PALUBA
April 19, 2024, 11:52:13 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19   Go Down
  Print  
Author Topic: Južni tok - gasovod nade ili osporavanja  (Read 73598 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #120 on: June 16, 2014, 06:34:44 pm »

@SOLARIS, izvini, nisam znao. Onaj dio koji smatram dosta bitan da bi se i drugu stranu bolje razumijelo sam htio podebljat crvenom.

@ORIĆAREB, izvini, ali zar sve to nije direktno povezano sa energetikom ? Južni tok je Ruski plin, riječ je dakle o Ruskim energentima. Kako tu zaobići onu bitnu dubinu u raspravi, a to je šta taj tok donosi i koga potencijalno stvara ovisnim o nekom drugom ? pa jedna od osnovnih stvari ti mora biti strateško pozicioniranje tvoje države/kontinenta u odnosu na drugi kad su energenti u pitanju. To su ozbiljne teme za ozbiljne rasprave. Nije Južni tok ni bilo koji tok koji dolazi iz daleke i nama blokovski drugačije Rusije samo cijev koja se tu eto slučajno našla. To su dugoročno ozbiljne stvari.

Ma drži se ti ovde JUŽNOG TOKA i plina kao aktuelnog energenta, a batali ostalo što si gore potencirao i sve će biti u redu.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #121 on: June 16, 2014, 06:54:21 pm »

када је аустроугарска завела србији царински рат, а сходно томе стопирала набавку пушака у штајеру, србија се окренула њеној савезници немачкој и од фабрике ДВМ купила шта је купила. на силне протесте аустријанаца, немци су кратко одговорили - ПОСАО ЈЕ ПОСАО. исто је и са гасом.

дакле, уколико америкењци или неко други има конукренту робу, нека је понуди. можда ће проћи, а можда ће цена бити пресудни фактор (стичем утисак да од руса нема повољнијег понуђача). овде није проблем економске, већ политичке природе. АЛИ, ни русија ни еу нису имале никаквог проблема док се нису умешали америкењци који "висе" у том случају. и ту јесте врло битна ставка, уколико важи "нека руса у русији", зашто то исто не важи и за америкењце?Huh? колико је далеко америка од европе, а колико русија (чији део захвата пола континента)? зашто они не седе на "свом" континенту него морају у сваку чорбу да буду запршка? Angry за њих не важи, а за русе важи, јел? е па мало тешко.

одговор бојнику
ако дође до тога да ти руски тенкови дођу на праг, боље седи на исти и понуди их ракијом Wink више ћеш тако успети да урадиш него да покушаш оружани отпор - ког су све већ прегазили док нису стигли до тебе? Wink

п.с. и бугари и румуни псују што су ушли у еу,али ко слуша народ... живим на пар км од румунске границе и виђам их сваки дан, НИКО није задовољан и СВИ тврде да је било боље пре нег су ушли у еу. исто важи и за бугаре, са којима имам редовне контакте, људи разних занимања и материјалног стања.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #122 on: June 17, 2014, 01:28:05 am »

Bojnik,
evo čitam sve postove redom i nisam ništa komentarisao do sada. Nemam nameru da ikoga ubdeđujem, pa te molim da ovo ne shvatiš na taj način, nego da malo razmisliš realno na ovu temu. Šta je sa Severnim tokom? Zašto je Evropa do sada koristila i još uvek koristi ruski gas? Ni postojeći gasovod ne bi bio sagrađen da to nije bilo na obostranu korist i Rusije i Evrope. Južni tok je samo alternativni pravac snabdevanja tim istim gasom koji ima svoje prednosti, a koje baš sada dolaze do izražaja da ne bi jednoj državi palo na pamet da svojim uslovljavanjima ucenjuje snabdevanje ostatka Evrope, a što Ukrajina sada čini, jer neće da plati dug za gas. Zavrtanjem slavine Ukrajini i Evropa ostaje bez gasa. Da je Južni tok realizovan, snabdevanje bi manje-više bilo neometano drugim državama. Šta jednu Italiju briga za Rusko-Ukrajinska prepucavanja oko cene gasa. Oni su potpisali ugovor, izmiruju svoje obaveze i žele ono što su platili. Zašto da ispaštaju zbog tuđih sporova? A Evropi niko ne brani da se energentima snabdeva i iz drugih izvora, ali je dosadašnji način snabdevanja sigurno bio povoljniji čim je korišćen u tolikoj meri. Na stranu sve priče oko ideoloških i istorijskih razlika, Evropa uvek može da blokira Rusiju bojkotom njihovog gasa ako želi, a nešto ne vidim da želi, inače bi već otkazala i već postojeće ugovore o snabdevanju.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #123 on: June 17, 2014, 07:57:58 am »


16.06.204.

Европска комисија не искључује могућност подршке руском пројекту Јужни ток, изјавио је европски комесар за енергетику Гинтер Етингер. Према његовим речима, за то је потребно отклонити кршења такозваног Трећег енергетског пакета ЕУ.

Европска комисија је захтевала од Русије, између осталог, да преиспита билатералне уговоре, склопљене са транзитним земљама гасовода Јужни ток, јер они крше законе ЕУ. Поменути документ забрањује комбинацију производње, транспорта и продаје гаса оличену у једној компанији.

У Гаспрому који реализује пројекат гасовода, сматрају да трећи енергетски пакет дискриминише руски гасни холдинг на европском тржишту.


http://serbian.ruvr.ru
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #124 on: June 17, 2014, 08:55:16 am »


16.06.204.

Европска комисија не искључује могућност подршке руском пројекту Јужни ток, изјавио је европски комесар за енергетику Гинтер Етингер. Према његовим речима, за то је потребно отклонити кршења такозваног Трећег енергетског пакета ЕУ.

Европска комисија је захтевала од Русије, између осталог, да преиспита билатералне уговоре, склопљене са транзитним земљама гасовода Јужни ток, јер они крше законе ЕУ. Поменути документ забрањује комбинацију производње, транспорта и продаје гаса оличену у једној компанији.

У Гаспрому који реализује пројекат гасовода, сматрају да трећи енергетски пакет дискриминише руски гасни холдинг на европском тржишту.


http://serbian.ruvr.ru


Malo slika da se osvežimo.... Wink


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Gasovodi prema evropi.jpg (383.19 KB, 1900x1280 - viewed 92 times.)
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #125 on: June 17, 2014, 08:57:03 am »

Evo još malo analititike i podataka....


Objavljeno 06.05.2014

http://serbia-energy.eu/sr/2014/05/eukuda-vode-gasovodi/


EU:Kuda vode gasovodi


Da je kojim slučajem do sada izgrađen Južni tok, tranzit ruskog gasa preko Ukrajine sveo bi sa na simbolične količine, čime bi Ukrajina izgubila na strateškom značaju, a Rusija “pokupila šnjur”: sa strane sigurnosti snabdevanja Evropa bi bila namirena za sledećih tridesetak godina što bi, takođe, Rusiji na isti period obezbedilo sigurno tržište i – svi srećni. Svi osim “prekoatlantskog partnera” – Amerike, kojoj bi izgradnjom Južnog toka i marginalizacijom Ukrajine iz ruku bio izvučen značajan končić

Na samom početku ukrajinske krize, oglasile su se pribaltičke zemlje, kojima je sećanje na bratski zagrljaj Rusije i dalje sveže, sa predlogom da se “imperijalističkim namerama Kremlja” stane na put ekonomskim sankcijama – embargom na uvoz ruskog gasa u Evropsku uniju, a da se manjak u energetskom bilansu nadomesti povećanom eksploatacijom nalazišta severnomorskog podmorja.

U isto vreme oglasio se Stejt department: zbog “grubog kršenja međunarodnog prava” da EU bez mnogo nećkanja redukuje uvoz ruskog gasa, da potrebe za gasom podmiri povećanjem dotoka iz severne Afrike, Bliskog i onog malo udaljenijeg istoka, da se blokira izgradnja Južnog toka, a eto, Amerika ima stanovite viškove gasa pa bi Evropa u sledećih nekoliko godina mogla zavisnost od ruskih da zameni zavisnošću od američkih isporuka gasa.

Na takve zahteve promptno je reagovala Nemačka: može zabrana ulaska na teritoriju Unije za ove ili one ruske zvaničnike i tajkune, može i zamrzavanje njihove imovine, ali prekid uvoza gasa ne dolazi u obzir. Prosto, Nemačka skoro 40 odsto svojih potreba za gasom namiruje uvozom iz Rusije i prekid tog dotoka bi se veoma negativno oslikao na nemačku privredu, bez obzira što je zima bila blaga, što su skladišta puna.

Gasnim sankcijama nedvosmisleno su se suprotstavile Mađarska i Bugarska, budući da im neki drugi gas sem ruskog nije dostupan, bar ne u doglednoj budućnosti. Istina, kako proleće odmiče i ta pesma je unekoliko promenila tonalitet: može i sankcije, ali neko mora da nadoknadi štetu.

Fakta: Dve trećine ukupne potrošnje prirodnog gasa u Evropskoj uniji je iz uvoza: najveći je iz Rusije – 34 odsto, zatim Norveške – 31 odsto i Alžira – 14 odsto. Iz Katara, Libije, Egipta i Nigerije stiže sledećih 12, a iz “drugih zemalja” 9 odsto uvoznog gasa. Najveći deo tog gasa koji nije iz Rusije ili iz Norveške transportuje se gasovodima od Nigerije i Alžira preko Maroka ispod Gibraltarskog moreuza do Španije, po dnu Sredozemnog mora od Tunisa i Libije preko Sicilije do Italije, kao i tankerima od Libije, Egipta i Katara do evropskih sredozemnih luka.

Najveći evropski proizvođači prirodnog gasa su Holandija, Velika Britanija i Danska, a najviše gasa se ispumpava iz sevenomorskog podmorja. Te rezerve, međutim, rapidno padaju, proizvodnja je iz godine u godinu sve manja i manja, ergo – uvoz će se povećavati, naročito jer potrošnja gasa u Evropi permanentno raste.

Više od polovine sveg gasa koji iz Rusije stiže u zemlje Evropske unije završava u Nemačkoj i Italiji. Drugi veliki uvoznici su Francuska, Mađarska, Češka, Poljska, Austrija i Slovačka. Najveći “non-EU” uvoznici ruskog gasa su Ukrajina, Belorusija i Turska, od kojih su prve dve i važne tranzitne zemlje.

Ruski prirodni gas do evropskih potrošača stiže kroz 12 gasovoda, od kojih su tri direktna – do Finske, Estonije i Letonije, četiri kroz Belorusiju sa krakovima prema Litvaniji i Poljskoj, pet preko Ukrajine prema Slovačkoj, Rumuniji, Mađarskoj i (opet) Poljskoj. Tome treba dodati i Severni tok, gasovod koji po dnu Severnog mora direktno spaja Rusiju i Nemačku, Plavi tok – po dnu Crnog mora od Rusije do Turske, kao i Južni tok koji bi trebalo da bude izgrađen.

Gasovodna veza izmeću Rusije i Nemačke, odnosno (u to vreme) Evropske ekonomske zajednice, uspostavljena je ranih osamdesetih na vrhuncu Hladnog rata, uprkos gunđanju Sjedinjenih Američkih Država i uprkos početku eksploatacije nafte i gasa u Severnom moru: prosto, ruski gas je jeftiniji od onog severnomorskog, a pozamašna infrastruktura za transport bila je nadohvat ruke. Od tada pa do sad, udeo ruskog gasa u ukupnoj evropskoj potrošnji se ušestostručio, a u Nemačkoj udesetostručio.

Severni tok je gasovod postavljen po dnu Baltičkog mora koji direktno povezuje izvorište u Rusiji sa potrošačima u Evropskoj uniji: izgradnja/postavljanje prve cevi po dnu Baltičkog mora – najdužeg do sada podmorskog gasovoda – započeta je aprila 2010. godine, prva cev je bila operativna već u novembru sledeće godine, dok je kroz drugu cev gas potekao već oktobra 2012. godine.

Ukupan kapacitet ovog gasovoda je 55 milijardi prirodnih kubnih metara gasa godišnje, a ukrajinski udeo u tranzitu ruskog gasa opao je sa 50 na 30 odsto.

Ucenom na ucenu: Inicijal za izgradnju Severnog toka je nepredvidljivost/nesigurnost transporta gasa preko teritorije Ukrajine.

Naime, Ukrajina je veliki potrošač ruskog gasa, ali ne baš i kadra da ga plati po tržišnim cenama, šta god se pod tim pojmom podrazumevalo. Po ugledu na Poljsku, preko čije teritorije je transportovano više od polovine ukupnog izvoza ruskog gasa prema zapadnoj Evropi i koja je u vreme dok je bila u predvorju Evropske unije koristeći taj “ucenjivački potencijal” ishodovala povlašćenu cenu za sebe, Ukrajina je već dva puta učinila isto i uspela: sve do ove poslednje “razdružbe”, plaćala je ruski gas za trećinu jeftinije nego recimo Srbija, dok je cena gasa sad za četvrtinu veća od one koja se nama zaračunava.

Štaviše, Gasprom zahteva od Ukrajine da isplati sva zaostala dugovanja ili, ako to ne može ili neće da učini, svaka sledeća isporuka moraće da se plati unapred. Predsednik Rusije Vladimir Putin je pozvao “evropske prijatelje” da preuzmu svoj deo odgovornosti za stabilnost snabdevanja: Rusija će gas da isporučuje kako je dogovoreno, ali kako više nema uticaja na Ukrajinu i nove vlasti koje su poništile sve dosadašnje dogovore, za njihove postupke neka odgovara onaj ko je “majdanski prevrat” sponzorisao.

Ukratko: gas koji Ukrajina preuzima mora da bude plaćen, ko god bio platilac, inače gas tuda više neće teći. Takođe, ako neko pomišlja na uvođenje sankcija na “gasni biznis”, nema problema – Kina je zainteresovana za ruski gas.

Onaj zahtev da EU sa preuzimanjem odgovornosti za transport gasa preko Ukrajine prihvaćen je bez velike galame: gas prema Evropi preko ukrajinske teritorije sad teče kroz tri cevi, a kroz četvrtu se vraća u Ukrajinu. Za taj aranžman, jer gas (ipak) mora da bude plaćen, EU je odobrila Ukrajini zajam od milijardu evra.

Kao, sve u redu: Evropski komesar za energetiku Ginter Etinger je potvrdio da postoji rizik da Rusija zbog neplaćenih računa smanji isporuke gasa Ukrajini, koja je važna tranzitna zemlja, ali je istakao da postoji saglasnost “da sektor gasa ne bude prioritet u mogućim ekonomskim sankcijama – bilo s evropske, bilo s ruske strane” uz dodatak da je EU spremna da razgovara sa Rusijom o uvozu gasa, što podrazumeva i razgovor o cenama.

Ova “spremnost” da i o ceni gasa može da se razgovara je vrlo važan momenat. Mnogi ovdašnji rusofili su tu izjavu primili kao trijumf bratske Rusije, mada može da bude i suprotno: Kina, naime, jeste zainteresovana za uvoz gasa iz Rusije i lako može da “proguta” dobar deo isporuka namenjenih Evropi, ali nije spremna da ga plati koliko ga Evropljani plaćaju, nego, recimo, upola manje, oko 140 dolara za hiljadu kubika, za koliko dobija gas iz Turkmenistana. Tako, sankcija (za sad) neće biti, ali i to ima svoju cenu o kojoj “može da se razgovara”.

Kao da baš i nije: Evropski parlament pozvao je vlasti Evropske unije da neodložno uvedu sankcije ruskim energetskim kompanijama i prekinu izgradnju gasovoda Južni tok: predloženo je čak i da se revidiraju, pa i da se stave van snage svi sporazumi sa Rusijom, da svaka aktivnost oko izgradnje Južnog toka bude suspendovana: “EP poziva da se usvoje mere protiv ruskih kompanija, između ostalog u energetskom sektoru, kao i ruskih investicija i aktiva u EU, na reviziju svih sporazuma sa Rusijom radi njihove moguće suspenzije”, navodi se u rezoluciji.

Savetnica za štampu evropskog komesara za energetiku Sabine Berger izjavila je kako “EU izgradnju Južnog toka ne vidi kao prioritet”, da će se oko organizacije i pregovaranja o Južnom toku svakako imati u vidu “opšti kontekst odnosa između Rusije i EU”, te da će u pregovorima Evropska komisija zastupati šest država – Mađarsku, Bugarsku, Hrvatsku, Sloveniju, Austriju i Grčku, usput i Srbiju.

Južni tok je, u stvari, glavni ulog u ovoj partiji: da je kojim slučajem do sad izgrađen kako je prvobitno bilo dogovoreno, tranzit ruskog gasa preko Ukrajine sveo bi sa na simbolične količine, čime bi Ukrajina izgubila na strateškom značaju, a Rusija “pokupila šnjur”: sa strane sigurnosti snabdevanja Evropa bi bila namirena za sledećih tridesetak godina što bi, takođe, Rusiji na isti period obezbedilo sigurno tržište i – svi srećni. Svi osim “prekoatlantskog partnera” – Amerike, kojoj bi izgradnjom Južnog toka i marginalizacijom Ukrajine iz ruku bio izvučen značajan končić.

Još u vreme kad je Južni tok bio u najavi, Stejt department je insistirao na konkurentskom projektu – gasovodu “Nabuko”, kojim bi Evropa dodatno diversifikovala snabdevanje gasom, a Rusiji podsekla krila. Projekat je neslavno propao, jer ispostavilo se da za njega nema dovoljno raspoloživog gasa. Sad je u igri novi projekat – Južni koridor, u karte ucrtan kao Beli tok, koji bi kao i onaj Južni bio položen po dnu Crnog mora od Gruzije do Bugarske i Rumunije, a kojim bi bio transportovan gas iz Azerbejdžana, Uzbekistana i Turkmenistana.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #126 on: June 17, 2014, 10:03:26 am »

Uglavnom dobar prikaz.
Prilazem malo grafikona i malo teksta o novom rusko-kineskom projektu koji se gore spominje:

http://www.businessinsider.com/russia-and-china-sign-billion-gas-pipeline-mega-deal-2014-5

Ipak, Kina nikako ne moze biti zamjena zapadnim pravcima; samo kao nadopuna kolicinama; kineski pravac unatoc bombasticnim ciframa poraz je za Rusiju na financijskom planu (cijena nije publicirana, ali je za ocekivati da je Kina tvrdo diktirala cijenu i dinamiku preuzimanja).

U ovoj situaciji, Rusija nije mogla a da ne potpise ugovor kojim ce plin krenuti, prema planu, za 4 godine.

Moram se opet ponavljati (po valjda treci-cetvrti put) da je i prije tridesetak godina osnovni cilj SAD-a bio maksimalno usporiti prve plinovode iz regije Jamala prema Zapadu (u cemu je i potpuno uspio) jer bi SSSR tada dobio znacajna devizna sredstva i time stanovitu neovisnost.

Vrlo slicna situcija je i sada - Ukrajina se vrlo ozbiljno koristi kao "regulator" protoka, a Juzni tok kao nekada Jamal.

O "plinskom biznisu" koji se tako rado spominje u Hrvatskoj, ne bih ovom prilikom a ni kasnije, da me se (opet) ne izbrise.  Wink Wink Wink Ustvari, hvala onome tko me izbrisao; zastitio me!
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #127 on: June 17, 2014, 10:13:23 am »


Gasovodi prema Kini, postojeći i oni u planu.... Wink

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* Gasovodi prema Kini.png (595.72 KB, 1100x440 - viewed 79 times.)
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #128 on: June 17, 2014, 10:32:26 am »

Quote
Južni tok je, u stvari, glavni ulog u ovoj partiji: da je kojim slučajem do sad izgrađen kako je prvobitno bilo dogovoreno, tranzit ruskog gasa preko Ukrajine sveo bi sa na simbolične količine, čime bi Ukrajina izgubila na strateškom značaju, a Rusija “pokupila šnjur”: sa strane sigurnosti snabdevanja Evropa bi bila namirena za sledećih tridesetak godina što bi, takođe, Rusiji na isti period obezbedilo sigurno tržište i – svi srećni. Svi osim “prekoatlantskog partnera” – Amerike, kojoj bi izgradnjom Južnog toka i marginalizacijom Ukrajine iz ruku bio izvučen značajan končić.

Konačno je autor u ovom jednom pasusu sažeo suštinske razloge ove krize. Kratko i jasno.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #129 on: June 17, 2014, 10:38:01 am »


Gasovodi prema Kini, postojeći i oni u planu.... Wink

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



Postojecih prema Kini - jos nema.... Wink
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #130 on: June 17, 2014, 10:42:50 am »

Cena gasa je pitanje komercijalnog ugovora


17.06.2014

Prvi potpredsednik Vlade i ministar inostranih poslova Ivica Dačić poručio je danas da članstvo Srbije u EU nikako neće oslabiti ili prekinuti veze sa Rusijom. On je, posle razgovora sa šefom ruske diplomatije Sergejom Lavrovim, na zajedničkoj konferenciji za štampu, istakao da Srbija želi da bude članica EU, što je nacionalni i državni interes i dodao da Srbija ne želi i nikada neće biti protiv Rusije

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Sergej Lavrov je najavio da neće biti nikakvih promena u izgradnji gasovoda Južni tok i naglasio važnost tog sistema za snabdevanje gasom cele jugoistočne Evrope.

On je odbio da odgovara na pitanja o smanjenju cene gasa za Srbiju rekavši da je to predmet komercijalnih ugovora.

Lavrov je rekao da su potvrđeni svi sporazumi i ugovori vezani za gasovod Južni tok, čija je realizacija neophodna.

"Naš nacionalni i državni interes je da se izgradi Južni tok, da NIS bude najbolja kompanija u regionu, da se uspešno završi program revitalizacije naše železnice, i niz drugih novih programa investicija" - ukazao je potpredsednik vlade Srbije Ivica Dačić.

Predsednik vlade Srbije Aleksandar Vučić rekao juče je u intervjuu nemačkom listu "Handelsbalt" kada je reč o neuvođenju sankcija Rusiji, da je to u političkom i privrednom interesu Srbije i dodao da je ruski energetski koncern "Gasprom" vlasnik NIS-a.

Objasnio je da cenu od 400 evra za 1.000 kubnih metara ruskog gasa nije jednostavno platiti.

"Viša cena bi ubila našu zemlju", rekao je Vučić.

Ranije ove nedelje je premijer Aleksadar Vučić za TV Prva izjavio da sa Putinom i Medvedevom želi da razgovara o ceni gasa. On je rekao da ne razume drastičnu razliku u ceni od prvog do drugog ventila.

Blic, Tanjug


* juzni-tok.jpg (46.06 KB, 640x320 - viewed 80 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #131 on: June 17, 2014, 11:35:14 am »

Južni tok kao bitka severa i juga Evrope


17.06.2014

Problemi oko projekta izgradnje gasovoda Južni tok deo su bitke izmedju severa i juga Evropske unije, ocenio je danas poslanik bugarske vladajuće koalicije Valerij Žabljanov.

Žabljanov navodi da zemlje sa severa Evrope žele da učine zemlje sa juga zavisnim od finansijske pomoći i kreditnih mehanizama pod kontrolom severa, kao i da nametnu energetski monopol severa nad jugom, prenosi bugarska agencija BTA.
   
Zahtev Evropske komisije da se preispitaju sporazumi i dokumenti vezani za Južni tok veoma je licemeran, budući da su ti dokumenti isti kao oni potpisani za gasovod Severni tok, rekao je poslanik, optuživši Komisiju za dvostruke standarde.
   
"Južni tok nije bugarski projekat, to je projekat za energetsku nezavisnost južne Evrope. Gasovod će prolaziti kroz zemlje čija industrijska proizvodnja i blagostanje zavise od toga koliko su im dostupni energetski resursi", naveo je Žabljanov, dodajući da Komisija treba da preispita evropske energetske prioritete i svoj odnos sa Rusijom i donese razumne odluke.
   
"Ne smemo postati mesto za sukob Rusije i naših atlantskih partnera. Oni ne smeju da nas stave u tu situaciju", zaključio je Žabljanov.

Tanjug
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #132 on: June 17, 2014, 11:49:59 am »


Zahtev Evropske komisije da se preispitaju sporazumi i dokumenti vezani za Južni tok veoma je licemeran, budući da su ti dokumenti isti kao oni potpisani za gasovod Severni tok, rekao je poslanik, optuživši Komisiju za dvostruke standarde.
  


Ako je ovo tačno,a valjda postoji uvid u tu dokumentaciju,onda zaista nema nikakve sumnje da se vodi prljava kampanja pod izgovorom nekog III energetskog paketa EU.Do sada sam mislio da su svi gasovodi po EU u okviru tih regulativa i da zato insitiraju na njihovim primenama.Ili se regilative u ovom slučaju ne sprovode retroaktivno,već su samo pripremljene kao dodatni uslov zbog izgradnje Južnog toka.

Ili se ovo odnosi na potpisanu dokumentaciju u vezi sa izvođačima radova,koja ne odgovara nekim lobijima po zapadu?
« Last Edit: June 17, 2014, 11:56:34 am by longtrip » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #133 on: June 17, 2014, 05:39:02 pm »

Gasovodi prema Kini, postojeći i oni u planu.... Wink
Postojecih prema Kini - jos nema.... Wink

Zahvaljujem na nadopuni... Wink
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #134 on: June 17, 2014, 06:36:00 pm »


Kina i zemlje Središnje Azije otvorile treći plinovod



PEKING, 16. lipnja (Xinhua)

Treći plinovod prirodnog plina za Kinu i Središnj Aziju je počeo prenositi prirodni plin u Kinu, u nedjelju je objavila Nacionalna naftna korporacija Kine (NNKK).

1830 kilometara plinovoda Linija C, paralelan s Linijom A i Linijom B, započinje na turkmenistansko-uzbekistanskoj granici te prolazi kroz središnji Uzbekistan i južni Kazahstan prije nego što uđe u najsjeverniju knesku pokrajinu Xinjiang.

Očekuje se kako će kapaciteti Linije C, koji su trenutačno 7 milijardi kubičnih metara na godinu, do 2015. dosegnuti 25 milijardi kubičih metara, a obuhvaćat će 10 miljardi kubičnih metara iz Turkmenistana, 10 milijardi kubičnih metara iz Uzbekistana i 5 milijardi kubičnih metara iz Kazahstana.

Do tada će tri linije, koje su izgradili NNKK i srednjoazijski partneri, imati kapacitet od 55 milijardi kubičnih metara na godinu.

Linija A je otvorena u prosincu 2009., a Linija B u listopadu 2010. Očekuje se kako će izgradnja plinovoda Linija D započeti krajem ove godine.


http://croatian.cri.cn
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 23 queries.