PALUBA
April 18, 2024, 05:10:50 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 19   Go Down
  Print  
Author Topic: Južni tok - gasovod nade ili osporavanja  (Read 73580 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« on: June 01, 2014, 08:04:27 am »

Već neko vrijeme nagonim se u postavljanju ove teme. Bojao sam se da neće biti interesanata. S obzirom da je
ovde ipak o tome pitano, otvaram ovu temu.

Pretostavljam da će u budućnosti po ovom projektu biti dosta polemike kako kod nas, tako i na svjetskom nivou.


Gasovod Južni tok


Južni tok je multinacionalni megaprojekat iniciran iz Moskve koji Srbiji otvara brojne mogućnosti . Realizacijom ovog poduhvata Srbija dobiva mogućnost da ojača suverenitet i teritorijalni integritet , ekonomski se oporaviti , osigura energetsku sigurnost u 21. stoljeću , zauzme poziciju regionalnog lidera koja joj pripada , dodatno ojača svoj geopolitički položaj , neutralizira pritiske i ucjene EU i smanjiti štetan utjecaj SAD . Ukoliko se iskoriste, ove mogućnosti će dovesti do nove ere nacionalnog preporoda . Međutim, iako Srbija jedino od Rusije dobiva konkretnu pomoć bez ikakvih ucjena , republička vlada i dalje promovira ulazak u EU kao svoj
prioritet . U isto vrijeme SAD i EU zajedničkim snagama pokušavaju da ugroze Južni tok i reketiraju Gazprom . Potrebe Europe za prirodnim plinom su svake godine sve veće . Tijekom 2005. godine EU je 59 posto svojih potreba za plinom podmirila iz uvoza, dok će 2015. godine uvoziti 80 posto ovog energenta . Godišnja potražnja Europe za prirodnim plinom će 2020. godine dostići 80 milijardi kubičnih metara , dok će 2030. godine ona nadmašiti iznos od 140 Milirad kubičnih metara .


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Kapacitet Južnog toka iznosi 63 milijardi kubičnih metara prirodnog plina godišnje . Cilj Rusije je da gradnjom Sjevernog i Južnog toka osigura energetsku sigurnost cijele Europe . Ovu ideju je obrazložio i predsjednik Vladimir Putin sljedećim riječima : " Moramo uzeti u obzir unapređenje suradnje u energetskoj sferi , što podrazumijeva i stvaranje zajedničkog europskog energetskog kompleksa . Sjeverni tok - plinovod koji prolazi ispod Baltičkog mora i Južni tok - plinovod koji prolazi ispod Crnog mora važni su koraci u tom pravcu . Ovi projekti imaju podršku mnogih vlada i okupljaju najveće europske tvrtke . Kada plinovodi budu radili punim kapacitetom , Europa će imati pouzdan i fleksibilan sustav za opskrbu plinom , čije funkcioniranje neće zavisiti od političkih hirova bilo koje države . "

Sjeverni i Južni tok imaju za cilj da zaobiđu teritoriju Ukrajine s kojom je Rusija imala česte sporove oko isporuke plina Zapadnoj Europi . Ruski gigant Gazprom ima 51 posto vlasništva u tvrtkama koje grade Sjeverni tok dok ostatak pripada Nijemcima i Nizozemcima . Isti udio Gazprom ima u zajedničkom rusko - srpskom poduzeću koje sudjeluje u gradnji srpske trase Južnog toka . Glavni konzorcij koji je nositelj cjelokupnog projekta Južni tok čine Gazprom s 50 posto , talijanski ENI sa 20 posto , njemački BASF i francuski EDF sa po 15 posto udjela . Ovo je još jedna važna uloga plinovoda jer oni objedinjuju cijelu Europu čiji je dio naravno i Rusija i nadilazi umjetne političke podjele koje su nametnute od strane SAD .

Predviđeno je da Južni tok - magistralni plinovod preko teritorije Srbije prolazi u dužini od 411 kilometara . Procijenjeno je da će izgradnja dijela Južnog toka koji prolazi kroz Srbiju koštati oko 1,9 milijardi eura , dok će pored toga naša zemlja moći privući još oko 1,5 milijardi eura izravnih investicija . Za 25 godina eksploatacije, plinovod bi Srbiji mogao donijeti 4 milijarde eura prihoda od pristojbi za transport plina , koje naša zemlja godinama plaća drugim državama . Izgradnja će otvoriti između 2.500 i 5.000 novih radnih mjesta i uposliti posustalu građevinsku operativu dajući zamajac cijeloj privredi . Južni tok će imati i svoje jako osiguranje jer Rusija poput SAD i drugih zemalja ozbiljno shvaća sigurnost svojih plinovoda. Ovaj projekt će otupjeti ucjene EU usmjerene ka Srbiji jer će Bruxelles zavisiti od isporuka ruskog plina koji će prolaziti kroz srpski teritorij . Iako su ovi podaci potvrđeni od strane Gazproma još 2011. godine , srpski mediji i privrednici su se odvažili da ih javno predstave tek nedavno . Pritisci SAD i EU su činili svoje .

Podaci u tekstu sa : http://svisrbisveta.org


* Gasovod Južni tok.jpg (68.85 KB, 968x463 - viewed 156 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1 on: June 01, 2014, 10:09:51 am »

Da sa Južnim tokom neće ići sasvim glatko i jednostavno objavljeno je i u ovom članku prije otprilike
mjesec dana. EU se žestoko opire tom projektu.  Huh? Nekako se uopšte logički ne uklapa u postojeće stanje
s obzirom da Evropi trebaju energenti kao suvo zlato....

............................................................


EU preispituje Južni tok kroz Srbiju


Tanjug | 24. 04. 2014.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Sekretarijat Energetske zajednice Evropske unije zatražio je od Saveta EU da ispita zakonitost bilateralnih ugovora o izgradnji gasovoda Južni tok, koji je Srbija zaključila sa Gaspromom.

Sekretarijat se na ovu meru odlučio nakon što Srbija nije odgovorila na ponovljene zahteve iz Brisela da preispita poslovanje kompanija Srbijagas i Jugorosgas, koje su nosioci posla na deonici Južnog toka kroz Srbiju, navosi se u juče izdatom saopštenju Sekretarijata EZ.

Prema mišljenju EZ, ugovori koje je Srbija sklopila sa Gaspromom krše takozvano "pravilo nevezivanja" koje važi u EU, a koje kaže da jedna firma ne može biti istovremeno i proizvođač i distributer prirodnog gasa.

Stoga je Sekretarijat, nakon što je Beograd ignorisao njihove primedbe, zatražio mišljenje od Ministarskog saveta EU, dodaje se u saopštenju.

Ukoliko proceni da je Srbija u prekršaju, Savet može da donese političku odluku o daljim koracima u vezi sa ovim problemom.

Evropski komesar za energetiku, Ginter Etinger, do sada je u nekoliko navrata upozorio da bilateralni ugovori koje je GaSprom sklopio sa nekoliko zemalja, uključujući i Srbiju, nisu u skladu sa propisima EU i da se moraju preispitati.

Ova tema trebalo je da bude na dnevnom redu samita EU-Rusija u Moskvi, ali su pregovori o energetici trenutno u zastoju zbog ukrajinske krize.

Brisel do danas nije odgovorio na jučerašnji predlog ruskog predsednika Vladimira Putina da se pregovori o snabdevanju EU ruskim gasom održe 27. aprila u Moskvi.

 
EK: Pitanje obustave Južnog toka se ne postavlja


Pitanje obustave realizacije projekta gasovoda Južni tok se ne postavlja, rekao je danas ruskim novinarima direktor Generalnog direktorata Evropske komisije za energetiku Dominik Ristori.

- U ovom momentu to se ne razmatra. Sada je važno da se obnove politički uslovi za neophodnju saradnju između EU i Rusije i mi radimo u tom duhu - objasnio je on i dodao da se u sadašnjim uslovima svi pregovori nastavljaju.

Prema njegovim rečima, ministarski sastanak o pitanju gasa između Rusije, EU i Ukrajine, najverovatnije će se održati u Briselu početkom sledeće nedelje.

Ranije danas je predstavnik Rusije pri EU Vladimir Čižov, istupuajući na međunarodnoj konferenciji o energetskoj politici Evropske unije u Brižu izrazio je nadu da će se pravne prepreke Evropske komisije za realizaciju Južnog toka rešiti do kraja sledeće godine.

Realizacija projekta i izgradnja se nastavljaju. Prva linija gasovoda bi trebalo da bude gotova do kraja naredne godine. Do tada će se, kako se nada Čižov, sva pitanja koja se odnose na pravne aspekte u vezi sa postojećim međudržavnim sporazumima, zaključenim između Rusije i zemalja-učesnica u projektu Južni tok i normama Trećeg energetskog paketa biti rešeni.



* Plinska trasa.jpg (26.43 KB, 470x270 - viewed 136 times.)
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #2 on: June 01, 2014, 10:43:30 am »

Južni tok je multinacionalni megaprojekat iniciran iz Moskve koji Srbiji otvara brojne mogućnosti . Realizacijom ovog poduhvata Srbija dobiva mogućnost da ojača suverenitet i teritorijalni integritet , ekonomski se oporaviti , osigura energetsku sigurnost u 21. stoljeću , zauzme poziciju regionalnog lidera koja joj pripada , dodatno ojača svoj geopolitički položaj , neutralizira pritiske i ucjene EU i smanjiti štetan utjecaj SAD

Ćiro kome ovo osim Srbiji i možda Rusiji odgovara? Cela komedija oko primanja u eu rumunije, bugarske, mađarske, češke, poljske i slovačke je bila radi smanjivanja ili potpunog ukidanja uticaja Rusije na evropu.

evropa je pokušala i još pokušava da se sa Ruskim gasom izbori preko ukraine ne treba im još jedan potencijalni problem, ako Srbija postane onakva o kavoj si napisao u uvodu, mogli bi da počnemo da pitamo nezgodna pitanja i možda da tražimo nešto što mislimo da su nam oteli.

I dalje postoji besomučni strah u eu od Ruskog širenja na zapad. eu će sve uraditi da taj gasovod ne postoji, takođe u Srbiji postoje jaki eu lobisti koji su "prodali veru za večeru", ta prodaja traje već nekoliko desetina godina. Mi nažalost moramo da se manemo nekog romantizma o tome kako imamo prijatelje u svetu. Sada su samo interesi na stolu, što pre to shvatimo tim pre će početi da nas poštuju i uvažavaju.

Jednom su nas pitali da nam dođu u krevet za 100din. rekli smo ne, kada su nam ponudili 10000din rekli smo da, a kada su nam sami ušli u krevet na naš komentar "nisam prostitutka" odgovorili su : "prihvatanjem seksa za 10000din jasno je šta ste, sada pregovaramo o ceni".
Tako da ako eu bude rekla ne gasovodu, isti ovi koji su ga svečano otvarali trčaće i udaraće nogama u dupe da ga zatvore.

(pogrešno napisana mala i velika slova su izraz nepoštovanja ili poštovanja a ne znak nepismenosti)

« Last Edit: June 01, 2014, 10:52:47 am by motorista 57 klasa » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #3 on: June 01, 2014, 10:57:20 am »


Kao što sam napiao i u uvodu: "Pretostavljam da će u budućnosti po ovom projektu biti dosta polemike kako kod nas, tako i na svjetskom nivou".
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 382


« Reply #4 on: June 01, 2014, 12:04:30 pm »

Писац почетног текста превиђа једну битну чињеницу. Кључна земља за реализацију "Јужног тока" је Бугарска, не Србија. Уосталом једна од првобитних  идеја реализације овог гасовода није ни предвиђала да главна траса  иде кроз Србију. По тој варијанти Србија је добијала само један крак. Свако ко само површно баци поглед на географску карту видеће да је то тако (Бугарска као кључна земља за "Јужни ток"). Најкраћи пут до Европе води преко Бугарске. Из Бугарске може на више страна, а једна и Србија. Након уласка "Гаспрома" у Србију (куповином НИС-а) српска страна је "купила" пролазак главног тока гасовода кроз Србију.

Упоредимо Бугарску и Србију. Бугарска је чланица ЕУ и НАТО. Србија није чланица ни једног од тих организација. ЕУ је главни економски партнер Русије, а НАТО је главни политички противник Русије. Интерес Русије је да одржи добре економске односе са ЕУ, али им је интерес да ослабе притисак НАТО и спрече даље ширење ка Истоку. Такође, треба имати да је, историјски гледано Бугарска одувек била значајнији политички партнер Русије него Србија (без обзира на све околности). У другој половини 19. века Русија је Бугарску фаворизовала настојећи да изађе на "топла мора" и порази Турску. Након Другог светског рата Бугарска је била највернији савезник СССР-а у Варшавском пакту. И данас, међу свим чланицама ЕУ и НАТО у Бугарској, међу обичним народом и политичарима још увек је присутан посебан однос према Русији. И поред бројних политичких вероломстава позиција Бугарске је таква да је она, када је у питању "Јужни ток" обезбедила бољу економску позицију него Србија. Удео власништва у делу "Јужног тока" кроз Бугарску је 50:50% док је у Србији 49:51% у корист "Гаспрома". Правила управљања су таква да онај који има већини (51%) управља самостално и доноси кључне одлуке и одлучује о свему без обавезе да пита оног другог. Када је однос 50:50 важе друга правила. Дакле, неће бити да ће Србија баш процветати након проласка "Јужног тока". Она ће имати неспорне економске користи, али колика ће та корист бити зависиће пре свега од воље и интереса већинског партнера. У Бугарској ће то већ бити друга прича. Јасно је и зашто. Бугарска је та која је могла да поставља услове. Са друге стране Србија није могла да поставља услове ако је желела да гасовод прође преко њене територије.

ЕУ се "буни" јер су нека правила која је усвојила таква да већински власник дистрибутивног система не може бити фирма која продаје гас. Ово је урађено због тога  да власник гаса не би мого имати апсолутни монопол и уцењивати крајње кориснике. Дакле, требало би да власници "Јужног тока" у проценту од 51% буду драже кроз које пролази гасовод (или њени партнери),а не "Гаспром". У том делу Србија и "Гаспром" крше правила ЕУ. Крши га и Бугарска јер није већински власник (већ "само" 50%), али Бугарска је у ЕУ и НАТО и може да каже "нећу" без неких већих последица. Србија не може. Ако  каже "нећу" или се "јогуни" може остати и без "Јужног тока" и без НИС-а (јер ће интерес Русије бити мањи ако нема "Јужног тока"). Ипак, Србија не треба да се због тога замера и супроставља било коме већ треба да случај препусти Русији, односно "Гаспрому" и ЕУ да тај неспоразум директно реше. А решиће га јер је интерес за "Јужним током" значајан и за једне и за друге и то више него што га има Србија.

Овим не спорим велики економски, директни и индиректни значај гасовода за Србију. Само тврдим да је на целој траси српска позиција најслабија у односу на све остале државе и том смислу не треба претеривати и ширити заблуде. Потенцијални значај ја више дајем руском уласку у НИС и позицији коју "Гаспром" даје НИС-у када је у питању ширење "Гаспрома" у региону. "Гаспром" се у региону шири управо преко НИС-а (за сада БиХ, Бугарска, Румунија, Мађарска) а потенцијално и шире. Ту је највећи економски интерес Србије, не толико кроз неку директну добит државе (учешће државе у власништву НИС-а је око 29%) већ посредно, кроз привлачење нових инвестиција у области енергетике и пратећим делатностима.
« Last Edit: June 01, 2014, 01:43:37 pm by dzumba » Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #5 on: June 01, 2014, 12:28:59 pm »

ипак, србија није чланица еу, па према томе њене одредбе не важе за србију. ако србија уђе у еу, то ће већ бити други падеж. поред тога, гаспром је већински власник, па он одлучује, а не србија.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #6 on: June 01, 2014, 04:16:07 pm »

Izgradnja Južnog toka stoji zbog ruskog stava prema Ukrajini
Beta   01.06.2014.

Evropski komesar za energiju Ginter Etinger ocenio je da izgradnja gasovoda Južni tok ne može da napreduje ako Rusija ne promeni stav prema Ukrajini.
 
Južni tok preko Srbije povezuje Rusiju sa zapadnom Evropom
- Nastavićemo pregovore kada se naš ruski partner bude opet pridržavao međunarodnog prava i bude spreman na konstruktivnu saradnju na bazi našeg zakona o energiji - rekao je Etinger za današnje izdanje nemačkog nedeljnika Frankfurter algemajne "Zontagscajtung". Etinger je ocenio da pregovori ne bi sada urodili plodom zbog situacije na istoku Ukrajine i ruskog nepriznavanja vlasti u Kijevu. Gasovod Južni tok, koji košta oko 16,5 milijardi evra biće dugačak 3.600 kilometara i povezivaće Rusiju i zapadnu Evropu kroz Bugarsku, Srbiju, Mađarsku i Sloveniju.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #7 on: June 01, 2014, 05:30:09 pm »

Postoji tu još jedna "caka".
Izgradnjom "južnog toka", skupi i veliki projekt "sjeverni tok" gubi na strateškoj važnosti a ni taj faktor nije za zanemariti.

poz.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #8 on: June 01, 2014, 05:33:29 pm »

ипак, србија није чланица еу, па према томе њене одредбе не важе за србију. ако србија уђе у еу, то ће већ бити други падеж. поред тога, гаспром је већински власник, па он одлучује, а не србија.

Одредбе "трећег енергетског пакета" важе како за чланице тако и за земље кандидате. Тај пакет енергетских правила и директива је и донет да би се сметало Русији. Основно је то да власник гасовода високог притиска, иако га је пројектовао и градио, иако је то његова инвестиција,  не може истовремено самостално одлучивати коме ће гасовод бити доступан. Чудно, али је управо тако. Циљ је да се кроз "моје цеви" транспортује "не само мој гас, већ и туђ", и да то чак и не зависи од договора и плаћања.

Северни ток, како му име казује, служи за транспорт ка северним земљама Европе, а Јужни ток ка јужним. Стратешки немају везе, сем што је у оба случаја реч о руском гасу. Они су комплементарни.

ЕУ може Србију уцењивати како хоће, са Јужним током, или без њега. Уцењивати, шантажирати, to blackmail, etc.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 988


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #9 on: June 01, 2014, 05:48:29 pm »

Ukrajinska kriza i gasna geopolitika

Južni koridor protiv Južnog toka

objavljeno: 18.05.2014.

Brisel – Evropska komisija je potvrdila da će već ove godine početi izgradnju Transjadranskog gasovoda (TAP) – od Azerbejdžana do Italije, kao ključnog dela Južnog gasnog koridora, koji bi trebalo da smanji udeo snabdevanja Evrope prirodnim gasom iz Rusije, i da umanji značaj planiranog gasovoda „Južni tok” koji treba da prođe i kroz Srbiju.

Austrija je iz puke ekonomske potrebe upravo potpisala sporazum s Moskvom o učešću u „Južnom toku”, kojim bi u srednju i zapadnu Evropu godišnje stizale po 63 milijarde kubnih metara prirodnog gasa iz Rusije.

Članice Evropske unije koje su pre više godina potpisale sporazume s Rusijom o izgradnji „Južnog toka”, protive se kočenju tog projekta, koje se prelama s ukrajinskom krizom.

Neki analitičari tvrde da „Evropska komisija smatra da je pretnja blokadom ’Južnog toka’ važna poluga u pregovorima s Moskvom o budućnosti Ukrajine”.

To je stavila do znanja američka agencija za strategijske prognoze „Stratfor”, a izvori u Evropskoj komisiji novinarima su nezvanično preneli da EU, u uslovima ozbiljne krize s Rusijom oko Ukrajine, ne može odobriti „Južni tok”, utoliko pre što je Brisel još lane ukazao da ugovori zemalja EU i Rusije o tom projektu krše neke od osnovnih propisa EU.

Neke članice EU traže uvođenje ekonomskih sankcija Rusiji, iako bi to pogodilo ruske kompanije koje Uniju snabdevaju gasom i izazvalo veliki skok cene gasa, dok postoji veoma veliki pritisak SAD i NATO da se odmah krene u krupne strateške projekte za bitno smanjenje zavisnosti od ruskog gasa.

Amerikanci nikad nisu krili odbojnost prema dubljem energetskom povezivanju Evrope i Rusije i zavisnosti Evrope od Moskve.

Američki državni sekretar Džon Keri je na nedavnom skupu NATO-a izjavio da je smanjenje energetske zavisnosti EU „hitno potrebno, ako želimo da Evropa ostane celovita i slobodna”.

Keri je zatražio i snažno jačanje američke i evropske ekonomske saradnje kroz sporazum o slobodnoj trgovini, o kojem pregovaraju Brisel i Vašington, „čime bi se postiglo mnogo više od pukog utvrđivanja načina na koji poslujemo”.

Ali „Stratfor” predočava da je „’Južni tok’ isto toliko važan potencijalnim učesnicima u tom projektu, jer bi doveo značajne investicije i otvorio radna mesta u nekim najsiromašnijim državama EU, a zaobišao bi nestabilnu Ukrajinu kao tranzitnu zemlju” za isporuke gasa. „’Južni tok’ je opipljiv put za obezbeđivanje prirodnog gasa u času kad su drugi izvori daleko od stvarnosti i neizvesni”, napominje američka agencija.

Poljska, Švedska i baltičke članice EU, međutim, traže da se zbog ukrajinske krize zavedu i ekonomske sankcije Rusiji, makar to pogodilo i ruske gasne i naftne kompanije snabdevače EU, a premijer Poljske Donald Tusk zatražio je da se odmah krene u stvaranje unutrašnje energetske zajednice EU.

Zvaničnici bliski odlazećem evropskom komesaru za energetiku Ginteru Etingeru saopštili su da za Evropsku komisiju izgradnja „Južnog toka” nema prvenstvo, a mora se sagledati i u sklopu ukrajinske krize, mada jeste dobrodošlo sve što doprinosi dodatnom snabdevanju Unije energijom.

Ali, u nekim državama EU i Evropskoj komisiji ima mišljenja da upravo izgradnja „Južnog toka” ne doprinosi raznovrsnosti izvora snabdevanja energijom, jer je to i dalje ruski gas.

Ipak, analitičari i evropske diplomate u Briselu prihvataju ocene da, bez postojane saradnje s Rusijom, ni srednjoročno nije moguće obezbediti energiju za svetsku konkurentnost evropske industrije i potrebe stanovništva EU.

Opredeljenje za Transjadranski gasovod, kao ključni elemenat Južnog gasnog koridora i napuštanje direktnog, „Južnom toku” suparničkog projekta za gasovod „Nabuko”, uticali su na to da Austrija, koja polovinu energetskih potreba podmiruje ruskim gasom, krajem aprila sklopi s ruskom kompanijom „Gasprom” ugovor kojim će krak „Južnog toka” iz Mađarske ići do velikog austrijskog gasnog terminala Baumgarten i dalje u Italiju.

Do Baumgartena je, preko Bugarske, Rumunije i Mađarske, trebalo da vodi napušteni „Nabuko”, te se i vlada u Sofiji našla u situaciji da jedino preko „Južnog toka” može da obezbedi postojano i jeftinije snabdevanje gasom. To je takođe bitno iz socijalnih i političkih razloga, jer je poslednja bugarska vlada pala dobrim delom zbog poskupljenja energenata.

Čelnici italijanske državne firme ENI, glavnog partnera ruskom „Gaspromu” u projektu „Južni tok”, kao i rukovodioci nemačkog koncerna BASF, jasno su stavili do znanja da ne misle da bi blokada izgradnje tog gasovoda bila uputna, a naglašeno je i da je Rusija uvek bila pouzdan snabdevač EU gasom.

Nemačka kompanija „Simens” u aprilu je, s konzorcijumom „Južni tok transport”, na čijem je čelu „Gasprom”, sklopila ugovor o isporuci automatizovanih kontrolnih postrojenja i telekomunikacione opreme za kontrolne centre gasovoda „Južni tok”.

Evropski komesar za energiju Etinger izjavio je krajem aprila azerbejdžanskoj agenciji Trend da je „cilj Evropske komisije oduvek bio da otvori Južni gasni koridor za Evropsku uniju, tako da neposredno i fizički poveže tržište gasa EU s najvećim nalazištima prirodnog gasa u basenu Kaspijskog mora i Bliskog istoka”.

Transjadranski gasovod trebalo bi da bude izgrađen do 2019. godine i iz nalazišta Šah Deniz u Azerbejdžanu, preko Gruzije, Turske, Grčke, Albanije i Italije, godišnje bi isporučivao Turskoj šest milijardi, a EU deset milijardi kubnih metara prirodnog gasa. „Južni koridor – Novi put svile”, kako su ga prozvali u Evropskoj komisiji, uključivao bi još dva gasovoda i Evropi isporučivao u poslednjoj fazi od 60 do 120 milijardi kubnih metara gasa iz Kaspijskog basena i Srednje Azije.


Autor: Dragan Blagojević, dopisnik Agencije Beta
Izvor: www.politika.rs
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #10 on: June 01, 2014, 05:50:38 pm »

Северни ток, како му име казује, служи за транспорт ка северним земљама Европе, а Јужни ток ка јужним. Стратешки немају везе, сем што је у оба случаја реч о руском гасу. Они су комплементарни.

Upravo o tome se radi "rječ je o ruskom plinu".

Za sad glavnina dolazi preko ukraine i baltičkog mora, prekidom bilo kojeg od njih ovaj drugi postaje strateški važan.
Otvaranjem trećeg pravca gubi se na važnosti a samim time i na cijeni a to nije za zanemariti.
Europa je unutar sebe jako premrežena tako da je svejedno od kuda plin dolazi, možda malo padne protok ali to nije važno.

poz.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #11 on: June 01, 2014, 06:13:37 pm »

Ukrajinska kriza i gasna geopolitika

Južni koridor protiv Južnog toka

objavljeno: 18.05.2014.

Brisel – Evropska komisija je potvrdila da će već ove godine početi izgradnju Transjadranskog gasovoda (TAP) – od Azerbejdžana do Italije, kao ključnog dela Južnog gasnog koridora, koji bi trebalo da smanji udeo snabdevanja Evrope prirodnim gasom iz Rusije, i da umanji značaj planiranog gasovoda „Južni tok” koji treba da prođe i kroz Srbiju.


Ovako bi trebala izgledati trasa Tap - koridora..... Wink

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* TAp_Trans - jadranski plinovod.jpg (72.63 KB, 1000x582 - viewed 108 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #12 on: June 01, 2014, 07:08:05 pm »

Od turske granice je jasno, ali do Azerbejdžana i Kaspija ima još oko 1000 milja teške trase. Sem toga, kako bi Grčka i Albanija to plaćale? Jedino da im to neko plati umesto njih.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #13 on: June 02, 2014, 09:02:24 am »


Nešto detaljnija trasa budućeg zamišljenog gasovoda Južni tok.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Južni tok - Crno more.jpg (158.71 KB, 1000x581 - viewed 126 times.)

* Juzni-tok-Bugarska.jpg (137.51 KB, 1000x569 - viewed 137 times.)

* Juzni-tok-Srbija.jpg (157.18 KB, 1000x571 - viewed 176 times.)

* Juzni-tok-Madjarska.jpg (146.58 KB, 1000x564 - viewed 108 times.)

* Juzni-tok-Slovenija.jpg (142.71 KB, 1000x566 - viewed 133 times.)
Logged
Kaćo
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 914



« Reply #14 on: June 02, 2014, 10:01:26 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Na TAP ide IAP(Adriatic Pipeline).
Trasa gasovoda kroz Crnu Goru:
Anomalsko polje (Ulcinj), Bar, odatle podvodnom dionicom do Luštice, zatim preko
Luštice ponovo ispod mora ka Hrvatskoj.
Dužina gasovoda 94 km,cijena 119 milona,godišnja tranzitna taksa kroz CG računa se na oko 20 milona € godišnje.
Operator u Crnoj Gori je "Montenegro bonus".

Što se tiče Južnog toka kroz Srbiju,NIS nema nikave veze sa tim(kako je džumba naveo) već Srbija gas,koja je 100% u državnom vlasništvu,a koja će osnovati zajedničko preduzeće sa Gaspromom.
Ruska strana odobrila je kredit od 275 miliona € Srbiji kao osnivački ulog za Srbija gas u novom preduzeću sa Gaspromom,koji će se baviti "poslovima" oko gasovoda u Srbiji.


* Tap.jpg (64.72 KB, 600x456 - viewed 142 times.)
« Last Edit: June 02, 2014, 10:11:32 am by Kaćo » Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 19   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.