PALUBA
March 28, 2024, 10:43:49 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14   Go Down
  Print  
Author Topic: O podmornicama uopšteno  (Read 166507 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #165 on: May 04, 2017, 08:26:01 pm »

I ako bi ovo moglo biti i na drugim topicima o podmornicama,ili o Koreji evo ovdje,pošto mislim da po sadržaju najviše pripada ovdje.



O samom sadržaju ne bih puno,jer mi se ne sviđa.Ukratko,vidim ovdje i nekompetentnost,netačan razlog jer se radi o promociji knjige,za mene loš način jer se koriste netačni podaci itd...bolje da ne pišem.

Poz.

« Last Edit: May 04, 2017, 08:32:30 pm by Karlo » Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 17 446


« Reply #166 on: May 04, 2017, 08:31:22 pm »



Meni se čini da ovakve rakete, sa kružnom greškom od nekoliko stotina metara mogu biti efikasne samo kao nosači atomskih b/g. Ako Severnjaci budu dovoljno glupi da gađaju američku UGNA, to će biti poslednje što je Kim uradio i kraj Sevene Koreje kakvu poznajemo.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #167 on: May 04, 2017, 08:40:25 pm »

Prebrzo ste dali komentar,što je moguće samo ako ste ranije gledali video..Mislio sam da treba slušati i komentare Komara kao "stručnjaka".Dalje ne bih. laugh

Poz.
« Last Edit: May 04, 2017, 08:55:25 pm by Karlo » Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 17 446


« Reply #168 on: May 04, 2017, 08:44:43 pm »

Prebrzo ste dali komentar,što je moguće samo ako ste ranije gledali video..Mislio sam da treba slušati i komentare Komara.Dalje ne bih. laugh

Poz.

Pa nešto baš da skoro ceo sat slušam Lazanskog, zamorno mi je. Komara bih slušao, možda da preletim video na preskok?
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #169 on: May 05, 2017, 09:23:40 am »

Pa sad ne znam da li se nešto može komentarisati a da se ne pregleda i ne pročita a da to bude relevantno.
Ovdje treba zapaziti da naslov pa i sadržaj su izmjenjeni.Prvi je bio da Kim ustvari se kukavički povlači,pa djelimično imate i ovdje( jer je on ipak izvršio raketne probe).
Drugo,sadržaj ustvari nije o Kimu nego daleko više o podmornicama uopšte i raketnom naoružanju.
Treće,sami video nije realan jer pokazuje,da ne kažem teže "sanjarenje" učestnika,zbog lične afirmacije i koristi promocije.

Poz.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #170 on: May 05, 2017, 01:43:18 pm »


Treće,sami video nije realan jer pokazuje,da ne kažem teže "sanjarenje" učestnika,zbog lične afirmacije i koristi promocije.


Ovaj video više liči na razgovor dvojice prijatelja o podmornicama, u nekoj kafanici, nego na neku ozbiljnu raspravu o moći DPRK.

Lazanski, novinar, koji ''barata'' svim informacijama o svekolikom naoružanju ovog sveta. Skidam mu kapu, kao novinaru - ali novinarska profesija je jedno, a stručno znanje nekog oružja je nešto sasvim drugo.

Komar (lepi) Milan je bivši podmorničar, koji voli da se razmeće ''znanjem'' pred neukima.
Ne ulazim u njegovu stručnost vezano za podmorničarstvo i pomorničko pogon, verujem da to poznaje dobro jer je to njegova ''oblast''. Ali on je čovek, koji bi se sutra (ako ga neko pozove) pojavio u javnosti i sa punim autoritetom držao nastavu o svemu. On bi pričao o raketama, iako ih nikada nije video, pričao bi o topovima, tenkovima ... itd. kao da je je čitav svoj radni vek proveo radeći na njima, a zapravo poznaje ih samo putem interneta.
Tako, njegovi komentari jesu interesantni za obične laike, ali što se tiče stručnosti (konkretno mislim na njegovu ocenu i procenu DPRK balističkih raketa), mislim da nemaju neku posebnu težinu. 

Izvinite za OT
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #171 on: February 08, 2018, 06:23:29 pm »

JOLLY ROGER
 04.02.2018.
Znate li zašto bi podmornice po povratku u bazu izvjesile gusarsku zastavu s mrtvačkom glavom?

Piše Vanja VALTROVIĆ

Britanski admiral sir Arthur Wilson bio je zgrožen i zgađen pojavom i upotrebom podmornica.
Smatrao ih je nečim najpodmuklijim i 1909. je izjavio da bi svaku podmornicu trebalo smatrati gusarskim brodom, i sukladno tome, njenu posadu odmah po zarobljavanju povješati.
Kao neku vrstu svog prkosnog odgovora, posade podmornica uvele su običaj da nakon uspješne misije, po povratku u bazu, na podmornicu izvjese gusarsku zastavu s mrtvačkom glavom i dvije kosti.
Takva se zastava zove Jolly Roger, a ime je dobila kao engleska inačica francuskog nadimka gusara Black Barta Robertsa.
Imao je običaj da se pred bitku odjene u odjeću od crvene svile i zbog toga su ga prozvali le jolie rouge.

Inače, na prvim podmornicama, kavez s bijelim miševima bio je sastavni dio opreme podmornice.
U nedostatku instrumenata za mjerenje koncentracije kisika, jedan član posade morao je stalno paziti na ponašanje miševa.
Kada bi se neki miš onesvijestio, bio je to znak da ponestaje kisika i da je vrijeme za izranjanje i hvatanje svježeg zraka.

https://www.slobodnadalmacija.hr/


* 1HMS_Utmost_-1-.jpg (62.98 KB, 800x596 - viewed 106 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 17 446


« Reply #172 on: February 08, 2018, 07:50:31 pm »



Noviji slučaj. HMS "Conqueror" se vraća u Faslane sa Falklanda, posle potapanja ARA General Belgrano. Mnogi su ovaj postupak označili kao netaktičan. Ne znam da li je komandant imao neke posledice.


* HMS-Conqueror-submarine.jpg (294.8 KB, 1563x1227 - viewed 100 times.)
Logged
Andrejevic
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 187



« Reply #173 on: February 08, 2018, 08:04:50 pm »

Нисам до сада знао ово за гусарске заставе. Баш занимљиво.

Таман да вас питам, знате ли шта се на крају десило са оном аргентинском пдоморницом коај је нестала ?
Нисам пратио вести па не знам.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #174 on: February 08, 2018, 08:15:07 pm »

Ne znam da li je komandant imao neke posledice.

Zašto bi bio kažnjen? Trebao je da dobije nagradu.

HMS Triumph po povratku sa zadatka bombardovanja Libije 2011.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* HMS Triumph 2011.jpg (45.96 KB, 634x423 - viewed 110 times.)

* triumph jolly rogers.jpg (77.38 KB, 800x600 - viewed 120 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 17 446


« Reply #175 on: February 08, 2018, 08:31:31 pm »


Naravno da je na Foklandima reč bila o ratnoj operaciji. HMS Konkeror postigla je veliki vojni uspeh potopivši argentinsku krstaricu. Umesto nepouzdanog Mk24 Tigerfish, koji je sem toga imao slabu BG, korišćen je prastari ali pouzdani nenavođeni (pattern running) torpedo Mk8. Ipak, u potapanju krstarice poginulo je preko 300 ljudi posade. Ne kažem da je trebalo "zamoliti ih da se sklone" i pustiti ih, ali isticanje jolly rogera ja lično smatram "damned unbritish".
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 17 446


« Reply #176 on: February 08, 2018, 08:40:52 pm »

Нисам до сада знао ово за гусарске заставе. Баш занимљиво.

Таман да вас питам, знате ли шта се на крају десило са оном аргентинском пдоморницом коај је нестала ?
Нисам пратио вести па не знам.

Потонула је. Сва посада је погинула. Тешко је утврдити тачан узрок без вађења подморнице, а то се вероватно неће радити.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #177 on: February 20, 2018, 07:04:23 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Russian-Navy-Submarines.jpg (227.99 KB, 1600x900 - viewed 140 times.)
Logged
Morton1905
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 237


Omnia mea mecum porto.


WWW
« Reply #178 on: February 26, 2018, 11:22:40 am »

6280 MuzHPMS Podmornica Osvetnik Mornarica Kraljevine Jugoslavije Izgrađena 1929.
Maketa. Hrvatski pomorski muzej Split 2015 S 2473 HPMS_064


* 0 2015 S 2473 HPMS_064.jpg (881.44 KB, 4729x1794 - viewed 160 times.)
Logged
Andrejevic
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 187



« Reply #179 on: February 26, 2018, 01:23:42 pm »

Bila je u Hrvatskoj jedna izložba gde je bila i maketa podmornice Hrabri/Nebojša nakon svih rekonstrukcija.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.