PALUBA
April 29, 2024, 01:29:30 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... 33   Go Down
  Print  
Author Topic: Vanredno stanje - elementarna nepogoda (maj 2014)  (Read 117366 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Kaćo
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 914



« Reply #225 on: May 18, 2014, 11:15:38 am »

Jutro su iz CG krenuli i Ronioci i alpinisti Specijalne antiterorističke jedinice Uprave policije Ministarstva unutrašnjih poslova.Predpostavljam da su pozvani radi nečega u blizini granice CG jer juče nije bilo potrebe za njihovim angažovanjem.
Takođe jutros je upućena i pomoć po specifikacijama ambasade Srbije,Vreće za spavanje,čizme,vreće za pjesak,agregati ,pumpe itd...

Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #226 on: May 18, 2014, 11:18:12 am »

Spasavanje helikopterima kod Doboja.



Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #227 on: May 18, 2014, 11:34:11 am »

Evo i ovde najzad da stignem da se javim.

Prvo stocu napisati je da smo ovde svi zivo i zdravo i da je opasnost verovatno prosla.
Kod mene je opasnost pravila reka Peštan, pritoka Kolubare. Vec sam postavio jedan video snimak koji se nalazi na pocetku ove teme a kad abudm stigao postavicu jos nekih snimaka i fotografija.

Sve se dogodilo relativno brzo cak i za mene koji sam radio na vodi kao sto su Sava i Dunav i tesko ko je mogao da ovako nesto predvidi. Radi se o tome da je u toku reke koji je meni najblizi imalo jos metar a mozd ai vise dok ne pocne izlivanje, ali je u medjuvremenu uzvodno na jednom mestu doslo do proboja i reka je krenula nekim svojim drugim tokom pri cemu je nekoliko kuca obisla sa druge strane i tako odsekla komunikaciju i mogucnost izlaza.  Brzom organizacijom uz pomoc jednog rovokopaca smo prisli tim kuca i evakuisali te porodice (pretezno decu i zene).
 
Vec nekoliko stotina metara nizvodnije situacija je bila daleko kriticnija i u spasavanju iz nekih kuca su ucestvovali i vatrogasci sa camcima.

U Barosevcu je put ka Lazarevcu bio poplavljen pa je prem aLazarevcu bilo nemoguce proci. Nekoliko kilometara uzvodnije (gledajuci po Peštanu) doslo je do plavljenja istog tog puta u pravcu Arandjelovca pa se ni tamo nije moglo.

U Vreocima i dalje je doslo do problema sa Kolubarom koja je odnela i deo industrijske pruge namenjene transportu uglja za TENT. Zbog toga je doslo i do iskljucenja glavne trafo stanice 110 kV samim tim bez struje je ostala skoro cela opstina Lazarevac pa i malo sire.

Povrsinski kopovi su dosta poplavljeni a najvise Tamnava-Zapadno polje. Prema recima direktora "Kolubare" da bi se voda ispumpala samo sa tog dela bice potrebno 1,5-2 meseca a da bi taj kop proradio trebace minimalno jedna ali nije iskljuceno ni cele dve godine. Naime sve je poplavljeno. Prema nekim mojim saznanjima radi se o cak devet bagera (ali ne novinarskih bagera) plus odlagaci, tracni sistemi, pomocna mehanizacija itd.

Ljudi pricaju ali niko nije ni potvrdio ni demantovao da je u Velikm Crljenima nastradalo 4 osobe. Osim toga jedna osoba je stradala gusenjem od izduvnih gasova agregata (provereno je da je covek nastradao aili ne i uzrok).

Putevi su dosta osteceni ali smi izgleda na to pripremljeni od ranije posto su u ovom kraju i pre ovoga izgledali kao u vreme Kolubarske bitke.

I kada sma vec to pomenuo evo posle 100 godina se ponavlja Kolubarska bitka samo stoje neprijatelj drugaciji. I u jednom trenutku se trazilo oko 1500 dobrovoljaca a pre 100 godina je svoju ulogu odigralo 1300 kaplara.


Sto se Obrenovca tice kada je struja stigla i kada sma video sta se tamo dogodilo suze su mi same krenule. Ima onih koji ne znaju da sam tamo radio par godina da tmao ima mpoznanika, kolaga i prijatelja i da znam da su neki od njih ostali bez igde icega. Nke sam uspeo da kontktiram neke jos ne.

Inace sada se u ovoj katastrofi vidi koliko je pogresna bila odluka da se kasarna u Obrenovcu ugasi. Tamo je bila najveca inzinjerijska jedinica u JNA i VJ - 305.inz. brigada. Posle nje je bio i voema jak Inzinjerijski skolski centa koji je imao i pontonirsku i amfibijsku opremu. Pa je ponovo dosla brigada da bi neko odlucio da ovoj vojsci i Obrenovcu to ne treba. Samo jedan amfibijski transporter bi u prvim satima mogao da evakuse mnogo vise ugrozenih od svih camaca koji su tada bili angazovani, a da ne pominjem skele od kompleta pontonskog mosta, remorkere, camce aluminijumske i gumene... plus inzinjerijske masine i razni kamioni.
Logged
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #228 on: May 18, 2014, 11:48:21 am »

Nema dileme da će nakon ovog sve zemlje na ovim prostorima(ako imalo uče na greškama) morati uložiti ozbiljna sredstva u modernizaciju tehnike za spašavanje i opremanje inženjerskih brigada kupovinom nove tehnike u većem broju, to je ono što po meni svim državama treba puno više od tenkova , topova itd.

Zaista mi je veoma žao tih ljudi kojima je voda sve uništila, naprosto to mi zvuči kao noćna mora. Radiš čitav život, digneš kredite, mučiš se ko pas da sagradiš kuću i onda gledaš kako ti tu kuću u par sekundi guta zemlja i ostaješ bez svega, bože sačuvaj bilo koga takvog zla.
« Last Edit: May 18, 2014, 11:57:49 am by Bojnik » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #229 on: May 18, 2014, 11:52:00 am »

Nema dileme.... da će biti isto kao i do sada. Izvućiće onu narodnu da se tako nešto dešava jednom u sto godina, tj. da smo bezbedni u narednih 100 godina bez ikakvih ulaganja.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #230 on: May 18, 2014, 11:55:17 am »

Nema dileme.... da će biti isto kao i do sada. Izvućiće onu narodnu da se tako nešto dešava jednom u sto godina, tj. da smo bezbedni u narednih 100 godina bez ikakvih ulaganja.

I meni se tako cini. Mozda samo ako pazarimo 2-3 helikoptera da ne bude bas bez bilo cega.Ako nista mozda opet padne sneg pa bude izvesnije opet neko spasavanje.
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 930



« Reply #231 on: May 18, 2014, 11:59:42 am »

Nema dileme.... da će biti isto kao i do sada. Izvućiće onu narodnu da se tako nešto dešava jednom u sto godina, tj. da smo bezbedni u narednih 100 godina bez ikakvih ulaganja.
Očigledno je tu neki loš proračun kod tih ''stogodišnjih voda'' obzirom da su nam se desile 5x u roku od 14 godina

Edit da ne postujem 2x

Zanimljiv status sa FB-a
« Last Edit: May 18, 2014, 12:07:23 pm by Preki » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #232 on: May 18, 2014, 12:19:46 pm »

Mlava preti Kostolcu, evakuacija okolnih sela
S. Mirković   18.05.2014.

U očekivanju poplavnog talasa Mlave meštani sela Drmno, koje se nalazi u neposrednoj blizini istoimenog površinskog kopa rudnika uglja i termoelektrane, počeli su da napuštaju selo.

Najpre na sigurno odvoze decu, a onda se vraćaju po starije i žene. Oni koji imaju kuće na dva sprata deo nameštaja i druge stvari penju na više nivoe. Radnici PD ,,TE-KO” Kostolac, meštani, vojska i policija pokušavaju da podignu novi nasip, jer je nabujala Mlava kod sela Bradarac probila odbrambenu liniju i kreće se prema Drmnu, jednom od najbogatijih sela u Braničevskom okrugu.

U Maljurevcu voda dva metra

Mlava je poplavila celo selo Maljurevac. Prema rečima Slađana Stevića člana Gradskog veća Požarevca sve kuće su pod vodom do plafona a ulicama teče voda dubine oko dva metra. Stanovništvo je evakuisano ali ima mnogo stradalih domaćih životinja. U Maljurevcu gotovo sve kuće su velike i lepe jer ima dosta gastarbajtera u raznim zemljama EU. Sem Maljurevca voda je poplavila trećinu kuća sela Bubušinac i polovinu kuća u Bradarcu. Evakuisanim građanima pruža se medicinska i druga pomoć, navedeno je u saopštenju MUP-a. Situaciju na terenu prati poslanik SNS Veroljub Arsić, koji je Tanjugu rekao da se situacija na području oko Termoelektrane B Kostolac jutros u zoru dramatično promenila.
- Situacija se negde oko 4 jutros dramatično promenila. Prvi pojas odbrane do reke Mlave je popustio, odmah posle smo započeli izgradnju brane da se kupi određeno vreme i napravi plan za dalje i trenuno se pravi treći pojas odbrane - objasnio je on.
Spremni smo za svaki scenario da bi se sačuvala Termoelektrana i površinske kopove u selu Drmno, kazao je Arsić.
- Trenutno smo započeli preventivnu evakuaciju nekih naselja da bismo kasnije mogli, ukoliko to bude potrebno, da ih plavimo. Reč je o malim naseljima i to uglavnom naselja u kojima žive raseljena lica iz bivših republika SFRJ - istakao je on.
Arsić je naglasio da se događaji tako razvijaju da se dalja situacije ne može predvideti, ali dodaje da će nadležni učiniti sve da ne dođe do plavljenja Termoelektrane i kopova.



Edit:Mlava probila drugi bedem

izvor: www.blic.rs
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #233 on: May 18, 2014, 12:34:49 pm »

ее,кузмо, и мој ћале, бивши инжењерац, је јуче псовао кад смо се чули. он је некада био у војсци у тузли и бања луци и учествовао је у рашчишћавању после земљотреса. каже да би његова јединица са тадашњом техником много боље и више урадила, али је неко "паметан" све то расходовао и распродао будзашто. и наравно, што каже раде, неће се ништа предузимати на набавци нове технике "јер то нама не треба, има пуно већих приоритета" (који су приоритетни колико и баби спејс шатл)
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #234 on: May 18, 2014, 12:38:09 pm »

Dusa me boli kada vidim Obrenovac i kada znam to sto znam i sta je imalo i sta sada vise nema i sto imam prijatelje i to sto su oni izgubili. ALi i to da je postojalo ono sto je nekad bilo u Obrenovcu garantujem d abi steta bila daleko manja i da bi mnogo brze sve bilo evakuisano i mnogo ljudi spaseno. Ovako nisam optimista po pitanju broja zrtava.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #235 on: May 18, 2014, 12:59:55 pm »

Na video snimku iz Kostolca i okoline vidimo da je narodni poslanik izašao i pozira za kamere, kao i dosta ljudi u čistim radnim odelima. Što će reći - poziraju za kamere i ne 'vataju se džakova.

Izgleda da i ovde treba primeniti recept iz Šapca: dežurni ostaje u objektu (policijskoj stanici i ostalim ustanovama) ostali svi na bedem.

Radničko naselje je evakuisano, Poslužila je napuštena kasarna. Centar za obuku je na bedemima, u dve smene.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #236 on: May 18, 2014, 01:07:20 pm »

Nema bojazni od poplava u Obrenovcu



Published on Apr 21, 2014

Radio televizija MAG Obrenovac




Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #237 on: May 18, 2014, 01:14:34 pm »

Eto vidis da su bilu upravu. Tog meseca nije bilo poplava. A za ovaj mesec prilog jos nije uradjen.

P.S

U poverenju. Dok sam radio u Obrenovcu nikada niko nije pomenuo mogucnost poplave grada. Bilo je u Baricu, Velikom polju itd ali je sve to u znatno manjem obimu i sve je resavano relativno brzo i bez medijske paznje. Dakle niko nikad anije predvidjao ovakav scenario. Izgleda da ce se svi planovi morati menjati pod hitno.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #238 on: May 18, 2014, 01:17:02 pm »

U Požarevcu ponovo kiša.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #239 on: May 18, 2014, 01:24:44 pm »

управо су над белом црквом ка костолцу прелетела два (ваљда) ми17. нисам сигуран чији су, горњи и доњи део су им зелени, средњи бело и по сред те беле површине је црвена линија. дошли из правца између вш и бц, тако да претпостављам да су белоруси
« Last Edit: May 18, 2014, 01:31:54 pm by ssekir75 » Logged
Pages:  1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 ... 33   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.043 seconds with 22 queries.