PALUBA
March 28, 2024, 09:58:55 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: Kongsberg  (Read 7489 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #15 on: July 24, 2015, 04:25:55 pm »

Američka mornarica je Sredozemnom moru, pomoću podmornice USS North Dakota klase virginia (block III), upotrijebila u vojnoj operaciji robotsko plovilo  Hydroid remus 600. Zadatak plovila bio je izviđanje i prikupljanje podataka. Nezna se dali je bilo plovilo upravljano sa podmornice ili je autonomno vršilo zadatke....Plovilo je opremljeno kamerom, GPS-om i sonarom.  

Vir: "Obramba" SLO
http://www.obramba.com/
24/07/2015

Ameriška podmornica prvič preizkusila podvodno robotsko plovilo v operaciji

AMERIČANI Z AVTONOMNIM PODVODNIM PLOVILOM IZVIDOVALI V SREDOZEMLJU

Ameriška mornarica je prvič uporabila podvodno robotsko plovilo v vojaški operaciji in sicer v Sredozemskem morju, kjer je bila zadnja dva meseca na nalogi ameriška jedrska podmornica USS North Dakota razreda virginia (block III).

Ameriška mornarica je podmornico USS North Dakota poslala v Sredozemlje prav z nalogo preizkusiti robotsko (avtonomno) podvodno plovilo Hydroid (del Kongsberga) remus 600 v operaciji izvidovanja in zbiranja podatkov, je potrdil kapitan Douglas Gordon, poveljnik ameriške podmornice.

Gordon je novinarjem dejal, da so dokazali, da se robotski sistem koristno uporabljati tudi v praksi. Remusa 600 so namestili v poseben zaboj na zgornji del podmornice USS North Dakota (uporabljati so jo začeli oktobra 2014), od koder so ga lansirali. Podrobnosti (kje so izvidovali) o nalogah Gordon ni želel razkriti, kot tudi ne, ali je bilo plovilo avtomatsko upravljano, ali vodeno iz podmornice. Avtonomno podvodno plovilo remus 600, ki je opremljeno z kamero, GPS-om in sonarjem, je lahko v veliko pomoč predvsem pripadnikom posebnih enot (SEAL), ki delujejo na podmornicah tega razreda.

Pripravil: A. Knific, foto: Kongsberg, US Navy

Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #16 on: March 18, 2016, 10:11:05 am »

Napomena: Jeli se može ova tema prebacit u "Vesti o oružju" (te se ova napomena kasnije izbriše)?

Vir: Defender hr
http://www.defender.hr/
18.03.2016.

Kongsberg kupuje 49,9% vlasničkog udjela u finskoj Patriji

Norveški Kongsberg i finska država jučer su sklopili ugovor prema kojem Kongsberg kupuje 49,9% dionica Patrije za 272 milijuna eura. Patria je vodeći finski obrambeni dobavljač i posjeduje 50% dionica norveške tvrtke Nammo.

“Sa ovim partnerstvom se stvara najveći Nordijski industrijski konglomerat sa znatnim tržišnim udjelom u Europi. Kongsberg, Patria i Nammo na ovaj način proaktivno djekluju u cilju konsolidacije obrambene industrije. Ova transakcija podrazumijeva značajno jačanje nordijske pozicije i međunarodnog položaj te pruža mogućnost veće profitabilnosti i rasta mogućnosti, a svakako je i važan korak u strategiji naših obrambenih tvrtki, rekao je Walter Qvam, direktor Kongsberga.

Patria ima oko 2.800 zaposlenih i imala je prihod od 428 milijuna EUR u 2015. Norveška država i Patria imaju 50% udjela u tvrtki Nammo. Nammo ima oko 2.200 zaposlenih i ima prihod od 3,8 milijardi NOK u 2015. Tvrtka razvija i proizvodi visoke tehnologije streljiva i raketnih motora za obranu i civilnu primjenu.

” U sklopu partnerstva, Kongsberg, Patria i Nammo drže u svom portfelju komplementarne i vodeće svjetske proizvode, kao i ključna geografska područja jačajući tako pozicije jedni drugih. To, u kombinaciji s jakom pozicije Patrije u Finskoj i Kongsbergovih snažnih globalnih saveza i položaja u Norveškoj, čine nas značajno jačim na rastućem globalnom obrane tržištu”, rekao je Qvam.

“Ovo partnerstvo znači veće i snažnije isporuke norveškim i finskim oružanim snagama sa više od 7.000 zaposlenih i ukupnim bruto prihodom od 13,4 milijarde norveških kruna. Imamo blisku suradnju i danas, uključujući protuzračnu obranu i projektile, a ta suradnja će se dodatno ojačati. Značajne mogućnosti unutar drugih područja, kao što su održavanje i zrakoplovstvo, također će se pojaviti”, zaključio je Qvam.

Ovo je logičan nastavak svega što je prethodilo u suradnji dviju tvrtki i dobra vijest za hrvatsku tvrtku Đuro Đaković – Specijalna vozila. Naime, finska Patria i norveški Kongsberg potpisali su još početkom siječnja 2015. strateško partnerstvo za tržište Bliskog istoka. Patria će osigurati BOV AMV 8X8 i 120mm minobacačke sustave Nemo dok će Kongsberg ponuditi paletu svojih vrhunskih proizvoda, daljinski upravljane oružane stanice, sustave navođenja, komunikacijska rješenja i projektile. Sporazum su potpisali Mika Kari, predsjednik Patria Land i Espen Henriksen, predsjednik Kongsberg Protech Systems. Jučerašnjim sporazumom i tržište Bliskog istoka za tvrtku Đuro Đaković – Specijalna vozila, koja integrira i licencno proizvodi dijelove proizvodnog portfelja obje nordijeske tvrtke, bliže je nego ikad.


* signing-patria.jpg (31.35 KB, 534x404 - viewed 86 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #17 on: May 09, 2016, 11:48:35 am »

Vir: Defender hr
http://www.defender.hr/
09.05.2016.

Američka Ratna mornarica obavlja ispitivanja norveške rakete
 
Američka Ratna mornarica planira sa norveškim Kongsbergom ugovoriti posao potpore za ispitivanje opreme i rakete Naval Strike Missile. Oprema i usluge se odnose na dodatnu 2. fazu ispitivanja Kongsbergove rakete sa američkih brodova klase Littoral Combat Ship (LCS). Kongsberg će isporučiti rakete i brodsku opreme – uključujući palubni lanser i zapovjedni sustav te će obaviti usluge montaže i integracije za ispitivanje, za koje se planira završetak u posljednjem tromjesečju fiskalne 2018. godine.

Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #18 on: June 01, 2016, 08:38:58 am »

Vir: Defender hr
http://www.defender.hr/
31.05.2016.

Litva pregovara o nabavi sustava PZO NASAMS koji je i na hrvatskom popisu želja

 
Litva će razgovorati s Norveškom u vezi nabave raketnog sustava PZO srednjeg dometa Norwegian Advanced Surface to Air Missile System (NASAMS).

Odluka o razgovorima u vezi sa nabavom sustava PZO srednjeg dometa je donesena krajem prošlog tjedna od strane Ministarstva obrane Litve.

“Mi smo odlučili otvoriti pregovore s norveškom vladom o mogućoj kupnji NASAMS sustava”, rekao je litavski ministar obrane Juozas Olekas za Baltic News Service, ali nije otkrio detalje i moguću cijenu sustava.

“Ovaj sustav može obraniti naš zračni prostor kad je u pitanju srednji domet”, rekao je ministar. “Imamo sustav PZO kratkog dometa sustava koji može doseći tri do pet kilometara, a ovaj će biti srednjeg dometa u kojem rakete lete na desetke kilometara i mogu srušiti mete na nadmorskoj visini od 15 kilometara.”

Litva jača svoje vojne kapacitete nakon ruske aneksije ukrajinskog Krima i vojnih aktivnosti Moskve u Baltičkom moru.

Baltic Times piše kako je litavski obrambeni proračun u ovoj godini 539,6 milijuna USD, a plan je njegovo povećanje za oko 166,8 milijuna USD u 2017.

Tijekom jednog od službenih posjeta Norveškoj, Oružane snage Republike Hrvatske su prikupile informacije o određenom broju paljbenih jedinica NASAMS PZO sustava srednjeg dometa koje su proglašene viškom u OS Kraljevine Norveške.

Inicijalni sastanak s predstavnicima tvrtke Kongsberg proveden je u Republici Hrvatskoj tijekom kojeg je predložena inicijalna konfiguracija sustava za potrebe OS RH razine bojne koja sadrži određeni broj paljbenih jedinica, od kojih se svaka sastoji od sustava za upravljanje paljbom, radara, dva do četiri lansera sa po šest raketa AMRAAM te određenog broja vozila i opreme za potporu.

Okvirna cijena takve konfiguracije s raketama kretala bi se između 120 i 180 milijuna USD. To je trenutno najozbiljnija opcija koja se razmatra u vezi nabave sustava PZO srednjeg dometa. Međutim, prije bilo kakve konkretizacije u vezi nabave ovakvog ili sličnog sustava PZO srednjeg dometa, potrebno je pristupiti izradi studije PZO koja bi trebala biti cjelovita i koja bi trebala ponuditi moguća rješenja, a onda bi se temeljem raspoloživih financijskih sredstava razmatrale opcije i mogući konkretni sustavi PZO.

Naime, ne treba zanemariti činjenicu kako se većina zapadnih modernih oružanih snaga smanjuje kako po svojoj brojčanoj veličini tako i gašenjem i reorganizacijom određenih sposobnosti i postrojbi. Tako postoje primjeri da se određena vojna oprema i naoružanje nalazi na tržištu po znatno povoljnijim cijenama nego što su to potpuno novi sustavi. Takvo naoružanje, iako staro desetak godina u potpunoj je operativnoj funkciji te je eventualno potrebno uz početnu, znatno nižu cijenu, podmiriti troškove modernizacije i prilagodbe, što opet u konačnici zahtjeva puno manji iznos u odnosu na potpuno novi identičan sustav.

Primjerice, Danska je prije nekoliko godina potpuno ugasila postrojbe opremljene američkim PZO sustavom HAWK, Norveška je u svoje viškove vojne opreme i naoružanja stavila određeni broj paljbenih jedinica raketnog sustava PZO NASAMS, koji je vrlo sličan američkom PZO sustavu AMRAAM. U sličnoj poziciji je i Francuska koja pak raspolaže s viškom sustava PZO Mistral. Kada bi govorili o konkretnim sustavima PZO, ovisno o njihovom dometu, možemo spomenuti sljedeće:

– Sustavi PZO malog dometa:

– domet do 4 km: topnički C-RAM, raketni sustavi Igla, Stinger, Mistral, Avenger
– domet do 8 km: raketni sustavi Roland, Rapier i RBS-70

– Sustavi PZO kratkog dometa:

– domet do 12 km: raketni sustavi ADAMS, ADATS, TOR, CROTALE, SPYDER; hibridni sustavi Tunguska i Pantsyr
– domet do 18 km: raketni sustavi BAMSE, SPYDER, SPADA

– Sustavi PZO srednjeg dometa:

 raketni sustavi HAWK, MICA, NASAMS, AMRAAM…

Sustav protuzračne obrane u Oružanim snagama Republike Hrvatske trenutno je opremljen s topničkim sustavima 20 mm i 40 mm, lakim prijenosnim raketnim sustavima Strela-2M i Igla te raketnim sustavom Strela-10 CRO/M. Navedeno naoružanje u operativnoj uporabi je još od Domovinskog rata. Trocijevni topovi kalibra 20 mm namijenjeni su neposrednoj zaštiti snaga na bojištu/terenu od djelovanja iz zračnog prostora, a OSRH raspolažu sa dvije inačice; vučnom i mobilnom koja je montirana na borbenom oklopnom vozilu BOV-3 PZO.

Sukladno Dugoročnom planu razvoja OS RH, predmetni topovi 20 mm trebali bi biti proglašeni neperspektivnima za Oružane snage Republike Hrvatske zbog tehničke i tehnološke zastarjelosti. Topnički sustavi 40 mm (Bofors 40 mm L70) namijenjeni su za zaštitu snaga i objekata na bojištu/terenu.

Laki prijenosni raketni sustavi PZO Strela-2M i Igla također su namijenjeni zaštiti snaga i manjih objekata na terenu, dok je raketni sustav Strela-10 CRO namijenjen zaštiti i manevarskih postrojbi u pokretu. Velika većina ovog naoružanja nalazi se u sastavu Hrvatske kopnene vojske (HKoV), dok Hrvatska ratna mornarica na dijelu svojih brodova raspolaže oružnim sustavima koji se koriste za neposrednu zaštitu broda od djelovanja iz zračnog prostora.

Oružane snage Republike Hrvatske su ulaskom u NATO postale dio NATO integriranog sustava zračne i raketne obrane (NATO Integrated Air and Misille Defence System – NATINAMDS) te je u cilju interoperabilnosti i ispunjavanja preuzetih obveza nabavljena odgovarajuća računalna i programska oprema kako bi naše oružane snage u tom dijelu funkcionirale na identičan način kao i druge članice NATO-a. Integracijom u NATINAMDS, Oružane snage RH su sposobne prihvatiti i uvezati savezničke PZO postrojbe i osigurati njihovo integrirano djelovanje u provedbi zadaća protuzračne obrane, na identičan način kako su pojedine NATO članice uputile svoje postrojbe opremljene sustavom PATRIOT u Tursku.

Govoreći o budućnosti sustava PZO u Republici Hrvatskoj, potpuno je realno očekivati da će trenutne oružne sustave u sastavu OS RH biti potrebno djelomično ili potpuno zamijeniti modernijim sustavima naoružanja. Pritom je potrebno voditi računa o balansiranom pristupu razvoju sposobnosti i nadasve o raspoloživim financijskim sredstvima planiranim za nabavu novijih sustava PZO.

Dugoročnim planom razvoja Oružanih snaga Republike Hrvatske 2015-2024. u dijelu koji govori o razvoju sposobnosti i održivosti definirano je kako će OS RH u navedenom razdoblju unaprijediti sposobnost zemaljskog PZO-a. Također u dijelu DPR-a koji govori o unapređenju obuke planirano je da se 2018. godine realizira Simulator za zemaljsku PZO zajedno s nabavom zemaljskog PZO sustava.

Nadalje, u dijelu DPR-a koji govori o opremanju i modernizaciji OS RH, navedeno je kako su zbog svoje financijske zahtjevnosti i važnosti sposobnosti koja se njima rješava posebno naglašena dva projekta opremanja: projekt opremanja HKoV prijenosnim PZO sustavom kratkog dometa (MANPADS) te projekt opremanja HRZ i PZO sustavom PZO srednjeg dometa (bitnica PZO).

Ovdje je potrebno naglasiti kako će cijeli plan i sam proces opremanja i modernizacije ovisiti o realnim i ograničenim financijskim sredstvima namijenjenim u obrambenom proračunu za opremanje i modernizaciju. Također, kako se radi o modernim sustavima PZO, a imajući u vidu i njihovu cijenu koštanja koja nije mala, za očekivati je da će se OS RH opremati količinama naoružanja i opreme koje bi bile dostatne za zadržavanje određenih minimalnih sposobnosti u cilju očuvanja istih i naravno u cilju zadržavanja stručnog ljudskog potencijala koji će biti sposoban u danom trenutku osposobiti dodatni broj osoblja ukoliko to sigurnosna situacija bude zahtijevala.

Prije bilo kakvog iznošenja mogućih novih sustava i rješenja za opremanje OS RH poželjno je izraditi sveobuhvatnu i cjelovitu studiju PZO za OS RH, koja bi trebala razmotriti sve aspekte i zahtjeve (operativne, taktičko-tehničke i druge) za novim sustavima PZO. Studijom bi trebalo obuhvatiti mogućnosti daljnjeg modularnog narastanja postrojbi i kasnijih faza opremanja istim sustavom ukoliko to financije dozvole i ukoliko za to bude potrebe i naravno definirati koji su to taktičko-tehnički, ali i drugi zahtjevi koje ti novi/budući sustavi PZO trebaju ispuniti i koji bi onda predstavljali početne elemente za pokretanje procesa opremanja i nabave. Također, ta studija bi trebala ponuditi i određena rješenja vezana za samu organizaciju sustava PZO u OS RH, a u cilju optimizacije same strukture i broja postrojbi PZO te osiguravanja dovoljnih sposobnosti za provedbu namjenskih zadaća.

Vezano za pitanje perspektivnosti samog sustava Strela-10 CRO/M ili njegove inačice montirane na BOV Patria, smatramo kako bi i na ovo pitanje odgovor trebala ponuditi navedena studija, poštujući sve zahtjeve, prijedloge i ograničenja. Kako je u tijeku proces uvođenja BOV Patria u operativnu uporabu u OS RH, niti jedno BOV Patria nije planirano za instalaciju sustava Strela-10 CRO/M. Za očekivati je da će se svi ovi raketni sustavi Strela-10 te prijenosni sustavi Strela-2M i Igla u narednom razdoblju postupno izbacivati iz naoružanja OS RH po isteku njihovih resursa ili će se, kao što je to bio slučaj u posljednje dvije godine, nastaviti s povećanim utroškom navedenih raketa tijekom provedbe bojnih gađanja ciljeva u zračnom prostoru, kao vrhunca obuke, ali i u cilju provjere uvježbanosti i certificiranja snaga za provedbu namjenskih zadaća. Ti sustavi PZO bi se postupno trebali zamijeniti novijima, modernijima i tehnološki naprednijima.

Da se projektil zrak-zrak s aktivnim radarskim samonavođenjem prilagodi za uporabu kao sustav PZO, prvi su se dosjetili Norvežani, čija je tvrtka Kongsberg Defence & Aerospace u suradnji s američkom tvrtkom Raytheon razvila sustav NASAMS (Norwegian Advanced Sufrace-Air Missile System – norveški napredni PZO sustav zemlja-zrak). NASAMS se sastoji od šesterostrukog lansera koji se prevozi na kamionu pogonske konfiguracije 6×6. U lanserima se nalazi američki projektil zrak-zrak AIM-120 Amraam koji proizvodi tvrtka Raytheon. Lansiranje projektila može se obaviti s kamiona ili nakon što se lanser spusti na zemlju. Prije lansiranja projektila lanser se mora podići na odgovarajući nagib i usmjeriti prema cilju. Uz lanser ide motrilački radar Raytheon MPQ-64 3D radar i TPQ-36A radarsko-elektrooptički sustav praćenja ciljeva. Norveška bitnica NASAMS sustava obuhvaća jedan radar MPQ-64, tri ili četiri radara TPQ-36A, tri ili četiri pokretna zapovjedna mjesta, te devet lansera na kamionima. Ta konfiguracija omogućava da NASAMS napadne do 54 različita cilja lansirajući 54 projektila u razmacima od samo nekoliko sekundi. Zahvaljujući uporabi bežične veze lanseri se mogu smjestiti do 25 km od zapovjednih centara. Svaki je lanser spreman za djelovanje 15 minuta nakon dolaska na vatreni položaj. Projektil Amraam dugačak je 3,655 m i ima tijelo promjera 178 cm. U trenutku lansiranja ima masu 156 kg, od čega na bojnu glavu otpada 20,4 kg. Maksimalna brzina mu je između 2 do 3 Macha.

Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #19 on: June 01, 2016, 10:40:45 am »

O NASAMSu imam jako nisko mišljenje jer je to skarabudžen AMRAAM (i to čak ne nova proizvodnja, ovo je trošenje hladnoratovskih zaliha AIM-120A) koji se lansira sa zemlje. Zapad izgleda baš ne ume da napravi PVO sistem.

Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #20 on: August 29, 2016, 12:55:43 pm »

Vir: Defender hr
http://www.defender.hr/
29.08.2016.

Snažan rast prihoda za Kongsberg u drugom kvartalu


Norveški Kongsberg Gruppen objavio je svoje financijske rezultate za drugi kvartal 2016. godine (Q2), a koji pokazuju učinkovitost prodaje uglavnom u skladu s najnovijim trendovima, ali i snažan rast prihoda.

U tri mjeseca do 30. lipnja tvrtka je ostvarila prihode u iznosu od NOK4.125 milijardi (USD503 milijuna), malo niže od NOK4.222 milijarde zabilježene u istom razdoblju 2015. godine. Međutim, zahvaljujući jačem prvom tromjesečju, prodaja u prvoj polovici godine ostaje 0,1% veća nego u 2015. godini.

Većina prihoda tvrtke dolazi iz Divizije Kongsberg Maritime (KM) sa prodajom NOK2.36 milijardi u Q2. Kongsberg Defence Systems (KDS) je drugi najveći segment, s prodajom od NOK1.089 milijardi za Q2.

Prihod ostvaren od strane Kongsberg Protech Systems (KPS), koji je specijaliziran za daljinski upravljane oružane stanice, bio je 13,5% veći nego u Q2 2015.

Prvi su ovo rezultati nakon što je tvrtka završila svoje EUR283.5 milijuna (USD320.7 milijuna) stjecanje udjela od 49,9% u finskoj Patria Oyj.

Patrijini rezultati za prvu polovicu 2016. godine, također objavljeni 26. kolovoza, bili su značajno poboljšanje u odnosu na isto razdoblje u 2015. godini Prodaja u tvrtki, čiji je najveći dioničar finska država, porasla je za 25,3%, dok je operativna dobit porasla više od 300% za EUR40.8 milijuna.

Predsjednik i glavni izvršni direktor Kongsberg Gruppen Geir Håøy je rekao: “Unatoč zahtjevnim tržištima za pojedine dijelove Kongsberga, izvještavamo o dobrim rezultatima za Q2. Kao što se očekivalo, situacija na off-shore tržištu utječe na nas, pozivajući tvrtku na daljnju prilagodbu. Područje obrane isporučuje prema prema planu te vidimo velike mogućnosti za budućnost.”


* 262143.jpg (66.04 KB, 1164x618 - viewed 116 times.)
Logged
Pages:  1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.057 seconds with 22 queries.