PALUBA
March 28, 2024, 08:15:09 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Rusija gradi šest nosača aviona  (Read 34428 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #30 on: April 29, 2015, 01:35:18 pm »


А ја вам опет могу само поновити оно што несумњиво знам.
Евентуални будући НА ВМФ РФ налази се у почетној - идејној фази пројектовања, што значи да се не зна уопште како би могао такав брод изгледати. Русија у овом тренутку нема бродограђевне капацитете неопходне за градњу суперносача сличном Нимицу па ни ЦВ21, који се већ граде, а мањи су од Нимица и предвиђени за око реално 70 авиона сваки. Русија нема обезбеђене финансије за градњу чак и прототипа класе таквих НА. Русија нема људство које би могло бити посада таквог брода. Русија има много прече приоритете у бродоградњи - а први приоритет је обнова подморничке флоте. Русија ни до 2040 не може изградити довољно бродова за пратњу осам ударних група, свака са по једним НА у основи.
Градња замене Кузњецова је могућа, али то би био много скромнији пројекат, сличан новим британским носачима. Градња брода са атомским погоном није проблем, јер ту Руси имају велико искуство. Две погонске јединице типа као за подморницу Бореј или Северодвинск могу решити проблем ако брод буде имао две осовине, за брзину око 27 чворова "fully laden". Дакле око 65.000 тона, до 40 авиона  + неколико хелића.
Ипак, уколико Русија процени да јој је прети егзистенцијална опасност, а да су ту НА кључни, свашта је могуће, мада не видим "поморског генија" калибра једног Тирпица, Фишера, Риковера, Горшкова, Макарова или макар Жоржа Лејга (Leygues - који је одлучивао не о техници али о шолдама да) -који би могао мобилизовати целу државу за градњу такве флоте НА. Тако су и Јапанци изградили своју царску флоту 1918-1941 - цена у новцу, људским ресурсима и општим напорима целог друштва била је непојмљива и реално немогућа, па су ипак флоту изградили и ушли у рат са скоро завршеним флотним програмом.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #31 on: April 29, 2015, 08:17:41 pm »

Тачно је то што кажете Кумборе. Слажем се са вама да Русија не може тренутно да направи такав носач због неадекватних капацитета и недостатка материјалних средстава.

Мислим да би требали да се лише оваквих пројеката и да се баве изградњом подморница. У томе су најбољи. Боље 5 Боерја него један овакав суперносач.
Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #32 on: April 29, 2015, 08:58:17 pm »

Rusiji je potrebno najviše 3 nosača aviona sa grupama od 50-60 aviona.

Zašto?

Baltičkoj i Crnomorskoj floti su nosači nepotrebni, a i mora u nadležnosti su uska i ograničena. Sad kad imaju Krim, ne postoji bolji nosač aviona, jer je ovaj nepotopiv.

Ukoliko bi Severna i Pacifička flota imale po 1 borbenu grupu sa nosačem aviona i jednim krstašem klase Kirov/krstaricom klase Moskva te nešto ostalih brodova, to bi im bila puna šaka brade. Uključujući i još jedan nosač (potencijalno bez bg) koji je tu da menja/priskače u pomoć u slučaju remonta ova prva dva. Što bi bila adekvatna uloga za Kuznjecova posle nekog obimnijeg remonta. Ako gledamo realistično.


Uostalom, i Nemci su skontali. Podmornice, samo podmornice za Atlantik. Nema mesta nosačima tamo.


Ako mornarica zaista zahteva 8 supernosača aviona po 100 aviona svaki, onda mislim da je vreme da neko podnosi ostavku zbog neuračunljivosti.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #33 on: April 29, 2015, 09:43:55 pm »


Ех, већ је Сердјуков смењен због потпуно других ствари, а тек после је "испливала" афера са Мистралима, о које се Сердјуков сигурно "омастио". Вековни "мач Русије" су "будале-лопови" и "лоши путеви" (дураки и дороги - вековой меч России). За путеве се не бих сложио, они спречавају сваког агресора да напредује, а месно становништво се навикло и не смета им много. Мада, путеви су се у ових 20 година драстично побољшали. У СССР није било могуће колима доћи до Владивостока - данас јесте. У целом европском делу су путеви углавном аутобанови, али од Урала даље на Исток, шта вам Бог да. По статистици, пумпе су на сваких 300 километара, а реално на сваких 500. Мотел је на сваких 1000 километара, ако сте уверени да вас неће "косооки" домородац - (тунгуз, тувинац, ненек, нунак, ненејац, (међусобно се не воле) инуит, јакут, чукча, камчедал...)...   заклати на спавању и успут, онако још топлог, опљачкати, без обзира што је први банкомат два сата лета авионом далеко.
ББ типа Севастопољ су, без обзира на слаби оклоп за ПСР били одлични за Балтичко море због велике брзине и одличне артиљерије, а следећа класа (Императрица) за Црно. У новом рату који се назире, мислим да ће главна борба бити за "Севморпут", тј, за северни пролаз око Сибира. Ту ће Русима бити судбински ледоломци, а не НА. Ледоломци. Атомски, огромни, способни да праве пловни пут кроз три метра леда, ако треба. Остало би учиниле подморнице, и авиони са копнених аеродрома.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #34 on: April 29, 2015, 10:27:00 pm »

Гарантујем да би се Ф-22 прехладио на -70*, да би се десио "flame-out", да би пао у ковит и "ћао ђаци". У Заполарју још нису чули нарочито за глобално отопљавање, а руски мотори имају толеранцију на ниске температуре, то је један од основних захтева произвођача. А можда на тој температури губи "stealth" карактелекретенистике, премаз се скупља, набора, итд?   Уосталом, колико је америчких авиона опремљено за деловање у Заполарју - вероватно мало, а Руски - сви. Да ли сте чули да је амерички НА вршио вежбе полетања и слетања изнад 65* северне ширине? Ја нисам. Кузњецов то може, са свих својих 20 авиона пуних хангара. Амери пловили можда јесу, али "flight operations" - тешко. Ако не уђу у Баренц, а неће их тамо Руси пустити - мртви су. Аааа, мртви смо онда сви, јер ће онда полетети"Војводе" - (Satan) да сјебу ствар на ниње, на присно и на вјеки.
Logged
lEO - ZD
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 091



« Reply #35 on: April 30, 2015, 08:33:43 am »

Гарантујем да би се Ф-22 прехладио на -70*, ........

Nadam se da su ovakve tvrdnje šala i zezanje (al ne vidim smajliće) ... jer ... prema podatcima operativni ( operativni ) limit navedenog "šmrkavca" je 65.000 stopa.. ili 20.000 metara nadmorske visine..
Iz mojih skromnih saznanja na tim visinama su temperature i puno niže od stvarno neugodno niskih sibirskih...
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #36 on: April 30, 2015, 09:04:02 am »

Гарантујем да би се Ф-22 прехладио на -70*, ........

Nadam se da su ovakve tvrdnje šala i zezanje (al ne vidim smajliće) ... jer ... prema podatcima operativni ( operativni ) limit navedenog "šmrkavca" je 65.000 stopa.. ili 20.000 metara nadmorske visine..
Iz mojih skromnih saznanja na tim visinama su temperature i puno niže od stvarno neugodno niskih sibirskih...

Да ли би могао да покрене мотор на писти при -70? Да ли би могао да се отоври поклопац за гориво? У томе је ствар.

Кумборе гледао сам скоро емисију о путовању кроз Русију на моторима. Нема пута између Урала и Владиводстока. Можда је у међувремену направљен, али оно што сам ја видео је хаос. Ко нема КАМАЗ или КРАЗ са посебним филтером и хватаљком за ваздух не може преко реке јер нема моста. Руси су намерно направили такву државу да непријатељ не би могао да се креће кроз њу.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #37 on: April 30, 2015, 07:07:59 pm »

Руси су намерно направили такву државу да непријатељ не би могао да се креће кроз њу.

Nisu je Rusi takvom napravili, već priroda.
A to što je država enormno velika i što je Rusa malo, pa nisu stigli ili nisu imali za koga da naprava puteve i mostove - to je druga priča.

Avioni normalno lete na temperaturama, debelo u minusu.
Problem je kako ih održavati na zemlji kada je temperatura debelo u minusu!
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #38 on: April 30, 2015, 07:12:00 pm »

Направили су трассибирску пругу, али намерно нису хтели да праве аутопут. Знао је Стаљин шта је радио. То није случајно.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #39 on: May 18, 2015, 12:53:30 pm »

U ovoj vijesti spominju 80-90 avona (na početku teme piše 100), vidit ćemo što će biti od toga...

Vir: "Obramba" SLO
http://www.obramba.com/

Rusija razvija superletalonosilko shtorm – nevihta

KDAJ BO RUSKA MORNARICA DOBILA NOVE LETALONOSILKE?

Ruski Državni raziskovalni center Krilovski (KRSC) za potrebe Ruske mornarice razvija novo večnamensko letalonosilko, imenovano projekt 23000E ali shtorm (nevihta). Model plovila – nove ruske letalonosilke sthorm – bodo prvič predstavili na Mednarodni pomorski obrambni razstavi v St. Peterburgu med 1. in 5. julijem 2015, je za medije povedal  Valerij Poljakov, namestnik direktorja KRCS.

»Letalonosilka shtorm bo zasnovana za delovanje v priobalnem pasu in na oceanih, namenjena uničevanju tako kopenskih kot pomorskih nasprotnikovih ciljev, zagotovitvi operativne stabilnosti mornariških sil, zaščiti kopenskih sil in zračno-obrambnim nalogam,« je izjavil Poljakov.

Spodriv letalonosilke bo med 90.000 in 100.000 ton, dolga bo 330 m, široka 40 m, dosegla pa bo največjo hitrost 30 vozlov, njena gospodarna hitrost pa bo 20 vozlov. Avtonomija letalonosilke bo 120 dni, posadka bo štela med 4000 in 5000 člani. Zasnovana je s konvencionalnim pogonom, ki pa ga bo lahko zamenjal jedrski,kot bo pač zahteval potencialni uporabnik.

Na palubi letalonosilke bo prostora za 80 – 90 letalnikov, namenjenih različnim bojnim nalogam. Tako bodo na letalonosilki lahko za palubno uporabo prilagojena bojna letala T-50 PAK-FA, palubni lovci MiG-29K, reaktivna letala za zgodnje opozarjanje in mornariški helikopterji Ka-27.

Paluba letalonosilke je zasnovana dvojno: ima dve vzletišči – skakalnici in dve ravni vzletišči z elektromagnetnima katapultoma. Pristajalni del palube z zaviralno kljuko pa je en sam. V zasnovi naj bi imela letalonosilka shtorm dva mostova, kar je podobno zasnovi zadnje britanske inačice letalonosilke.

Zaščito naj bi letalonosilki shtorm zagotavljali štirje raketni protiletalski moduli, prav tako pa bo mogoča vgradnja protitorpednih oborožitvenih sistemov. Elektronska komponenta vključuje integrirane senzorje, vključno z večnamenskim rešetkastim faznim radarjem, sistemom za protielektronski boj in komunikacijsko opremo.

Poljakov je še poudaril, da se lahko ti podatki še spremenijo, korigirajo ali modificirajo med samim snovanjem letalonosilke projekta 23000E in razvojem v vsaki fazi dela, kakor bo pač zahteval potencialni kupec.

Rusija je že v letu 2014 napovedala popolno modernizacijo svoje mornarice, ki vključuje več kot 50 novih ladij in podmornic do leta 2050. V prvem planu je trenutno prenova podmorniške flote (do 5 na leto), po letu 2020 načrtujejo gradnjo novih rušilcev, po letu 2030 pa bo prišla na vrsto gradnja prve letalonosilke (verjetno shtorm). Glede na izkušnje prve nove letalonosilke pa se bodo ruske oblasti odločale o morebitnem dodatnem naročilu ladij tega tipa, je novembra dejal ruski admiral Victor Bursuc.

Pripravil: B. Knific, foto: Military Photos


* Rusi.jpg (269.54 KB, 900x608 - viewed 140 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #40 on: August 23, 2017, 06:18:01 am »

Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #41 on: August 23, 2017, 07:24:12 am »



Rusija ozbiljno radi na programu nosača aviona, mada se polaganje kobilice lead ship-a, mislim ja, ne može očekivati pre 2025. godine. Projektuje se, razmatra, detaljno se formulišu konačni zahtevi, prave se modeli za opite u probnim bazenima. Faza idejnog (eskiznog) projektovanja se već bliži kraju. Priprema se tehnički projekat kao nova faza. Kada odmakne gradnja prvog velikog razarača (krstarice) Lider, kada krene serija povećanih Gorškova  kao osnovnog broda pratnje, e tek tada se može očekivati i početak gradnje novog nosača. Daleko je to, za sada. Na novom tipu atomskog ledolomca će se najpre "odraditi" jedinica pogonskog kompleksa po shemi "Ritam". Najmanje 60.000 SHP na osovini. Veliki je to posao. Veeeeliki. A i brodogradilište u Severodvinsku se tek modernizuje. Bez portalnih kranova nosivosti 1.000t+, komada nekoliko i pokrivenog helinga od najmanje 350m dužine, nema govora o gradnji nosača.
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #42 on: August 23, 2017, 07:33:24 am »

Rusija težko gradi brodove čak veličine fregata, a kamoli nosače avijona. Nekako ide još gradnja podmornica sa balističkim raketama te još konvencionalnih podmornica klase Kilo te još manjih korveta klase Buyan.
Za ostalo več nema novca.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #43 on: August 23, 2017, 09:10:05 am »

Колико пратим ,основни проблем за застој у ремонту и завршавању нових фрегата представљају мотори и гасне турбине, које су се производили украјинци а нови погон руске производње из Рибинска ( Сатурн) још увек пролази испитивања. За сада две фрегате , на којима је украјински погон ,треба да буду предате морнарици до краја године , "Адмирал Макаров" пројекта 11356 и "Адмирал флоте Совјетског Савеза Горшков" пројекта 22350. Предаја фрегате  "Адмирал флота Касатонов" пројекта 22350 је пренесена на следећу годину, а трећи брод из те серије "Адмирал Головко" , на ком ће бити руски погон , биће завршен 2020. године.

Нови велики десантни брод пројекта 11711 "Иван Грен" , ступа у службу до краја године
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #44 on: August 23, 2017, 10:33:32 am »



Укратко, Руси у морнарици не знају шта ће пре. Толико тога треба, пара је недовољно, идеје грандиозне, градња иде уопште споро, а замена украјинских ГТ Зорја-Машпројект турбинама руске производње тек треба да почне. Са дизелима нема проблема... брзоходни специјалне концепције производе се у Питеру (Звезда АД), а веће дизеле за корвете и фрегате производи Коломенски моторни завод. Мане "Звездиних" дизела, лаганих, велике специфичне снаге, али и специфичних потреба експлоатације на појединим режимима рада опште су познате. Немачки МТУ су Руси пажљиво обавештајно "избушили", али од прибављања информација и документације до практичне производње руских копија, а нарочито до немачког квалитета, Русима је врло далеко.
А што се тиче атомског погона, нарочито за подморнице, ако неко има искуства, имају га Руси. Атомски погонски комплекси за површинске бродове иду спорије, али нема суштинских проблема. Највећи проблем су паре!
Logged
Pages:  1 2 [3] 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.