PALUBA
April 19, 2024, 07:29:08 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6]   Go Down
  Print  
Author Topic: Vojna policija VS - aktivnosti  (Read 27193 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 920



« Reply #75 on: March 27, 2024, 08:03:24 am »

Koja su ovlašćenja VP u ovakvim situacijama?
Do duše ne znamo ni koja je situacija al ajd.
Logged
BrRista
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 317



WWW
« Reply #76 on: March 27, 2024, 08:12:43 am »

Ne znam koja su im ovlascenja ali bih se svakako osecao sigurnije da ih vidim na ulici. Posebno jer znam da od obicnih policajaca tesko da ima ikakve koristi u iole problematicnim situacijama.
Srecom, zivim u manjem gradu i ne osecam se ugrozeno.
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 920



« Reply #77 on: March 27, 2024, 08:19:00 am »

Ako su tu da rasterete redovnu policiju i imaju slična ovlašćenja, to je super.
Ono kada su za vreme korone poslati na ulicu sa dugim cevima mi je bilo imbecilno a nešto mi se čini da im ni sada nije jasno definisana namena.
« Last Edit: March 27, 2024, 09:56:22 am by Duki » Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #78 on: March 27, 2024, 04:26:32 pm »

Ne mogu da budem siguran ali mogu da pretpostavim da pojačane patrole vojne policije imaju veze sa terorističkim aktom u Moskvi.
Sasvim je moguće da nije to u pitanju, nisam bio prisutan na Savetu za nacionalnu bezbednost Smiley, ali nije ni to isključeno.
Vojna policija na ulicama Srbije nikako ne može da smeta.
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 920



« Reply #79 on: March 27, 2024, 06:18:35 pm »

Ne kažem da smeta, daleko bilo, samo kažem da treba jasno definisati zašto su tu i koja su im ovlašćenja.
Evo na primer, sada imamo slučaj nestalog deteta i pretražuje se jedan deo terena, veoma detko čujem da je uključena vojska u tako nešto, uvek subto oolicija, vatrogasci, gorska služba, žandari.
« Last Edit: March 27, 2024, 06:24:56 pm by Duki » Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #80 on: March 27, 2024, 07:07:02 pm »

Vojna policija se bavi pripadnicima VS.
Iskreno, zaboravio sam kako ide u vezi ovlašćenja, ne u vojnom smislu, već da li vojni policajac ima pravo da reaguje ako naiđe na neposredno izvršavanje krvičnog dela od strane civila. Verujem da imaju neku nadležnost u smislu sprečavanja dok ne stignu pripadnici MUP-a, ali detalje sam zaboravio.
Patrole u gradu nisam davao, možda dve dok sam bio na obuci, jer za svih 15 meseci bila je na snazi zabrana izlaska u grad.
Davali smo patrole uglavnom u sklopu vojnih objekata gde je isključivo vojska i gde se civil odmah hapsi jer je ulaz za civile u tim oblastima bio strogo zabranjen.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #81 on: March 28, 2024, 06:59:08 pm »

Vojna policija se bavi pripadnicima VS.
Iskreno, zaboravio sam kako ide u vezi ovlašćenja, ne u vojnom smislu, već da li vojni policajac ima pravo da reaguje ako naiđe na neposredno izvršavanje krvičnog dela od strane civila. Verujem da imaju neku nadležnost u smislu sprečavanja dok ne stignu pripadnici MUP-a, ali detalje sam zaboravio.
Patrole u gradu nisam davao, možda dve dok sam bio na obuci, jer za svih 15 meseci bila je na snazi zabrana izlaska u grad.
Davali smo patrole uglavnom u sklopu vojnih objekata gde je isključivo vojska i gde se civil odmah hapsi jer je ulaz za civile u tim oblastima bio strogo zabranjen.

Брок, то мораш поново на обуку...

Када било уочи извршење кривичног дела позван је да реагује: дојавом полицији, па и да покуша да их заустави, ако цени да је способан за то. Па, наравно да и војна полиција, има право, заправо има дужност и обавезу да реагује када уочи извршење кривичног дела која чине цивили цивилима (изван војног објекта), с тим да је дужна да првом приликом о томе обавести МУП и тражи њихов долазак и наставака интервенције, а ако су неког задржали или привели да то(та) лице(а) предају полицији.. То важи и обрнуто.

Када је у питању ово видљивије појављивање војне полиције на улици мислим да је то урађено као порука грађанима "ту смо, спремни смо". Да ли је то у конкретној ситуацији требало или није требало учинити је ствар надлежних државних органа који о томе одлучују. Ми можемо само да наклапамо без довољно података у смислу "треба - не треба". По мом суду то није тако лоше и добро једа грађани мало виде војску на улици. Једино не треба претеривати са тим...Да подсетим да је војна полиција раније (и то врло ефикасно) коришћена код решавања проблема са мигрантима...

Друго, невезано за ово војна полиција има право да контролише војна лица и изван војних објеката па и да патролира улицом. То се раније често чинило, а сада само повремено, обично пред неке празнике у зони аутобуских и железничких станица, када има више људи на неким догађајима, и сл. односно, када је могуће веће присуство војних лица. Заправо, најчешће су саобраћајне патроле које контролишу војна возила. Обично се то (патролирање у зони већег окупљања грађана, као што су утакмице), координира са цивилном полицијом.
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 638



« Reply #82 on: March 28, 2024, 07:15:04 pm »

A propo kontrole vojnih lica od strane vojne policije i van kasarni i vojnih objekata, jednom prilikom tokom 1998. godine sam "popio prijavu". Naime, bili smo na redovnom ispitno-školskom gađanju u širem reonu aerodroma Golubovci. To je podrazumevalo boravak na terenu od cca dve sedmice, ali smo ipak dobijali od komandira po 2-3 dana (ne u kontinuitetu, naravno) da "skoknemo" do kuće. Na kraju krajeva, ljudi imaju i porodice i decu i sl.
I tako sam otišao do kuće da se malo odmorim, okupam i slično.
U povratku nazad, čekao sam autobus, a bio sam u vojnoj maskirnoj uniformi. Beretku sam stavio u džep na pantalonama, a ruke držao u džepovima, naslonjen na montažni objekat autobuske stanice.
U tom mi je prišla parola 3 vojna policajca. Obzirom da su bili nižeg čina, pozdravili su me i oslovili po propisima i po činu i tražili vojnu legitimaciju. Otpozdravio sam i pružio legitimaciju. Rekli su mi da nepropisno nosim beretku i da držim ruke u džepovima. Upisali su moje podatke u neku svesku, pozdravili me, vratili mi dokumenta i otišli.

Nisam o tome izvestio komandira baterije. Posle par dana je stiglo "nešto" iz vojne policije i komandir me zvao u kancelariju. Samo je kiselo "iscedio": "e moj vooođo!" (tako su zvali nas vodnike). Nisam kažnjen, (bar ne "zvanično").

Eto. Mislim to su bile godine kada je moj komandir baterije da bi "spojio kraj sa krajem" prodavao veš na pijaci u Podgorici (i nije bio jedini koji se bavio tim ili sličnim "vannastavnim aktivnostima". Neobično ti bude kada prođeš pijacom i naletiš na komandira baterije koji prodaje gaće. Tako da verujem da i tu ima razloga što nisam kažnjen. Više je ta njegova "kisela" izjava bila, čini mi se, "ironična" u smislu okolnosti i uslova života starešina vojske tih godina.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #83 on: March 28, 2024, 08:02:40 pm »

Quote
Obzirom da su bili nižeg čina, pozdravili su me i oslovili po propisima i po činu i tražili vojnu legitimaciju.

Правило је да се увек када се приступа лицу поздрави војнички и свако службено ословљава по чину. То што је у вођа патроле војне полиције, на пример, десетар, а онај према коме се интервенише мајор, је без утицаја на примену овлашћења војне полиције. Ја сам више пута , као млади официр, водио патролу која је интервенисала, проводила или хапсила више официре. Још у време ЈНА, један припити поптуковник је покушао да удари мог пратиоца (још је и претио да ћемо "ми видети") па смо применили физичку снагу и везали га. Тај је због тога кажњен од војнодициплинског суда забраном напредовања.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 210


« Reply #84 on: March 29, 2024, 12:44:06 am »

Није посао војне полиције да се бави јавним редом и миром, али је добро да су видљиви. У случају да се укаже потреба, наравно да ће интервенисати.

Некада је било пуно више војске, а војска је излазила у град у униформама. Данас тога нема, тако да нема толико посла за војну полицију. Међутим, данас се налазимо у некој блесавој ситуацији да не знамо ни ко је ушао у земљу, ни где се креће. Србија није једина земља која има ове проблеме, али то што се са истим проблемима суочавају и други, још увек не значи да не постоји проблем.

Војна полиција би могла да растерети МУП и жандармерију када су у питању мигранти. Ради се и о менталитету миграната, који нису навикли да зазиру од обичне полиције, у цивилним униформама. Војска и специјалне јединице полиције су већ друга прича, они знају да запуцају без превише питања и убеђивања. У том смислу, бољи психолошки ефекат постиже ВП у панцирима и са аутоматским оружјем. 
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 25 queries.