PALUBA
April 18, 2024, 08:10:21 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: Predstavnici boraca NOB na proslavi u Normandiji  (Read 13778 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #15 on: June 08, 2014, 08:14:20 pm »

Kolko ja znam, Focanskim propisima u kojim je regulirano i pitanje oznacavanja partizana, propisano je da se u raznim oblastima stavlja traka sa bojama zastave iz te oblasti ispod petokrake.
Negde se to malo vise primenjavalo kao u Sloveniji, negde se uopste nije primenjavalo kao u Makedoniji.
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #16 on: June 08, 2014, 08:29:26 pm »


Ako misliš na oznake kakve je imala delegacija Slovenije u Normandiji, onda su takve oznake na kapi ("triglavka" jer ima tri vrha) imali neki  partizani u početku NOB.

Da, mislio sam na "triglavke" sa zvijezdom i zastavom.

Te "troroge partizanske kape" nisu specifične samo za Sloveniju, hrvatski partizani Gorskog Kotara su ih možda i prvi (ustanak u RH počeo je 22.lipnja 1941) nosili...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

.. i najpoznatija filmska troroga...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* s12b.jpg (51.37 KB, 544x811 - viewed 179 times.)

* 1proletbathrv.jpg (30.29 KB, 475x412 - viewed 171 times.)

* 43e0a3b43086372005486bba8c64cfef_700x550.jpg (88.2 KB, 700x468 - viewed 188 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #17 on: June 08, 2014, 08:42:16 pm »

Nisam tako zamišljao ovu temu, pa molim, da se piše o posjeti (ako ima tko još što) slovenske delegacije na proslavu u Normandiju. Ne sviđa mi se tko je prvi počeo, jeli  još netko borio u NOB, tko je nosio kavu kapu i slično. Ja sam samo pokušao odgovorit na pitanje koje je postavljeno, bez jesu li takvu kapu nosili samo u SLO, jesu li je nosili prvi ili.....

Inače, predstavnici slovenskih partizana su pozvani službeno od francuskog predsjednika, uz asistenciji ministra vanjskih poslova SLO.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #18 on: June 08, 2014, 08:51:42 pm »

Nisam tako zamišljao ovu temu, pa molim, da se piše o posjeti (ako ima tko još što) slovenske delegacije na proslavu u Normandiju. Ne sviđa mi se tko je prvi počeo, jeli  još netko borio u NOB, tko je nosio kavu kapu i slično. Ja sam samo pokušao odgovorit na pitanje koje je postavljeno, bez jesu li takvu kapu nosili samo u SLO, jesu li je nosili prvi ili.....

Inače, predstavnici slovenskih partizana su pozvani službeno od francuskog predsjednika, uz asistenciji ministra vanjskih poslova SLO.

Možda bi bilo dobro ovo o "trorogoj" kapi odvojiti u posebnu temu. Nevidim razloga što se nebi moglo o tome
diskutovati.
Evo mene zanima odakle je potekla ova "troroga" kapa, pre nego su je partizani počeli koristiti. Sumnjam da su je
oni izmislili.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #19 on: June 08, 2014, 09:00:32 pm »

Izvini Duje za OT.

Imam negde nesto o triglavki pa cu otvoriti i tu temu samo da malo uhvatim vremena.

Lpb
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #20 on: June 08, 2014, 09:04:58 pm »

Trorogu kapu nosili su prvi hrvatski partizani. Pjevali su: Nosim kapu s tri roga i ne bojim se Boga!
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #21 on: June 08, 2014, 09:17:11 pm »

Nisam tako zamišljao ovu temu, pa molim, da se piše o posjeti (ako ima tko još što) slovenske delegacije na proslavu u Normandiju. Ne sviđa mi se tko je prvi počeo, jeli  još netko borio u NOB, tko je nosio kavu kapu i slično. Ja sam samo pokušao odgovorit na pitanje koje je postavljeno, bez jesu li takvu kapu nosili samo u SLO, jesu li je nosili prvi ili.....

Inače, predstavnici slovenskih partizana su pozvani službeno od francuskog predsjednika, uz asistenciji ministra vanjskih poslova SLO.


Meni je zao ako je moje pitanje pogresno protumaceno ssamo me interesuje da li su sluzbeno pozvani i drugi partizani (Bosna, Srbija Hrvatska, Makedonija, Crna Gora). Takodje da li je neko od predsednika nabrojanih zemalja bio pozvan?


Dopuna:
NA sajtu SUBNOR Srbije ni jedne informacije nema.
« Last Edit: June 08, 2014, 09:22:12 pm by KUZMA® » Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #22 on: June 08, 2014, 10:14:16 pm »


To što su slovenski predstavnici bili, a srpski nisu, ne govori mnogo o Slovencima - njima svaka čast, već više govori o nama ovdašnjima!
Logged
Pages:  1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.024 seconds with 22 queries.