PALUBA
March 28, 2024, 09:48:25 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32   Go Down
  Print  
Author Topic: Vraća se redovno služenje vojnog roka?  (Read 77531 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #405 on: December 16, 2021, 12:02:19 pm »

Dačić: Referendumom odlučivati i o vojnom roku i kovid propusnicama
VESTI Autor: Beta 16. dec. 2021

Predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić izjavio je da smatra da instituciju referenduma treba proširiti i na društvena i politička pitanja poput vraćanja obaveznog vojnog roka ili uvođenja kovid propusnica.

„Mi sada pričamo da treba uvesti obavezni vojni rok. Hajde da pitamo malo majke šta misle o tome. Ja sam išao u vojsku, sve je to u redu. Hoćemo li antikovid propusnice ili nećemo, što ne raspišemo referendum“, kazao je Dačić za TV Hepi.

Izvor: www.n1info.com
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 061


Ko laje zlo ne misli


« Reply #406 on: December 17, 2021, 04:06:40 pm »

Dačić od socijaliste postao Švajcarac....'Đes bio do sad s referendumima?  Wink
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #407 on: December 17, 2021, 05:11:52 pm »

Dačić..... TV Hepi.... ne bih da komentarišem.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #408 on: December 19, 2021, 09:29:46 pm »

Ovako bi izgledalo obavezno služenje vojske u Srbiji: Poziv stiže svima, u kasarni ste 3-6 meseci, posle imate posebne beneficije, ali i dalje postoje tri ključna pitanja
A. Latas 19.12.2021.

Redovno služenje vojnog roka u Srbiji, nakon tačno deceniju pauze, ne bi trebalo da traje duže od šest meseci, a svake godine imali bi od 5.000 do 10.000 novih regruta čija primanja više ne bi bila „simbolična“.

Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je prošle nedelje da još nema odluke o obaveznom služenju vojnog roka jer u vezi s tim postoji mnogo problema, iako je većina naroda za takvu odluku, te da bi to za vojsku bilo spasonosno. Po istraživanjima, čak 70 odsto stanovnika ove zemlje je za vraćanje obaveznog služenja vojske. Zvaničnici za sada planiraju povratak vojnog roka, ali sa odlukom ne žele da srljaju. Jesen sledeće godine trebalo bi da nam donese veliku javnu debatu na ovu temu.

- Od kog godišta da to važi – ako kažemo da bi to bilo od 1994. ili 1995. godište, mi ne možemo da prihvatimo 35.000 ili 20.000 ljudi, mi možemo da prihvatimo do 10.000 ljudi, a onda je pitanje koga da oslobodite - rekao je Vučić. Dodao je i kako se razmatra novo povećanje plata za dobrovoljno služenje vojnog roka da bi se privuklo još 5.000 vojnika na godišnjem nivou.

Ključna pitanja prilikom donošenja odluke o vraćanju vojnog roka biće: 1. troškovi, 2. obnova infrastrukture i obnavljanje kasarni za vojnike 3. trajanje vojnog roka, broj regruta i pitanje prigovora savesti. Razmatra se i ideja da se za početak, u prvoj klasi vojnika, obavezni voni rok služi oko 2500 regruta, dok bi dužina trajanja obuke trebala bi biti od četiri do šest meseci. Ono što je izvesno je da obaveznog vojnog roka kakvog smo nekada poznavali, kada su svi muškarci koji napune 18 godina dobijali poziv za vojsku, više neće biti.

Najbliži smo "hibridnom" modelu

Kako kaže Vlade Radulović za “Blic”, predsednik Centra za geostrateška istraživanja i terorizam, radna grupa za vraćanje obaveznog služenja vojske, razmatra koji model primeniti, ali dodaje da smo najbliži “hibridnom” modelu koje imaju pojedine skandinavske zemlje, poput Norveške.

- U ovom trenutku odmrzavanje vojnog roka u uniformi pod oružjem u kasarni u formatu kakav je bio ranije, nije realno održiv, pre svega zbog naših potreba, kapaciteta, logistike, finansija, prigovora savesti i tako dalje. Regrutna evidencija nikada nije prekinuta i ideja je da vidimo koji je to broj vojnika na služenju optimalan za nas. Da li govorimo o 5.000 ili 10.000 koji su za naše uslove mislim idealna brojka. Da se pozovu svi regruti koji su sposobni za služenje vojnog roka, te na osnovu određenih karakteristika, motivisanosti, zdravstvenih sposobnosti i drugih faktora, selekcijom dođe to tih četri, pet ili više hiljada koji će služiti vojni rok. Tako je u Norveškoj, svi dobiju poziv, ali u finalnu fazu stigne oko 12 odsto regruta – rekao je Radulović, koji smatra da bi hibridni model bio i najbolji.

Prednost pri zapošljavanju, veća plata

Ono što bi nakon toga moralo da prati ovu priču su dodaje određene beneficije, poput one da vojnici posle imaju prednost pri zapošljavanju. Plan je i da vojnička plata bude mnogo veća u odnosu na ranije godine, odnosno da više ne bude simbolična, nego nešto veća od minimalne zarade u Srbiji. Radulović navodi i primer Švajcarske, koja ima drugačije „hibridno“ rešenje. Ukoliko Švajcarac ne želi da ide u vojsku, ne mora, ali je obavezan da od svoje godišnje zarade izdvaja dodatan porez od tri odsto do svoje 37 godine života.

Jedna od najvećih prepreka za vraćanje vojnog roka su finansije, kako i kako svim regrutima obezbediti smeštaj i adekvatnu opremu. „Resursi poput kasarni, regrutnih centara i centara za obuku su desetkovani, zato moramo da razmišljamo ozbiljno gde će vojnici biti smešteni i kakvu će opremu i obuku da imaju“ izjavio je ranije Nebojša Stefanović, ministar odbrane. Jedan od njegovih prethodnika Zoran Đorđević, procenio je pre četiri godine da bi nas novi regruti koštali oko 600 miliona evra godišnje. Vučić je tu cifru ipak značajno smanjio. Ako bi vojni rok trajao tri meseca, godišnje bi nas kako predsednik računa koštao 90 miliona evra, u drugoj varijanti od šest meseci, konačna cifra ne bi prelazila 130 miliona evra.

Ne više od 9 meseci

- Kada pričamo o ciframa ne treba silaziti ispod 100 miliona evra godišnje sa minimalnim povećanjem vojnika, što je za nas značajna suma. Kako se broj vojnika povećava, cifa može biti samo veća. Što se tiče trajanja, imamo trenutno nekoliko škola razmišljanja, da to bude ubrzana, intezivna obuka od tri meseca, da traje šest meseci, a neki zagovaraju čak i devet. Niko ne razmislja više od toga. Smatram da bi najbolja obuka bila do šest meseci, ukoliko se dobro uklopi i koncipira. Mislim da smo najbliži tome da traje tri meseca. Još uvek je rano pričati o datumima, sačekajmo da prođu priče oko ustava i izbora, pre jeseni je teško bilo šta spekulisati – kazao je Radulović.

Jedno od pitanja koje se nameće i koje bi trebalo da prođe široku javnu debatu je i prigovor savesti. Većina evropskih država onima koji imaju prigovor savesti i odbijaju služenje vojnog roka iz političkih, verskih, filozofskih, moralnih ili bilo kojih drugih razloga savesti, obezbežuje alternativu u služenju vojnog roka u vidu civilne služne ili vojne službe bez oružja.

Izvor. www.blic.rs
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 128


« Reply #409 on: December 19, 2021, 10:47:20 pm »

Ovako bi izgledalo obavezno služenje vojske u Srbiji: Poziv stiže svima, u kasarni ste 3-6 meseci, posle imate posebne beneficije, ali i dalje postoje tri ključna pitanja
A. Latas 19.12.2021.

Redovno služenje vojnog roka u Srbiji, nakon tačno deceniju pauze, ne bi trebalo da traje duže od šest meseci, a svake godine imali bi od 5.000 do 10.000 novih regruta čija primanja više ne bi bila „simbolična“.
Izvor. www.blic.rs

Оно што је јако добро је да се не срља са доношењем одлука. Осврнуо бих се на пар ствари:

Дужина војног рока

Да ли је циљ само да се оспособи резервни састав, или да се у сваком тренутку у јединицама налази одређени број потпуно обучених војника?
Што се тиче дужине обуке, нека ме исправе бивше старешине ЈНА, али мислим да је трајала 5-6 месеци. Модерно наоружање и опрема нису једноставнији него пре 30 година. Другим речима, за 6 месеци може да се обучи резервни састав. Ако би хтели да имамо потпуно обучене војнике под оружјем, онда би војни рок од 9 месеци за 10 хиљада војника осигурао 2500 потпуно обучених и физички спремних војника, под условом да регрути долазе свака 3 месеца (по 2500).

Избор регрута
Мислим да је добра идеја да се избор врши на основу мотивације и способности. Статистички, у Србији у свакој генерацији стаса 80 хиљада младића и девојака. Ако се на одслужење позове 10 хиљада, то је 12,5%. На одслужење војног рока би могли одлазити, потпуно равноправно, и младићи и девојке. (Можда вреди напоменути да су у Великој Бротанији и САД проблем са већим бројем обвезника решавали лутријом.)

Војничка плата

Јако је добро да се размишља о томе да војници добију неке нормалне плате, а не симболичне. Са друге стране, ако се понуди износ који је тек мало већи од минималца, онда ће за војску бити мотивисани само они који би у цивилном животу радили за минималац. Ако ме сећање служи, резервисти су добијали надокнаду у висини њихових примања у цивилству. Ако би регрути могли да добију плате на нивоу оних које би добијали у цивилству, мислим да би и образованији били заинтересовани. За оне који нису запослени, може да се нађе просек за њихову професију.

Бенефиције

Предност при запошљавању не може да буде једина бенефиција, јер држава може да контролише само запошљавање у државној служби. Оно што држава може да уради је да пореским олакшицама награди послодавце који запошљавају оне који су служили војску. Прелазак из војничког у цивилни живот може захтевати прилагођавање, држава може да ослободи послодавце плаћања доприноса за те запослене, у периоду од годину дана.
Војници на одслужењу војног рока требају да добију радни стаж за време проведено у униформама - и то бенефицирани ради стаж. Нпр. 9 месеци се рачуна као годину дана или 15 месеци. Ако професионални припадници војске имају право на бенефицирани радни стаж - онда то право треба да важи и за регруте.

Подршка јавности

Лепо је да 70% становништва подржава враћање војног рока, али је далеко битније утврдити каква је подршка међу онима који би били позвани да одслужење.

Стимулација локалних заједница

Најекономичније би било организовати велике касарне, са по 2000-3000 људи. Са друге стране, било би корисно, тамо где је то могуће, организовати мање гарнизоне. Ти гарнизони у мањим местима и на слабије развијеним подручјима би подржали локалну економију. 500 припадника војске је 500 радних места.



Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #410 on: December 22, 2021, 07:30:55 pm »

Fazan@, предлажем те за министра одбране Cheesy. Шалу на страну али размишљања и предлози су ти, по мом суду, потпуно исправни и на месту. Потпуно их подржавам. Мислим да би радна група (ако ово неко прати) требала имати у виду овај твој предлог.

Додао бих још једну ствар, а то је питање конфора војника (смештаја) током служења војног рока. Сматрам да су вишекреветне собе (па чак и са креветима на спрат) прихватљиве у центрима за обуку. Ипак, требало би обезбедити купатила и санитарне човорве вишег квалитета (на пример на сваком спрату већи број тушева и WC кабина, према стандарду за такав смештај) него они који су били у старим касарнама. У оперативним јединицама би то требале бити далеко конфорније собе са 3-6 војника у спаваоници са полухотеским смештајем. Објекти не морају бити зидани већ могу бити и монтажни, каквих има на тржишту али да нуде бољи комфор.То вероватно кошта, како изградња(монтажа) или адаптација постојећих објеката и одржавање, али у моралном смислу пуно значи. На тај начин би се подигао квалитет смештаја и осталим припадницима војске који бораве у касранама.

Колико сам видео по интернету Русија је на сличан начин значајано, за врло кратак период подигла квалитет смештаја својих војника.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 128


« Reply #411 on: December 23, 2021, 06:21:37 am »

Fazan@, предлажем те за министра одбране Cheesy. Шалу на страну али размишљања и предлози су ти, по мом суду, потпуно исправни и на месту. Потпуно их подржавам. Мислим да би радна група (ако ово неко прати) требала имати у виду овај твој предлог.

Додао бих још једну ствар, а то је питање конфора војника (смештаја) током служења војног рока. Сматрам да су вишекреветне собе (па чак и са креветима на спрат) прихватљиве у центрима за обуку. Ипак, требало би обезбедити купатила и санитарне човорве вишег квалитета (на пример на сваком спрату већи број тушева и WC кабина, према стандарду за такав смештај) него они који су били у старим касарнама. У оперативним јединицама би то требале бити далеко конфорније собе са 3-6 војника у спаваоници са полухотеским смештајем. Објекти не морају бити зидани већ могу бити и монтажни, каквих има на тржишту али да нуде бољи комфор.То вероватно кошта, како изградња(монтажа) или адаптација постојећих објеката и одржавање, али у моралном смислу пуно значи. На тај начин би се подигао квалитет смештаја и осталим припадницима војске који бораве у касранама.

Колико сам видео по интернету Русија је на сличан начин значајано, за врло кратак период подигла квалитет смештаја својих војника.

Драго ми је да делимо мишљење  Smiley

Кревети на спрат нису смак света, има их и по Америци. Само их не треба набити као сардине, са простором ширине касете између њих.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Санитарни чворови и тушеви са топлом водом су јако битни. Ја бих додао и редовно прање веша и униформи.

Мени је тешко да анализирам те ствари, зато што не живим у Србији. Колико често се млади туширају? Колико често мењају чарапе и пресвлаче веш? Не може се од њих очекивати да се туширају и пресвлаче веш једном седмично, а чарапе перу ручно, у умивоаницима. Наравно да све то кошта, али далеко више кошта ако се прва генерација врати из касарни са поруком ”спасавај се ко може”. Исто се односи и на исхрану.

Монтажни објекти су сасвим у реду, могуће је да су јефтинији него реновирање постојећих касарни. 

Ја бих се вратио на потребу да се разговара са генерацијама које ће служити војску, а не да се нагађа, или да се примењују мерила од пре 40 година.

Kакво је твоје мишљење у погледу дужине војног рока?








* AirForceTips1-1140x558.png (954.25 KB, 1140x558 - viewed 3 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #412 on: December 23, 2021, 06:27:16 pm »

Моје мишљење је да је апсолутни минимум за дужину служења војног рока 9 месеци. Основна знања и вештине војник ће савладати за око 3 месеца у настваном (обучном) центру. После тога би требао да се укључи у опертаивну јединицу где би се кроз текућу обуку (вежбе) "уиграо" као члан тима, посаде, одељења, вода. То би било око 3 месеца. После тога, наредна три месеца би био (као и јединица у којој је) оперативно оспосбљен да учествује у задациме те јединице у којој је (батаљона, бригаде): да иде на задатке и копнену зону безбедности и сл.

Ово што сам написао није ништа ново. То је стари концепт ЈНА који у принципу није никад заживео као такав, барем не до краја. Дакле, прве три месеца индивидулана обука и обука до нивао одељења (послуге); наредна три месеца обука на новоу вода-чете, и три месеца на новао батаљона- бригаде (где се уствари вежбају целе чете и батаљони).

Војнике који одслуже војни рок требало би "врбовати" да се пријаве у тзв. активну резерву и то док су "свежи" и да у тој активној резерви проведу наредних 3-6 година. Наравно уз одговарајућу надокнаду њима и њиховим послодавцима.
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 061


Ko laje zlo ne misli


« Reply #413 on: December 31, 2021, 03:46:38 pm »

U kom uzrasnom dobu ih pozivati? Šta je sa prigovorom savesti? Prihvatiti odststvo zbog fakulteta ili ne? Jesu li sve nacionalne manjine pogodne za služenje u kopnenoj zoni bezbednosti  (po Ustavu jesu ali po pravilu službe ? I šta ako im se nešto uskrati? )? Šta sa osobama koje imaju delikvensko ponašanje  (danas deca piju i puše smešne cigare do 16.godine ) koje nije "detektovano " do trenutka prijema u kasarne?

Ovo da služe i momci i devojke podržavam jer to bi trebalo da bude i u korist zdravlja i u korist produženja nacije,a imam i pitanje uz to, da li dozvoliti i muškarcima i ženama da služe sa dugom kosom  (ravnopravnost polova )? Da li zbog trudnoće može biti prekinut vojni rok pa nastavljen kasnije  (ili trajni prekid )? Da li pozivati oba partnera istovremeno  (a deca kod bake i deke na selo ) na odsluženje ili samo jednog? 

Smisliću još neko pitanje iduće godine sigurno  do tad pozdrav i srećna nova 2022.svima na forumu koji pročitaju ovo Wink.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #414 on: December 31, 2021, 04:18:59 pm »

Manje vina, manje vina...
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #415 on: January 27, 2022, 06:58:56 am »

Vraća se služenje vojnog roka?
IZVOR: B92, PRVA TV SREDA, 26.01.2022.

Svim mladićima rođenim između 1. januara i 31. decembra 2004. godine upućen je opšti poziv za upis u vojnu evidenciju.

O činovima vojnika, desetara, potpukovnika ili pukovnika ove godine najviše razmišljaju mladići koji će tokom godine postati punoletni. Potpukovnik Zoran Filipović kaže da je reč o redovnoj proceduri.

"Uvođenje u vojnu evidenciju je u toku i traje do kraja februara meseca tekuće godine. A nakon toga za lica koja se nisu uvela u evidenciju, sledi pozivanje pojedinačnim pozivom i to će biti realizovano u aprilu mesecu i dalje tokom godine. Ponavljam, to je zakonom propisana obaveza i nipošto ne znači za pozivanje vojnog roka", kazao je.

Inače, uvođenje u vojnu evidenciju definisano je Zakonom o vojnoj, radnoj i materijalnoj obavezi. Mladići koji žive u inostranstvu mogu se prijaviti u diplomatsko-konzularnom predstavništvu Republike Srbije u zemlji u kojoj borave. Ministarstvo odbrane pozvalo je danas sve zainteresovane mladiće i devojke rođene između 1. januara 1992. i 31. decembra 2003. godine da se prijave za dobrovoljno služenje vojnog roka sa oružjem. Kako je saopšteno, prijavu za dobrovoljno služenje vojnog roka i vojnostručno osposobljavanje za rezervne oficire moguće je podneti u svim filijalama Pošte Srbije, na portalu e-Uprave kao i u centrima Ministarstva odbrane – nekadašnjim vojnim odsecima.

Pored pojednostavljene procedure prijavljivanja, buduće vojnike očekuje mesečna naknada u iznosu od oko 38.000 dinara kao i mogućnost da, posle odsluženog vojnog roka, odmah postanu profesionalni pripadnici Vojske Srbije. Detaljne informacije u vezi sa uslovima i postupkom prijavljivanja za dobrovoljno služenje vojnog roka sa oružjem u Vojsci Srbije u 2022. godini zainteresovani kandidati mogu da dobiju u centrima Ministarstva odbrane u svojim opštinama i na sajtu Ministarstva odbrane.

Izvor: www.b92.net
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #416 on: January 27, 2022, 07:11:17 pm »

Novinari B92 ponovo zatečeni uvodjenjem u vojnu evidenciju i odmah im se prividja katabaza... Godinu za godinom...
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 128


« Reply #417 on: January 27, 2022, 09:40:43 pm »

Novinari B92 ponovo zatečeni uvodjenjem u vojnu evidenciju i odmah im se prividja katabaza... Godinu za godinom...

Српско (и не само српско) новинарство је дотакло дно са таблоизацијом и бомбастичним насловима. Међутим, након оволико година више нисам сигуран да ли су у питању грешке.
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 061


Ko laje zlo ne misli


« Reply #418 on: January 27, 2022, 10:11:15 pm »

Nije dostojno da iznesem tačno ono što mislim pa ću skratiti.  Od vojnog roka nema ništa. To je "marketing". Postoji jedna scena u seriji Moj Rođak sa Sela dok su na slavi kod Maleševića gde jedan čiča kaže "Milošević je bio junak",a pukovnik Vranić mu odgovori "Pa nije baš". Isti čovek koji je "izmislio" vraćanje vojnog roka je udario zadnji ekser u mogućnost vraćanja vojnog roka samo godinu ranije. Nekada je u svakom gradu postojao (uglavnom u zgradi policije ) vojni odsek.  Sada postoji samo u određenim regionalnim centrima  (na pet gradova jedan). Za uvođenje vojnog roka stanje bi moralo da bude obrnuto  (da se dostupnost vojske pribižava/uvećava, a ne smanjuje ).  Ovako pouzdano znamo da je obećanje vojnog roka LAŽ. Egzibicija da bi se prigrabio neki glas.  Između ostalog vlasnička struktura B92 je takva da je kroz MTS državnim novcem uz drugara Kopernikusa isti priveden finansiranju iz budžeta RS.
Logged
PakleniVuk
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 061


Ko laje zlo ne misli


« Reply #419 on: May 09, 2022, 03:53:24 pm »

Čisto da naglasim da je prva objava na ovoj temi iz 2014.godine. Ako je još dve nedelje do prve odluke na ovu temu onda.... Wink
Samo se pitam da li će to biti vojni kurs ili vojni rok?  A pre mi se čini da će biti kurs  (kao i kurs za pilote ili kurs za rezerne oficire ).


Quote
План о редовном војном року за две седмице

Министар одбране Небојша Стефановић изјавио је да очекује да ће у наредне две недеље имати израђен план са комплетним анализама и најбољим решењима везано за поновно увођење редовног служења војног рока. Стефановић, који је и потпредседник владе, каже да су Министарство одбране и Војска Србије формирали радне групе које врше анализу свих сегмената који се тичу постављеног задатка и планирања могућности поновног увођења редовног служења војног рока.

Анализе се тичу финансијског аспекта, аспекту обуке и аспекта регрутације и селекције, који ће бити презентован председнику Александру Вучићу, рекао је Стефановић, преносе медији.

Његов став по овом питању од раније је познат, каже Стефановић и истиче:

„Као што је председник Вучић и рекао, Србија је војно неутрална земља и као таква сматрам да треба да има обавезни војни рок, баш као што га имају и Аустрија и Швајцарска. Његовим увођењем би, пре свега, појачали одбрамбене капацитете наше земље”.

Министар је указао да је важно да млади људи прођу обуку у војничким вештинама и да се упознају са сложеним борбеним системима и осталом савременом техником, опремом и наоружањем које Војска Србије данас има, а чиме у претходним деценијама и нисмо баш могли да се похвалимо.

Млади ће, рекао је, после служења војног рока не само бити обучени да у сваком тренутку могу да притекну у помоћ својим ближњима, већ ће стећи и вештине и знања која ће им значити и те како и у животу и у раду.

„Наравно, коначну одлуку донеће парламент, али дубоко сам убеђен и као министар одбране и као неко ко је служио војни рок, да је то изузетно корисно и за младе људе и нашу земљу”, рекао је Стефановић, преноси Танјуг.

Izvor : Politika
Logged
Pages:  1 ... 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 24 queries.