PALUBA
April 18, 2024, 09:38:11 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3]   Go Down
  Print  
Author Topic: Školski avion AERO 3  (Read 22001 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
obrad
desetar
*
Offline Offline

Posts: 113


« Reply #30 on: February 11, 2023, 07:19:33 pm »

Kada dobiješ knjigu  Utva Aero-3 od Dragana Kolundžića videćeš da je on odradio ceo posao - ko, gde, kada, koji ev. broj i koja YU-registracija plus slike. Pomogli su mu i drugi istraživači.

Pozdrav,
Obrad
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 418


« Reply #31 on: February 11, 2023, 08:01:10 pm »

JakaF, koliko sam razumio trazis i podatke o Kuriru. Ja sam prije 40 godina radio na Grobniku kao mehanicar u aeroklubu Krila Kvarnera na YU-CBD.
Pisao sam kod posta Muzej avijacije u Beogradu pa ako ti je promaklo ponavljam.

Za posjeta muzeju 2019 godine uzaludno sam trazio eksponat Kurira YU-CBD sa Lycoming motorom sto je rijetkost. Taj Kurir je bio u Aeroklubu Rijeka i negdje 1983 godine mu je istekao resurs i rashodovan je. Posto u hangaru zauzima prostor vecina clanova kluba je htjela da ga se kao sto je to kod nas obicaj da ga se "rascerupa" kao sto su par godina prije napravili sa AERO-3. Ja nisam dao i tada sam radio pripravnicki staz za dozvolu aviomehanicara. rastavio sam krila, sve ukljucujuci motor konzervirao i stavio u kut hangara da nikome ne smeta. Dvije godine kasnije snimala se TV serija o Musoliniju pa je Kurir bio potreban za snimanje scene sa spasavanjem Musolinija sa Gran Sassa, Scorceni.
Kurira sam satavio i dekonzervirao uz pomoc kolega i letio je za potrebe snimanja serije. Tada sam upoznao i Cedomira Janjica-Cedu koji je sa jos cetvoricom radnika dosao sa sleperom na kojem je bio Ju-52 sa sklopljenim krilima da rula po pisti za neke scene.Ti drugari skupa sa Cedom so ostavili na mene dobar dojam. Nakon snimanja serije je nas klubski pilot Vukasin odletio Kurira YU-CBD u muzej u Beograd. Buduci da je bio u jako dobrom stanju, cak i letio i sada je u depou muzeja.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* Kurir-L_02.jpg (410.12 KB, 1024x722 - viewed 3 times.)

* scan0020.jpg (3809.63 KB, 3507x2550 - viewed 5 times.)

* scan0018.jpg (3869.93 KB, 3507x2550 - viewed 5 times.)

* scan0012.jpg (3832.77 KB, 3507x2550 - viewed 2 times.)

* YU-CBD Lycoming.jpg (75.38 KB, 669x435 - viewed 3 times.)
Logged
Pages:  1 2 [3]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.019 seconds with 23 queries.