PALUBA
April 24, 2024, 12:36:47 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19   Go Down
  Print  
Author Topic: Južni tok - gasovod nade ili osporavanja  (Read 73816 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #135 on: June 18, 2014, 08:28:29 am »


Da vidimo šta o svemu misle Italijani što se tiče Južnog toka i problematike oko istog.
Sažetak je da su u svemu zabiberili ovu čorbu Amerikanci iz svojih samo nima znanih
interesa..... Wink

.................................................................................


Politika prijetnji i pritiska - Tko je sabotirao plinovod Južni tok?


17.06.2014.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Bugarska vlada je najavila da je prekinula radove na izgradnji Južnog toka (South Stream), plinovoda, koji bi trebao voditi ruski plin do Europske Unije, tako da ovaj ne prolazi kroz Ukrajinu.

"Naredio sam zaustavljanje radova – izjavljuje premijer bugarske vlade Plamen Orašarski, koja je upravo u krizi, ako već ne i u ostavci, odlučit ćemo o razvoju situacije poslije konzultacija u Bruxellesu".

Odluka je donesena – a da to nije nipošto namjerno – na dan trostranog sastanka Rusija, Ukrajina, Europska Unija o isporukama plina Kijevu.

Josè Manuel Barroso, predsjednik Europske Komisije bio je navijestio prošlih dana otvaranje procedure EU protiv Bugarske zbog izvjesnih nepravilnosti kod natječaja za South Stream.

Nedugo prije, 5. juna, vodstvo Bugarske Socijalističke partije je smatralo da je vlada Orešarskog potvrdila kao sigurno da će bugarski dio plinovoda biti izgrađen, iako je Bruxelles tražio prekid projekta. "Za nas je on od vitalog značaja" smatrao je potpredsjednik Parlamentarne komisije za energiju, Kujumđijev. A predsjednik Udruženja građevinara, Glosov, izjavljivao je kako je South Stream udisaj kisika za pluća bugarskih poduzeća.

Što se dogodilo? Projekt je nastao kad su u studenom 2006. (za vrijeme druge vlade predsjednika Prodija) ruski Gazprom i talijansko poduzeće Fini potpisali dogovor o strateškom partnerstvu.

U junu 2007. ministar za ekonomski razvoj Pier Luigi Bersani potpisuje s ruskim ministrom industrije i energije memorandum o dogovru za realizaciju South Streama. Prema projektu, plinovod će se sastojati od jednog dijela ispod mora u dužini od 930 km ispod Crnog mora (u ruskim bugarskim i turskim teritorijalnim vodama) i s jedne će strane ići preko Bugarske, Srbije, Mađarske, Slovenije i Italije, sve do Tarvisia (u pokrajini Udine). Godine 2009-2011 zaključeni su svi međuvladini dogovori, kojima prolazi South Stream.

Godine 2012. ulaze u dioničko društvo, koje financira izradu podmorskog dijela projekta njemačka kompanija Winterschall i francuska kompanija Edt sa 15% akcija (dionica) svaka. Izgradnja plinovoda počela je u prosincu 2012. s ciljem da se s isporukom plina započne već 2015. U ožujku mjesecu 2014. Saipem ((ENI tal. poduzeće prim. prev.) dobilo je ugovor u visini od 2 milijuna Eura, da bi upravo ono izvelo prvu podmorsku liniju plinovoda.

U međuvremenu dolazi do ukrajinske krize i Sjedinjene Države – u jednoglasnom zajedničkom funkcioniranju Bijele Kuće i kongresne diplomacije iz republikanskog tabora – pritšću europske saveznike da smanje uvoz plina i nafte iz Rusije, koji predstavljaju jednu trećeinu energetskog uvoza Europske Unije.

Prvi cilj Washingtona (napisali smo to u "il manifesto" već 26.ožujka) jeste osujetiti izgradnju South Streama. U tom cilju Washington vrši sve jači i jači pritisak na bugarsku vladu. Prvo je kritizira što je prepustila izgradnju bugarskog dijela plinovoda konzorciju u kojem ima udjela ruska firma Strojtransgas, koja je pod sankcijama Sjedinjenih Država.

S ucjenjivačkim tonom američki ambasador u Sofiji, Marcie Ries, izjavljuje: "Upozoravamo bugarske poslovne ljude da izbjegavaju raditi sa poduzećima koja su potpala pod sankcije SAD-a". Najodlučniji trenutak bio je, kad je u Sofiji američki senator John McCain, u pratnji Chrisa Murphyja i Ron Johnsona sastao s bugarskim premijerom i predao mu zapovijedi Washingtona. Odmah nakon toga je Plamen Orešinski objavio blokiranje radova South Streama.

Ova stvar ima značenje simbola: projekt ogromnog značenja za Europsku Uniju sabotira ne samo Washington, već i Bruxelles i to putem ruke samog predsjednika Europske komisije! Voljeli bismo znati što o tome misli vlada Renzija , budući da će Italija, kako je upozorio, sav izvan sebe Paolo Scaroni, još uvijek prvi čovjek Enija - izgubiti milijarde Eura, ako projekt South Stream bude bačen u smeće.



Tommaso di Fracesco, Manlio Dinucci
ilmanifesto.info/
Prijevod:
Jasna Tkalec


* Južni tok.jpg (132.3 KB, 700x410 - viewed 63 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #136 on: June 18, 2014, 04:02:23 pm »


Што су ближе мразеви, то су топлији погледи. Још не тако давно Брисел је био врло оштар у својим изјавама поводом Јужног тока. Ипак европски прагматизам је очистио економију од празних политичких декларација. Здраво зрно европске стратегије у гасној сфери чуло се у речима европског комесара за енергетику Гинтера Етингера.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ових дана, после неуспешних преговора Русије и Украјине о гасним споровима, он је објавио да су проблеми са којима се суочио Јужни ток сасвим превладиви. Није тешко погодити, истичу експерти, зашто је Европа променила тон. Од Украјине тако и нису добијене неке разумне гаранције за транзит гаса за ЕУ. И спасавајући европљане од јесењих, тим пре од зимских хладнића, мудри Брисел је схватио зашто да се пење на планину, када могу једноставно да се заобиђу сви оштри углови на рачун Јужног тока. Уз то новац за то није потребан, све трошкове преузима на себе Гаспром и његови партнери. Уз то, сам по себи пројекат је потпуно спреман за реализацију, постоје договори са свим земљама преко чије територије ће проћи спасоносна магистрала. И свима ће бити добро. Европа ће цела бити снабдевена гасом. А Русија ће потврдити статус најпоузданијег испоручиоца горива. При томе по цени скоро два пута мањој од оне коју нуди Катар. Мудар политичар, тим пре економиста, одликује се тиме што никада неће узимати робу за 600 долара, када је ту исто то, само за 380. Карте су покушале да помешају САД, обећавши свој гас, истина течан. Али како се каже, свако може да обећа куле и гарадове, али да испуни... иди, нађи! Кућа се не може зими загрејати пустим обећањима... Па и није све тако једноставно са америчким течним гасом. Флоте нема, инфраструктуре нема, а ни о цени се још нису договорили... Тешко да ће САД трговати на своју штету. А гас из цевовода, тако је испало економски, увек је јефтинији од течног.

Тако да Јужни ток, судећи по последњој реакцији ЕУ, ипак је оптималнији за европске потрошаче него алтернативни предлози. Зато Етингер лично намерава да подржи изградњу гасовода у преговорима између Москве и Брисела. А то значи да је обустава Јужог тока привремена ствар.


Izvor


* Pas.jpg (51.96 KB, 740x431 - viewed 53 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #137 on: June 19, 2014, 08:35:47 am »


Ako Rusija isporuku plina Ukrajini bude obustavila za duži period, Europa će se morati suočiti sa zimom. Može ga kupiti i negdje drugdje, od Norveške, Nizozemske ili Azerbajdžana. Europski LNG terminali imaju mogućnost za uvoz gotovo 200 milijardi kubnih metara plina godišnje, ali bi on bio jako skup.

Ako tranzit ruskog plina preko Ukrajine bude obustavljen, cijene u Velikoj Britaniji i drugim dijelovima Europe bi se mogle više nego udvostručiti, pretpostavljaju analitičari.

Plinovod Južni tok je jedan od onih koji zaobilaze Ukrajinu, a njegov kapacitet bi bio oko 64 milijarde kubnih metara, međutim Južni tok je postao oružje ucjene Washingtona i Bruxellesa protiv Moskve u svjetlu ukrajinske krize. (Politika prijetnji i pritiska - Tko je sabotirao plinovod Južni tok?)

SAD i EU vrše pritisak na partnerske zemlje Gazproma da blokiraju projekt Južni tok, tako da su Bugarska, a potom i Srbija, već najavili obustavu izgradnje.

Kasnije je bugarski ministar energetike rekao da će projekt ići dalje. Dana 13. lipnja Europska komisija dolazi u Bugarsku kako bi razgovarali o pitanjima vezanim za pomorski dio Južnog toka.

Povjerenik Europske komisije nakon obustave isporuke plina Ukrajini tvrdi: "Južni tok mora ići dalje!"

Sada izgleda da su i u Europi svjesni dokle pomjeraju granice i povjerenik za energetiku, Guenther Oettinger, jasno jerekao kako Europska unija usvaja projekt Južni tok.

Povjerenik Europske komisije za energetiku, Guenther Oettinger, 16. lipnja, onog trenutka kada Rusija obustavlja isporuku, u Beču izjavljuje:

"Europska komisija je uvjerena kako problemi s isporukom ruskog plina prema Europi nisu nepremostivi. To vrijedi i za projekt Južni tok. Ovaj projekt će se svakako prihvatiti", rekao je Oettinger, koji ne poriče da je obustava izgradnje Južnog toka zakomplicirala napredak trilateralnih pregovora između EU, Rusije i Ukrajine.


Izvor: https://www.facebook.com
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #138 on: June 19, 2014, 10:49:28 am »

Etinger: Nemam ništa protiv Južnog toka
Tanjug   19.06.2014.

Evropska unija nije protiv gasovoda Južni tok, njegova izgradnja je prekinuta privremeno, rekao je evropski komesar za energetiku, Ginter Etinger.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

- Mi nemam ništa protiv Južnog toka, za nas su prihvatljivi svi vidovi infrastrukture za isporuku gasa u Evropu - dodao je on u susretu sa novinarima u Međunarodnom udruženju novinara u Briselu.
- Južni tok je samo nova struktura za postojeće gasne tokove. To je dopuna, a ne novi izvor. U odnosu na taj projekat mi smo objektivni i neutralni. Sve odluke donose investitori i vlade zemalja u kojima se postavljaju cevi - ukazao je evropski komesar, a preneo Interfaks.
Međutim, kako je naglasio, Evropska komisija kao garant zakonodavstva Unije, dužna je da obezbedi da projekat bude u skladu sa evropskim propisima. Neki međuvladini sporazumi nisu u skladu. Zato je EK od zainteresovanih strana zatražila mandat da pregovara sa Rusijom o unošenju izmena u sporazum i uskladjivanju sa pravilima EU, rekao je Etinger. On je podsetio da su pregovori započeti, osnovana je radna grupa i nastavljena rasprava. Ali, pre nekoliko dana Rusija se obratila sudu Svetske trgovinske organizacije (STO) kako bi preko te organizacije izdejstvovala za sebe izuzeće od evropskih propisa. Pritom je okrivila EK da krši pravila STO.
- To znači, ruska energetska politika je u skladu sa pravilima STO, a zakonodavstvo EU nije - kazao je Etinger.
Prema njegovim rečima, Brisel je spreman da u pragmatičnom duhu vodi pregovore o izuzimanju od pravila EU, ali za početak je neophodno da Rusija prizna ta pravila a ne, kako je kazao, da ide suprotno od njih. Evropski komesar za energetiku smatra i da je malo verovatno da će protiv Rusije biti uvedene energetske sankcije.
- Energetika nije najbolji objekat za ekonomske sankcije EU protiv Rusije i Brisel će, pošto sasluša mišljenje Vašingtona, doneti odluku samostalno..... Ruski gas kupujemo mi u Evropskoj uniji, a ne SAD - naglasio je on.
Mogućnost uvodjenja "treće faze" sankcija protiv Rusije u vezi sa ukrajinskom krizom, koja će obuhvatiti odredjene sektore privrede, razmatraće se na samitu EU u Briselu 27. juna, preneo je Interfaks. Evropska komisija će nastaviti da pokušava da postigne kompromis izmedju Rusije i Ukrajine po pitanju otplate dugova za gas. Moskvi i Kijevu je ponuđena nova runda trostranih pregovora, rekao je evropski komesar za energetiku. On je podsetio da u nedelju, prilikom poslednjih pregovora, strane nisu bile spremne na kompromis, iako su mu bile vrlo blizu.
- Za kompromis je bilo potrebno još samo malo fleksibilnosti - kazao je Etinger.

Izvor: www.blic.rs


* 463962_guentherhoettinger2007_ff.jpg (24.98 KB, 470x313 - viewed 61 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #139 on: June 19, 2014, 04:51:07 pm »

Дакле, из свега прочитаног се може закључити да изградња Јужног тока није интерес једино за САД. Сви остали имају интерес да се он изгради. Чији ће интерес превладати зависи од степена поклапања интереса (најмањег заједничког садржаоца) ЕУ и Русије.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #140 on: June 19, 2014, 07:44:27 pm »

ево и овде, дотиче се и јужног тока

http://www.advance.hr/vijesti/franco-fracassi-plin-nacisticki-odredi-smrti-i-mediji-istina-o-ratu-u-ukrajini/
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #141 on: June 20, 2014, 08:40:40 am »

Генерални директор аустријске нафтне компаније OMV Герхард Ројс


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Генерални директор аустријске нафтне компаније OMV Герхард Ројс, компаније која је иначе највећа у средњој Европи, позвао је ЕУ да убрза реализацију пројекта „Јужни ток“. Према његовим речима, „ЕУ не би требало да успорава преговоре, већ да их убрза и подржи“.

Истовремено је комесар за питања енергетике Гинтер Етингер изјавио да ЕУ нема намеру да блокира изградњу гасовода „Јужни ток“, али да се током изградње морају поштовати правне норме законодавства ЕУ. О овој теми пише наш аналитичар Петар Искендеров.

Реализовани извоз гаса из Русије ка Украјини уз плаћање унапред озбиљно је уплашио Европљане. На памети политичара ЕУ одмах су се појавиле драматичне сцене зиме 2008/09.године, када су украјинксе власти одбиле да плате за руски гас и почеле да троше из оних складишта која су била напуњена да би се из њих отпремале резерве намењене европским корисницима. Од онда власти у Украјини су се промениле- но, ипак је приступ пословима са гасом остао исти- укратко проблематичан.

Сада није зима, и по оценама самих украјинских експерата залиха гаса у подземним резервоарима требало би да буде довољно до октобра. А шта потом? Ако се украјинска страна врати претходној пракси, руководству ЕУ биће тешко да објасни својим смрзнутим грађанима да се све опет врти „око руског медведа“ који жели да се Европа заледи.

Један од кључних играча на овом пољу Норвешка (заузима треће место у структури светског извоза гаса) већ је изјавила да не може да покрије све потребе ЕУ. Још један адут Запада у виду пројекта Трансјадранског гасовода из Азербејџана такође се показао неконзистентно. Испоруке обима 10 милијарди кубика, које су биле планиране за Европу, 6 пута су мање од планираних капацитета „Јужног тока“. И тај је прорачун рађен без узимања у обиз растуће потребе за енергетским ресусрима – подвукао је у разговору за „Глас Русије“ директор руског Инситута националне енергетике Сергеј Правосудов:

Укупно „Гаспром“ дневно испоручи у Европу 150 милијарди кубика гаса. Из Азербејџана ће испоруке бити 10 милијарди кубних метара годишње. При томе, јасно је да са једне стране, расте употреба гаса у Европи, а са друге смањује се сопствена експлоатација. Зато ће за 20 година, Европи бити потребно додатних 200 милијарди кубика гаса.

ЕУ се предуго заносила идејама о пројектима који нису реални. На крају, Европа за Русијом каска не само у питањима разраде коришћења енергетских ресурса и закључивања одговарајућих уговора са произвођачима, већ и на плану стварањња неопходне инфраструктуре.

Не чуди што се реализација пројекта „Јужни ток“ наставља без обзира на све препреке које је пред пројекат поставила ЕУ заједно са САД. Тренутно се и у Србији приводи крају „тендер за пројектовање, изградњу и пуштање у рад дела овог магистралног гасовода на територији репубилке“. Сумирање резултата тендера и закључивање одговарајућег уговора се планира крајем 2014.године- наводи су у саопштењу ОАО „Гаспром“. Јасно је да овај руски пројекат нема алтернативу.


Izvor


* 9AP82805964241.jpg (30.55 KB, 740x431 - viewed 58 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #142 on: June 23, 2014, 08:39:51 am »


 Wink

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* map_gas911.jpg (219.45 KB, 1500x1072 - viewed 83 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #143 on: June 23, 2014, 07:50:05 pm »

Austrija je spremna podržati Južni tok


17:25 23. lipanj 2014.

U interesu Austrije je da se realizira projekt plinovoda Južni tok, izjavio je ministar za europska i međunarodna pitanja
republike Sebastian Kurz, prenosi ITAR-TASS.

„Nama nije potrebno samo više isporučitelja, već i više trasa kojima se plin isporučuje u Europu, i zato Austrija i mnoge
europske zemlje podržavaju Južni tok‟, rekao je ministar. Prema njegovim riječima, „najmanje pet zemalja je direktno
zainteresirano za projekt‟.


Tema izgradnje plinovoda Južni tok bit će razmotrena u okviru posjete predsjednika Rusije Vladimira Putina Austriji u
utorak 24. lipnja. U planu je da se u utorak u austrijskom glavnom gradu potpiše sporazum između akcionara zajedničke
kompanije South Stream Austria.


Izvor
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #144 on: June 23, 2014, 09:34:43 pm »

Руси и Аустријанци одавно добро сарађују на енергетском плану. ОМВ има више него добре односе са "Гаспромњефтом".
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #145 on: June 25, 2014, 07:34:57 am »

Аустрија се враћа у Јужни ток



2014_06_24


Аустријска нафтна компанија OMV се враћа у руски пројекат гасовода Јужни ток ради диверсификације испорука
природног гаса у Европу, преносе медији.

У току званичне посете председника РФ Владимира Путина Бечу 24. јуна, директор аустријске компаније OMV Герхард Ројс
и директор Гаспрома Алексеј Милер ће потписати споразум о условима изградње аустријског дела гасовода. Осим тога,
Гаспром ће добити приступ подземним складиштима OMV у зимском периоду, што ће омогућити балансирање испорука гаса
у време највеће потрошње у Европи.

Аустрија је још 2010. године могла да постане учесница пројекта Јужни ток, али се придружила алтернативном пројекту Набуко.


http://serbian.ruvr.ru
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #146 on: June 25, 2014, 07:38:36 am »

Путин: САД раде све да осујете пројекат Јужни ток


2014_06_24


„САД раде све да осујете реализацију пројекта Јужни ток. То је обична конкурентска борба“,
изјавио је у уторак председник РФ Владимир Путин.

„Они (САД) су конкуренти. То је нормална ситуација. И они раде све како би осујетили овај уговор (Јужни ток). Исто тако,
како је то било пре неколико деценија. Овде нема ништа необично – ово је обична конкурентска борба. У току те
конкурентске борбе се користе и политичка средства“, изјавио је Путин у уторак на прес-конференцији после преговора
са аустријским председником Хајнцом Фишером.


http://serbian.ruvr.ru
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #147 on: June 26, 2014, 09:11:04 am »

Ovo mi baš nije najjasnije, ali bože moj.....

..........................................................................


МВС РФ ће завршити деминирање у Србији, na маршутi Јужног тока


24.06.2014


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
МВС РФ планира да заврши посао деминирања код Параћина, на локацијама где ће проћи Јужни ток, у току три године,
саопштио је новинарима шеф министарства Владимир Пучков.

„Ми планирамо да тај посао завршимо у наредне три године, јер су локације које треба да проверимо врло важне,
а ризик да се тамо нађу мине је велики“, рекао је Пучков, одговарајући на питање кад ће сапери руског МВС у потпуности
завршити деминирање око Параћина.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

  Izvor


* ekipa.jpg (44.14 KB, 599x349 - viewed 49 times.)

* Juzni-tok-Srbija.jpg (157.18 KB, 1000x571 - viewed 50 times.)
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #148 on: June 26, 2014, 02:57:49 pm »

последице експлозије складишта код параћина 19.10.2006.
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #149 on: June 26, 2014, 03:07:51 pm »

Nisam shvatio zašto pominješ eksploziju kod Paraćina ?
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.