi sistema odbrabne" i da će biti fakultativnog tipa (što nije dobro) u Srednjim školama.



Враћено је , али је програм више информативан. Урађен је приручник за настванике у коме је "сажвакано" шта треба рећи. Наставу треба да држи разредни старешина а да му помогне неко из Војних одсека или наки резервни официр. Са делом резервних официра који су требали да учествују у настваном процесу одржан је инструктаж, али их слабо зову.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #380 on: September 19, 2021, 07:08:44 pm »

Zato treba ponovo da se uvede PPZ u VII i VIII razredu OŠ a onda i Odbrana u srednjoj školi.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #381 on: September 19, 2021, 07:43:10 pm »

То и јесте идеја. Проблем је где "наћи" часове за то. Број часова (оптерећење ученика) је ионако превелики. Смањивати фонд других предмета значи остављати неке без посла,а опет ти "вишкови" нису способни да изводе нову наставу. Зато се сада ова обука у средњим школама изводи у време часа разредног старешине (један час месечно). Ваљало би организовати (што је и предвиђено) посету касрани и ТТ збор, али је опет питање када (у које време јер за то није довољан један час) а посебно шта радити тамо где нема касрани (што је чест случај). Долазак војске и опреме због једног часа у неку школу је крајње нерационалан потез.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #382 on: September 19, 2021, 08:00:35 pm »

Ukinuti one dve gluposti, veronauku i građansko, a muzičko i likovno spojiti u jedan predmet koji bi se zvao umetnsot.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 687



« Reply #383 on: September 19, 2021, 08:06:27 pm »

E kad se setim Odbrane i zaštite iz srednje škole. Tada još nisam ni sanjao da ću jednog dana raditi u Vojsci.
Imao jednog drugara u razredu, otac mu bio oficir (major, potpukovnik....).
I pita njega nastavnik jednom prilikom: Možeš li nam reći više o oklopnom vozu? A drugar će: Pa...oklopni voz je oklopljen i on kada ide ruši sve pred sobom! Pita ga nastavnik: Baš sve? I kuće i sve? Odgovara on: Sve! I kuće i sve što mu se nađe na putu!
Drugom prilikom ga je pitao za karakteristike srednjeg tenka. On je počeo sa: glavna karakteristika srednjeg tenka jeste da je težak!  Grin Grin Grin

I tako se mi ismejašmo s njim i uz njega...
A predmet je bio sasvim dobar, nastavnik je bio malo "stara škola" i "konzervativan" ali ok. Gađali smo iz vazdušne puške, išli par puta na TT zborove u kasarnu na Voždovac, mislim i na Banjicu jednom i tako....Sad se ne sećam da li je to bilo organizovano subotom? Ipak je trajalo par sati...

Sve u svemu, ja bih vratio predmet u srednju školu kao obavezan. 2 časa sedmično je dovoljno. Naravno, može se zvati drugačije...Osnove odbrane zemlje ili tako nekako....

I naravno, vratio bih obavezu služenja vojnog roka od 6-9 meseci....
« Last Edit: September 19, 2021, 08:17:55 pm by Kubovac » Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #384 on: September 19, 2021, 09:12:42 pm »

Ukinuti one dve gluposti, veronauku i građansko, a muzičko i likovno spojiti u jedan predmet koji bi se zvao umetnsot.
Oprosti, ali veronauka po meni nikako ne može da bude glupost, a i predmet veronauke je fakultativnog tipa, tako da koga ne zanima i ne mora ići na istu.
Ok, da ne idemo dalje u off, samo sam hteo da iznesem lični stav u vezi veronauke.

Generalno u srpskom obrazovnju se uče nepotrebne stvari, i to zahteva tmeljnu refeormu obrazovnog sistema.
Čak i mi, starije generacije, smo učili u školi iz matematike, fizike, hemije... stvari koje nam nikada nisu zatrebale u životu.

Kod uvođenja obaveznog služenja vojnog roka treba imati u vidu da za to treba i novca.

Quote
Prema analizi koju je samo Ministarstvo odbrane izradilo, a tadašnji ministar odbrane predstavio na sednici Narodne skupštine u novembru 2016. godine, prva godina vraćanja vojnog roka koštala bi 70 milijardi dinara, odnosno oko 600 miliona evra. Toliko otprilike iznosi čitav vojni budžet Srbije za 2018. godinu. Prethodnih dana zvaničnici su iznosili u javnost i drugačije procene po kojima bi cena ponovnog uvođenja vojnog roka bila od 90 do 130 miliona evra, u zavisnosti od dužine trajanja obuke.
Izvor isečka analize: https://bezbednost.org

Kako god, lično sam za narodnu vojsku pored profesionalaca.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 233


« Reply #385 on: September 20, 2021, 12:25:00 am »

Деца су преоптерећена предметима, али количина знања коју износе из средњих школа је све мања. Што се тиче Одбране и заштите, или како би већ назвали нови предмет, мислим да би било боље организовати целодневну наставу једном месечно и одвести децу у касарне.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #386 on: September 20, 2021, 05:48:07 am »

Ukinuti one dve gluposti, veronauku i građansko, a muzičko i likovno spojiti u jedan predmet koji bi se zvao umetnsot.
Oprosti, ali veronauka po meni nikako ne može da bude glupost, a i predmet veronauke je fakultativnog tipa, tako da koga ne zanima i ne mora ići na istu.
Ok, da ne idemo dalje u off, samo sam hteo da iznesem lični stav u vezi veronauke.

I jedan moj lični stav. Srbija je sekularna država i mesto za izučavanje veronauke je crkva a ne škola. To što je ona fakultativnog tipa i što koga ne zanima ne mora da ide na nju ne pije vodu zato što si prinuđen da biraš između veronauke i građanskog. Dakle ili jedno ili drugo.

Što se tiče koštanja ponovnog uvođenja vojnog roka verovatno se misli i na kasarne i svu ostalu infrastrukturu potrebnu za izdržavanje nekoliko stotina ljudi. Možda je bolje da to bude kao radno vreme, kao što sam već pisao, od 9 do 17, a posle kući. Tako bi se ostvarila velika ušteda.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #387 on: September 20, 2021, 08:44:13 am »

Ukinuti one dve gluposti, veronauku i građansko, a muzičko i likovno spojiti u jedan predmet koji bi se zvao umetnsot.
Oprosti, ali veronauka po meni nikako ne može da bude glupost, a i predmet veronauke je fakultativnog tipa, tako da koga ne zanima i ne mora ići na istu.
Ok, da ne idemo dalje u off, samo sam hteo da iznesem lični stav u vezi veronauke.

I jedan moj lični stav. Srbija je sekularna država i mesto za izučavanje veronauke je crkva a ne škola. To što je ona fakultativnog tipa i što koga ne zanima ne mora da ide na nju ne pije vodu zato što si prinuđen da biraš između veronauke i građanskog. Dakle ili jedno ili drugo.


A da vratimo i Marksizam, kao u "dobra" stara vremena ... mislim, nije da nam nije potrebno još više "korisnih idiota" no što ih imamo sada ...

Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #388 on: September 20, 2021, 09:38:23 am »


A da vratimo i Marksizam, kao u "dobra" stara vremena ... mislim, nije da nam nije potrebno još više "korisnih idiota" no što ih imamo sada ...


Ko je pominjao Marksizam?
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #389 on: September 20, 2021, 10:21:22 am »




A da vratimo i Marksizam, kao u "dobra" stara vremena ... mislim, nije da nam nije potrebno još više "korisnih idiota" no što ih imamo sada ...


Ko je pominjao Marksizam?


Pa vidim da vam samo Marks fali pored PPZ i ONO za koje vidim da se predlažu ovde.

Pa k'o rekoh kad je bal, nek je bal vampira  Grin


Još samo Titu da iskopate, sve će biti na mestu.

Logged
Pages:  1 ... 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 24 queries.