PALUBA
April 25, 2024, 02:13:28 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19   Go Down
  Print  
Author Topic: Južni tok - gasovod nade ili osporavanja  (Read 73980 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #90 on: June 14, 2014, 08:08:22 am »

Преговори Европске комисије и Русије по питању пројекта ''Јужни ток'' према закону ЕУ су заустављени. Повод за то било је захтев Русије СТО за такозвани трећи енергетски пакет. Ово је саопштио европски комесар за енергетику, Гунтер Оетингер.

Он је објаснио да руски партнери постављају питање усклађености европског закона о јединственом тржишту са правилима СТО.

8. јуна премијер Бугарске, Пламен Орешарски наредио је да се зауставе радови на ''Јужном току'' док се не регулишу примедбе Европске комисије. Према његовим речима, ток даљих радова биће опредељен након додатних консултација са Бриселом.


опширније: http://serbian.ruvr.ru
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #91 on: June 14, 2014, 09:25:31 am »

Бугарска није зауставила Јужни ток


Бугарска није донела одлуку о заустављању пројекта "Јужни ток", изјавио је за Бугарски национални радио председник Скупштине и посланик БСП Михаил Миков

Према његовим речима, пројекат није заустављен, без обзира на то што је бугарски премијер Пламен Орешарски рекао супротно.

- Не видим како у правној држави може бити заустављен такав пројекат нечијом изјавом- каже Миков. - Чак и да је председник то рекао, на крају крајева, ипак, постоје реалиције на пољу закона, у оквиру економских и других закона. У супротном би делатност било које приватне компаније у Бугарској, каква је и компанија "Јужни ток", могла да буде обустављена из неких субјективних разлога.

Миков не види због каквих се неправилности треба бринути.

- Занимљиво ми је нешто друго што је рекао председник - да је заустављена исплата европских средстава за Бугарску повезана са Јужним током. То је оно што је крајње непријатно, ако замислимо да Комисија у оставци делује исто политички спрам Бугарске - додао је Миков.

Иначе, укупна инвестиција у изградњу гасовода "Јужни ток" на територији Бугарске вредна је више од четири милијарде евра. Према прелиминарној процени, додатни приходи, које Бугарска може добити од реализације пројекта у виду уплата у буџет на свим нивоима, као и кроз уплате у ван- буџетске фондове, процењени су на 1,59 милијарди евра.

http://www.novosti.rs
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #92 on: June 14, 2014, 02:51:11 pm »

Па није сваки ауто-пут "јавно добро у општој употреби". Када се изда концесија за ауто-пут, онда је то приватно добро (са ограниченим временом располагања) у јавној употреби са приватном наплатом коришћења. Коцесионар настоји да наплати улагање и још заради у задатом року (трајања концесије). Тако је отприлике и са гасоводом.

Quote
Ali Rusi onda nemaju pravo veta na odluku čiji će gas proticati kroz njihovu investiciju.


У томе и јесте поента. Зашто би ишао само њихов гас? Кориснику је најважније да иде гас и да је цена повољна. Па највише је у интересу Русије да гасовод постоји, макар њиме ишао и "други" гас. Ни ти други гас не дају џабе. Уосталом а чији би "други" гас ишао и како? Наравно, увек има "тако", али сигурно то не би били ни "лако" ни јефтино.

Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #93 on: June 14, 2014, 04:59:05 pm »

Očigledno je da Amerika hoće po svaku cenu da spreči ili uspori bogaćenje Rusije  prodajom energenata Evropi.Smislili su da bi za sprečavanje monopola gasovod trebao da bude javno dobro.S tim što ga u najvećem delu finansira Rusija.Pa Rusi su i za kosmičku stanicu Mir najavili da će prekinuti zajedničko korišćeje tog resursa,prema tome njihova politika je "ako vam treba,pravite sami".U ovoj priči to se odnosi i na gasovod.

Figurativno sam gasovod uporedio sa auto putem,Hajde da ga uporedimo sa benziskom pumpom.Hoćeš da otvoriš pumpu i prodaješ naftne derivate i gas,a onda te uslove da na pumpi pored svojih artikala moraš da imaš proizvode BP-a,Shell--a,....A oko izgradnje pumpe moramo da se dogovorimo svi ko će da je gradi..ali pošto je tvoja ideja...ti finansiraš. Ma nemoj !!!!
Logged
Kaćo
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 914



« Reply #94 on: June 14, 2014, 05:09:33 pm »

Barozzo juče objasno,Južni tok nije prioritet EU,za sada ništa.
-------------------------------------------------------------------
EK: Zašto smo rekli ne Južnom toku

Brisel -- Projekat gasovoda Južni tok nije prioritetan jer on ne obezbeđuje diversifikaciju snabdevanja gasom Evrope, kaže predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo
On je u danas objavljenom intervjuju azerbejdžanskoj novinskoj agenciji APA naglasio da Evropska komisija nije protiv projekta Južni tok, i da je to više puta istaknuto.

Međutim, taj projekat nije prioritetan jer ne obezbeđuje diversifikaciju snabdevanja gasom Evrope, kazao je Barozo komentarišući pitanje o tome što je posle događaja u Ukrajini EK tražila obustavljanje projekta.

On je istakao da Južni tok u Evropskoj uniji, kao i svaki drugi energetski projekat, u potpunosti mora da ispuni zahteve Evrope za energijom, konkurencijom i drugim pravilima.

To se takođe naglašava u nedavno usvojenoj Evropskoj strategiji energetske bezbednosti. Strategia zahteva da projekat Južni tok bude u potpunosti u skladu sa zakonodavstvom EU, kazao je Barozo.

On je podsetio da je EK dovela u pitanje usklađenost nekih aspekata projekta Južni tok, kao i međuvladinih sporazuma između Rusije i zemalja EU sa zakonodavstvom EU, o čemu je komisija obavestila zainteresovane zemlje članice.
b92
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #95 on: June 14, 2014, 07:07:51 pm »

Vrlo indikativno jer je gos`n Barozzo to izjavio azerbejdžanskoj novinskoj agenciji.S jedne strane vrši se uticaj na Rusiju da gasovod kroz Ukrajinu ne izgubi na prioritetu, zato što treba "zapad" da ga otkupi i skuplja kajmak od mostarine.A Azerbejdžan bi trebao da se "ohrabri" (kako oni vole to da kažu) i da malo agresivnije krene u eventualni projekat gasovoda prema Evropi,zajedno sa zapadnim naftnim lobijem koji posluje u toj državi.Zato je i tako zvanično ,nazovi predočeno, da ruski Južni tok nije prioritet.Ustvari u aterbejdžanu stvar treba da krene sa mrtve tačke,a onda bi i Južni tok zvančno imao smisla po EU regulativama o izgradnji.Ima dosta tih analiza (ruskih,evropskih,američkih,istočnih) i svi govore o istom...
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #96 on: June 15, 2014, 01:33:43 pm »

Азербејџан ће добро водити рачуна да се не замери превише Русији. Европа је далеко а Русија близу  Cool.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #97 on: June 15, 2014, 02:15:40 pm »

Tačno tako Džumba,zato gos`n Barozzo ide da ih ohrabruje malo po malo.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 487


« Reply #98 on: June 15, 2014, 02:32:25 pm »

Barozzo juče objasno,Južni tok nije prioritet EU,za sada ništa.
-------------------------------------------------------------------
EK: Zašto smo rekli ne Južnom toku

Brisel -- Projekat gasovoda Južni tok nije prioritetan jer on ne obezbeđuje diversifikaciju snabdevanja gasom Evrope, kaže predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo
On je u danas objavljenom intervjuju azerbejdžanskoj novinskoj agenciji APA naglasio da Evropska komisija nije protiv projekta Južni tok, i da je to više puta istaknuto.

Međutim, taj projekat nije prioritetan jer ne obezbeđuje diversifikaciju snabdevanja gasom Evrope, kazao je Barozo komentarišući pitanje o tome što je posle događaja u Ukrajini EK tražila obustavljanje projekta.

On je istakao da Južni tok u Evropskoj uniji, kao i svaki drugi energetski projekat, u potpunosti mora da ispuni zahteve Evrope za energijom, konkurencijom i drugim pravilima.

To se takođe naglašava u nedavno usvojenoj Evropskoj strategiji energetske bezbednosti. Strategia zahteva da projekat Južni tok bude u potpunosti u skladu sa zakonodavstvom EU, kazao je Barozo.

On je podsetio da je EK dovela u pitanje usklađenost nekih aspekata projekta Južni tok, kao i međuvladinih sporazuma između Rusije i zemalja EU sa zakonodavstvom EU, o čemu je komisija obavestila zainteresovane zemlje članice.
b92

U tom da li qe sa Južnim tokom biti "ništa", ili "nešto", poslednju reč qe ipak imati Rusija.
Logged
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #99 on: June 15, 2014, 04:07:11 pm »

Ja ću dati svoje mišljenje na slijedeći način, i svaki Rus bi trebao da se stavi na poziciju jednog "Europljanina" - izvinjavam što se test mora da bude malo duži od prosjeka Smiley

A to je da treba razumijeti Europu i EU (NEMA TU LJUDI AMERIKE I TEORIJA ZAVJERA - to je samoobrambeni mehanizam Europe). Ja stvarno osobno nemam ništa protiv Rusa, slaveni su kao i ja, jezik nije tako različit kao npr zapadni jezici, ali treba biti realan pa reći da Europa i Rusija nikad nisu i neće biti saveznici/prijatelji. I zašto bi Europa kao potpuno drugačija kolijevka civilizacije, kulture, i sveopćeg ustroja sebi dopustila da bude energetski 100% ovisna o zemlji koja sutra može da uđe u rat sa tom istom Europom ? to nema logike i sa te strane ja moram biti iskren i reći da sam također protivnik Južnog toka i bilo kakvog stvaranja OVISNOSTI o Rusiji (zemlja sa kojom sutra mogu da ratujem do posljdnje kapi krvi npr).

Vidjeli ste tamo negdje 2007/2008-e kad su Rusi prekinuli dotok plina Europi zbog Ukrajine što se dogodilo. Nastala je panika i nije bilo energenata. Pa zar nam to treba ?

Naravno, neki će reći "Dok god se uredno plaća, problema neće biti i šta ti tu nije jasno?" , ehhh, da...ali ima tu jedna druga caka. Kao što sam reko, Europa i Rusija nisu i nikad neće biti iskreni prijatelji i saveznici , jer to naprosto nije prirodno jer smo oboje drugačijih uvjerenja , svatko ima svoju viziju kako treba vladati svijetom, kako treba crtati karte i tu se nikada neće Europa slagat sa Rusima. I sad recimo izgradimo sve te plinovode i stvorimo 100% energetsku ovisnost prema velikoj i jakoj Rusiji, i zakačimo se u budućnosti ? baš kao ovo sa Ukrajinom sada, tako jednog dana vidimo rat između EU/NATO i Rusije na granicama recimo Poljske. Šta onda Huh? strateški gledano - sj***li smo se, jer u takvom zamišljenom scenario nebitno koliko mi redovno plaćali Rusima plin - oni će ga isključiti da paraliziraju Europu i njene industrijske i vojne snage i neće im biti bitno plaćamo li plin redovno ili ne "HEJ, PA U RATU SMO LJUDI"...i šta onda Huh?

Kako sad to može da bude interes Europe da sa državom koja je je mogu slobodno reći bez da ikog uvrijedim ISKRENO - prirodni neprijatelj, da gradi takvu vrstu suradnje i napravi strateško samoubojstvo takvim činom kao što je stvaranje energetske ovisnosti o Rusiji ??

Treba se zamisliti, ne radi EU zato što mrzi sve Rusko, zato što želi da svi Rusi budu mrtvi i ne znam već šta, već da se zaštiti i da ne dopusti da bude 100% ovisna o Rusima- a projektima kao što je Južni tok bi se desilo upravo takvo.

Zato EU treba tražiti alternativu Ruskim energentima, dali u arapskom, afričkom, američkom ili kanadskom plinu/nafti ili novim tehnologijama koje bi pružale drugačiju vrstu energije.

Europa u većoj većini pripada religijama koje nisu pravoslavne pa da može da razviju neku vrstu "bratsko-prijateljskih" odnosa sa Rusijom kao što to npr mogu Srbi koji tvrde da su im Rusi braća i saveznik protiv kojeg ne bi imali ništa protiv pa upravo da Rusija sutra i okupira cijelu Srbiju - naravno zbog toga Srbi neće imati ništa protiv toga da Rusija dominira Europom i diktira joj energentima sudbinu.

Ali 7.3 miljuna Srba ne čini Europu, u Europi živi još preko 480 miljuna građana (ukljujući i neke pravoslavne države) koji su jako dobro naučili što su Rusi u povijesti (svojevremeno i Titova JUgoslavija koju svi MI ovdje jako jako puno volimo jel tako Wink Smiley ) i koji sa njima ne žele imati previše doticaja i ti Europljani sigurno ne bi bili sretni da im jednog dana Rusi pišu i upravljaju sudbinom, da na indirektni način na svojevrstan način Moskva postane "kapetan i vladar" Europe - to se nikad u povijest nije dogodilo niti se po meni ne bi smijelo dogoditi. Da se razumijemo Srbe razumijem - kao što ja u Njemačkoj vidim braću i saveznika - tako oni vide u Rusiji i nemam razloga ih mrzim i ljutim se na Srbe zbog toga - to je njihovo društveno, civilizacijsko i povijesno pravo - samo da to napomenem, poanta je , nisu svi u Europi Srbi i nemaju dobra iskustva sa Rusima niti imaju povjerenja u tu državu, odnosno većina.

Mislim da u EU isto razmišljaju na taj način i to je normalno. To je naprosto obrambeni mehanizam na koji Europa ima pravo.

Ako recimo ja živim u jednom gradu, u jednoj ulici, i dijelom susjedstvo sa susjedom sa kojim se svako jutro pozdravim na "bok ili ćao", ali u suštini unutar svoje duše tog čovjeka ne volim i ne mogu ga smisliti jer mi iz određenih razloga smeta iako mu to javno u lice nikad neću priznati, a taj susjed meni nudi da moj električni kabel bude spojen na njegovo dvorište i da se moja hrana sadi na njegovom dvorištu umjesto na mojem i jednog dana se do smrti posvađamo. Šta onda ? on je postao apsolutno superioran i ja moram da mu se pokorim jer hrana i struja su kod njega i on odlučuje šta će sa tim ? šta meni ostaje ? da ga ubijem, ili da se naprosto ne dovedem u situaciju da on odlučuje o mojoj sudbini tako što mu neću dopustiti da moju hranu uzgaja kod sebe niti da moj električni kabel bude na njegovom dvorištu.

Kad je u pitanju Rusija, današnja Europa mora djelovati "preventivno" u svakom smislu i aspektu te riječi, to je poanta.
« Last Edit: June 15, 2014, 04:15:54 pm by Bojnik » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #100 on: June 15, 2014, 04:16:20 pm »

Ako je već tako, što sam sebi ne pružiš sopstveni kabal? Oprem dobro... a oko ovog ratovanja sa Rusijom, ne bi bilo prvi put Grin
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #101 on: June 15, 2014, 04:23:07 pm »

OT...ima li negde opcija "ignore" na Palubi?
Logged
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #102 on: June 15, 2014, 04:24:44 pm »

Ako je već tako, što sam sebi ne pružiš sopstveni kabal? Oprem dobro... a oko ovog ratovanja sa Rusijom, ne bi bilo prvi put Grin

Pa eto poanta je da pošto ne mogu da nađem vlastiti kabel, pokušam naći alternativu - pa makar po onoj ideji Nikole Tesle o bežičnom slanju energije  laugh

Nego , da,  radi se dakle o tome da se djeluje preventivno. Europa nema toliko nafte i plina i većina država (izuzev Hrvatske , Norveške i par drugih) ne može da osigura većinu plina iz vlastitih rezervi i ne ovisi sama o sebi, već trenutno o zemlji sa kojom nije i nikad neće biti iskreni saveznik i prijatelj, a i da to postane to će imati svoju cijenu tako što će Ruski utjecaj u Europi snažno porasti i mogli bi da na taj način u dalekoj budućnosti da postanu "suvlasnik" Europe i da joj kroje sudbinu, a znamo kako su većinom prolazili oni kojima su Rusi krojili sudbinu, demokraciju i svakodnevni život.

Alternativa je kao što sam reko, traženje i izum novih tehnologija , stvaranje energije alternativnim putevima (sunce, vjetar, voda, vodik, struja itd) ili - ako već moramo da budemo ovisno o nekom, bolje da budemo ovisno o nekom tamo Libijcu ili Arapinu koji će ipak uvijek biti ispod Europe po snazi i svemu i neće moći da joj komandira i uvjetuje (jer će biti kažnjeni naravno i ostat će bez te nafte i plina silom ako ne milom ) kao što to može velika i jaka NUKLEARNA Rusija i nadam se da se mi svi dobro razumijemo, uključujući i Putina i njegovu ekipu Wink

Za sad, za EU su Norvežani, Afrikanci i Arapi mnogo bolja opcija - sa njima ćemo mi uvijek nekako izać na kraj, nisu oni tako pametni kao braća Rusi Wink


OT...ima li negde opcija "ignore" na Palubi?

Mogu poštovat i poštujem da se ti ili neki neće složiti samnom u stajalištima. No te potrebe za "ignore" i ostalim dječjim glupostima nisu potrebe. Tu smo da diskutiramo (to je ipak forum, ne ring) čiji je kakav pogled na šta, ja bi rađe volio da ti meni daš svoje mišljenje i stajalište umjesto ignore. Nadam se samo jedno, a to je da ne razmišljaš po principima "Ako su braća Rusi u pitanju, onda je dozvoljeno  baš sve, pa da imaju i aušvic na teritoriji jer to su sveta braća i uvijek su u pravu šta god da urade, al ako su zli zapadnjaci u pitanju, onda je i pregažena muha zločin i fašizam". Volim da me realno demantiraš i argumentiraš zašto se ne slažeš samnom.
« Last Edit: June 15, 2014, 04:29:57 pm by Bojnik » Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #103 on: June 15, 2014, 04:31:54 pm »

Što se tiče tih alternativnih energija...okretaće te se ko suncokret ove zime izgleda da bi se ogrejali....
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #104 on: June 15, 2014, 04:35:45 pm »

Quote
Mogu poštovat i poštujem da se ti ili neki neće složiti samnom u stajalištima. No te potrebe za "ignore" i ostalim dječjim glupostima nisu potrebe. Tu smo da diskutiramo (to je ipak forum, ne ring) čiji je kakav pogled na šta, ja bi rađe volio da ti meni daš svoje mišljenje i stajalište umjesto ignore. Nadam se samo jedno, a to je da ne razmišljaš po principima "Ako su braća Rusi u pitanju, onda je dozvoljeno  baš sve, pa da imaju i aušvic na teritoriji jer to su sveta braća i uvijek su u pravu šta god da urade, al ako su zli zapadnjaci u pitanju, onda je i pregažena muha zločin i fašizam". Volim da me realno demantiraš i argumentiraš zašto se ne slažeš samnom.

Ma nije to u pitanju Bojniče, nego imam disleksiju pa ne mogu da čitam i pišem toliko duge postove, načisto se izgubim. Ništa u vezi tvojih stavova. Samo nastavi, super si  Wink
« Last Edit: June 15, 2014, 04:57:18 pm by wermez » Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.07 seconds with 23 queries.